{LOGO}


„Veszélyben a nagymami”

Juhári Andrea, 2009-10-14 00:00

idos-asszony-trukkosok.jpgA nagymaminak riasztót veszek.  A szomszédom édesanyja vidéken él egyedül, úgy megverték a suhancok, hogy majdnem belehalt. Mindezt kétezer forintért, ennyi pénz volt otthon a néninél – panaszolta egy asszony, mikor arról kérdeztük, hogy védi idős szeretteit a trükkös tolvajoktól és a rablóktól. Fotókm.png
 
 


Az idős emberek jelentős része második gyermekkorát éli. Sok nyugdíjas olyan naiv, védtelen, sebezhető, mint a gyermek. A bűnözők kedvenc prédái közé tartoznak a nyugdíjasok. A trükkös tolvajok és a brutális rablók is gyakran szemelnek ki védtelen idős embereket. Az egyedül élő, kispénzű nyugdíjas örömmel elhiszi, hogy visszatérítést kap a közüzemi díjakból, beenged otthonába rossz szándékú idegeneket, a gyenge fizikumú idős embert könnyű bántalmazni, leteperni, megkötözni az éj leple alatt támadó haramiáknak. Több szépkorú úgy gondolja, vagyonkája nagyobb biztonságban van a fiókban vagy a bonbontartóban, mint a bankokban, nem sejti, hogy a rafinált, kegyetlen rabló az ő tízezreire utazik. A rendőrség azt javasolja, ne engedjenek be soha idegent otthonukba a szépkorúak, ne dőljenek be a meséknek. Ne higgyék el, hogy ajándékot kapnak, ne váltsanak pénzt és óvakodjanak az ismeretlen alakoktól is, akik krumpli-  hagymaárusként, adománygyűjtőként, alkalmi munkásként, szakemberként hívatlanul bukkannak föl, hogy kifigyeljék és később kirabolják az idős embereket.
 
Ijesztő, de tanulságos képregény
 
A B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányság az uzsoramaffia ellen indított hadjárat után most a szépkorúak védelmére helyezi a hangsúlyt. Tavaly az uzsoranaptárral – amely képregényszerűen mutatja be a kamatos pénzt igénylők sanyarú sorsát – rázták fel az országot. Mára az uzsoraügyletek komoly bűncselekményeknek számítanak, és egyre több áldozat próbál kitörni az ördögi körből.
Most az idős emberek védelmében készült naptár, ami hűen ábrázolja, milyen brutális bűncselekmények áldozatává válhat, aki nem elég megfontolt. A naptár, amit a B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányságon Dudás Péter, a kapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője mutatott be a sajtó képviselőinek, közintézményekben és olyan helyeken lesz látható, ahol szép számban fordulnak meg idős emberek. Az ijesztő képregénnyel logikailag és érzelmileg is hatni szeretnének a veszélyeztetettekre, a naptárt már idén terjeszteni fogják.
 
Nagy ötlet kis pénzért
 
Nem csak a naptárt vetik be, kidolgozzák az idős emberek védekező taktikáját is, hogy szükség esetén helytálljon a legyengült megtámadott ember, míg a rendőrök kiérkeznek. Három olcsó, de praktikus biztonságtechnikai rendszert is a lakosság figyelmébe ajánlanak a rendőrök. Ezek a riasztóberendezést helyettesítik a kispénzű idős emberek otthonában. A rendőrségi hírlevéllel nem csak a védtelen idős embereket célozzák meg, hanem az hozzátartozókat is. Van olyan apró berendezés, amelyet, ha az ajtó alá helyeznek, hangosan jelez, mikor hívatlan vendég érkezik, így időt nyer a kiszemelt áldozat.
 Az „S.O.S” Szomszédhívó úgy működik, mint a kaputelefon, csak két lakás vagy ház között jön létre a kapcsolat. A személyi riasztó parányi, mint egy gyufásdoboz, ám utcai támadások során is nagyon hasznos lehet. Az idős emberek jelentős része védtelen, magányos, egyedül él, gyakran azért történnek tragikus események, mert nem tudnak segítséget kérni, ezért ajánlja a rendőrség ezeket az olcsó, de praktikus védelmi eszközöket az aggódó hozzátartozók figyelmébe. 
 
rablas-illusztracuio-idosok.jpg


A bűnözők előttünk járnak
 
Miskolc legnagyobb lakótelepén, az Avason arról faggattuk az embereket, mi a véleményük az apró riasztóberendezésekről, és hogy védik meg magukat, szeretteiket a rossz szándékú hívatlan vendégektől.

- Nem hiszek semmilyen csodamasinában, a bűnözők egy lépéssel előttünk járnak. Hiába cseréltem le az ajtót, biztonságosabb zárat tettem fel, mégis eltűntek fényes nappal az értékeim, míg a család a konyhában ebédelt. A besurranók értenek a zárakhoz, ahogy a jó lakatosok, hangtalanul hatolnak be. Alig két hét alatt tíz lakásba lopóztak be a lépcsőházban. Feljelentést sem tettem, minek? Nincs szemtanú, csak meglopott lakók. Újabb, korszerűbb zárral védem most az otthonom és lecseréltettem a modern, műanyag ajtót, mert azt egy pattintással kinyitja a betörő – sorolta Nagyné Gaál Erika a Szentgyörgy utcáról, aki legjobban nagymamáját félti a gátlástalan bűnözőktől.
- A nagymamámat viszont nagyon féltem, állandóan környékezik szegényt az ügynökök, hittérítők, kéregetők. Minden napra jut majdnem egy sztori. Szerencsére ritkán nyit ajtót, de féltem, beteg, hiszékeny és védtelen. Bizony a nagymami veszélyben van, neki biztos megvásárolom a riasztó eszközöket, de sokkal fontosabb elintéznem, hogy egyre kevesebbet legyen egyedül. A szomszédom édesanyját, aki vidéken él egyedül, úgy megverte két suhanc, hogy majdnem belehalt, mindezt kétezer forintért, ennyi pénz volt otthon a néninél.


ez a tartalom innen van minap.hu | miskolci hírforrás
( http://old.minap.hu/plugins/content/content.php?content.3063 )