Kultúra

A Gutenberg-galaxison túl

2014-04-14 14:34

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE konyvtar_egyetem_140414_fkcs_2.jpg

A Miskolci Egyetem könyvtára közel 50 millió forintból továbbfejlesztette információszolgáltatási rendszerét. Többek között digitális képkönyvtár, tananyagterminál, az elektronikus katalógus és a helyi tudományos repozitórium bővítése, valamint az online tartalmak mobil eszközökön történő használatát biztosító szoftverfejlesztés valósult meg. A projekt zárórendezvényét hétfőn tartották az egyetemi könyvtárban.

Burmeister Erzsébet projektmenedzser, a Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum főigazgatója elmondta, a 1,5 éves projekt legfontosabb eleme a könyvtár már meglévő szoftvereinek továbbfejlesztése volt. Megújult az intézmény honlapja, melyet a szoftverfejlesztő cég úgy alakított át, hogy az a mobileszközökön is elérhető legyen. „Ez a mai fiatalok számára rendkívül fontos”, emelte ki a főigazgató, hozzátéve, hogy az országosan is ismert és sokak által használt MATARKA – Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa – mobilfelülete szintén elkészült.

konyvtar_egyetem_140414_fkcs_5.jpg

Létrehoztak ugyanakkor egy borsodi ipari képarchívumot is, ahol a tervek szerint mintegy 5 ezer képet lehet majd megtekinteni a megye ipari cégeinek múltjából. A képarchívum a felhasználók széles köre számára elérhetővé és áttekinthetővé teszi a régió eddig ismeretlen helytörténeti értékeit, melyek szabadon felhasználhatóak oktatási, tanulmányi és kutatási célokra egyaránt.

Létrehoztak egy digitális tananyagterminált is, amely lehetővé teszi az egyetemi hallgatók számára a kis példányszámú tananyagok digitális formában, a szerzői jogokat nem sértő módon történő használatát.

konyvtar_egyetem_140414_fkcs_12.jpg

A projekt szövegértést fejlesztő képzésekkel járult hozzá a 12-18 éves szakiskolai, hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő tanulók képességeinek fejlesztéséhez, hogy az értő olvasás magasabb szintre emelésével növekedjen a könyvtári szolgáltatások oktatást-tanulást segítő lehetőségeinek kihasználtsága e korosztály körében is. A képzéseket a Martin János Szakképző Iskolában tartották.

– A fejlesztések eredményeként az egyetemi könyvtár versenyképessége az oktatást-képzést támogató elektronikus információs szolgáltatások bővítésével növekszik, s a kialakított új szolgáltatások révén a könyvtár által közvetített információk mindenki számára könnyen elérhetővé válnak – hangsúlyozta a projektmenedzser.

Kékesi Tamás, a Miskolci Egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese köszöntőjében az Európai Uniós és állami támogatású projektek a felsőoktatási intézmény életében betöltött fontos szerepéről szólt. Kiemelte, az egyetem vezetése mindig is figyelemmel kísérte az egyetemi könyvtár működését, és a lehetőségekhez mérten igyekezett is támogatni azt.

konyvtar_egyetem_140414_fkcs_6.jpg

„Fejlesztések a Miskolci Egyetem könyvtárában” címmel Mazula Zoltán, a MONGUZ Kft. osztályvezetője tartott előadást, a DRM tananyagterminál szolgáltatásairól Szendi Attila, a Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum főigazgató-helyettese szólt. Végül a Borsodi Ipari Képarchívumról Drótos László, a Közép-európai Ipari Örökség Útja Egyesület alelnöke tartott előadást.

„A Miskolci Egyetem könyvtára elektronikus könyvtári felületei és képzései a minőségi oktatás szolgálatában” TÁMOP - 3.2.4.A-11/1-2012-0036 jelű pályázat közel 50 millió forintból valósult meg. A projekt kedvezményezettje a Miskolci Egyetem.

K. I.
fotó: F. K. Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!