Közélet

Rendkívüli közgyűlés négy napirenddel

2014-04-14 11:02

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules_140414ml_47.jpg

Rendkívüli ülést tartott április 14-én, hétfőn délelőtt 11 órától Miskolc képviselő-testülete. Napirenden négy előterjesztés szerepelt, ebből hármat tárgyaltak nyílt ülésen. Ezek között a témák között szerepelt a Digitális Közösség Program, az együttműködés a Máltai Szeretetszolgálattal és az időskorúak köszöntése. Zárt ülésen döntöttek Miskolc ez évi kitüntetettjeiről.

14.14 | Véget ért az ülés
Kriza Ákos polgármester emlékeztetett, hogy a következő közgyűlést május 8-án tartják, majd az ülést bezárva áldott húsvétot kívánt mindenkinek.

13.40 | Digitális Közösség Program
Következett a javaslat a „Miskolc és agglomerációja digitális közösség” elnevezésű program végrehajtásához szükséges döntések meghozatalára. Ennek kapcsán Kiss Gábor alpolgármester elmondta, technikai jellegű határozatról van szó. Tájékoztatott arról, hogy közel 11 ezer laptopot adnak át ezekben a napokban is a miskolciaknak, és az agglomeráció programja is jól halad.

Földesi Norbert (MSZP) ismét megemlítette a távfelügyeleti szoftvert, az előterjesztés szerint előírják, hogy személyes ellenőrzésre is be kell mutatni a laptopot, főként, ha a tulajdonosa jó ideje nem kapcsolta be. Szerinte ez ijesztő, és nem tudni, hogy pontosan mit ellenőriz a szoftver. A program négymilliárdos, a kérdésükre a minisztériumtól kapott tájékoztatás viszont mintegy hárommilliárd forintról szól, így véleménye szerint kérdéses, hol van az egymilliárdos különbség.
Kriza Ákos polgármester elmondta, a távfelügyeleti programmal azt ellenőrzik, megvan-e a laptop, egyben van-e, használják-e, hiszen a program célja az, hogy használják a digitális világ által kínált előnyöket. A költségvetés nem az önkormányzaté, nem diszponálnak a pénz felett, csak a laptopok átadását ellenőrzik.

Tompa Sándor (DK) Nehéz Károlytól szerette volna megtudni, hogyan látja a program érvényesülését.

Földesi Norbert azt mondta, valóban nem sok köze van az önkormányzatnak a programhoz, de a Miskolc Holdingnak van, amelynek van ugyan saját kommunikációs cége, mégis egy külső cég kapta a kommunikációt 156 millió forintért. Amikor egymilliárdos különbözetet keres az ellenzék, akkor az államé a projekt, amikor „fényezni kell magukat, hogy megvalósították a programot”, akkor Miskolcé, jelentette ki.
Kriza Ákos szerint ebben nincs ellentmondás, a költségvetés, a kommunikáció az államé, de a program Miskolcon valósul meg, így a városé.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint ne lépjenek át nagyvonalúan afelett, hogy egymilliárd forint „eltűnt”, amiről se Budapesten, se Miskolcon nem tudnak, mégsem izgatja magát senki, pedig ez az adófizetők pénze.
Kriza Ákos polgármester értetlenségét fejezte ki, hogy milyen egymilliárd forintról beszélnek, hol van erre bármilyen bizonyíték, hogy ez eltűnt? Kérte, hogy az önkormányzatot azon pénzek kapcsán kérdezzék, amelyet az önkormányzat költ el. Ne dobálózzanak a számokkal, mert az csak mellébeszélés.

kozgyules_140414ml_23.jpg

Mokrai Mihály (MSZP) szerint ez egy sikerre ítélt program volt, amit sikerült elrontani. Nem sikerült annyi laptopot kiosztani, amennyit szerettek volna, nem volt jó a kiírás, hiszen nem jelentkeztek annyian, mint ahány gép volt, ez pedig a sikertelenség mérőszáma. Véleménye szerint beletartozik a városvezetés világrendszerébe a megfigyelés, aminek az aggálya felmerül a szoftverek kapcsán.
Kriza Ákos azt mondta, hogy az önkormányzat elköltött volna egymilliárdot, akkora hazugság, hogy „neki lehet támaszkodni”, bezzeg nem keresték azon milliárdokat, amiket elköltött a szocialista városvezetés, tartozást halmozva fel.

Kiss János (Fidesz) elmondta, a szocialisták már az induláskor sem tudták bebizonyítani, hogy ez egy rossz program lenne, pedig mindent elkövettek. A program sikeres Miskolcon, elsőként itt indult a hazai városok közül ilyen program uniós pénzből, a digitális írástudatlanság felszámolására. Olyan helyzetbe szeretnék a miskolciakat hozni, hogy az eszközük és a tudásuk is meglegyen a digitális világban való megjelenéshez. Újra csak savanyú a szőlő, de nem tudják majd elrontani azon tízezer miskolci család örömét, aki laptophoz juthat. Nincs kémvírus, kémszoftver a gépeken, mindenki nyugodt lehet, és láthatóan ezzel a riogatással nem sikerült megijeszteni a miskolciakat. Most egy senki által nem látott levélre hivatkozva próbálnak újra riogatni, valamibe belekapaszkodni.

Jakab Péter (Jobbik) azt mondta, Miskolcon a program az érdektelenség jelét mutatta, ezért terjesztették ki az agglomerációra, Miskolcon ez a program megbukott, amit nehéz lesz kommunikálni. A sikertelenség oka, hogy a miskolciaknak nem laptopra, hanem munkahelyekre lenne szükségük. Négymilliárd forintból kétezer, államilag támogatott munkahelyet lehetett volna létrehozni az üzleti szektorban, a fizetésükből pedig a miskolciak vehettek volna laptopot.
Kriza Ákos felhívta a figyelmet, hogy eredetileg is Miskolc és agglomerációja a program neve, tehát eredetileg is tervezték az agglomeráció bevonását.

Szabó Sándor (KDNP) ügyrendi javaslatot tett arra, hogy a vitát zárják le, mert politikai síkra terelődött és nincs értelme.
A közgyűlés 17 igen, 6 nem szavazattal elfogadta a javaslatot.

Mokrai Mihály hangosbeszélővel ment a pulpitushoz és nem hagyta abba a felszólítás ellenére sem a beszédet, ezért Kriza Ákos polgármester szünetet rendelt el, és javasolta, hogy a nap folyamán vonják meg a további felszólalás lehetőségét Mokrai Mihálytól.

Kiss Gábor alpolgármester a vita végén elmondta, felelőtlenség lenne laptopokat adni úgy, hogy nem ellenőrzik, az az állami vagyon kontroll nélküli osztogatása lenne. Az állam gyakran gyakorol ellenőrzési jogkört, erről ebben az esetben sem lehet lemondani. Két tételt említett a program költségvetéséből, amely az idézett minisztériumi levélben nem szerepel, az egyik 500 millió forintos digitális háttérfejlesztés a holding ellenőrzésével. A másik a pályázathoz kapcsolódó oktatás: 14 ezer érintett részvételével két program indul, egy a felnőtteknek, egy a gyerekeknek, ami 500 millió felett van. Ez már egymilliárd forint, nincs mit keresni. Szakmai kérdést kell feltenni, azokra van válasz. Ám amit az ellenzék csinál, csak pánikkeltés, mondta. Emlékeztetett: már a kiírásban szerepelt, hogy komplex programról van szó. Pont a terveknek megfelelő eredményt érték el – úgy, hogy ez egy pilot program az országban.

Kriza Ákos szerint sajnálatos, hogy azok a képviselők, akik a kérdéseket feltették, nem voltak bent a teremben, amikor a válaszok érkeztek, ez is bizonyítja, hogy csak a zavarkeltés volt a céljuk.

A javaslatot végül 17 igen, 7 nem, és 2 tartózkodás mellett fogadta el a grémium.

kozgyules_140414ml_39.jpg

12.59 | Felzárkóztató program Lyukóban

Következett a 2. napirendi pont, ami javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület között létrejövő együttműködési megállapodás megkötésére. A szeretetszolgálat a Lyukói Közösségi Ház egy részében kér közcélú, ingyenes bérletet két új, gyermekeket segítő programja megvalósításához.

Jakab Péter (Jobbik) szerint nem lehet Lyukóvölgy további lecsúszását megakadályozni azzal, hogy tanoda programot hoznak létre. Szerinte az a deviáns gyerek, amelyik nem jár be az iskolába, az délután egy tanoda foglalkozásán sem vesz majd részt. Nem sok millióért kellene plusz programokat szervezni, hanem számon kérni, hogy járjon rendesen iskolába. Nem adni, hanem elvárni kell ahhoz, hogy ezek az emberek a társadalomba be tudjanak illeszkedni. Meg kell értetni a szülőkkel, hogy csak akkor jogosultak a közösség támogatására, ha azt is megteszik, amit a közösség elvár tőlük, tisztán tartják a környezetüket, tisztán iskolába járatják a gyereküket.

Tompa Sándor (DK) szerint rossz úton halad a városvezetés, nem kampánycélra kellene használni a napirendeket. Ez egy elkésett javaslat, megoldásokat kellene már javasolni azokra a problémákra, amelyeket ez az előterjesztés felvet. Nem az önkormányzati választások előtt pár hónappal kellett volna együttműködési megállapodást kötni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesülettel.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint kidobott pénz lesz ez a program. A legfontosabb a szülő felelőssége, de ezt nem veti fel az előterjesztés. Azért kapja a társadalomtól a szülő a támogatást, hogy a gyermekét megfelelően nevelje, ezt a törvény is kimondja. A szülőnek kellene tudni és számon kérni, hogy hol van a gyerek délután, nem pedig milliókért programot indítani arra, hogy ne legyenek deviánsak a gyerekek.
Kriza Ákos szerint sok dologgal egyet lehet érteni a Jobbik felszólalásából, de vannak olyan szülők, akik nem tudnak gyereket nevelni, ott segíteni kell.

Benczés Miklós (Fidesz) szerint van igazságtartalmuk a Jobbik felszólalásainak, azonban túlságosan szélsőséges és csak a cigányság ellen szól.
Mivel Tompa Sándor korábban értetlenkedett, jelezte, azért vonul ki a Fidesz-KDNP frakció a hozzászólásai alatt, mert alpári módon beszélt Miskolc jegyzőjével és megsértette egy képviselőtársukat, Seresné Horváth Zsuzsannát, és amíg nem kér bocsánatot, addig ez így is marad.

Tompa Sándor jelezte, ha megsértette Seresné Horváth Zsuzsannát, akkor elnézést kér. A Jobbik hozzászólása radikális, ezt nem támogathatja a város vezetése.
Kriza Ákos szerint, ha Tompa Sándor nem ért egyet azzal, hogy a gyerek a szülő felelőssége, akkor kérdés, hogy mivel tud egyet érteni.

Földesi Norbert
(MSZP) szerint furcsa, hogy Tompa Sándor viselkedésével nem tud azonosulni a Fidesz-KDNP, míg egy olyan kiadvánnyal tudott, amelyben magánemberek magánéletében vájkálnak politikai céllal. Kriza Ákos elvette a képviselőtől a szót, mivel véleménye szerint nem a napirendről beszélt.

Pakusza Zoltán elmondta, ők már megtették a javaslatukat, hogy a szülő felelősségét fektessék le, foglalják határozatba. Nem érti Tompa Sándort, miért „szélsőség ez”. Nyolc évük lett volna arra, hogy tegyenek valamit, de nem tettek. Nem nemzetiség kérdése, hogy ismeri-e a szülő a gyereke napirendjét, hogy milyen órája van, mikor végez az iskolában, ki az osztályfőnöke.
Kriza Ákos hangsúlyozta, a szülőt kell olyan helyzetbe hozni, hogy nevelje a gyermekét, ez a céljuk.

kozgyules_140414ml_38.jpg

Mokrai Mihály (MSZP) szerint ez egy régi probléma, amelyre nem tudtak megoldást találni, Lyukó valamilyen szinten „elesett”, és a város erejét már meghaladja az, hogy valamit tenni tudjanak. A helyzet eszkalálódott, és már csak csepp a tengerben egy ilyen javaslat. Támogatja a felvetést, hogy legyen egy egyeztető fórum, ahol a pártok képviselői próbálnak valamilyen megoldást keresni közösen.

Földesi Norbert elmondta, a tanoda program a sokat emlegetett elmúlt nyolc év eredménye. Nem érti, miért nem az önkormányzati ellátó szervezet végzi el ezt a munkát, miért egy külső szervezetnek adják ki.

Jakab Péter nem érti, honnan veszi Benczés Miklós, hogy a cigányokról beszéltek volna, hiszen ki sem mondták ezt a szót. Nem érti, mi a szélsőséges abban, hogy elvárják, a szülők törődjenek a gyerekükkel. Ezt a törvény is előírja, akkor a törvény is szélsőséges? Kérdésként fogalmazta meg, hogy a máltaiak eddig milyen eredményt értek el, mert nem tud ilyenről.
Kriza Ákos jelezte, komoly eredménye van a szeretetszolgálatnak a felzárkóztatásban, erről vannak adatok, amit szívesen rendelkezésre bocsát.

Váradi Gábor, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetője szerint van egy adott helyzet, becsukhatja mindenki a szemét és mondhatja azt, hogy nem kellenek programok, de akkor nem változik semmi. A város ezen helyén tizennyolcadik századi állapotok uralkodnak, de elvárják az ott élőktől, hogy huszonegyedik századi módon éljenek. Fontosnak érzik, hogy ez a program megvalósuljon, még több ilyenre lenne szükség.

Kiss Gábor alpolgármester szerint Lyukóbánya helyzete Miskolc egyik fontos kérdése. Rendet kell tenni, mert anélkül nem lehet fejleszteni. Alapfeltételként tekintik a rendet, csak így lehet oktatni, nevelni, fejleszteni. Nem érti, hogyan lehet a miskolciaknak ígérni bármit is a jövőről, ha egy képviselő, mint Mokrai Mihály kijelenti, hogy Lyukó elveszett. Éppen azt kell deklarálni, hogy minden eszközt felhasználnak, hogy megoldják a helyzetet, ha kell, kemény kézzel tesznek rendet, ha kell, védelembe veszik a gyerekeket, de nem szabad kivenni azok kezéből a könyvet, akik ki akarnak törni. A Jobbik képviselői nem hisznek abban pedagógusként, hogy lehet nevelni, felzárkóztatni egy gyereket? Ha kell, kiküldik a lovas mezőőröket, vagy fokozzák a rendőri jelenlétet, de rendet tesznek a program megvalósítása érdekében. A Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak nagy a tapasztalata van és komoly elvárásai, szigorúan, következetesen azt az elvet vallják, hogy az kap, aki tesz is.

A javaslatot végül 17 igen és 9 nem szavazattal elfogadták.

kozgyules_140414_1_ml.jpg

12.14 | Idősek köszöntése
A zárt ülést követően az első napirenddel folytatódott a közgyűlés: javaslat Miskolc Megyei Jogú Városban élő időskorú polgárok köszöntéséről szóló önkormányzati rendelet megalkotására. A rendelettervezet szerint a 60. évüket betöltött személyeket születésnapjukon a polgármester üzenetben köszönti, ami kifejezi, hogy a város gondol rájuk és fontosak Miskolc számára.

A javaslat vitájában Mokrai Mihály (MSZP) elmondta, a rendeletalkotás céljával egyetértenek. Azonban véleménye szerint a Fidesz-KDNP rosszul szerepelt a választáson, ezért szükségük van egy adatbázisra, amin keresztül el tudják érni a város polgárait. Véleménye szerint ugyanis sérülne az adatkezelés a rendelet elfogadása után. A szocialista frakció inkább egy levélalapú üdvözletben gondolkodik, amelyen a képviselő-testület fényképe szerepelne.
Kriza Ákos polgármester álságosnak nevezte a felszólalást, véleménye szerint el sem olvasta Mokrai Mihály az előterjesztést, amelyben egyértelműen le van írva, hogy a jegyző kezeli az adatokat, nem a polgármester, és a szocialisták módosítójában egy „hang sincs” az adatkezelésről.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető szerint nem kell belemenni abba a vitába, hogy melyik párt kapta a legtöbb szavazatot, mert az egyértelmű. Visszautasította az állítást, hogy itt adatbázis épülne, a magasabb rendű jogszabályok pontosan lefektetik az adatkezelés szabályait, attól el sem lehet térni.

Tompa Sándor (DK) felszólalása alatt ismét kivonult a Fidesz-KDNP frakció, ahogyan azt legutóbb ígérték amiatt, hogy a képviselő sértő módon beszélt a jegyzőről és nem kért bocsánatot. Ezt követően a választási eredményről, és arról kezdett beszélni, hogy a miskolciaknak csak egyharmada támogatja a városvezető frakciót. Mivel két perc után úgy ítélte meg a polgármester, hogy még mindig nem az előterjesztésről beszél, többszöri figyelmeztetés ellenére sem, elvette Tompa Sándortól a szót.

kozgyules_140414ml_29.jpg

Mokrai Mihály szerint nagyon kevés volt az idő arra, hogy módosítót nyújthassanak be a rendelethez, mert csütörtökön kapták kézhez az előterjesztést.
Jakab Péter (Jobbik) elmondta, támogatják azt, hogy a város kifejezze a szépkorúak iránti tiszteletét, ugyanakkor úgy érzik, „kampányízű” pont választási évben elfogadni ilyen rendeletet. Ezért azt javasolják, hogy minden évben karácsony előtt küldjék ki ezeket az üzeneteket.

Tompa Sándor szerint ne terheljék a büdzsét ezzel olyan miskolciak esetében, akik nem kíváncsiak a városvezető pártokra.

Kiss János szerint nem szakmai, hanem politikai észrevételek érkeznek csupán a napirendhez, ezért próbálja az ellenzék azt belemagyarázni, hogy politikai előnyt jelent majd ez a határozat a polgármesternek.

Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető szerint ezt az előterjesztést elhamarkodták. Nem kaptak választ arra, hogyan társadalmasították a rendeletet. Mindkét ellenzéki szereplő jelezte, hogy nem egészen jó így, mégsem reagál rá semmit a városvezetés. Kérdésként fogalmazta meg, hogy sikerül-e végre konszenzusos döntést hozni egy ügyről és hajlandó-e a városvezetés áttenni ezt az előterjesztést a rendes közgyűlésre.

Bazin Géza (MSZP) arra kérdezett rá, mi indokolja a sürgősségét az előterjesztésnek, ami szerinte ezer sebből vérzik. Véleménye szerint ez csak kampány közpénzen.

Kovács László
(KDNP) szerint csak savanyú a szőlő, mert a szocialistáknak nyolc év alatt sem jutott eszükbe, hogy megtiszteljék a miskolci szépkorúakat.

Pakusza Zoltán
(Jobbik) szerint szomorú, hogy egy ilyen szép témából politikai vita támadt. Több jó módosító indítvány is született, fogadják el ezeket, attól lesz kerek a rendelet.

Fedor Vilmos (MSZP) egyetértett Pakusza Zoltánnal, van egy jó ötlet, vannak hozzá jó javaslatok, ez úgy korrekt, ha elfogadják azokat, támogatják, hogy decemberben kapják meg a szépkorúak az üdvözlést.

A vita végén, az előzetesen elfogadott javaslat szerint szavaztak is. 18 igen, 3 nem és 6 tartózkodás mellett fogadták el a javaslatot, az ellenzéki módosító nem kapott támogatást.

kozgyules_140414_ml.jpg

11.15 | Zárt ülésen a városi kitüntetettekről

A napirend elfogadásakor a testület megszavazta, hogy a zárt ülésen tárgyalandó napirenddel kezdenek, ezért a közgyűlés zárt üléssel folyatódott.

11.00 | Napirend előtt
A közgyűlés elején a közelmúltban elhunyt Harsányi Józsefnére, a görög kisebbségi önkormányzat volt vezetőjére emlékeztek a képviselők néma felállással.

Kriza Ákos polgármester megköszönte mind a 97 463 miskolci polgárnak, hogy élt demokratikus jogával és szavazott az országgyűlési választáson. A miskolciak a folytatás mellett tették le a voksot, mind a két miskolci körzetben a Fidesz-KDNP listájára szavaztak a legtöbben, mondta. Gratulált Csöbör Katalinnak és Varga Lászlónak, a mandátumot elnyert képviselőknek.

A kormány jelezte, hogy támogatja a várost, így teljes erőbevetéssel kell tovább dolgozni Miskolcért. A polgármester szerint a szavazás még egy jelzést küldött: a romeltakarításnak, amit eddig is folytattak, még dinamikusabbnak kell lennie, a közbiztonság érdekében még nagyobb lendülettel dolgoznak majd Lyukóban, Perecesen, az Avason is. A gazdaságfejlesztés dinamikáját is meg kell őrizni, sőt növelni kell. Kérte, folytassa mindenki a munkáját, és akkor az eredmény nem marad el, a kormány támogatását biztosan magunkénak tudhatjuk.

A polgármester megemlítette azokat a miskolciakat, megyénkbelieket is, akik az elmúlt időszakban kitüntetésben, elismerésben részesülhettek.

Napirend

A rendkívüli közgyűlés napirendi javaslatai közül az első a városban élő időskorú polgárok köszöntéséről szóló önkormányzati rendelet megalkotására tett javaslat. Tárgyalnak a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület között létrejövő együttműködési megállapodás megkötéséről és a Miskolc és Agglomerációja Digitális Közösség elnevezésű program végrehajtásához szükséges döntések meghozatalára vonatkozó előterjesztésről is.

Zárt ülésen dönt a testület arról, ebben az évben kiknek adományozzák Miskolc kitüntető címeit és díjat. Az elismeréseket a hagyományoknak megfelelően Miskolci város napján, május 11-én adják át.

minap.hu
Fotó: Mocsári L.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!