Kultúra

A szeszélyes idő ellenére is népszerű volt a szentléleki nyílt nap

2014-07-29 18:52

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE asatas_nyiltnap_140729_vcs_09.jpg

A szentléleki pálos kolostor romjánál tartottak különleges „tárlatvezetést” kedden a Herman Ottó Múzeum munkatársai. A szeszélyes időjárás ellenére sokan voltak kíváncsiak a kolostor történetére, s arra, hogyan is működik egy régészeti feltárás.

Több mint két hete újra régészeti kutatási munkákat végeznek Szentléleken, a pálos kolostorromnál. Az időjárás kedden nem volt könnyen kiszámítható, de az érdeklődőknek ez nem szegte kedvét – sokan kilátogattak, hogy egészen közelről láthassák a munkát, s megismerjék a középkori épület múltját, jelenét, s jövőjét.



A középkori nevén dédesinek is hívott szentléleki pálos kolostor a Bükk rejtekében található, régészeti kutatása már 1974-ben elkezdődött. Az ásatást akkor Czeglédy Ilona folytatta, túlnyomó többséggel a templom területén. Kutatásai nyomán – Ferenczy Károly vezetésével – megtörtént a romok ma is látható műemléki konzerválása és bemutatása. Munkájuk során kitisztították a kolostornégyszöget is, a látható falakat szárazon rakott kőfallal emelték ki.

A régészeti feltárás nem állt le – szerencsére, hiszen számos, kivételes leletre bukkantak tavaly, s már idén is. Ezeket, s az épületet mutatták be a Herman Ottó Múzeum régészei kedden a nem csekély számú érdeklődőnek.

Szörényi Gábor András, a Herman Ottó Múzeum régészeti igazgatóhelyettese elmondta, a tavalyi feltárás során is volt szenzáció, de már idén is bukkantak nem várt leletekre.

– Az idei feltárás már több mint két hete tart. A keringőben egy szerelvényt feltártunk, s a szerzetesi közösség sírhelyeire bukkantunk. Vannak azonban „vendégtemetkezések”, amelyek nem hagyományos keresztény sírok. Más a tájolásuk, hiszen É-D-i tájolásúak. Egy páros sírt is feltártunk, amelyben egy felnőtt és egy 5-6 éves gyermek feküdt. Nem tudjuk, hogyan kerültek ide, de talán vándorolhattak a Bükkben, s holttestüket megszentelt földre hozták – mondta, hozzátéve, a kutatás pályázati forrásból valósul meg, amelyhez a Nemzeti Kulturális Alap biztosítja az összeget.

asatas_nyiltnap_140729_vcs_40.jpg

A régészeti igazgatóhelyettes kiemelte emellett, hogy két nagy elv alapján megy a munka – az ásatás második éve tart, a feltárás az egyik nagy szelet, míg a másik a műemléki konzerválás lesz.

Az ásatás augusztus 1-ig tart. Miskolczi Melinda, a múzeum régésze a „tárlatvezetés” kezdetekor elmondta, a pálos rendet 1245-ben alapították, a szentléleki kolostort pedig a 14. század elején említik elsőként az írásos források.

A szerzetesrendet támogatta Nagy Lajos király és Zsigmond is, legnagyobb adományozójuk talán Hunyadi lehetett.
– A mohácsi csatát követően pusztulásnak indult a kolostor. Elsőként 1526-ban dúlták fel, ekkor a megyénkben lévő 12 kolostort feldúlták. 1540-ben újra pusztító harag érte utol, az már véget is vetett az itteni életnek. 1550 körül pedig elnéptelenedett – mondta, hozzátéve, a 18. században kőbányaként használják a kolostort, a kövek Ómassára kerültek.

asatas_nyiltnap_140729_vcs_14.jpg

A tavalyi régészeti feltárás eredményeként 16 ezüstérmét is találtak, különböző korokból.
A tárlatvezetést és ismertetést követően az érdeklődők egy tíz kérdésből álló kvízt is kitölthettek, amellyel a Pannon-tenger Múzeumba nyerhetnek belépőjegyet. A rövid játékot követően mindenki önálló útra indulhatott, hogy felfedezze a romokat, s bepillantson a keringőben éppen tartó régészeti munkába – az ásatáson a szakemberek mellett folyamatosan dolgoznak régészhallgatók is, akik gyakorlaton vesznek részt.

Kocsán Lajosné
unokáival érkezett a nyílt napra. Mint mondta, nagyon érdekes a rom, s ő már rég járt itt, de a gyerekek még soha.

– A kislány 8 éves, régész akar lenni. Egyiptomi emlékekkel foglalkozik, sokat olvas a témában, gondoltam, tetszeni fog neki, ha testközelből nézheti meg a régészeti munkát. Én építész voltam, így nekem is érdekes, de én már régen jártam itt – mondta.

asatas_nyiltnap_140729_vcs_25.jpg

A nyílt nap közönsége érdeklődött a szakemberektől arról is többek között, hogy a szentléleki leleteket mikor, és hol lehet majd megnézni – a régészek elárulták, a Herman Ottó Múzeum tervei között szerepel, hogy a miskolctapolcai apátsági leletekkel együtt bemutatja a Szentléleken talált érdekességeket.

K. J.
Fotó: Végh Cs.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!