Kultúra

A péklegény füttye és a létező népszerű kortárs opera

2014-05-07 11:35

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE operafeszt_doncristobal_vj19_130618.jpg

Június 13-án kezdődik a Bartók Plusz Operafesztivál Miskolcon, kilenc napra ismét megtelnek Miskolc utcái zenével. Szó szerint. Most is lesz Ezrek operája, azaz ingyenes szabadtéri előadás, méghozzá az egyik legnépszerűbb szerző egyik legnagyszerűbb alkotása: Verdi Aidája. Annakidején a péklegények is a bevonulási indulót fütyülték – de mikor fütyülnek majd mai operadallamokat?

– Remélem, hogy efelé haladunk – feleli a „péklegényes” felvetésre Kesselyák Gergely fesztiváligazgató. – Biztos, hogy még nem értük el a célt, ám ezért vagyunk, és ha elérjük, akkor majd új célokat tűzünk ki magunk elé. Úgy hiszem, Miskolc már ezelőtt 14 évvel, sőt még hamarabb, 1997-ben, az operatagozat létrehozásával megtette az első nagy lépést. Büszkén mondom, és a miskolciak is legyenek rá büszkék: amikor bemutatunk egy operát a Miskolci Nemzeti Színházban, akkor az huszonkétszer is megy – ezt mindenhol irigykedve hallgatják azok a szakemberek, akik tudják, hogy milyen ma az opera helyzete. Ezért kimondhatjuk: 1997 óta Miskolc úttörő szerepet játszik az opera újrapozícionálásában.

– Ez vonatkozhat a nagy, klasszikus operákra. De a fesztivál a kortárs opera újrapozícionálását, annak bebizonyítását is zászlajára tűzte, hogy létezik kortárs népopera. Ennek érdekében számos ősbemutatót is tartottak, és tartanak az idén is.
– Az ősbemutatók a legnehezebbek, hiszen nincs tapasztalat. A fesztivál, a szerzők és a közönség közötti bizalmon alapulnak. Remélem, ez majd minél inkább kiépül. Ha közülük csak egy bejön, akkor én büszke leszek arra, hogy 2014-ben ott voltam Miskolcon, az ősbemutatóján! Selmeczi György Bizánc című operája több szempontból is kivétel lesz. Ezt úgy definiáltuk, kísérlet új nemzeti opera megteremtésére. Ellentétben a többi kísérlettel, Herceg Ferenc drámája alapján egy aktuális, de történelmi opera lesz nagy kórussal, nagyzenekarral, énekelhető dallamokkal. Igazi újdonság az, hogy az operafesztivál íratta. És Selmeczi György ebben a darabban megtalálta az egyensúlyt, a szakma elvárása és a popularitás között járható ösvényt. De itt tartjuk például a filmzeneíróként ismert Nino Rota operájának, a Milliomos Nápolynak magyarországi ősbemutatóját is.

kesselyak_gergely_130606_fkcs_5.jpg

– Ugyanakkor idén pihentetik minden eddigi fesztivál alappilléreit, a színpadi Bartók-műveket. Miért?
– Az elmúlt 13 év alatt elhoztuk ide a környék számottevő Bartók-előadásait, így nem árt most egy pihenőév. És úgy gondolom, hogy előbb-utóbb fel kellene építeni egy nagy Bartók színpadi trilógiát, csak ez nagyon sok pénz. Remélem, azért már jövőre el tudunk indulni efelé. Egyébként ezzel a Bartók-örökösök is egyetértettek. Ugyanakkor vannak még rejtett kincsek, lehet még olyan műveket találni, amiket keveset játszanak. Ilyen például a Kossuth szimfonikus költemény, vagy a 3. zongoraverseny, aminek a hangzásvilágát valószínűleg nem érzik majd disszonánsnak a közönség. Így ez azért is beleillik a fesztivál arculatába, mert mi valóban rá szeretnénk venni a péklegényt, hogy fütyülje a dallamokat. Kialakult az a kép, hogy a XX. századi komolyzene egyszerűen fogyaszthatatlan, leginkább idegesítő valami. Mi viszont olyan kimagasló műveket akarunk bemutatni, amelyekre ez az állítás nem áll!




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!