Stadler, Ambrus és a többiek

2010-07-26 00:00Szepesi Sándor Szerzők listája

Megint hallatott magáról Stadler Jóska, a juhászból lett milliárdos vállalkozó, akit utóbb csalással, adócsalással, számviteli fegyelem megsértésével vádoltak meg, s ki is osztottak rá jó pár év börtönt. Aztán feltételesen kiengedték, most viszont ismét elmondhatjuk, hogy "Tüzesen süt le a nyári nap sugára/ Az ég tetejéről a juhászbojtárra./ Fölösleges dolog sütnie oly nagyon,/ A juhásznak úgyis nagy melege vagyon."
 
Bizony, melege vagyon szegény Józsinak, mert ha ismét sikerül ráverni az adócsalást, most már a hírek szerint akár 12 évet is kaphat.

Stadlerre annak idején főként azért figyeltem fel, mert a története szerintem vízválasztónak számított. A rendszerváltozás után valószínűleg ő volt az első, akiből a médiának sikerült újfajta „népi hős”-t faragnia - márpedig minden szociológiai elemzésnél valósabb képet rajzol az általános közállapotokról, ha megnézzük, kik s milyenek egy-egy adott társadalomban ezek a népi hősök.

A derék akasztói üzletembert – aki, ha néha esetleg sírásra fakadt ennen sorsának sanyarú voltán, még a könnyet is igazi népi módra, a keze fejével törölte ki a szeméből – lassan már Rózsa Sándorhoz meg Angyal Bandihoz hasonlítgatták. Viselt dolgai, némi sajátos tájszólással, bumfordi megjelenéssel fűszerezve, nyomban elégségesnek bizonyultak kereskedelmi televíziók számára, hogy összemarakodjanak rajta, kinek sikerül kizárólagos licencjogokat vásárolni Stadler kalandjaihoz.
Aztán pedig jöttek sorban a többiek: a „bűn és bűnhődés” morális kategóriából egyfajta betyárvirtussá, bulvárszenzációvá vált.

Csak néhány példa: Ambrus Attila (alias „Whiskys”), többrendbeli fegyveres rablás, lőszerrel, lőfegyverrel való visszaélés, stb. miatt lett hős – olyannyira, hogy egy-egy megjelenésekor máig divatot teremt frizurájával, arcszőrzetével. Könyvet írtak róla, ha jól tudom, nem is egyet, történetét meg is filmesítik az USA-ban, s ezen az sem változtat, hogy egynémely áldozatnak – akinek a fejéhez Ambrus esetleg pisztolyt szorított – máig idegrángása és üldözési mániája van. Ők is résztvevői a történetnek, de az ő frizurájuk, arcszőrzetük a kutyát sem érdekli. S ha a kiállott megpróbáltatások hatására esetleg túl korán ér véget a földi pályafutásuk, a Whiskys talán létrehoz majd egy alapítványt az árvák megsegítésére, ami megint igen jól fog mutatni a róla készült film prológjában.

Zalatnay "Cini" 112 milliós csalás miatt lett "hős", és ebbéli minőségében mártírként siratta az egyesült nemzetközi szex- és pornóipar. Ügyvédje annak idején a "kutyája kimúlása okozta lelki megrázkódtatás" miatt kérte a szabadlábra helyezését - és ez sajna, nem vicc. Illetve vicc, de emellett magyar valóság.

Film készült a „miskolci Bóni és Klájd” megható történetéből is - ezúton köszönjük a címet. (Debrecennek bajnokcsapata van, Miskolcnak meg Bóni és Klájd-ja. Szóval, nagyon jó nekünk - de nekik se rossz!)
Ennek az ifjonti rablópárosnak a tagjai aránylag zsenge korban rájöttek, hogy bankokat kirámolni némileg jövedelmezőbbnek tűnik, mint napi nyolc órában robotolni valahol, minimálbérért. Aztán még lövöldöztek is egy kicsit, mert ez a világ minden táján együtt szokott járni a "Bóni és Klájd"-sággal, plusz rettenetesen szerelmesek voltak egymásba. Mindez pedig együttesen már olyannyira felajzott egy empatikus filmrendezőnőt, hogy még a börtönben rástartolt a páros életben maradt tagjának a memoárjaira. El is készült a Magyarhonban megszokottan gyengécske film, tele volt minden Bóni és Klájd plakátokkal.

A rövidlátó Kovács néni pedig, amikor elbotorkált előttük, a közértből hazafelé menet, talán elgondolkodott, hogy az ő történetéből vajon mikor készül majd film? Igaz, ő nem lövöldözött senkire, s talán neveltetésének korszerűtlen volta miatt ezidáig rablással, sikkasztással sem nagyon próbálkozott. Csupán becsülettel végigdolgozott 40 évet, s felnevelt 2-3 gyereket, ezzel pedig manapság nemigen lehet népi hős az ember.

Legfeljebb népi áldozat - de az nagyon.
Szepesi Sándor