Oktatás

Miskolci sikerek a Modell Európai Parlament ülésén

2014-04-19 12:06

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Földes Ferenc Gimnázium tanulói tizenkettedik alkalommal vállalták a megmérettetést a Modell Európai Parlament Nemzeti ülésén. A miskolci iskola diákjai neves mezőnyben értek el büszkeségre okot adó sikereket.

Közel három évtizedes múltra tekint vissza a Hollandiából indult és nemzetközivé vált Modell Európai Parlament ifjúsági program. A magyarok első sikeres részvétele még 2002-ben volt, akkor Bécsben 10 diák – közöttük a Földes Ferenc Gimnázium tanulója – képviselte hazánkat – tájékoztatott a miskolci gimnázium.
A program magyarországi meghonosításában oroszlánrészt vállalt Hollandia magyarországi nagykövete is. A Külügyminisztérium az Oktatási Minisztériummal együtt kereste meg azt a 10 középiskolát, melyet alkalmasnak véltek a nívós szakmai rendezvény megvalósítására.

Az észak-magyarországi régióból kiválasztott és felkért Földes Ferenc Gimnázium a Modell Európa Parlament alapítóiskolája, és a mozgalom egyik meghatározó intézménye. A tanulók felkészülésének folyamatát meghatározza az a sajátosság, hogy minden iskola egy uniós tagállam képviseletében vesz részt a nemzeti üléseken. Az előkészületek során minél több szempont alapján törekednek megismerni a képviselt országot. A delegáltak egy-egy bizottságban, szakpolitikai témákban képviselik országuk álláspontját, érdekeit, és alkotnak határozati javaslatokat. A bizottsági üléseket követő delegációs megbeszéléseken ismerik meg a határozati javaslatok tartalmát, majd a lobbi délutánon a feszültség oldása mellett arra is törekednek, hogy minél több társukkal konzultáljanak a véleménykülönbségről. Itt fogalmazódnak meg a plenáris ülésen képviselt álláspontok, melyek nyitó-, záró-, és ellenbeszédek szövegezésében kristályosodnak ki.

A plenáris ülésen a diákelnökség irányításával (melynek idén tagja volt a MEP Nemzetközi Ülésén, a litván Vilniusban hazánkat képviselő Valcsev Petra is, a Földes Gimnázium diákja), minden témát megvitatnak, és az azt lezáró végszavazás eredménye mutatja meg, hogy a bizottsági „szakemberek”, vagy a munkájukat kritikával illetők meggyőzőbbek.

A Földes Ferenc Gimnázium diákjai 12. alkalommal is Finnország képviselőiként vettek részt, és érték el sikereiket. Az összesített pontversenyben Gonda Iván (11. C) a 7., Magyari Irma (11.C) 9., Tóth Gergely (12. B) 16. helyezést ért el. A versengés legnagyobb tétje nem a pontversenyben elért helyezés, hanem az, hogy a résztvevők közül a legjobb teljesítményt nyújtók – akik az angol nyelvet is kiemelkedő szinten beszélik – képviselhetik Magyarországot a 30 államot tömörítő Modell Európai Parlament ifjúsági program soron következő nemzetközi ülésén, előbb Luxemburgban, majd Rómában Miskolcot és a Földest Szalontai Barbara (12. D) képviselheti.

– A MEP fantasztikus program – véli Gonda Iván. – Tanárunk mindig hangsúlyozza, hogy ez egy szerepjáték, de a hangulat magával sodor, és a diákok egymást képviselő úrnak és hölgynek szólítják, megköszönjük az elnökségnek a szót, ha minket választanak ki a jelentkezők közül, és az ülések szüneteiben ugyanazzal az elánnal folytatjuk a vitákat, mint az ülésteremben. Egy hétig finn Eu parlamenti képviselő voltam, és voltak osztrákok, írek, olaszok, és természetesen magyarok. Annyira fontos volt az ország, hogy senkit nem azonosítottunk az iskolája alapján. Komolyan vettük feladatunkat, sokat készültünk Finnországból, a saját bizottsági témánkból, tele voltunk feszültséggel, amikor először kaptunk szót a bizottságban vagy a plenárison, és mégis rengeteget nevettünk. A bakik az elszólások, sőt a vége felé a szándékosan bonyolultan megfogalmazott körmondatok is nevetésbe fulladtak – emlékezett vissza a gimnázium diákja.

Hozzátette, a diákrendezvényeken természetesen nagyon sok új ismerősre, barátra talál mindenki, és a MEP-nek ez is az egyik nagy értéke. Ennél mégis többet jelentett, véli Gonda Iván.
– Kipróbálhattam, mit jelent felelős diákvezetőnek lenni, egyedül dönteni, a véleményem mellett érvelni, eltérő véleményeket elemezni, és azokra érdemi választ adni. Érdekes volt egy másik országot megismerni, a finnek mentalitása szerint gondolkodni, cselekedni. Szívesen vettem részt a programban és szeretnék jövőre is MEP-es lenni – tette hozzá a fiatal MEP-es.

Gonda Ivánnak, a Földes Ferenc Gimnázium 11. C speciális matematika tagozatos tanulójának példaértékű diákvezetői magatartását, a szervező szentendrei Ferences Gimnázium által alapított és elsőként átadott Fair Play díjával ismerték el.

minap.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!