Elképesztő képek a 3000 éve nem látott múmiáról

2009-06-18 00:00Horváth Imre Szerzők listája

A Philips csúcstechnológiájú orvosi komputer tomográfiai (CT) szkennerjének köszönhetően megdöbbentő háromdimenziós képek kerültek nyilvánosságra a múmiáról, amelyet 3000 évvel ezelőtt zártak szarkofágjába.
A thébai templom feltételezett papnője, az egyiptomi Meresamun választékosan díszített szarkofágja érintetlen és teljesen zárt maradt a Chicagói Keleti Múzeum egyetemén, ahová több mint 80 éve került, mert a csodálatos dekoráció megrongálódásának kockázata miatt vonakodtak azt belül is megvizsgálni.
Most, köszönhetően a legmodernebb komputer tomográfiai (CT) szkennelési technológiának, amelyet normál esetben élő páciensek diagnosztizálásához és kezeléséhez használnak, a kutatók képesek voltak kiváló minőségű, háromdimenziós képeket tárni a világ elé a nőről, aki konzervált állapotban fekszik a csodálatosan festett szarkofágjában. A szkennelést 1991-ben már elvégezték egy 64 szeletes CT szkennerrel, de most megismételték azt egy Philips 256 szeletes Brilliance iCT szkennerrel. A Brilliance iCT szkenner használatával a kutatók képesek voltak rendkívül részletes, háromdimenziós képeket létrehozni anélkül, hogy a törékeny maradványokat kitették volna a környezet ártalmainak.

mumiaszarkofag.jpg

A technológia lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a szarkofágon keresztül is „láthassák” a múmiát, amely még mindig lenvászon szalagokba van tekerve. A szkenner képes „lehámozni” a különböző rétegeket, felfedve a csontvázat, a szemére helyezet köveket, és megmaradt belső szerveit. A kutatók azért használták az iCT szkennert, hogy többet tudhassanak meg a 3000 éve élt Meresamun életéről és haláláról. Emily Teeter, PhD, a Chicagói Egyetem Keleti Intézet egyiptológusa azt mondta: „Olyan izgalmas, hogy képesek vagyunk mindezt látni úgy, hogy a múmia még mindig a szarkofágban van. Olyan, mintha röntgenszemünk lenne, hogy így láthatjuk a viszonyt a szarkofág, a pólya és a felhasznált lenvászon mennyisége között.” A kutatók feltételezése szerint Meresamun időszámításunk előtt 800 körül élt, és 30 éves lehetett, mikor meghalt. A szarkofág jelölései azt sugallják, hogy a thébai Amon templomának énekese lehetett Dél-Egyiptomban, és a szakértők által a hasonló nőkről szerzett ismeretek alapján azt feltételezik, hogy valószínűleg nagyon fontos családból származott.”

mumialenvaszon.jpg

„Az iCT szkenner lehetővé teszi, hogy rendkívül összetett, részletes anatómia analízist végezzünk el néhány másodpercen belül,” mondta Michael W. Vannier, M.D., a Chicagói Egyetem radiológia professzora. „A múmiáról készült képek lélegzetállítóak, a legapróbb részletek is megjelennek – a kopásminták a fogon, a balzsamozás bemetszéseinek tiszta képe, a halott korának pontos jelei –, amelyek nem voltak láthatók korábban. Ez számos olyan kérdésre választ ad, amelyek az első, 1991-ben végzett CT szkennelésnél merültek fel.
John W. Steidley, Ph.D., a Philips Globális CT üzletágának alelnöke mondta: „A Brilliance iCT komputer tomográfiai készülékeink zászlóshajója. Úgy került kialakításra, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtson a fej és a test képalkotási eljárásaiban, és egyszerűbbé tegye a legigényesebb felhasználásokat is, mint például a kardiológiai, traumatológiai, illetve a túlsúlyos betegek vizsgálatát, és biztosítsa ezeket a lehetőségeket minden páciens részére a gyermekgyógyászattól az idősek ellátásáig. Bár ebben az esetben felhasználóink számára kellemes meglepetést jelenthet a szkennernek egy 3000 éves múmia leképzése során nyújtott teljesítménye, de ezt a szempontot nem vették figyelembe tervezőmérnökeink, akik teljes mértékben pácienseink életminőségének javítására összpontosítanak. Ennek ellenére a Brilliance iCT által mutatott képek azt mutatják, hogy még egy több ezer éves halott esetében is figyelemre méltóan új betekintést biztosít az emberi testbe.”

mumiakoponya.jpg

Az iCT szkenner rendkívül nagy sebességgel dolgozik. Ez a normál felhasználási körülmények között azt jelenti, hogy a teljes test szkennelését el tudja végezni kevesebb mint egy perc alatt, és pontosan leképezi a mozgó szerveket is, beleértve a szívet is, mindössze kétdobbanásnyi idő alatt. Ez lehetővé teszi a klinikai orvosok részére, hogy gyors, pontos és átfogó diagnózist adjanak pácienseikről.
A múmia egészségi állapotáról, amelyet a jelenlegi CT-szkennelés alapján állapítottak meg a kutatók, egy kiállítás nyílt meg 2009. február 10-én a Chicagói Egyetem Keleti Intézet Múzeumában „Meresamun élete: egy templomi énekes az ősi Egyiptomból” címmel.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.