Oktatás

52 pályázat jutott tovább a tehetségkutató versenyen

2010-01-28 14:53

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Lezárult a 19. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató verseny első fordulója. A 15 és 20 év közötti korosztály számára meghirdetett versenyre idén 106 fiataltól összesen 91 pályázat érkezett.

Január 26-án 52 pályázat részletes kidolgozását javasolta a zsűri, a nyertest pedig május végén választják ki. A hárommillió forint összegű ösztöndíj odaítélése mellett ekkor arról is döntenek: mely három pályázat vehet részt az EU Fiatal Tudósok európai döntőjén.

A bírálóbizottság Prof. Ormos Pál, az MTA Biológiai Kutató Központ Biofizikai Intézet főigazgatója vezetésével két szempont, a tudományos vagy műszaki cél, a színvonal, illetve a kidolgozhatóság szempontjából értékelte a beadott témajavaslatokat. A zsűri a végleges döntést a részletes értékelést követően, testületileg hozta meg január 26-án, amikor 52 pályázatot fogadott el, illetve javasolta azok részletes kidolgozását a május 3-án záruló második fordulóra. A verseny az Európai Unió országaiban minden évben megrendezett Contest for Young Scientists (Ifjú Tudósok Versenye) című versenysorozatnak is része.

A megmérettetésre idén 91 pályázat érkezett, lényegesen több mint a tavalyelőtti mélypont idején, amikor 56 kidolgozásra váró témát küldtek be.
A továbbjutott pályázatok közül 23 irányul tudományos kutatásra, tanulmányra, 29 pedig eszköz, valamint az eljárás kifejlesztésére. A második fordulóba jutott pályázók közül 38 gimnazista, 11 szakközépiskolás, 11 egyetemi vagy főiskolai hallgató, illetve 1 fő általános iskolás. A lakóhely szerinti megoszlás alapján a legtöbb továbbjutó, 18 fő a Dunántúlról pályázott.
A verseny nyertesét a zsűri a május végi ülésen választja ki. Ekkor nemcsak a közel hárommillió forint összegű ösztöndíj szétosztásáról döntenek, hanem kiválasztják azt a három pályázatot is, amelyek képviselhetik Magyarországot szeptember 24-29. között az EU Fiatal Tudósok európai döntőjén, Lisszabonban, illetve azt követően a tudományos versenyek olimpiáján, az USA-ban.

A versenyt az előző évekhez hasonlóan idén is a Magyar Innovációs Szövetség rendezi; a rendezvény főtámogatója a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, további társrendező még az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Duna Televízió.

Tavaly első díjban részesült a debreceni középiskolás Gyöngyösi Tamás Blind Navigator nevet viselő munkája, mely lehetővé teszi, hogy a gyengén látók még önállóbban, akadálymentesebben utazhassanak tömegközlekedési eszközökön. Az eszköz a megfelelő beprogramozás után a következőképpen működik: amikor a kívánt busz megérkezik, akkor a készülék küld egy jelet a busznak, így a buszban levő eszköz jelzést ad a sofőrnek, hogy van egy vagy több személy, aki fel kíván szállni. Első helyezett lett továbbá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gépészmérnöki Karának diákja, Kajtár Máté, aki triplafalú műanyag kompozit tartályokat vezetne be a gyakorlatba tűz- és robbanásveszélyes, illetve környezeti szempontból káros folyadékok földalatti, biztonságos tárolása érdekében. Továbbjutott még munkájával a nemzetközi megmérettetésre a szintén a BME-re járó Hunyadi Áron, aki szinkronbillegős gátszerkezet kidolgozásával tette lényegesen pontosabbá és hosszabb életűvé az órákat.

www.edupress.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-29 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!