Kultúra

„Az első európai musicalénekes Japánban”

2014-08-03 08:21

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kamarasmate_japanok_130705ml_74.jpg

Alig köszönt el a Hermann Ottó diákszínpadától, már a Polanski rendezte Vámpírok báljában szerepelt Bécsben, miközben énekelte a Halált az Elisabethben. Európai „hódító útját” követően Japánba hívták, hogy eljátsszon egy osztrák–magyar grófot a Mitsukóban. Azóta nem pusztán a musicalek világának hőse; kitartásáért, a munka iránti alázatáért igen nagy tisztelet övezi a japánok körében Kamarás Mátét. Most egy hazai formációval dolgozik, hogy novemberre elkészüljön új, egyedi hangzású dalaikat tartalmazó, közös lemezük.        

Amikor karrierjének kezdetéről kérdeztük, a Herman Ottó Gimnázium negyedik osztályáról, és a Lénárt Attila vezette kamaras_mate_130208ml_10.jpg diákszínpadról beszél. „Voltaképpen ez állított engem a musicalpályára, hiszen addig rockénekes akartam lenni” – mesélte. A Színművészeti Főiskolára második nekifutásra vették fel, addig a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztével is kitüntetett énekesnőnél, Toldy Máriánál tanult, miközben Nicket játszotta a Fame-ben, a Thália Színházban. A Ki mit tud? tehetségkutató versenynek köszönhetően aztán, 1996-ban országosan is ismertté vált a miskolci énekes-színész. 

„Ekkor Simon Edit menedzser által elkezdtem külföldi meghallgatásokra járni, így kerültem ösztöndíjjal Londonba, 1997 tavaszán”- sorolja. Előénekelt a dermesztő humort, a szerelmet és a szenvedélyt ötvöző vámpírtörténet, a Polanski által rendezett Vámpírok báljára is. Itt ugyan első nekifutásra nem kapott munkát – szerinte a rossz némete miatt –, végül úgy alakult, hogy telefonon értesítették, mégiscsak menjen Bécsbe, mert benne lesz a darabban.

Eközben már érlelődött az Elisabeth bécsi, illetve magyar szerepe is. Michael Kunze 1992-ben írt musicalét, az - Erzsébet császárné és királyné életén alapuló- Elisabethet, itthon Kerényi Miklós Gábor rendezte színpadra, aki a Halál szerepét a miskolci énekesre osztotta. „Hát így kezdett el megismerni itthon a szakma” – emlékezik vissza a Kamarás Máté, miközben az egyik miskolci hotel teraszán beszélgetünk.

Ez idő tájt szerepelt a nyolcvanas-kilencvenes évek népszerű énekesének, zeneszerzőjének és dalszövegírójának, az osztrák Falconak egy bécsi produkciójában, a Falco Cyber Show-ban is. Visszatérve a német kultuszdarabra, az Elisabethre elmondja, arra igen büszke. „Annak, hogy kiválasztottak azért volt nagy jelentősége, mert ez volt a darab tízéves jubileumi szereposztása, azaz az eredeti darabot játszottuk, az eredeti rendezővel” – mondta.  A produkció egyébiránt hatalmas sikernek bizonyult, az ebből készült CD kétszeres arany-, míg a DVD négyszeres platinalemez lett. Mindezeknek köszönhetően az előadást 2007-ben meghívták egy japán turnéra is. „Mi, a főszereplők - Elisabeth, Rudolf és a Halál- kimentünk promózni, és úgy alakult, hogy egy kis részt a darabból japánul kellett énekelnem.”

kamarasmate_japanok_130705ml_56.jpg

Ekkor figyeltek fel arra, hogy a magyar énekesnek – aki életében első alkalommal nyilvánult meg japánul –, nagyon jó kiejtése van. Elhatározta, hogy bizonyos előadásokon japánul fog énekelni, ezért fonetikusan tanulni kezdte a nyelvet. A szakma hamar felfigyelt a „Halálra”, azaz a tehetséges, japánul éneklő, miskolci fiúra, aki élete egyik legnagyobb lehetőségét kapta meg ekkor.

A Mitzuko musical tokiói világpremierjén az osztrák–magyar grófot alakította, mindezt japánul énekelve. 2011 ezen időszakában úgy tűnt, a legnagyobb kihívást a dalszöveg ázsiai nyelven történő elsajátítása okozza számára, ám a sors úgy alakította, hogy szembe kellett néznie egy példátlan erejű, hatalmas természeti és nukleáris katasztrófával is. „A pozsonyi reptéren ülve láttam a televízióban, hogy elviszi Szendai-t a cunami”- emlékszik vissza a 2011. március 11-én történt, hatalmas szökőárt eredményező földrengésre. „Hívott a színház, és azt mondták, hogy a tragédiára való tekintettel megértik, ha nem megyek vissza, Tokióba”.

mate_kamaras_future_documentation_img_0480.jpg

Csaknem két hétig vesztegeltem Pozsonyban, – hiszen nem volt repülőjárat –, miközben azt hallottam a menedzsmenttől, hogy a japánok dolgoznak a produkción, eszükben sincs azt lemondani.” Erre azt mondtam, ha ők nem fújják le a premiert, akkor én nem fogom bedobni a törölközőt. Miután a tolmácsom is így gondolkodott, vettünk pár jódtablettát, elemlámpákat, és eldöntöttük, meg sem állunk Tokióig.” „Lojális vagyok, ha azt mondom, számíthatnak rám, akkor az úgy is lesz” – mondta elszántan a miskolci előadóművész.  

Japánban akkoriban a radioktív anyagok és a földrengés együtt tették próbára az embert. „Magam is átéltem legalább öt rengést az év áprilisában, volt, hogy az ötös erősségű rengés próba közben ért bennünket” – mondta Kamarás Máté, aki két hét csúszással ugyan, de bekapcsolódott a japán produkcióba, ami meg is hozta az elismerést számára, a darab óriási siker lett.  Máté úgy véli, ennek köszönhetően kapta meg a japán Elisabethben is a szerepét, hiszen, mint mondja, a szigetország ismert rendezője, Shuichiro Koike soha nem dolgozott még külföldivel.

kamarasmate_japanok_130705ml_44.jpg

„Szerette a színpadi munkámat, és igen becsült azért, amiért nem hagytam őket cserben a tragédia idején” – összegezte. Kamarás Máté japán managementje a Kyodo Factory Inc. – a Kyodo Tokyo Inc. leányvállalata –, vitte japánba például a Rolling stones-t, Paul McCartney-t, és David Fostert. A miskolci énekes mesélt arról is, hogy már a japán musicalen, a Mitsukon dolgoztak, amikor megkereste a magyar kulturális attasé, azzal a céllal, hogy vállalja el a jószolgálati nagykövetséget.

„Tudod, hogyan mutattak be a nagykövetnek? – kérdezte. „Ez a fiú az első európai énekes Japánban, aki ráadásul magyar, és miskolci. Otthon nem annyira ismert, de itt, Japánban sztár.” Nos, így lett Kamarás Máté jószolgálati nagykövet a visegrádi négyek és a Japán közötti kapcsolatfelvétel 10. évfordulója alkalmából. Beszélgettünk arról is, hogy gyümölcsöző kapcsolatot és őszinte barátságot hozott számára egy jazz- és komolyzenei fesztivál, melyen már nagykövetként vett részt, s volt alkalma megismerni egy remek magyar formációt, a Hungarian Gypsy Triót.

kamaras_kiallitas_130705ml_3.jpg

„Magyar dalokkal léptünk fel közösen, s akkora sikerünk volt Kanazawában, hogy elhatároztuk, hazaérvén készítünk egy közös lemezt.” A különleges dallamvilágú lemez feltehetőleg idén novemberben jelenik meg- árulta el Máté, aki a trió roma származású tagjainak zenei tehetségét is méltatta. „A lemez megjelenését követően világturnéra indulunk a csapattal”- avatott be későbbi terveibe a sokoldalú énekes, aki mindezek előtt még visszatér a szigetországba, hiszen a színház és a rajongók a következő szezonban is számítanak rá.

A legfrissebb hírt éppen interjúnk közben kapta, miszerint augusztus másodikán, zártkörű rajongói találkozót szerveznek részére Tokióban. Kamarás Máténak előadói tehetsége mellett alkotói vénája is megmutatkozik, hiszen zenét szerez, dalszöveget, verset ír, no és az ecsettel is megbirkózik, festményeiből a közelmúltban nyílt kiállítás a miskolci Herman Ottó Múzeumban.

Kégl Ildikó



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!