Kultúra

Dolgozik a helytörténeti tábor

2007-07-12 15:23

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE sirokat-regisztralnak.jpg

Idén a Szent Anna temető sírjait kutatják, regisztrálják a miskolci helytörténeti kutatótábor középiskolás diákjai. Az ünnepélyes megnyitón előadások hangzottak el a Szent Anna Egyházközség és templom történetéről, az idetartozó temetőkről, s a nyughelyek kutatásának jelentőségéről is. Elhangzott: a temetők az elmúlásról szólnak, mégis mindegyik élő, organikus szervezeti egység, amíg működik. Az, hogy 25 év után a megváltatlan sírokat elbontják, s másokat temetnek oda, hihetetlen értékek pusztulásával járhat. Képgaléria

A megyei Honismereti Egyesület, a Herman Ottó Múzeum, a megyei levéltár és a Zrínyi Ilona Gimnázium több mint tíz éve szervez helytörténeti kutatótábort középiskolás diákok számára. A temetőkutatást hat évvel ezelőtt kezdték, több miskolci temető sírjainak regisztrációját, feltérképezését végezték már el. Egyebek mellett dolgoztak a műemlék avasi református temetőben, tavalyelőtt a gönci temetkezési helyeket, múlt évben pedig az avasi zsidó temető sírjait regisztrálták. A helytörténeti tábor nyitóünnepségét idén a Szent Anna templomban tartották. Szarvas Péter plébános szólt Miskolc messzi múltban gyökerező, katolikus hitéletéről: megemlítette az ősi avasi templomot, a tapolcai bencés és a diósgyőri pálos leleteket. A középkor viharai és a reformáció terjedése Miskolcon is háttérbe szorították a katolicizmust, az 1700-as években a város 27 000 lakosából mindössze hatezren követték ezt a vallást. A XIX. század elejétől sok sváb és felvidéki telepes érkezett Miskolc felsővárosi részébe, s az így megszaporodott lakosság hamarosan kérvénnyel fordult Ferenc császárhoz: támogassa a városrészben egy helyi iskola, plébánia és katolikus templom felépítését. A kezdeményezés tehát a Szent Anna templom létrehozására már az 1810-es években elindult. Azonban – a számtalan anyagi- és egyéb nehézség miatt – csak 1820-ra épült meg, majd három évvel később szentelték fel. Az önálló Szent Anna Egyházközség megalakulását ennél is későbbre, 1828-ra datálják, ekkor nevezték ki ide az első plébánost. A felsővárosi templom 1930-tól viseli Szent Anna nevét. Az egyházközséghez korábban négy temető tartozott, ebből három – a Szent Anna, a Szent József és a Bábonyibérci – ma is működik.
Dobrossy István, a megyei levéltár igazgatója, a kutatás kezdeményezője és elindítója arra hívta fel a figyelmet: a diákok munkájának eredménye történeti és forrásértékkel bír, ezért rendkívüli precizitást és odafigyelést igényel.
– Különleges és szép feladat: vissza lehet hozni az elhunytakat, el lehet helyezni őket térben és időben, a város történetében – mondta Dobrossy István. Az igazgató azt is megemlítette: régen a temető világa szent volt, és visszatükrözte az adott település világát, hierarchiáját is. Bár a temetők az elmúlásról szólnak, mégis mindegyik élő, organikus szervezeti egység, amíg működik. Az, hogy 25 év után a megváltatlan sírokat elbontják, s másokat temetnek oda, hihetetlen értékek pusztulásával járhat. Egyrészt maga a megsemmisített síremlék is bírhat művészeti értékkel, másrészt pedig olyan emberek emléke merülhet végképp feledésbe, akik esetleg tevékeny részei és részesei voltak a város történetének. Ezért ennek megelőzése és elkerülése érdekében fontos a régi sírok pontos és aprólékos felmérése, megörökítése. Az igazgató elmondta: az eddigi kutatások eredményeképpen Miskolc temetőiben 500 sírhely egyedi védettséget kap, róluk külön kötet is készül.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!