Egészség

A H1N1-vizsgálat: Az Európa Tanács nem az Európai Unió intézménye

2010-01-30 12:40

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Az elmúlt időszakban több médium is foglalkozott azzal, hogy az Európa Tanácsban Németország egyik képviselője vizsgálat indítását javasolta a gyógyszergyártó cégek és a pandémiás influenzajárvány feltételezett összefüggései miatt. Dr. Wolfgang Wodarg, az Európa Tanács Szociális, Egészségügyi és Családvédelmi Bizottsága egészségügyi albizottság vezetője ugyanis azt állította, hogy a WHO a gyógyszeripar nyomására adott ki hamis riasztást a H1N1-járvány veszélyéről, ezért emberek milliói kaptak kellő alaposság nélkül letesztelt oltóanyagokat. Így az adófizetők pénzének pazarlása mellett felesleges egészségügyi kockázatnak is kitették őket. A képviselő szerint a H1N1 járvány nem is olyan veszélyes, mint a szezonális influenzajárvány.

Az állításokat a WHO visszautasította.
(Lásd: http://www.who.int/mediacentre/news/statements/2010/h1n1_pandemic_20100122/en/index.html)
A vizsgálatot – ellentétben a megjelent hírekkel szemben –, nem az Európai Unió csúcsszerve kezdeményezi. Mi a különbség az Európa Tanács, az Európai Tanács, a Tanács és az Európai Parlament között? Az Európa Tanács (ET) (Council of Europe – CE) az Európai Uniótól független nemzetközi szervezet, amelyet 10 nyugat-európai ország (Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Norvégia, Olaszország és Svédország) hozott létre 1949. május 5-én Londonban. Jelenleg 47 tagja van, de nyitva áll bármely olyan európai állam előtt, amely elfogadja a jogállamiság intézményét és garantálja állampolgárai számára az alapvető szabadság és emberi jogokat. Az Európa Tanács székhelye Strasbourgban (Franciaország) van. Tagállamai közötti politikai, szociális, jogi és kulturális együttműködés megszilárdítására és az emberi értékek védelmére törekszik Európában. Az EURÓPA TANÁCS laza, kormányközi együttműködés keretében jött létre, és (szemben az Európai Tanáccsal és az Európai Unió Tanácsával) nem az Európai Unió intézménye.
Az Európai Tanács (közkeletű rövidítéssel EiT) az Európai Unió (EU) állam- és kormányfőinek, valamint az Európai Bizottság elnökének a találkozója, az EU csúcsszerve, amely meghatározza az Európai Unió politikáját.
A Tanács (másnéven az Európai Unió Tanácsa, vagy Miniszterek Tanácsa) az Európai Unió egyik legfontosabb döntéshozatali szerve, amely kezdettől fogva az uniós intézményi struktúra központi szereplője. A Tanács az egyes esetekben a tagállamok szakminisztereiből áll, és a tárgyalt témától függően különböző formációban ülésezik.
Az Európai Parlament (EP) az Európai Unió parlamentáris testülete. A Miniszterek Tanácsával együtt alkotja az EU törvényhozói hatalmi ágát. Más európai szervezetektől eltérően az Európai Parlament az egyetlen, amelyet közvetlenül választanak, és törvényhozói joga van. Az Európai Parlamentnek jelenleg 736 képviselője van, akiket a 27 tagállamban választottak meg ötéves időtartamra. A döntéselőkészítői és a bizottsági munkák Brüsszelben folynak, itt tartják a politikai csoportok is üléseiket. A Titkárság központja Luxembourg városban van. Az EP havonta 4 napot tölt Strasbourgban (ezért emlegetik néha „Strasbourgi Parlament”-ként), ekkor vannak a végső plenáris szavazások. A többi plenáris ülést Brüsszelben tartják.

ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-05 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!