Könyvek a ponyván

2008-11-07 18:14Bekes Dezső Szerzők listája

Akik nosztalgikus emléket hoznak magukkal a régen KGST piacnak becézett Zsarnaira – mint most én is – csalódni fognak. A térre torkolló kis utcákban könnyű parkolóhelyet találni, a piaci sátrak között lengyel, orosz, román szót nem is hall az ember, az árukínálat pedig össze sem hasonlítható a régivel. Még az a szerencse, hogy egy szál könyvárus mégiscsak akad, engem pedig ez a portéka érdekelt mindig a legjobban. Szóba elegyedünk az idős asszonnyal. Elmondja, hogy özvegy, nyugdíjas pedagógus és a házi könyvtár kiárusításával próbál egy kis pénzt szerezni. Úgy is mondhatnám, hogy könyvekkel fűt, mert a bevétellel a gázszámla költségét pótolja. „Csekélyke összeg ez, hisz ki vesz manapság magyar klasszikusokat vászonba kötve, drága uram? Amennyire a szabadidőből futná az olvasásra, azt mind fölfalja a televízió” – panaszolja.
Magyar klasszikusokat én sem veszek, de egy cellux szalaggal gondosan megreparált Képes Vasárnapot igen. Ötszázért. Csak azért mondok először hármat, mert ezt parancsolja a hely szelleme, és neki sincs ellenére az alkudozás. A farmerdzsekis szomszédság szemében legalább néhány percig irigyelt ember lehet, előttük ugyanis egyetlen vevő sem várakozik.
Nem tudom megállni, hogy hazafelé menet bele ne lapozzak a Pesti Hírlap heti mellékletébe. A fő helyet az riport foglalja el, mely a Duna korzó első tavaszias vasárnapjáról számol be. Olvasható érdekes cikk Vaszary Piri kis unokájának legújabb aranyköpéséről, meg arról, hogyan vélekedik a csípős nyelvű Titkos Ilona egyik pályatársáról. Csupa napfényes, könnyű olvasnivaló. Ilyen lenne az egész szám elejétől végéig, ha meg nem jelenik közöttük két hír. Az egyik arról szól, hogy Madridot bombázta a Condor Légió, a másik meg arról, hogy a londoni rendőröket gázálarc viselésére oktatják.
1937 áprilisát írtuk akkor. Ma már tudjuk, mi következett két év múlva. Mi váltotta fel ezt a hollywoodi, mosolyós, színészpletykás, almafavirágos világot. Ami talán már akkor sem olyan volt, mint amilyennek a Képes Vasárnap mutatta. Szép Ernő például azt írta állandó rovatában: „Némelyik ember annyira szegény, hogy nincsenek anyagi gondjai”.
Ezt akár most is mondhatná – vélhetik egyesek. Ami persze tiszta marhaság, hisz Szép Ernő már régen nem él és a Képes Vasárnap sem létezik.

Bekes Dezső

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.