Pályázatok

Állami helyett uniós támogatás a kutatóegyetemeknek

2010-01-20 14:46

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Csupán a kutatóegyetem cím elnyerésére írt ki pályázatot a kormány, állami forrást azonban nem biztosít a nyertes felsőoktatási intézményeknek.

Ehelyett uniós forrásból pótolják az összeget, az első hároméves időszakra ugyanis nem sikerült a költségvetésből forrást elkülöníteni - mondta el az Edupress kérdésére Manherz Károly, az oktatási tárca szakállamtitkára. Azt ugyanakkor Manherz is megjegyezte, hogy a TÁMOP keretében nyújtott 27 milliárdos támogatást mindenképpen el kell osztani, különben a forrás elvész. Az uniós forrásra bármely államilag elismert felsőoktatási intézmény benyújthatja pályázatát, attól függetlenül, hogy indult-e a kutatóegyetem címért.

A 27 milliárd forintos pályázati összeget két pályázat keretében teszik elérhetővé: a közép-magyarországi régió egyetemi, főiskolái 12, az ország többi intézményei pedig csaknem 15 milliárd forintra pályázhatnak. A TÁMOP pályázatok azonban teljesen függetlenek a kutatóegyetem cím elnyerésére kiírt lehetőségtől. Míg a korábbi elképzelések szerint a kutatás-fejlesztés területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó intézményeket akarták díjazni, jelenleg a forrás és a cím két, egymástól különálló pályázattal nyerhető el. Manherz Károly úgy nyilatkozott: uniós forrás pótolja az összeget, amit eredetileg a költségvetésből akartak elkülöníteni. Miközben azonban a kutatóegyetem cím elnyerésére vonatkozó, pontos pályázati kiírást január 11-én tette nyilvánossá honlapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a TÁMOP pályázatokat január 4-től lehet benyújtani.

Az uniós forrást mindenképpen el kellett volna költeni
Az azonban igaz, hogy a magyar és az uniós pályázat céljai csaknem azonosak. A kutatóegyetem cím feltétele a kutatásban nyújtott kiemelkedő teljesítmény, a magas szintű tehetséggondozás, illetve a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység oktatásban megjelenő mivolta, az uniós konstrukció elsődleges célja pedig a hazai felsőoktatási intézmények versenyképességének megerősítése, a megvalósítás eszközeként tekinti pedig a pályázat a kutatás-fejlesztés területének fejlesztését. Ez utóbbi elemeiként pedig a szellemi potenciál, kutatás-fejlesztési infrastruktúra, intézményi kapcsolatrendszer, illetve a kiemelt kutatási területek minőségi fejlesztését említi meg.
Nincs alapvető eltérés az összegek között sem: az uniós pályázat 27 milliárd forintot jelent, Manherz Károly pedig korábban 26 milliárdról számolt be a költségvetésből elkülönítendő összegként. A szakállamtitkár is megjegyezte azonban: az uniós forrást mindenképpen el kell osztani, ha ugyanis nem írják ki a pályázatot, a pénz is elvész.

Az uniós forrásra február 15-ig lehet benyújtani a pályázatokat
A felsőoktatás minőségének javítása a kutatás-fejlesztés-innovációoktatás fejlesztésén keresztül címet viselő uniós támogatásokra február 15-ig nyújthatják be pályázataikat az államilag elismert felsőoktatási intézmények, illetve azok konzorciumai, előreláthatólag pedig február végére kiderül a nyertesek köre. A megvalósuló fejlesztés összegének 95 százalékát finanszírozhatják az intézmények a pályázati összegből, egy pályázó pedig 1,5 és 3,5 milliárd forint közötti pályázati pénzt kaphat.

www.edupress.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-05 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!