Külföld

Morcos lett az Európai Parlament

2009-06-23 19:37

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Hadüzenet nélküli háború zajlik az Európai Parlament és az uniós tagállamok között azóta, hogy az EU csúcsértekezlete kiállt amellett, hogy a következő öt évben ismét a jelenlegi bizottsági elnök, José Manuel Barroso irányítsa az integráció végrehajtó szervezetét. Az Európai Parlament azt kifogásolja, hogy az állam- és kormányfők ezzel a lépéssel kész helyzet elé akarják állítani az egyetlen választott testületet, pedig az Európai Parlament egyre nagyobb befolyást vívott ki magának az uniós politika formálásában.

A szokásjog szerint az Európai Bizottság elnöke az európai parlamenti választásokon nyertes politikai csoporthoz tartozik. A szokásjog tehát nem sérül, hiszen a volt portugál kormányfő, José Manuel Barroso konzervatív politikus, és a választásokon győztes Európai Néppárthoz kötődik. A szokásjog azonban már formális jog lenne, és a javaslatot a Bizottság elnökére nem a tagállamoknak, hanem az Európai Parlamentnek kellene megtennie – ha az unió reformszerződése már hatályos lenne. Az íreknél azonban addig lesz még egy népszavazás, és két államfő aláírása is hiányzik. Több frakció mégis nehezményezi, hogy az EP-t nem kérdezték meg a tagállamok.
Poul-Nyroup Rasmussen, az Európai Szocialista Párt elnöke: „Az Európai Parlament nem csak ráüti a pecsétet a tagállamok döntéseire. Választott testület vagyunk, mint a nemzeti parlamentek, nem lehet, hogy csupán csak rábólintsunk a javaslatokra. Egyeztetni kell velünk, és ezt meg is követeljük” – mondja a szocialisták elnöke.
Hasonlóan hangos ellenzők a Zöldek, a liberálisok azonban megértőbbek. Vezetőjük szerint válság van, sok a teendő, Európának határozott vezető kell, hiszen Koppenhágában világkonferencia lesz a klímaváltozásról, és a télen újabb gázválságra is lehet számítani.
Graham Watson, az Európai Liberálisok frakcióelnöke a következőket mondta: „A kormányzás nem mindig logikus dolog, hiszen ami körülvesz minket, az sem az. Az írek még nem ratifikálták a szerződést, a cseh és a lengyel államfő még nem írta alá, mégis arra kell figyelnünk, ami az európaiak számára fontos: hogy Európa működőképes legyen.”
Sajátos a Fidesz helyzete is. Frakciójuk a Néppárt, Barrosot támogatja, és a mostani elnök mellett áll Orbán Viktor is, a fideszes EP képviselők mégsem döntöttek még. Szájer József a Fidesz EP delegációjának vezetője szerint: „Vannak és voltak problémáink a jelenlegi Bizottságnak a vezetőjével, és ilyen értelemben ezt a döntést mi fogjuk meghozni. Figyelünk Orbán Viktor szavára is, és arra is, hogy az elkövetkezendő hetekben milyen típusú érdekérvényesítést valósíthatunk meg ezen a területen.”
A Néppárton belül megerősödött Fidesz a maga 14, illetve a határon túli magyarok 5 képviselőjével együtt, magyar néppárti delegációként, jelentősebb pozíciókra számít, mint az előző öt évben, és azt is fontosnak tartják, hogy minden parlamenti bizottságban ott legyen a képviselőjük.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!