Közgyűlés

Ülésezett a miskolci képviselő-testület

2009-10-29 08:14

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE img_5619.jpg

Miskolci sportsikerek elismerésével vette kezdetét a miskolci közgyűlés októberi ülése. Káli Sándor polgármester az önkormányzat nevében gratulált Karakas Hedvignek, az MVSC versenyzőjének, aki a párizsi junior judo-világbajnokságon aranyérmes lett. Ugyancsak gratulált és ajándékokat adott át Káli Sándor a Speedway Miskolc salakmotor-versenyzőinek – Szatmári Lászlónak, Magosi Norbertnek és Tabaka Józsefnek – akik Lengyelországban liga-bajnoki címet szereztek, edzőjüknek, Slacka Janusnak és a Speedway elnökének, Jacsó Tibornak.

img_5654.jpgA napirend előtti hozzászólók sorát Lenártek András fideszes képviselő nyitotta meg, aki dr. Tompa Sándor és dr. Simon Gábor szocialista képviselők közelmúltbeli sajtótájékoztatójára reagált. Mint fogalmazott, a tájékoztató a Stop a mellébeszélésnek címet viselte, s ők is úgy vélik, ideje színt vallaniuk a kormánypárti politikusoknak, támogatják-e az „utóbbi 20 év legveszélyesebb költségvetés-tervezetét”, amely Miskolcon is iskolabezárásokkal járhat, az egészségügyi ellátás színvonalának csökkenését eredményezheti. Lenártek András szólt ellenzéki képviselők – köztük Pelczné dr. Gáll Ildikó – módosító indítványairól, amelyek bírálatot kaptak a szocialista képviselőktől, holott elmondása szerint jó szándékúak, s olyan szükséges fejlesztésekre irányulnak, melyeket a miskolciak többsége is támogat. Mint a képviselő fogalmazott, lehetséges, hogy ezek közül néhány a városvezetés terveiben is szerepel, azonban csak az elképzelés szintjén, források nélkül.

Kocsis Levente fideszes képviselő Miskolctapolca helyzetével kapcsolatban tett fel kérdéseket – egyebek mellett arról érdeklődött, a népszavazás óta milyen érdemi lépések történtek a városrész fejlesztése érdekében, s az esetleges projektelképzelések mikor lesznek láthatóak, hozzáférhetőek a nagyközönség, a helyi lakosság számára.

Kovács Józsefné SZDSZ-es képviselő napirend előtt arról szólt, hogy újabb filmet forgatnak Miskolcon, amely jó reklám a városnak, majd köszönetet mondott a városi rendőrkapitányságnak a Selyemréti Általános Iskolában tartott bemutatóért. A szabaddemokrata politikus felhívta a figyelmet a közterületek őszi takarításának fontosságára is.

Dr. Simon Gábor MSZP-s képviselő hozzászólásában elmondta: ők dr. Tompa Sándorral közösen img_5663.jpgtartott tájékoztatójukon arra szerették volna felhívni a figyelmet, valljanak színt az ellenzéki képviselők, támogatni kívánják-e a városi beruházásokat. Dr. Simon Gábor utalt Pelczné dr. Gáll Ildikó egy országos hetilapban megjelent nyilatkozatára, melyben a politikus a Fidesz kormányra kerülése esetén a „presztízs-beruházások” – köztük a miskolci villamosprojekt – visszafogását helyezte kilátásba. A szocialista frakcióvezető arról is szólt, hogy a Fidesz alelnökének indítványaiban szereplő beruházások közül több már folyamatban van, a szükséges forrásokkal.

Dr. Simon Gábor elmondta, hogy Miskolc első helyen áll a vidéki városok között a rendelkezésre álló uniós fejlesztési források lehívásában. Mint mondta, a 2007–2013-as időszakra vonatkozó Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében máris 357 miskolci projekt indult el – ezek közül a legnagyobbak a Zöld Nyíl, a csillagpont-kórház, az egyetemi fejlesztés, a nanopolisz és a szakképzési rendszer átalakítása. A képviselő megemlítette a tegnapi napon aláírt, ötmilliárdos támogatási szerződést, amely a belváros és a közlekedés további hasznos és látványos fejlesztését, és sok más mellett a polgármesteri hivatal ügyfélbarát átalakítását teszi lehetővé.
Lenártek András „önfényezés”-nek nevezte az elhangzottakat, majd átadta dr. Simon Gábornak Pelczné dr. Gáll Ildikó nyilatkozatát, amelyben a Fidesz alelnöke a személyét érintő kijelentésekre reagál.

img_5665.jpg

Káli Sándor polgármester elmondta: a Bodonyi Csaba építész által kidolgozott tapolcai fejlesztési tervek hamarosan megtekinthetőek lesznek, majd kérte, hogy országos, parlamentbe illő ügyeket ne helyi szinten tárgyaljanak a képviselők.

A három, zárt ülésen tárgyalandóval együtt összességében 15 napirendi javaslatot vitatnak meg a képviselők az októberi közgyűlésen, ahol most is több sürgősségi indítvánnyal szaporodott az előterjesztések száma.

A napirendi javaslatok között egyebek mellett szerepel a lakások bérletéről szóló rendelet módosítása, az iparosított épületek energia-megtakarításával kapcsolatos, a korszerűsítést támogató pályázati lehetőség, illetve az egyes üzletek éjszakai nyitva-tartásának rendjéről szóló rendeletmódosítás is.
 
Ha elfogadják, kivonják a törzsvagyonból az önkormányzat tulajdonában lévő forgalomképtelen ingatlanokat, és módosítják a képviselők a MITISZK Kft. alapító okiratát. A közgyűlésen javaslat hangzik el az Esélyek Háza működtetésére irányuló feladatellátási szerződés megkötésére, valamint, a „Miskolc város bortrezorja” cím alapítására.

Zárt ülésen három napirendi javaslat is szerepel, amelyek egyikének előterjesztője a Szabó Lőrinc Általános és Két Tanítási Nyelvű Iskola intézményvezetői álláshelyének betöltésére tesz javaslatot. Sürgősséggel felvették a zárt ülés napirendjei közé a MISEK Kft. ügyvezetőjének felmentéséről szóló előterjesztést is.
kozgyules_jegyzo-polgarmester.jpg

A zárt ülést követően az előre megállapított napirend szerint haladt a közgyűlés munkája.
 
Az első napirendi pont a lakások bérletéről szóló, korábban többször módosított rendelet egyes pontjait igazították a napjaink történéséhez. Ez a helyi paragrafus a lakóingatlanok kényszerértékesítése során az önkormányzatot megillető elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó eljárási rendet szabályozza.

Az országos szabályozáshoz igazodva a miskolci önkormányzat is élhet a nehéz helyzetbe került családok árverezés előtti ingatlan vásárlási jogával. Ennek megfelelően a pénzintézeteknek tartozók nem lennének hajléktalanok, lakásuk után bérleti díjat kellene fizetni, ha az önkormányzat a számára biztosított keretből rendezné a hátralékokat.

Képviselői felvetés hangzott el a bizottsági szavazási eredmények ismertetése közben, hogy a rendeletnek ki kellene térni arra az élethelyzetre is, amikor egy család anyagilag megerősödve hogyan tudja majd az önkormányzattól visszavásárolni lakását. Káli Sándor polgármester a felvetés alapján felhívta a MIK Zrt. jelenlévő vezetőjének figyelmét, hogy dolgozzák ki a visszavásárlási rendelet tervezetét, amit majd egy későbbi közgyűlésen tárgyal majd a testület.

A Fidesz-frakció képviselője, Doszpoly Orsolya arra kérdezett rá, hogy lesz-e a lakásvásárlásokra 2010-ben is pénze a városházának? Egyáltalán, hogyan indítsa egy szorult helyzetbe került család az egész ügyintézését?

A polgármester válaszában elmondta, hogy a nagy, tehát az országos költségvetés függvénye, hogy Miskolc költségvetése is hogy alakul. Az viszont biztos, hogy az ügymenetet a rászorulóknak kell kezdeményezni a MIK Zrt. ügyfélszolgálati irodájában, a Széchenyi utca 60. szám alatt.

Hosszú című, ugyanakkor nagyon sokakat érdeklő előterjesztés került másodikként a sorban a képviselők elé. Röviden összefoglalva, a miskolci panelprogram pályázati rendszerének módosításáról volt szó. A 2008. évi pályázati rendszerben a határozattal jóváhagyott, rendelkezésre álló 1 milliárd Ft összegű támogatási keret alapján 62 db pályázat önkormányzati támogatására nyílt lehetőség.

Az állam eddig 3 döntési körben 61 miskolci pályázat támogatásáról döntött, 1 pályázatról a közeljövőben ígérik a döntést. A pályázók állami szerződéskötési határideje a döntésektől számított 9 hónap, ez a nyertesek esetében az első körnél 2009. szeptember 18. volt, de szinte kivétel nélkül kértek hosszabbítást, a második körnél 2010. március 12. Mint azt több képviselő, többek között Fábián István (Fidesz) is hozzászólásában megjegyezte: az állam részéről, a szerződéskötési folyamat soha nem tapasztalt módon lelassult.

A kivitelezők részéről nagyon sok panasz érkezett az elmúlt hónapokban a munkák ellenértékének kifizetése ügyében. Volt olyan, a panelprogramban résztvevő vállalkozás, amely levonult a kivitelezés befejezése előtt a munkaterületről pénzhiány miatt. Sebestyén László (Fidesz) egy konkrét példát is fölhozott a vitában, a Kőporos utcában zajló felújításról. Kérte, hogy a pénzátutalások minél hamarabb történjenek meg.

Tompa Sándor (MSZP), mint a város „panelbiztosa˝ hozzászólásában elmondta, hogy a rendelet módosítására azért van szükség, mert ha az állam nem támogatja a panellakások felújítását, akkor is adhasson a város támogatást. Több közösség ugyanis ilyen feltételek szerint is vállalja a terheket. Kérdésre válaszolva arról is tájékoztatta képviselőtársait Tompa Sándor, hogy sok esetben a polgármesteri hivatal csak a moderátori, közvetítői tevékenységet tudja vállalni, hiszen a lakóközösségek közvetlenül a felújítás vállalkozójával vannak kapcsolatban.

A rendeletmódosításra azért is szükség volt, mert időközben változtak az országos szabályozók is. Így a Zöldalaphoz benyújtott pályázatok akár 5-60 százalékos állami támogatásban is részesülhetnek. Egyébként ebben az évben 41 lakótömb, 2600 lakás felújítására érkeztek be pályázatok. Ezek megvalósítására 500 millió forint támogatási keret áll a város rendelkezésére.
 
Simon Gábor (MSZP), arra kérte a képviselőket, hogy körzetükben tájékozódjanak a pályázatok benyújtásának időpontjáról, mert tapasztalatai alapján kavarodnak az időpontok – és ezzel együtt sok feltétel is –, hogy 2008-as, avagy 2009-es alapokra pályáztak-e a közösségek. Káli Sándor polgármester a napirend zárásaként a panelprogram folytatásáról biztosította a képviselőket, rajtuk keresztül pedig a lakástulajdonosokat.

(A helyi panelprogram pályázati lehetőségeiről szóló rendelet részleteire a későbbiekben visszatérünk.)   

A közgyűlés júniusi ülésén megalkotta az egyes üzletek éjszakai nyitvatartási rendjéről szóló 19/2009.(VI. 30.) számú rendeletét. A rendelet szerint a szeszesitalokat is forgalmazó kiskereskedelmi üzletek 22.00 órától 06.00 óráig nem tarthatnak nyitva. A korlátozást akkor nem szűkítették egyes városrészekre, vagy a lakótelepek többlakásos épületeiben működő üzletekre, hiszen a pihenéshez ugyanolyan alkotmányos joga van a település valamennyi lakójának. Ugyanakkor a korlátozás nem terjed ki a hipermarketekre, az üzemanyagtöltő állomásoknál található, tipikusan éjjel-nappal nyitvatartó „shop”-okra, a szállodákra, panziókra és a vendéglátó üzletekre. A korlátozás nem vonatkozik szilveszter éjszakájára sem.

A rendelet július 1-jei hatályba lépése óta „beváltotta a hozzá fűzött reményeket”. A kereskedők megismerték, többségében tudomásul vették, és ami a legfontosabb, betartják a rendelet előírásait, a lakosság pedig megelégedéssel fogadta ezt a szigorítást. A korábbi éjszakai, nyugalomzavaró kereskedelmi üzletek működését kifogásoló panaszbejelentések gyakorlatilag megszűntek.

A korlátozás hatályba lépése óta két üzlet jelezte, hogy a reggeli nyitvatartási időkorlát sérti üzleti érdekeiket, illetve a környéken lakók reggeli bevásárlási szokásait. Ezen okokra hivatkozva kérték az üzlet 05.00 órától történő nyitva tartásának engedélyezését. A kohászat főbejáratánál lévő üzlet üzemeltetője kérését – A DAM területén lévő kft.-k, a tűzoltóság, a Diósgyőri Kórház és a környékről munkába indulók igényét is tolmácsolva – 216 aláírással támasztotta alá. Beadványukban hangsúlyozták, hogy a rendelettől eltérő reggeli nyitva tartást a dolgozók élelmiszerrel történő ellátása és nem az ital forgalmazása miatt kérik.

Tény, hogy a rendelet olyan üzleteket is érintett, vagy érinthet, ahol a lakosság nyugalmának zavarása nem állhat fenn, pusztán azon okból, hogy távol esnek a lakott ingatlanoktól.

Ez az érdeksérelem orvosolható a rendelet hatálya alóli kivételek körének bővítésével, - anélkül hogy a nyitva tartás korlátozásával elérendő cél sérülne – így a rendelet ennek megfelelő módosítását javasolták a képviselők.

Miskolc város képviselői emellett vita nélkül döntöttek a forgalomképtelen ingatlanok törzsvagyonból való kivonásáról, az Esélyek Háza működéséhez szükséges szerződésekről és a Kistokaj Önkormányzatával kötött Közoktatási Társulási megállapodás meghosszabbításáról.  

Vita nélkül elfogadta a testület a közoktatási törvényből fakadó, és a Miskolci Területi Integrált Szakképző Kft. alapító okiratára vonatkozó módosításokat is.

Ezt követően a képviselők a sürgősségi indítványokat tárgyalták.
Elsőként a Miskolc, Cserhát utcában értékesített ingatlanra vonatkozó beépítési kötelezettség határidejének meghosszabbítására tett javaslatot Káli Sándor polgármester, utána pedig az Avastetői Általános, Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, valamint a Martin János Szakképző Iskola komplex akadálymentesítéséhez szükséges pályázati önrész módosítására, harmadsorban pedig a Szocio-Produkt Kft. NFÜ által kiírt, megváltozott munkaképességű személyek munkaviszonyban történő foglalkoztatásának támogatására kiírt pályázaton történő részvételére.

Majd az „Az emberért és Miskolcért” Alapítvány Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatára átszállt pénzvagyonának (960 000 Ft) hasznosításáról tárgyaltak a képviselők, s végül úgy döntöttek, hogy a pénzvagyont a Miskolci Városszépítő Egyesület részére adják majd át.

Sürgősségi napirendként utoljára a „Miskolc Városi Szabadidőközpont dolgozói létszámának csökkentése, valamint pályázat benyújtása a létszámcsökkentési döntéssel kapcsolatos költségvetési hozzájárulás elnyerésére” tárgyú határozat módosítására került sor.

A testületi ülés utolsó részében közérdekű bejelentéseket tehettek, valamint interpellációkat intézhettek az illetékesekhez a képviselők:

Elsőként Dr. Szinay Attila (Fidesz) kért szót: először egy vállalkozás több milliós bérleti díj tartozását tette szóvá, amelynek egy helyi önkormányzati képviselő volt 2009 nyaráig a vezetője. Szoktak más cégek is tartozni, de elég etikátlannak tartja, hogy pont egy képviselő cége (20%-os tulajdoni hányaddal) tartozik a város felé. Valamint a MIVÍZ Kft. új gyakorlatát sérelmezte. A vízórák hitelesítését, cseréjét eddig azzal végeztették a lakók, akikkel akarták. Most viszont a MIVÍZ Kft. megszabta, hogy mely cégekkel lehet a munkát elvégeztetni, ráadásul az eddigi ár 15-szereséért. Káli Sándor mindkét felvetett ügy kivizsgálását ígérte.

Balogh Zoltán (Fidesz): arra hívta fel a figyelmet, hogy a 3-as és a 3A-s autóbuszok Búza téri kiinduló megállója egész közel van a 3-s autóúthoz, amely igen nagy forgalmú. Kisebb balesetek már voltak, például nyáron egy autó nekiment a buszmegállót az úttól elválasztó korlátnak, de nem kéne megvárni, amíg egyszer nagyobb baleset történik. Kéri a megálló Búza téren belüli áthelyezését. Káli Sándor intézkedést ígért az ügyben.

Nyírő Pál (MSZP): Azokról a közbiztonsági és bűnmegelőzési stratégiába illeszkedő tevékenységekről szólt, amelyek az elmúlt 1 hónapban történtek. Például tájékoztató kiosztása az utasoknak, amely az utazási veszélyekre hívja fel a figyelmet. Illetve különböző tájékoztatókat tartottak az idősek részére az ő védelmük érdekében.

Csutorás Géza (Fidesz): arra hívta fel a figyelmet, hogy a Széchenyi utca több épületének homlokzata elég rossz állapotban van, és nem kéne megvárni, míg újra halálos balesetet okoz egy leomló kődarab. Káli Sándor válaszában tájékoztatta a képviselőt, hogy amelyik rossz állapotú épület önkormányzati tulajdonban van, azokat mind átvizsgálták már, és megszüntették az utcafronti balesetveszélyeket. De sok épület magántulajdonban van, azokat a tulajdonos helyett nem újíthatják fel. Viszont a balesetveszély miatt kötelezhetik a tulajdonosokat az omlásveszély elhárítására. Az elkövetkezőkben határozottabban fognak fellépni velük szemben, de előbb az önkormányzati tulajdonú házakon kellett a balesetveszélyt elhárítani.

Fábián István (Fidesz): saját tapasztalatra és a Miskolc TV minapi beszámolójára hivatkozva az avasi panelházak némelyikében áldatlan állapotok uralkodnak. Szemetes a környék, rossz a közbiztonság, stb. Kéri a hathatósabb intézkedések megtételét.

Káli Sándor polgármester válaszában elmondta, hogy ismeri a problémát, amely többek között a Fészekrakó program következtében alakult ki. Sajnos, jogi akadályok miatt lassan lehet haladni a megoldás felé, hogy a tartozókat kilakoltassák, stb. A Fészekrakó programban résztvevő ügyvédek sora lassítja a probléma megoldását a szándékos időhúzással, és sajnos a törvények sem teljesen a probléma megoldását szolgálják. Körülbelül 200 lakás érintett az ügyben.

Lenártek András (Fidesz): egy olyan jelenségre hívta fel a figyelmet, hogy álvállalkozók előszeretettel csengetnek be idős emberekhez, hogy szívesen elvégeznek a ház körül apróbb javítási munkálatokat. Előlegként a munkadíj 50%-át elkérik, a munkát viszont nem végzik el. Kéri az idős embereket, hogy körültekintőbbek legyenek, mielőtt valakivel szóba állnak és beengednek a lakásukba.

Doszpoly Orsolya (Fidesz): Még a tél beállta előtti kátyúzási munkák elvégzését kérte.

Káli Sándor polgármester ezután megköszönte mindenki munkáját és az ülést berekesztette, illetve felhívta a figyelmet, hogy a legközelebbi testületi ülés 2009. november 26-án lesz, valamint előtte egy közmeghallgatás 2009. november 20-án Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal III. emeleti konferenciatermében (3535 Miskolc, Petőfi u. 1–3.).


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!