Közélet

A világ leggyorsabb szuperszámítógépén dolgozhattak

2014-05-15 19:52

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE szamtech_verseny_kina_140515_ja_17.jpg

Szuperszámítógépes nemzetközi verseny döntőjében szerepelt a Miskolci Egyetem informatikus hallgatókból álló csapata – Európából egyedüliként – április végén a kínai Kantonban. A díj mellett nagy élményekkel tértek haza a fiatalok, akik a világ leggyorsabb szuperszámítógépén dolgozhattak. A versenyen elért eredmény ismét csak bizonyította, hogy az egyetemen kitűnő képzést kapnak a hallgatók, ami a betelepülni kívánó cégeket is megerősíti abban, hogy érdemes itt befektetni, hiszen adott a megfelelő szakembergárda.

Kína harmadik legnagyobb városában, Kantonban, a Sun Yat-sen Egyetemen rendezték meg április 21-25. között a nemzetközi verseny döntőjét. A versenyre 5 kontinensről, 82 egyetem csapata nevezett, ebből az első forduló megmérettetésein túljutva 16 csapat került be a verseny döntőjébe – köztük Európából egyedüliként szerepelt a Miskolci Egyetem informatikus hallgatókból álló csapata, mely megkapta a döntőbe jutottaknak járó „First Prize” elismerő díjat.

– Óriási élmény volt számunkra az egész utazás és a verseny. A világ leggyorsabb szuperszámítógépével dolgozhattunk, ugyanakkor hihetetlen volt például a kantoni Tower is, melyről pazar kilátás nyílik a 11 milliós városra – mesélte élményeit a kitűnő eredményről hírt adó csütörtöki egyetemi sajtótájékoztatón Klusóczki Dávid. A Miskolci Egyetem mérnökinformatikus hallgatója ismertette, a versenyen saját számítógépklasztert kellett felépíteniük, és összeállítani a megfelelő szoftverkörnyezetet. A második lépésben pedig a felépített rendszeren kellett különböző alkalmazásokat módosítani, optimalizálni és futtatni a lehető legnagyobb teljesítmény elérése érdekében. Mindehhez a „hátteret” a házigazda egyetem szuperszámítógépe szolgáltatta, mely a világ leggyorsabb gépe jelenleg.

szamtech_verseny_kina_140515_ja_13.jpg
Vincze Dávid, az Informatikai Intézet tanársegédje vezette a miskolci csapatot. Mint ismertette, a 16 csapatból 10 kínai felsőoktatási intézményekből érkezett, de jöttek Oroszországból, az Amerikai Egyesült Államokból és Szingapúrból is. A felkészülésről szólva elmondta, izgalmas volt, hiszen nem rendelkeznek olyan kapacitású számítógépekkel, amiket a versenyen kellett használni. Így elsősorban az elméleti tudásra tudtak építeni, illetve szimulált környezetet próbáltak itthon kiépíteni, amit kisebb gépekből raktak össze.
– Reménykedtünk benne, hogy ez a stratégia működni fog, és úgy tűnik, ez be is jött. Igazából ott szembesültünk azzal, hogy is néznek ki ezek az eszközök, hogy lehet őket használni, felkonfigurálni – fűzte hozzá.

Óváriné Balajti Zsuzsanna, a Miskolci Egyetem tanulmányi rektorhelyettese elmondta, a nemzetközi versenyt az informatikai ipar képviselői is nagy figyelemmel követték. Kiemelte, az egyetem universitas jellege „nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a diákok vezetőtanáraik által ne „csak” egy szuperszámítógép megalkotására legyenek képesek, hanem más tudományterületeken folytatott kutatások számításait és geometriai modellezéseit is képesek legyenek az informatika nyelvén megfogalmazni.” A rektorhelyettes köszönetet mondott Miskolc és a Miskolc Holding Zrt. közbenjáró, operatív együttműködéséért. Végül kiemelte, hogy a Miskolci Egyetemen felhalmozott tudást érdemes az ipar különböző területein hasznosítani a térség és Miskolc javára.

szamtech_verseny_kina_140515_ja_3.jpg
Pfliegler Péter alpolgármester kiemelte, a Miskolci Egyetemnek fontos szerepe van többek között a szakember-utánpótlás képzésében és a kutatás-fejlesztésben is. A felsőoktatási intézmény kapcsolata a várossal hosszú évekre nyúlik vissza, az utóbbi években pedig ezt még szorosabbra fűzték. Miskolc alpolgármestere szólt a város és az egyetem nemzetközi kapcsolatairól, melyeket igyekeznek minél inkább kihasználni.

A verseny szervezői között volt az az Inspur csoport is, mely felé Miskolc vezetése már tavaly nyitott. Kína második, a világ 13. legnagyobb szoftver-hardveres cégének szponzorálásával juthatott el a Miskolci Egyetem csapata is a verseny Kínában megrendezett fordulójára.
– Miskolc ezzel tovább mélyítheti együttműködését a gigacéggel a Miskolci Egyetemen keresztül. Erre azért is van nagy szükség, mert 2011-ben megállapodás született arról, hogy Kína és Magyarország 2015-ig kétszeresére növelné kereskedelmi forgalmát. Miskolc komolyan veszi ezt a feladatot, részt kíván ebből, és kifejezetten örül annak, ha a város befektetést vonzó intézményei sikereik révén hozzájárulnak ehhez – hangsúlyozta az alpolgármester.

szamtech_verseny_kina_140515_ja_8.jpg
A kínai informatikai cég delegációja 2013-ban utazott Miskolcra a kapcsolatépítés és a lehetőségek feltérképezése miatt, és tárgyalt többek között Vécsi Györggyel, a Miskolc Holding Zrt. igazgatósági elnökével is. Akkor a találkozás és a tárgyalás elsőrendű célja az volt, hogy a kínai partnerek megismerjék Miskolc lehetőségeit.
– Tavaly januárban egy delegációval jelentkeztünk Shandong tartományban, és találkoztunk a céggel. A látogatást a cég vezetői Miskolcon viszonozták, és akkor több olyan potenciális partnerrel – köztük a Miskolci Egyetemmel is – sikerült megismertetni a világcéget, amely egy miskolci beruházásnál együtt tud működni velük – ismertette. Hozzátette, a Miskolci Egyetem informatikai intézetének tanárai, diákjai a versenyen nyújtott teljesítményükkel, a kínált tudással hozzájárulnak az együttműködéshez, megerősítve az itt lévő és a Miskolcra betelepülni kívánó vállalatokat, cégeket abban, hogy velünk jó üzletet lehet kötni.

szamtech_verseny_kina_140515_ja_4.jpg
Klusóczki Dávid mellett Debreceni Bálint, Kiséri Máté, Kiss Viktor és Palkó Dániel alkotta a miskolci csapatot, melynek tanácsadója Kovács Szilveszter volt. Mint az Informatikai Intézet egyetemi docense is kiemelte, a jövő informatikusainak újfajta szakismeretekre lesz szükségük a klasszikus informatikai alaptudáson túl, hogy érvényesülhessenek a HPC és a szuperszámítástechnika területén is. Ezt az igényt is felismerve, a Miskolci Egyetem műszaki informatikai képzésében egy új szakirány, az „Informatikai rendszermérnök” szakirány indul, mely főként az adatközpontok és nagyteljesítményű számítógépekkel kapcsolatos aktuális tudást és technológiai ismereteket ad át a szakirányt választó hallgatóknak.

K. I.
Fotó: J. Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!