Az Élet Kapuja

2010-10-23 00:00Szepesi Sándor Szerzők listája

Herczeg Ferenc olasz hősei - "Az Élet Kapuja" című regényben - a magyarok együttes erőkifejtésének nagy alkotásait hiányolják. Azokat a közös célkitűzéseket, amelyek az adott nép történetében a haladást jelentik. A cselekmény Rómában játszódik, akkor, amikor először és talán utoljára karnyújtásnyi közelségbe került, hogy Bakócz Tamás személyében magyar ember üljön Szent Péter trónjára. A történetnek nagyon sok áthallása van - amit Herczeg a pápaválasztásról ír, írhatta volna akár 1956 októberéről is: "Azt lehetne mondani, a magyarok ma az Élet Kapujában ülnek. A kapun túl van az ő nemzeti jövendőjük, a kapun innen a rabság, a nyomorúság, a pusztulás."

Az 1956-os forradalom és szabadságharc a magyarok utolsó nagy nemzeti erőfeszítése volt a XX. században. Világraszóló és világrengető erőfeszítés, amelyről sajnos sokan még ma is méltatlanul keveset tudnak.

Egy nemrégiben készült felmérés szerint tíz megkérdezett fiatalból öten egyáltalán nem tudják, mit ünneplünk, mire emlékezünk október 23-án. Miklósi László, a Történelemtanárok Egyesületének az elnöke néhány éve úgy nyilatkozott: "A diákok nagy része vagy idegenekedik az 1956-os forradalomtól, vagy teljesen közönyös a témával szemben. Részben azért, mert a forradalom átpolitizálódott, összefolyt a pártok csatározásaival, ami ellenszenvessé teszi a diákok szemében."
Az elnök a továbbiakban kifejti: véleménye szerint ezen a helyzeten úgy lehetne változtatni, ha 1956 kapcsán a tanárok mindenről beszélnének, csak politikáról nem. (?) Ahogy a cikkben fogalmaznak: "Miklósi László tapasztalatai szerint minden olyan témát kedvelnek a diákok, aminek nincs köze a politikához, ami az emberek mindennapi életéhez köthető. 1956 kapcsán is meg lehet beszélni, hogy milyenek voltak az ötvenes években a hétköznapok, hogyan öltözködtek az emberek, hogy telt egy napjuk".

Nagyon sok minden eszébe jut az embernek, ha ilyeneket olvas, egyik legnagyobb nemzeti ünnepünk előestéjén - de mindenekelőtt a kérdés adja magát: ez valami vicc? Hogy lehet 1956-ról a "politika mellőzésével" beszélni? ("Hogyan öltözködtek az emberek..?") Lehet, hogy egyesek számára ez meglepő, de akkoriban nem valami divatbemutató folyt Magyarorszgon, hanem élethalálharc, egy idegen hatalom ellen. Olyan világtörténelmet befolásoló, nagy jelentőségű küzdelem, amely évtizedeken át éreztette a hatását. 1956 maga a politika, s akkoriban mindent ez határozott meg. (Bizony, még az öltözködést is - lásd: pufajka).

Csupán azok szeretnének erről elfeledkezni, akik valamilyen okból nem tudják vagy nem akarják vállalni ma sem, a forradalom örökségét.
 
Az, hogy a diákoknak milyen véleményük lesz egy-egy történelmi eseményről, döntő részben a tanárokon múlik. A pedagógusok tehát ilyen módon egyáltalán nem csak követői a fiatalok véleményének - ahogyan azt a fenti nyilatkozat sugallja - hanem előidézői is, ezt személyes példák sokaságával lehet igazolni.
A családi indíttatások mellett elsősorban az ő felkészültségükön, hozzáállásukon, hazaszeretetükön múlik, hogy a fiatalok valóban megértsék, mit jelentett - mit jelenthetett volna - a magyarság számára 1956 októbere.

Az Élet Kapuja.
Szepesi Sándor