Oktatás

Hétfőtől kapnak ösztöndíjat

2010-01-30 11:40

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Hétfőn, február 1-jétől indul az a szakiskolai tanulmányi ösztöndíjprogram, mely a hiányszakmákban tanuló fiatalok számára nyújt majd támogatást - jelentette be Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára. A program keretein belül az első félévben minden hiányszakmában tanuló és legalább 2,5-ös tanulmányi eredménnyel rendelkező fiatal tízezer forintos támogatást kap havonta, a 2010/2011-es tanévtől pedig majd az eredmények alapján osztják szét az összeget, mely az első tanévben 2,1 milliárd forintot jelent.

A szakiskolák 9-10. évfolyamán, tehát abban az időszakban, amikor az általános ismerteket rendszerezik és fejlesztik, helyenként 40 százalékos a fiatalok lemorzsolódása – mondta el Simon Gábor. Többek között ezen kíván változtatni a program, de indokként említette még az államtitkár, hogy „az esetek többségében a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos családi háttérrel rendelkező fiatalok jelentkeznek a szakiskolákba, ezt a hátrányt azonban ki kell egyenlíteni.”

Az erre az évre kifizetendő ösztöndíjak kifizetésére 2,1 milliárd forintot különítettek el - mondta Simon Gábor, majd hozzátette: rendeletben szabályozták a részleteket. Ösztöndíjban részesülhetnek a szakiskolák nappali tagozatán hiányszakmákban tanuló fiatalok, a tíz hiányszakma listáját pedig a Regionális Fejlesztési, Képzési Bizottságok készítik el évente. Kifejtette: ezen bizottságok esetében a közelmúltban nagyobb szerepet kaptak a gazdasági szereplők. Februártól a nyár végéig a 2,5-ös tanulmányi átlaggal rendelkezők havonta tízezer forintot kapnak, a 2010/2011-es tanév első félévében pedig a tanulmányi eredmény alapján differenciálják a tanulókat. „Így egy jó, vagy jeles tanuló 25-30 ezer forintot is kaphat, ha pedig tanulószerződéssel is rendelkezik az adott diák, a tanulmányaiért járó havi összeg elérheti a 66 ezer forintot.”

„17.151 szakiskolai tanuló közül 13-15 ezer diák lehet jogosult a támogatásra” – tájékoztatott Simon Gábor, de hozzátette: a felmérés még tart a 2,5-ös átlagot elérők köréről. A két leginkább érintett szakmacsoportot a gépipar és az építőipar jelenti, minden régióban hiányszakma pedig a kőműves, gépi forgácsoló, hegesztő, ácsállványozó szakma. Ez a négy terület például a hiányszakmában tanuló diákok csaknem 50 százalékát, mintegy nyolcezer diákot foglal magában.
Az intézmények feladata, hogy elkészítsék az ösztöndíjra jogosultak listáját, megfelelő módon tájékoztassák a szülőket és a tanulókat, valamint ki kell tölteniük az iskolai adatlapot és eljuttatni azt a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézethez, a projekt gazdájának - tájékoztatott az államtitkár.

Edupress.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-28 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!