Kell nekünk Egészségház...?

2009-03-27 16:11Dr. Szalkai Iván Szerzők listája

A Miskolci Önkormányzat egészségházak kialakításáról hozott döntést. A szakmai terv egy éve készült a háziorvosi egyesülettel közösen. A lakosság egy része nem érti, miről van szó, az alapellátási szakma változóan reagál a kérdésre.
Egy ismerősöm mesélte, hogy megkeresték aláírásgyűjtők az egészségház ellen. Mikor nem írta alá, majdnem felelősségre vonták, s ekkor el kezdte magyarázni, mi is az egészségház. Az aláírásgyűjtő döbbenten hallgatta, azzal, hogy neki ezt nem mondták el...
Mi is a helyzet?
Vannak minden ki által ismert, illetve nem ismert tények. Amit gyakran hallunk, de nem gondolunk végig, hogy mit jelent- idősödik a lakosság, változik az időjárásunk, világméretű influenza járvánnyal ijesztgetnek bennünket. Mi ebből az igazság? 2010-től növekszik a 65 év felettiek száma. 2015-re mintegy 2000-el nő az idősek abszolút száma csak Miskolcon. Az idősek orvosi-szociális ellátása jelenleg is gondot okoz, szükséges lenne egy idősekkel foglalkozó, az időskori elváltozások lassítására, nemcsak ellátására törekvő program. A globális felmelegedés ismert. Azt is tudjuk, hogy a Kárpát medence előrejelzések szerint mintegy 1,5 fokos átlaghőmérséklet növekedést fog elszenvedni a következő évtizedekben, ami a medence elsivatagosodását indíthatja be. Az már kevésbé ismert, hogy ez jelentősen növelni fogja a szív-érendszeri megbetegedések és halálozás arányát, az idősek folyadékegyensúlyának a felborulását, de például a veseköves betegek számát is. A világméretű influenza járványról csak annyit, hogy világszerte készítik a katasztrófa terveket, nemcsak a betegek ellátása, hanem a közigazgatási-gazdasági rendszerek működőképességének a fenntartása érdekében is. Mi a helyzet jelenleg a lakosság egészségügyi helyzetével?
Ma a megye lakosa 3 évvel rövidebb ideig él, mint egy Budapesti vagy Győri lakos. A megbetegedések száma az elmúlt 10 évben nem egy kórkép esetében 50%-al növekedett, vagy megduplázódott. Tudjuk, hogy a magas megbetegedési arányért alapvetően az életmódunkkal kapcsolatos betegségek a felelősek (szív-érrendszeri betegségek, növekedésük 40%, cukorbetegség -növekedése 50%, daganatok – növekedése 70%, mozgásszervi betegségek -növekedése 17%). A népbetegségek kezelésének gondja alapvetően a háziorvosi ellátásra hárul, csak a szövődményes, illetve acut rosszabbodások érintik a kórházi szférát.
Ahhoz, hogy a népbetegségeket megfelelően kezeljük, a lakosságot szűrni kellene – más tartalommal, mint a jelenlegi hivatalos szűrővizsgálatok -, s tudatosítani az egyénben, hogy milyen állapotban van, s mi vár rá. Jelenleg sem szűrővizsgálat – kivéve egy-két szűrési kampányt – sem életmódterápia rendszerbe szervezetten nem áll Miskolc lakosai rendelkezésére.
Mit lehet tenni?
Két út áll előttünk (melyiken induljunk?). Vagy nem foglalkozunk a kérdéssel, a probléma lakossági szinten nem tudatosodott, a háziorvosaink szakmailag jók, vannak kórházaink, s egyszer úgy is meg kell halni. A másik lehetőség, (amelyben az önkormányzat komolyan veszi a felelősségét a lakosság egészségi állapota felett) hogy a népbetegségekkel jelenleg, s a jövőben is első vonalban találkozó háziorvosi rendszert felkészítjük a közeljövő feladataira, s kialakítunk egy olyan rendszert, ahol a lakos nem csak felelősséget, hanem lehetőséget is kap a saját egészsége megóvása érdekében.
Mi a helyzet a háziorvosi rendszerrel?
A háziorvosi rendszer jelenlegi formáját 15 évvel ezelőtt nyerte el. A kollegák ekkor váltak magánvállalkozóvá, akik a biztosítóval és az önkormányzattal leszerződve, saját eszköz és feltételrendszerrel látják el a betegeket. Tekintettel arra, hogy a gyógyszerpiac jelentős szereplője a háziorvos, ezért a gyógyszerforgalmazók gyógyszerfelírási kampánya ellensúlyozására központilag ellenőrzéshez kötötték a háziorvos önálló gyógyszerrendelését bizonyos gyógyszerek vonatkozásában. Finanszírozástechnikailag ellehetetlenítették a háziorvos magasabb szintű eszközbeszerzését, ezért egyes esetekben csak a háziorvos tudása, receptje és beutalóutalványa maradt meg (tisztelet a kivételnek). Ennek a helyzetnek azonban vannak előnyei is. Voltak természetesen kísérletek arra, hogy ezt az atomizált, magára maradt háziorvosi rendszer átalakuljon (csoportpraxis, irányított betegellátás), azonban ezek a kezdeményezések valami oknál fogva leálltak. Az alapellátás, a népegészségügy tudományos kutatói már évek óta hallatják hangjukat, hogy ez a rendszer így nem képes a feladatait, a prevenciót, a gondozást megfelelő eredményességgel ellátni, ezért modernizálni, a lehetőségeket bővíteni, az erőforrásokat koncentrálni szükséges.
Mit terveztünk mi el ezek ismeretében?
Olyan helyeken, ahol a közlekedés megoldott (Vasgyári Rendelő, a villamosvonal mentén, ahol 2011-re alacsony padlós, felszállási gondot nem okozó új villamosok fognak járni, valamint az Avason) olyan rendelő komplexumokat (egészségházakat) alakítunk ki, ahol több háziorvos dolgozik együtt, biztosított számukra a jelenleginél magasabb szintű műszeres ellátás a gondozás javítása érdekében, az átdolgozott programú szűrővizsgálatot a helyszínen biztosítjuk, a rendelő komplexumban megjelenik a szakorvos, a szociális ellátás valamint a komplementer gyógyász. Ezzel a következőket tudjuk biztosítani a lakosság számára (ami eddig ilyen formában nem állt a rendelkezésére:
– reggel 8-tól este 7-ig folyamatosan van az egészségházban háziorvos
– a háziorvos műszeres vizsgálati lehetősége bővítésre kerül
– heti pár órában szakorvosi rendelés folyik az egészségházban, a krónikus betegnek nem kell előjegyzést kérnie és várni a vizsgálatra, helyben hozzájut
– tekintettel a megnövekedett szociális problémákra, ezek kezelésére a szociális alapellátás fogadóórát (idősgondozás, adósságkezelés, családterápia, szociális szolgáltatásokról tájékoztatás, stb.)tart az egészségházban (az eddigi eredmények igen kedvezőek)
– mobil mentálhigienes munkacsoportot hívunk életre, amely az egészségházakban a rászoruló betegek mentálhigienes gondozását végzi
– tekintettel arra, hogy a lakosság 50%-a egy vagy több alkalommal járt alternatív gyógyítónál (természetgyógyásznál), az a kívánatos, ha a két gyógyító tud a betegről egymással konzultálni. Ezért biztosítunk – megfelelő képzettségű – természetgyógyászok, komplementer orvosok számára működési helyet
–a szűrőbusz révén széleskörű szűrési lehetőséget biztosítunk a háziorvos segédlete mellett
– kialakítjuk a városban azokat az életmód centrumokat, amelyeket megfelelő szakmai irányítás és felügyelet mellett a rászorulók a saját egészségük megőrzése, javítása érdekében igénybe vehetnek
– létrehozzuk a városban az 50 év felettiek számára az időskori prevenció lehetőségét, amelyben első lépésben olyan felméréseket és tréningeket tervezünk, amelyek lassítják az idős korban előforduló gondolkodási problémák (demencia) kialakulását
Ahhoz, hogy ezeket a lehetőségeket a lakosság számára biztosítani tudjuk megfelelő számú háziorvost (7-12) kell egy helyen koncentrálnunk. Az, hogy ez a lehetőség Önnek a rendelkezésére álljon valamint ennek a használata ezek után Önön, s nem az ellátó rendszeren múlik.
Hol vannak, lesznek ilyen centrumok?
Az elsőt – kísérleti jelleggel – a Vasgyári Rendelőben adtuk át. A rendelőben ehhez átalakításokat végeztünk, s jelenleg egy pályázatot tervezünk a rendelőintézet további fejlesztésére, korszerűsítésére. Itt a hely adottságai részben kedvezőbbek, részben még kialakítandóak. Kedvezőbb, hogy a szakorvosi háttér rendelkezésre áll, s most már heti két nap délután hatig lesz szakorvosi rendelés elérhető. A szociális szolgáltatás rendelkezésre áll, a komplementer (természetgyógyász) rendelésről folyik a tárgyalás, a szükséges eszközfejlesztésről a háziorvosokkal megegyeztünk.
A következő tervezett helyszínek a Szent György utca, valamint a Tömörkény utca. A Szent György utcában új épületet tervezünk, a Tömörkény utcában a meglévő rendelőt újítjuk fel és bővítjük ki. Ez a két fejlesztés pályázati forrásból valósul meg. Jelenleg egyeztetéseket folytatunk egy, a Szent Anna tér – Szent György utca környékére tervezett, befektetői forrásból megvalósuló egészségházról.
Az egészségház projekt jelentős mértékben átalakítja az egyén és az egészsége- betegsége közötti kapcsolatot. Lehetővé teszi, hogy valóban gazdái legyünk egészségünknek, s legyen információnk és lehetőségünk arra, hogy mindent megtegyünk érte. Megszoktuk, hogy ha betegek vagyunk, orvoshoz megyünk, beszedjük a gyógyszert, s meggyógyulunk. Ez a projekt lehetővé teszi, hogy ne azonnal jussunk el idáig, megelőzzük a betegségek fellépését, ha az megjelent, akkor pedig több lehetőségünk legyen a gyógyulásunkra, s mindez a háziorvosunk jelenléte és felügyelete mellett.
Ez nem terhet, lehetőséget jelent.

Dr. Szalkai Iván
Miskolc Város Főorvosa

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2009-05-08 07:14

    Mery

    Ez egy jó ötlet, hisz minden egyhelyen van ,csak az a baj nagyon zsufoltak a folyosok. A vasgyári rendelöben megkapjuk a rendes szoklgáltatást, nem kell mindi szaladgálni orvosrol orvora.Komplikáltab vizsgálat lehetne rövidebb határidön belül.