A Villamosok éjszakája

2013-07-15 15:23Mike György Szerzők listája

Néhány nappal ezelőtt hatalmas tömeg köszöntötte Miskolc új villamosát, mely konfettieső és görögtűz kíséretében gurult be a városháza főbejárata elé. A városvezetés megadta a módját, és méltó módon ünnepelte meg a Miskolc történetében valóban jelentős eseményt.

Az egész estés ünnepen, a „Villamosok éjszakáján” felvonult a belvárosban szinte minden korábbi és jelenlegi villamostípus, a 100-as és a 151-es számú nosztalgiavillamos, egy bécsi SGP és egy Tátra. A járműveken meglepetésekkel, és látványos programokkal vártak kicsiket és nagyokat.

A régi és jelenlegi villamosok érkezése között neves Miskolchoz, és a régióhoz kötődő együttesek és zenészek szórakoztatták a programon résztvevőket. A miskolciak azonban, érzésem szerint, nem véletlenül jöttek el ilyen hatalmas számban az eseményre, és nem csak a megérkező villamost ünnepelték ezen a pénteki estén, még ha a főszerep kétségkívül annak jutott.

A miskolciak jelenlétükkel is kifejezték, hogy új korszak kezdődött most városunkban, talán nem túlzás ezt állítani. Hiszen emberemlékezet óta nem történt meg, hogy Miskolc teljesen új tömegközlekedési eszközöket, és mindjárt egy flottát, tudjon vásárolni magának, és ne mások által levetett, agyonhasznált, kopott régivel legyen kénytelen beérni a miskolci polgár. A gazdasági válság kellős közepén Miskolc éppen a legköltségesebb területen tud beruházni: üzenet ez minden miskolcinak. Városunkat nem szabad leírni! Meggyőződésem, hogy fogunk még meglepetéseket okozni a külvilágnak, és lesz még Miskolc a nem is távoli jövőben olyan vonzó város, amelybe érdemes lesz, akár az ország nyugati feléről is, áttelepedni.

Nem véletlenül emeltem ki, hogy a mostani beruházás a tömegközlekedést érinti. A tömegközlekedés úgy szimbolizálja a saját, legmodernebb korunkat, hogy egyben a fenntartható fejlődés egyik alapvető feltétele is. A tömegközlekedés fejlesztése, megújítása és általánossá válása nélkül nagyvárosaink levegője méreggé válik számunkra, és anélkül még inkább felgyorsul a globális felmelegedés okozta katasztrófák sorozata. Minderről beszélni immár nem futurisztikus rémálom, hiszen az elmúlt évek, és ez az év is, szinte folyamatos természeti csapásokról szól.
Miskolcra a lehető legjobbkor érkezik meg a villamosflotta, most már csak birtokba kell vennünk, és a lehető leggyakrabban használnunk kell.

A város polgármestere természetesen nagy örömmel és büszkeséggel vette át a megérkező tesztvillamost, és külön kiemelte, hogy az esemény egységes közösségé formálta a várost. Véleményem szerint is az egységen van a hangsúly.

Ez a villamosfejlesztés is azt példázza, hogy ha állandó viták és folyamatos veszekedések közepette is, de működik a többpárti demokrácia Miskolcon is. A projektet ugyanis még az előző városvezetés indította el, majd azt megörökölte a jelenlegi vezetés, és ugyan az évek során több közbeszerzési eljárásra is szükség volt, és folyamatosan ment a politikai adok-kapok, de a fejlesztés megvalósult, és a szemre is tetszetős végeredményt láthatja és átveheti a miskolci polgár, akinek az adóforintjai is benne vannak a sínekben és a járművekben. A miskolciak egyébként valószínűleg a demokrácia működésére is igent mondtak azzal, hogy olyan nagy számban részt vettek az ünnepélyes átadáson.

A politikai harccal véleményem szerint nincs semmi baj, hiszen a demokrácia szükségszerűen harccal jár. A pártok saját érdekükben egymást folyamatosan kritizálják és ellenőrzik, de ha az egész jól működik, akkor az eredmény sem maradhat el. A diktatúrában viszont senki nem ellenőrzi (ellenőrizte) a hatalmat, és a végén rendszerint be is következik (következett) a pénzügyi, vagy még előtte a politikai csőd. A mindennapokban persze sokszor (mindig) ellenszenves a politikusok közötti marakodás, a menetrendszerűen érkező „sajttájok” és közlemények, amelyekből mindig az derül ki, hogy az ellenfél hozzá nem értő, korrupt, hazug, és halálos vétek lenne legközelebb rá szavazni. Ettől függetlenül nyilvánvaló módon lehet különbségeket megállapítani például az előző és a jelenlegi miskolci városvezetés között, akár egzaktul mérhető különbségeket is, és ebből tetszés szerint le lehet vonni következtetéseket a mindig meglévő szubjektív tényezőkön túl. Nekem is van politikai preferenciám, mint mindenkinek, én például többre értékelem azt, hogy a jelenlegi vezetés millió probléma ellenére is be tudta fejezni ezt a beruházást. De azt is elismerem, hogy az előző városvezetés mert nagyot álmodni, és elindította a projektet.

Az országos politikára röviden kitekintve, sokan vádolják a Fideszt azzal, hogy visszaél a kétharmados győzelmével, és gyenge diktatúrát épít. Azt gondolom, hogy ez nem igaz, ellenben az vitathatatlan, hogy a jelenlegi hatalom kihasználva a parlamenti kétharmadot mindent megtesz a politikai egyensúly megteremtése érdekében. 1990 után a magyar rendszerváltásból, annak sajátosságai folytán, a baloldal feltétlen előnnyel jött ki. Különösen gazdasági, de politikai előnyre is gondolok, hiszen médiahatalma csak a baloldalnak volt a rendszerváltás után jó néhány évig. Ez a politikai felállás nem maradhatott így örök időkre, ezt jól mutatta az a tény, hogy Gyurcsány Ferenc bukásához forradalmi helyzet kialakulására volt szükség, mert a baloldal egész Európában, sőt az egész világon összezárt és megvédte, bármit is csinált. A baloldal ugyanis valamennyi rendszerváltó országban túlsúlyra tett szert, ezért aztán az Európai Parlamentben is többségben vannak. A médiában pedig szinte mindenütt az övék a hangadó szerep.

Ez a ciklus már így fog véget érni, és valószínű, hogy a következőben már kiegyenlítődnek a politikai erők, és kialakul egy egészségesebb egyensúlyi helyzet, amely Miskolcon is jótékonyan érezteti majd a hatását.