Édes hamisságok

2009-05-02 00:00Bekes Dezső Szerzők listája

bekes-dezso.jpg „A bolti méz minősége gyakran köszönő viszonyban sincs a címke ígéretével. Sajnos, a címkéknek nem lehet fenntartás nélkül hinni. Akkor sem, ha például tiszta magyarnak és akácnak hirdeti a felirat az árut. A mézet ugyanis nagyban keverik, hígítják, hamisítják, még mielőtt az üzletekbe kerül. Természetesen nem maguk az őstermelők, azaz a méhészek, hanem azok, akik leveszik a sápot erről a különleges áruról.”



A méhész az Aggteleki-cseppkőbarlang bejáratához közel vert sátrat. Jó hely ez, mert itt már elviselhető decibelekkel szól az indián páros sípja, dobja, és a barlangba vagy a sziklafalra igyekvők útjába esnek az édes köcsögök, befőttes üvegek.

Akik nem vásárolnak, azok közül is sokan megállnak néhány szóra, mert a méhész jó beszélőkével megáldott ember. Most különösen elemében van, s könnyedén elszórakoztatja népes hallgatóságát. Arra a kérdésre például, hogy megcsípik-e olykor apró munkatársai, azt mondja, hogy pergetéskor akár húsz-harminc fullánkot is begyűjt. Neki azonban ez meg sem kottyan. Egyébként még ilyenkor sem tesz a fejére hálós kalapot. Nyilván azért, mert a méhek már „szagról” is megismerik és kímélik gazdájukat – gondolom én. Engem azonban a szakmai bátorságnál is jobban érdekel, hogy vajon hogyan készül, miből készül a fenyőméz, hiszen a tűlevelükön virágot még sohasem láttam. Azt hiszem, más se. A méhész felvilágosít: „az ágak tövén képződő apró cseppeket gyűjtik be a méhek, és ebből nyerik a különlegesség alapanyagát.”

Tovább folytatnám az oknyomozást, mert azt is tudni szeretném, hogy az a bizonyos cseppecske miből áll, honnan kapja édességét. A méhek ura azonban már annak válaszol, aki a bolti méz minőségét firtatja. Amit mond, az – számomra legalábbis –, egyáltalán nem meglepő. Sajnos, a címkéknek nem lehet fenntartás nélkül hinni. Akkor sem, ha például tiszta magyarnak és akácnak hirdeti a felirat az árut. A mézet ugyanis nagyban keverik, hígítják, hamisítják, még mielőtt az üzletekbe kerül. Természetesen nem maguk az őstermelők, azaz a méhészek, hanem azok, akik leveszik a sápot erről a különleges áruról.
Tanácsos tehát szaküzletben vásárolni, ráadásul olyanban, ahol megbízható, ismerős kereskedő árusít. A legbiztosabb azonban, ha magától a méhésztől vesszük ezt a medicinát. Mert pompás ízén túl valóságos orvosság ez, mindenféle torokfájás, nátha, de még tavaszi fáradtság ellen is.
Jobban vigyázhatnánk rá! És persze megannyi másra is, melynek a tartalma, minősége beszélő viszonyban sincs a címke ígéretével.

      Bekes Dezső

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.