Sámán dalok a Grizzlyben

2009-10-18 00:00Juhári Andrea Szerzők listája

Különleges koncertnek ad otthont a Grizzly Pub október 23-án este. A nagy utazó, Alexander Horsch játszik Miskolcon, akinek zenéje a népzene és a sámánisztikus hagyomány világából építkezik. 24-féle hangszeren játszik, melyek többsége saját készítésű. Szenvedélyes íjász, íjászatot tanít, az íjat hangszerként is használja.


Alexander Horsch 1960-ban, a volt NDK-ban született. 16 évesen kezdett bluest, ír, skót és country zenét játszani. Már ekkor érdekelte a közép-ázsiai és balkáni népzene, de nem talált autentikus forrást. Amikor 1985-ben Magyarországon keresztül akart nyugatra disszidálni, megismerte a magyar népi zenét és Magyarországon telepedett le. 8 évig tanult és játszott moldvai és gyimesi csángó zenét, ezeket a területeket tanulmányai során meg is látogatta.

A honfoglalók nyomában

A magyar népzene világán keresztül megismerte a magyar történelmet és hagyományt és a hagyományaink rokonságát a közép-ázsiai népek kultúrájával. 34 éves korában elindult Mongóliába, s onnan közel egy évig utazott a Kárpát-medencéig a magyar honfoglaló törzsek útvonalát követve. Mongólia–Tuva–Dél-Szibéria–(Altáj)–Kazahsztán–Üzbegisztán–Türkménia–Kaukázus–Krím-félsziget északi része (tatárok)–Törökország–Moldva. Az utazás során gyűjtötte a hagyományos népi zenét, s felismerte a magyar népzene rokonságát a közép-ázsiai népek zenéjével. Megismert sámánokat, a közép-ázsiai sámánisztikus hagyományt, elsajátította a tuvai magas és mély torokéneklést. A tuvai torokéneklés a világörökség része. 24-féle hangszeren játszik, melyek többsége saját készítésű. (forrás:http://www.myspace.com/alexhorsch )
 

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2008-03-02 12:53

    barcog

    Mi mindenre jó a Kádár-rendszer kenyere, még vállalkozói reklámnak is megfelel. Az a baj, hogy a kenyér árával együtt elszállt a közbiztonság a jogbiztonság, a hosszútávon biztosított munkahely, a tervezhető jövő. És akkor nem volt divat egymás lenyú [ tovább ... ]