Egyetemváros

MicroCAD: 28 éve a tudományos életben

2014-04-10 13:06

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE microcad_140410_vcs_09.jpg

28 évvel ezelőtt a Miskolci Egyetem, felismerve a számítástechnika előretörését és a benne rejlő lehetőségeket, nemzetközi tudományos konferenciát hirdetett a szakterület neves képviselői számára. Azóta sokat változott a világ és a hazai tudományos életben nagy szerepet vállaló Miskolci Egyetem is, így a MicroCAD – párhuzamosan a felsőoktatási intézmény igazi universitasszá válásával – egyre inkább multidiszciplináris jelleget öltött. Csütörtökön ,a 28. nemzetközi tudományos konferenciát nyitották meg, közel 200 előadóval.

Az elnevezést megtartották, a szakmai színvonal is maradt, a konferencián bemutatni kívánt tudományágak köre azonban jelentősen kibővült – így foglalta össze címszavakban a MicroCAD elmúlt 28 évét Kékesi Tamás. A konferenciát szervező és rendező Miskolci Egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese elmondta, a külföldön is egyre ismertebbé váló tanácskozás ma már – ellentétben a kezdetekkel – kevésbé a számítástechnikára, mint inkább az universitas tudományterületeire koncentrál. A konferencia követte tehát azt a tendenciát, ami a Miskolci Egyetemet is jellemezte az elmúlt évtizedekben: egyre bővülő spektrumát adja a különböző tudományágaknak, legyen az alkalmazott anyagtudomány és nanotechnológia, jogtudomány, egészségtudomány, vagy éppen társadalomtudomány.

microcad_140410_vcs_02.jpg

A MultiScience – XXVIII. microCAD Nemzetközi Multidiszciplináris Tudományos Konferenciát április 10-én nyitották meg a Miskolci Egyetemen, 28. alkalommal. A kétnapos rendezvényt idén is azzal a céllal rendezik meg, hogy lehetőségük legyen a Miskolci Egyetem akkreditált tudományterületein tevékenykedő hazai, illetve külföldi kutatóknak, szakembereknek és hallgatóknak a kutatási eredményeik bemutatására, az eredmények megvitatására, valamint új szakmai és emberi kapcsolatok kiépítésére. A műszaki és mérnöki tudományterületeken kívül jelen vannak a konferencián a gazdaságtudomány, a jogtudomány, a bölcsészet- és társadalomtudomány, valamint az egészség- és orvostudomány képviselői is.

Mint a rektorhelyettes is kiemelte, a konferenciának külön célja a Miskolci Egyetemen futó TÁMOP-projektek tudományos műhelyeiben elért kutatási eredmények széleskörű bemutatása, terjesztése is. Kiemelt jelentőségű ugyanakkor az egyetemen akkreditált Doktori Iskolák PhD hallgatóinak részvétele, hozzájárulása a konferencia sikeréhez.

microcad_140410_vcs_06.jpg

A Nemzetközi Tudományos Konferencia csütörtökön neves külföldi és hazai szakemberek plenáris előadásaival kezdődött. Ezt követően 8 szimpóziumban – többek között Fenntartható természeti erőforrás-gazdálkodás, Alkalmazott anyagtudomány és nanotechnológia, Állam- és jogtudományi, vagy éppen Bölcsészet- és társadalomtudományi szimpóziumban – folytatódott a munka. A szimpóziumokban elhangzó 187 előadásból 55 előadást külföldi előadó, 38 előadást magyarországi intézményekből, valamint 94 előadást a Miskolci Egyetemről jelentkezett előadó tart. A képviselt országok között találjuk Ausztriát, Görögországot, Horvátországot, Lengyelországot, Németországot, Oroszországot, Romániát, Szlovákiát és Ukrajnát is.

A külföldi előadók között ott volt Tomas Havlik is. A Kassai Műszaki Egyetem professzora érdeklődésünkre elmondta, kutatási területe a nem vas fémek és a hulladékok feldolgozása. Mint ismertette, ez Európában „borzasztóan fontos témakörré vált manapság”, hiszen már hiányát tapasztaljuk a primérnek nevezett nyersanyagoknak, érceknek, melyekből az értékes fémeket ki lehetne nyerni.

– Ezért új utakat, új lehetőségeket kell keresni, és a tudománynak óriási szerepe van abban, hogyan lehet az értékes fémeket másodnyersanyagokból – mint például ipari és kommunális hulladékokból – előállítani – tette hozzá. Tomas Havlik kutatásai elismeréseként Szlovákiában állami kitüntetésben is részesült. Elmondta azt is, hogy a kassai egyetem régi partnere a miskolcinak. A mostani konferencián tudományterülete eredményeiről tartott előadást, bemutatta, milyen lehetőségek rejlenek a tudományterületben, és miként tud együttműködni, együttmunkálkodni a két egyetemen ezen a szakterületen.

microcad_140410_vcs_11.jpg

A találkozó kulturális és kísérő rendezvényei közé tartozik a csütörtök esti díszvacsora. A tízedik évforduló óta hagyomány, hogy ezen a baráti találkozón átadják a „Díszpolgár” címet azon személyek számára, akik az elmúlt évek során sokat fáradoztak a konferencia sikeréért, rangjának emeléséért. Ezt a címet 2011-ben, a 25. jubileumi konferencián alapított „Emlékdíj” egészíti ki, melyet a konferencia Tudományos Bizottsága minden évben a Miskolci Egyetem egy-egy karának valamely tudósa nevéhez fűződően az adott nagyszámú fiatal hazai kutatót megmozgató szakterületen elbírált legjobb tudományos cikk szerzőjének adományozza.

K. I.
Fotó: V. Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!