Városinfó

A költségvetésről tárgyalt a közgyűlés

2014-03-06 07:09

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules_140305ml_15.jpg

Szokatlan időpontban, reggel hét órától vette kezdetét Miskolc város márciusi közgyűlése. A napirenden a sürgősségiekkel együtt tizenegy előterjesztés szerepelt, köztük olyan fajsúlyos anyag is a grémium elé kerül, mint a város 2014-es költségvetése.

13.18 | Legközelebb májusban

A végszavazásnál minden napirendi pont zöld utat kapott, bár a DK tagjai ezt is igyekeztek megzavarni azzal, hogy zenét hallgattak közben mobilon.
 
A következő közgyűlést május 8-án tartják.

kozgyules_140305ml_6.jpg

11.45 | Közérdekű kérdések, hozzászólások

Bazin Géza
(MSZP) azt kérdezte, mekkora bevételt jelent a kampánytevékenység az MVK-nak és mire fordítják ezt az összeget. Újra érdeklődött az állatmenhely területe kapcsán is.
Farkasné Hadházi Ildikó főosztályvezető elmondta, a bank kiengedte a területet a jelzálog alól, így nincs akadálya, hogy az ingatlant felhasználják.

Kovács Viktor
, a MIKOM Kft. ügyvezetője elmondta, a MVK Zrt.-vel szerződésben állnak, a hirdetési bevételből az MVK Zrt. is részesedik, pontos összeget nem tud mondani, de természetesen írásban megválaszolják a kérdést.

Mokrai Mihály
(MSZP) afelől érdeklődött, hogy a polgármester mikor kér bocsánatot azoktól, akiket megsértett.

Gazdusné Pankucsi Katalin
(Fidesz) a Vasgyári úton élők kérését tolmácsolta: a gyalogátkelőnél tovább legyen zöld a lámpa, hogy át lehessen érni.

Zsiga Marcell (Fidesz) elmondta, a Zoltán és Gyula utcán aszfaltozást, a Fadrusz utcán járdaépítést kezdenek, és a Méhész utca burkolatát is megújítják. Türelmet kért a lakosságtól a kátyúzás miatt, kérte, mérjék fel, hol van ilyen munkára szükség. A Réz utcába fekvőrendőrt szeretne kérni. Zajlik a terület közvilágításának áttekintése is. Felhívta a figyelmet: a Szinvavölgyi Néptáncegyüttes sikert ért el a Felszállott a páva műsorban, érdemes nekik szurkolni!

Bartha György (MSZP) érdeklődött a kátyúzásról, mint mondta, a 68-as és 69-es busz útvonalán, de több utcában is a Berekalján szükség lenne a javításra. Érdeklődött, hogy a jegyző hány alkalommal élt javaslattételi lehetőségével az iskolaigazgatók kiválasztásánál és hányszor volt ez ellentétes a nevelőtestület véleményével.

Pakusza Zoltán (Jobbik) érdeklődött, mikor oldják fel a Kandó Kálmán és Könyves Kálmán utca kereszteződésében lévő lezárást.

Varga Gergő (DK) elmondta, kiderült, hogy le akarta védetni az önkormányzat a Miskolci Kocsonya nevet, de nem sikerült, pedig azt mondták, hogy nem akarták „lenyúlni” a fesztivált. Érdeklődött, ki fogja megtéríteni azokat a károkat, amiket a Kocsonyafarsang okozott a belvárosban. A MIKOM vezetőjétől azt kérdezte, hogy mennyi plakáthely van Miskolcon és mennyi van lefoglalva, mert egyszerűen nem lehet plakáthelyet bérelni.
Kriza Ákos elmondta, nem voltak politikai megnyilvánulások a Kocsonyafarsangon, a miskolciaké volt az ünnep, mindenki jól érezte magát. Kérte, hogy írja össze azokat a károkat Varga Gergő, amelyek bizonyítottan a Kocsonyafarsangon okoztak, és természetesen megvizsgálják azokat.
 
Tompa Sándor (DK) azt mondta, egy miskolci polgár kérdéseket tett fel a Science projektről és a diósgyőri vár beruházásáról, de elutasító választ kapott a Miskolci Városfejlesztési Kft. vezetőjétől.
Kriza Ákos válaszában kifejtette, hogy a Science projekt több sebből vérzett, így örökölték az előző városvezetéstől. Majdnem a baráti tűzben halt meg ez a beruházás, hiszen azok voltak a vezetői, akiket még az előző városvezetés nevezett ki.
Rostás László, Miskolc főépítésze elmondta, jól halad a beruházás a várban, minden rendben van, az nem várható el, hogy mindent kőből építsenek meg. A fűtése korszerűen megoldott lesz.
Kriza Ákos megjegyezte, a várberuházást is át kellett tervezni, mert a szocialisták például árammal akarták fűteni, ami ma a legdrágább fűtési mód.

Kovács Józsefné (Fidesz) azt kérte, hogy a Szent István utca kereszteződésében a balra kanyarodó lámpa zöldje legyen hosszabb. A Tizeshonvédon egy aknafedő eltört, cserélni kellene, a Napfürdő utcára érkező lépcsőt pedig javítani, mert több lépcső törött.

Katona Ferenc (Fidesz) elmondta, a Bajcsy-Zsilinszky utcán, a vasúti felüljáró után meghibásodott a csapadékvíz-elvezető, a javítás helyét egy nagy lemezzel takarták, aminek zaja nagyon zavarja az ott élőket. Megköszönte, hogy a kátyúkat a Selyemrét utcán kijavították. Érdeklődött, hogy a Víkend teleppel mi az elképzelése a városnak.

Gonda Géza (Fidesz) a Pannergy-munkák kapcsán jelezte: a Tavi utcán és Segesvári utcán tönkretették, amit helyreállítottak, viszont egy játszótér helyreállítása elmaradt. Kátyúzást is kért több utcába Hejőcsabán, a Hejő-patak partja több helyen beszakadás-közeli állapot van, az utat is alámosta egy helyen, így javítani kellene.

Seresné Horváth Zsuzsanna
(Fidesz) szerint, aki kilátogatott a Kocsonyafarsangra, nagyszerű rendezvény részese lehetett, ami méltóképpen öregbítette a város hírnevét. És nem maradtak utána elvarratlan szálak, kifizetetlen számlák. Március 20-án az Otthon téren, majd 21-én a Pálosok parkjában várja a lakosságot bejárásra, és hogy elmondják problémáikat. Hétfőn a dél-kiliáni bölcsőde mellett, 17-én pedig a Dorottya utcán parkoló építését kezdik.

Fodor Zoltán
(MSZP) február 3-án felhívó és tájékoztató levelet küldött ki, hogy a nyáron négyhetes környezetvédelmi építőtábort szervez a történelmi Avas rendbetételére. Több százan jelentkeztek, már nem tudja őket fogadni, de a környezetvédelmi alapból szeretne pénzt kérni egy újabb turnushoz.

Fedor Vilmos (MSZP) érdeklődött, hogy milyen eredménye lett a Miskolci Szimfonikus Zenekar leváltott karnagya kapcsán tartott vizsgálatnak.

Molnár Péter (KDNP) ismételten kérte, hogy a Munkácsy köz végén fessenek fel egy zebrát. A Király utca 16–26. mögötti részen méltatlan állapotok uralkodnak, rendbe kellene tenni. Kérte, figyeljenek jobban a Vörösmarty utcai aluljáróra, illetve alakítsanak ki fekvőrendőrt a Vörösmarty Általános Iskola előtt a gyerekek érdekében, és a Vörösmarty 66-nál is szükség lenne erre. Balesetveszélyes pingpongasztal van a Bihari utca 3-nál, tette hozzá.

Takács Gábor
(Fidesz) jelezte, hogy több utcában kiégtek az izzók Martin-kertváros elején. Nagy kátyú van a 3-as busz útvonalán, ami balesetveszélyes. A Barkóczy Ferenc utca és az Iskola tér utca régóta várja, hogy rendbe tegyék. A munkát az alapjából is támogatná, de kéri a városüzemeltetési osztály együttműködését is.

Szabó Sándor (KDNP) a Laborfalvy és Jókai utca lakosaitól kapott jelzést tolmácsolta: a Deszkatemplom alatti útszakaszon nincs közvilágítás, kérik a pótlást. A graffitizők tevékenysége megnövekedett, nem kímélik az útjelző táblákat sem, kérik ezek javítását.

Kovács László (KDNP) elmondta, az Árpád utca 30–34. szám előtti parkolóban a csapadékvíz mindig megáll, így néhány hely nem használható emiatt. A Köln utcai villamosmegállónál gyalogátkelő van, de nem azt használják a lakosok. A logika is azt mondaná, hogy helyezzék át a megálló másik oldalára.

Benczés Miklós (Fidesz) szerint a Kárpáti utca elején, a stadionnal szemben az útjavítás kivitelezése nem jó, magasra javították, kérte, nézzék meg. Nagyobb szemétgyűjtő kihelyezését kérte, hogy a meccsek után a szurkolóknak legyen hová dobni a hulladékot.

Földesi Norbert (MSZP) az útburkolatfestés kapcsán érdeklődött. A Testvérvárosok utcai patikánál beázás van, kérte a javítást. Tájékoztatást kért arról, milyen közös rendezvények voltak Kassával tavaly az Európa Kulturális Fővárosa sorozat alkalmából. A Hivatal házhoz megy fórumsorozat kapcsán a Nemzeti Adatvédelmi Hivatal vezetője kérte, hogy körültekintőbben járjanak el az adatfelvételek során.
Kriza Ákos elmondta, azoknak a miskolci polgároknak, akik a fórumsorozaton kérdést tesznek fel, valahogy el kell juttatni a választ, ehhez szükség van egy levélcímre. Ennek a jó szándékát senki nem kérdőjelezheti meg. Ez így életszerű. Nagyon sok miskolci jelezte, hogy a felvetett problémára gyors megoldás született, amiért köszönetet mond.

Jakab Péter (Jobbik) jelezte, hogy a Kilián-déli ABC-nél a víz alámosta a járdát, kéri, hogy javítsák meg, mert balesetveszélyes.

Kriza Ákos elmondta március 12-én, 10.30-kor fogják a Takata cég beruházásának alapkövét elhelyezni, az ünnepélyes alapkőletételen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz. Ez nagyon komoly lépés a munkahelyteremtésben, amely mindenki örömére szolgál, hangsúlyozta.

kozgyules_140305ml_5.jpg

10.21 | Szavazatszámláló bizottságok, szabályzatmódosítás

Következett a javaslat szavazatszámláló bizottságok tagjainak és póttagjainak megválasztására, mely hozzászólásokat nem hozott.

Következett három sürgősségi előterjesztés megtárgyalása, ezek a javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítására, javaslat az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2011. (III. 26.) önkormányzati rendelet módosítására és javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Alapító Okiratának módosítására.

Mokrai Mihály (MSZP) arról beszélt, a politikai vitát szeretnék megvívni a közgyűlésen, de beléjük fojtják a szót, megcsúfolják a demokráciát. A SZMSZ-módosítással azt a több mint 20 éves konszenzust rúgják fel, amelyet korábban mindenki elfogadott, hogy az ellenzék elmondhatja a véleményét. Most törvényesítik a törvénytelen eszközeiket, hogy a polgármester beszélhet napirend előtt. Legyen, csak az ellenzék is mondhassa el a véleményét. Ez a módosítás jogszerű vagy igazságos? – tette fel a kérdést. Nem mernek kiállni és vitázni, ehelyett fegyelmezni próbálják az ellenzéket.

Zsiga Marcell alpolgármester megemlítette, visszás ilyesmiről beszélni, tekintve, hogy a szocialisták 2006-os miniszterelnöke bevallotta, hogy hazudtak reggel, este meg éjjel, tüntetéssorozat kezdődött, amit a belügyi erők szétvertek. Kérdés, hogy akkor szóvá tették-e a sérelmeket a szocialisták, miközben akkor a Fidesz és a KDNP tagjai kérték itt a közgyűlésben, hogy határolódjanak el ettől a miniszterelnöktől.

Kiss János (Fidesz) megemlítette, éppen egy háromórás költségvetési vitán vannak túl, ami bizonyítja, hogy mindenki elmondhatja a véleményét. A politikai hagyományokat éppen a szocialisták rúgták fel az elmúlt közgyűlésen azzal a performansszal, amit műveltek. Miskolcon, a miskolci közgyűlésben a demokráciát semmi sem veszélyezteti. Ez egy munkaalapú SZMSZ, amelynek az a lényege, hogy elmondják a véleményüket, meghallgatják egymást, majd szavaznak.

Varga Gergő (DK) szerint az elmúlt négy évben folyamatosan csökkent az ellenzék megszólalási lehetősége, viszont az elmúlt négy évben arra nem volt példa, hogy valaki megtámadott volna egy operatőrt. Félnek a véleménytől, vagy attól, hogy egy vita elhúzódik. Az egyenlőtlenségek miatt jönnek a táblák és a performanszok.

Pakusza Zoltán (Jobbik) jelezte, egy órája sincs, hogy szót kért személyes megtámadtatás miatt, de nem kapott. Ha a megváltoztatott SZMSZ-el sem tudják kordában tartani az ellenzéket, akkor újra módosítják. Azoktól a miskolciaktól veszik el a szót, akiket képviselnek, akik őket megválasztották, a népképviseletet veszik semmibe a március 15-ei ünnephez közeledve. Az a hatalom korlátozza a másikat, amelyik fél.

Katona Ferenc (Fidesz) szerint, ha az ellenzéki képviselők a napirendről beszélnének, akkor nem lenne semmi gond, az elmúlt közgyűlésen bizonyították, hogy a politikai kultúra alsó határát sem súrolják, de nyilván jól érezték magukat, mert amikor már fajsúlyos ügyekről tárgyaltak, akkor nem voltak jelen.

Fedor Vilmos (MSZP) elmondta, egy másik képviselőtestületben maga is vezetett ülést, de soha el nem vette volna valakitől szót. Egy vita, egy előterjesztés lehet, hogy éppen attól lehet több, ha valaki még hozzászól, honnan lehet tudni, hogy mit akar valaki elmondani, aki szóra vár, miközben egy képviselő javaslatára egyszerűen lezárják a vitát.

Bazin Géza (MSZP) szerint, ha az igazságot képviselnék, akkor másnak is lenne napirend előtti felszólalási lehetősége. Hozzátette, minden alkalommal Fideszes képviselők javasoltak egy vita lezárását, ők nem akartak dolgozni.

Takács Gábor (Fidesz) szerint látható, hogy a Fidesz és a KDNP padsoraiból soha nem kiabálnak közbe, ami az ellenzékről nem mondható el. A szocialista kormány alatt rohamrendőrök akadályozták meg az állami ünnepeken, hogy véleményt mondjon az ellenzék, így furcsa a demokráciáról beszélni.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint pontosan azt kellene megmutatni a jelenlegi vezetésnek, hogy ők másként is tudják, nem arra hivatkozni, hogy, ha Gyurcsány Ferencnek lehetett, akkor nekik is lehet.

Mokrai Mihály (MSZP) jelezte, ha már a polgármester joga, hogy megvonja a szót, akkor jó lenne előre lefektetni, hogy milyen szempontrendszert vesz figyelembe. Csak még nagyobb teret adnak az ellenzéki képviselőknek performanszok megtartására ezekkel a lépésekkel.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) szerint magának köszönheti az ellenzék, hogy módosítani kell az SZMSZ-t és a szabályokat lefektetni, mert folyamatosan meg akarják akadályozni az érdemi munkát. Vissza lehet keresni, hogy hányszor használták ki a hozzászólási lehetőségüket, ahelyett, hogy bekiabálnának. Viselkedjenek úgy, hogy az SZMSZ-t elő se kelljen venni.

Varga Gergő (DK) szerint így is médiatúlsúlya van a vezetésnek, és nekik nincs lehetőségük megszólalni.

Tompa Sándor (DK) sértő megjegyzést tett a jegyző tevékenységére, mire Csiszár Miklós jegyző elhagyta a termet, majd a Fidesz-KDNP frakció is kivonult. Kriza Ákos felszólította Tompa Sándort, hogy viselkedjen emberként és kérjen bocsánatot a jegyzőtől, majd szünetet rendelt el.

Simon Gábor
(MSZP) végigvéve az SZMSZ-módosítás lépéseit az elmúlt évekből kijelentette: nem szabad, hogy csorbítsák a jogaikat a közgyűlésben.

Tompa Sándor kapott szót, miközben a Fidesz-KDNP frakció kivonult tiltakozásul. A képviselő sérelmezte, hogy felszólalása alatt is egy kivetített kép van a kivetítőn.

Mokrai Mihály szerint azért mert valaki mást gondol, még nem biztos, hogy rossz. Vissza kellene térni a régi SZMSZ-hez, akkor nem lenne ilyen erős megszólalás.

kozgyules2_140306_ml.jpg

10.10 | Történelmi Avas, szerződéskötések

Következett a javaslat a Miskolc Történelmi Avas területére vonatkozó Helyi Építési Szabályzatról (HÉSZ) szóló 66/2003. (XII. 9.) rendelet módosítására és a javaslat Vagyonkezelési szerződés megkötése és közszolgáltatási szerződés módosítása a Miskolc Térségi Konzorcium képviseletében eljáró Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint Gesztor Önkormányzat valamint a MiReHuKöz Nonprofit Kft, mint közszolgáltató között, a javaslat CNG autóbuszok beszerzésére, valamint az üzemeltetést támogató beruházások beszerzésére vonatkozó közbeszerzési eljárások megindításának jóváhagyására, illetve javaslat a Miskolc-Diósgyőri Római Katolikus Egyházközséggel és a Páli Szent Vince Társaság Szeretetszolgálattal ingyenes használati szerződés megkötésére napirendek tárgyalása.

Földesi Norbert (MSZP) arról beszélt, sokadszor találkoznak olyan napirendekkel, amelyekben ingyenesen adnak át ingatlanokat. Jó lenne látni egy összegzést arról, hogy hány ingatlant ad ingyenesen bérbe a város és ez hogyan hat a vagyongazdálkodásra. Módosító javaslatként kérte, tegyék bele az előterjesztésbe most és a jövőben is, hogy, ha három hónapon belül piaci bérlő érdeklődne az adott ingatlan iránt, akkor előnyt élvezzen.

kozgyules_140305ml_2.jpg

7.28 | Költségvetési vita

A költségvetési főszámokról Farkasné Hadházi Ildikó, a vagyongazdálkodási osztály vezetője elmondta, a bevételi és kiadási főösszeg 34 milliárd forint. A költségvetési bevétel 30,2 milliárd forint, a működési kiadás pedig 24 milliárd. Az adósságkonszolidáció nélkül 3,2 milliárdnyi adósságszolgálatot kellett volna fizetni, ami hatalmas teher lenne. Kiemelte, hogy az elmúlt évtől nagyobb összeg jut a kultúrára, a közbiztonságra és ugyanakkora keret a sportra.

A napirend vitájában Soós Attila (Fidesz) elmondta, csődpolitikát voltak kénytelenek folytatni 2010-ben, amikor a szocialistáktól átvették a rengeteg tartozást, hitelkamatot, adósságot, lakossági panaszt, kifizetetlen számlát. Ehhez képest három év alatt eljutottak oda, hogy elmondható: ez egy gondolkodó város, nincs hitele, a város szállítói tisztában vannak azzal, mikor és hogyan kapják meg a pénzüket, munkahelyeket teremtettek és csökken a munkanélküliek száma.

Soha még ennyi adóbevétellel nem dolgozott a város, soha ekkora érdeklődés nem volt a turisták részéről a város iránt, növekszik az itt alapított társaságok száma. Néhány jelentős fejlesztést is megemlített, avasi szociális rehabilitáció, Lillafüred, perecesi szennyvízfejlesztés, óvodák fejlesztése. Ezekre több jut, mint korábban, mert a városnak minden körzet fontos, függetlenül attól, hogy milyen képviselő dolgozik ott. A költségvetés a miskolciakkal egyeztetve, az ő érdekükben jött létre, egy célja van, a város gyarapítása.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető szerint egyértelműen elmondható, ez a kibontakozás költségvetése, amely az elmúlt évek lépéseit tükrözi vissza. 2010-ben olyan várost voltak kénytelenek átvenni, amelyet súlyosan eladósítottak a szocialisták. Mára konszolidálódott a város, Miskolcnak nulla forint tartozása van. Az előző költségvetések béklyóba kötve születtek, hiszen több milliárdot kellett adósságszolgálatra költeni. Látszik, hogy jelentős növekedés és dinamika van a városban, ez jó alapokat teremt a további fejlődésre. A miskolciak pedig a mindennapokban is érezhetik a pozitív változást a rezsicsökkentésnek köszönhetően.

Simon Gábor (MSZP) azzal kezdte, hogy öt perc alatt nem lehet részletesen beszélni két év költségvetéséről. Tavaly a feladatfinanszírozást vezették be, vagyis amilyen feladata van a városnak, annak megfelelően kap támogatást. Ez a frakcióvezető szerint a városvezetésnek nem sikerült, kétmilliárdos hitelt vettek fel a működéshez és még hétmilliárdot beterveztek. Az idei költségvetéshez is hárommilliárdos hitelt terveznek, így két év alatt tízmilliárdos hitelt terveznek felvenni. Hozzátette, 2010-ben igenis történtek adóemelések a városban.

Mokrai Mihály (MSZP) szerint ez egy választási költségvetés, azt próbálják vele elhitetni, hogy gondos gazdái voltak a városnak, de ez nem így van. A város bevételének több mint a felét elvitték, a költségvetési főösszeg 64 milliárdról 34-re csökkent. De véleménye szerint számolási hibák is vannak az anyagban.

Fodor Zoltán
(MSZP) szerint szégyenletes és megosztó költségvetésről van szó. Tavaly minden képviselőtől bekérte a hivatal, hogy milyen fejlesztéseket szeretne, de csak a fideszes képviselők körzetében rendeltek ehhez forrást, a szocialista körzetekben nem. Kérdésként fogalmazta meg, hogy az az 50 ezer ember, aki ezekben a körzetekben, az Avason, Perecesen, Bükkszentlászlón, Diósgyőr egyes részén lakik, nem érdemli-e meg a beruházásokat. A fideszes körzetekben átlag 40 millió forint jut beruházásokra.

Kriza Ákos az Avason óvodákat, bölcsődéket, Perecesen szennyvízberuházást említve összesen 1,127 milliárd forintot sorolt fel, kérte, hogy számolják ki, nézzék meg, melyik körzetben mennyi a fejlesztés. Az egész város fejlesztésében gondolkodnak, nem körzetekben, tette hozzá.

Jakab Péter
(Jobbik) egy elszegényedő város költségvetéséről beszélt, amelyet ötezer ember hagyott el az elmúlt három évben, ahol romlik az életszínvonal és szűkülő bevételekkel számol. Hallatlan vidékrombolás folyik az országban és a városvezetés sem tud bevételeket generálni. Ha nulla forint Miskolc adósságállománya, akkor miért szerepel több mint egymilliárd forintos adósságszolgálat az anyagban, tette fel a kérdést. A miskolciak nem grafikonokon szeretnének több pénzt látni, hanem a valóságban, tette hozzá.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint hemzseg az illúzióktól a költségvetés. Beleszámítják a statisztikába azokat, akik közmunkán vannak, vagy külföldön dolgoznak, de nem számolják bele azt az ötezret, aki elhagyta a várost. Miskolcnak igenis van adóssága, csak nem önkormányzati, hanem állami adósságként van a teher a lakosok nyakában. Érdekelné az a szerződés, amit a bankokkal kötött az állam, hogy miként veszi át az adósságot.

Kovács László
(KDNP) szerint ez a költségvetés a fejlesztések irányába mutat. Az egészségügy fejlesztésére több forrás jut, az alapellátásban két nagy beruházás történt: az avasi és a diósgyőri egészségház, ezek üzemeltetése többletforrást igényel. Informatikai fejlesztés zajlik, a háziorvosok a rendszeren keresztül követik majd nyomon a beteg számára elvégzett vizsgálatok eredményét. A városüzemeltetésre 1,1 milliárddal fordítanak többet, amit szintén nagyon fontosnak nevezett, hiszen ez is a fejlődés irányába mutat.

Katona Ferenc
(Fidesz) örömét fejezte ki, hogy a körzetében olyan közérzetet javító beruházásokra kerülhet sor, mint a Selyemréten játszótér, vagy a Baross utcán parkoló kialakítása. Miskolc jobban teljesít, ez elmondható.

Takács Gábor (Fidesz) megjegyezte, a szocialista körzetek után Martin-kertváros, Szirma kapta a legtöbb támogatást, ami egy olyan, közel egy évtizedes ügyre is pontot tehet, mint a két városrészt összekötő kerékpárút. Ehhez csupán egy kis módosításra volt szükség, nem is ért, miért nem tudta ezt megoldani az előző városvezetés. Nagyon örül ennek a költségvetésnek, még nem dőlhetnek hátra, de jó irányba haladnak.

Bartha György
(MSZP) elmondta, a környezetvédelmi hivatal öt utcára adott ki határozatot, hogy a csapadékvíz-elvezetést meg kell oldani, ebből négyet megcsináltak, de az ötödiket, amely az ő körzetében van, nem. Emiatt már az országos hatóság előtt is járt a Mária és a Csavar utca ügye. Véleménye szerint ez is bizonyítja, hogy nem egyformán foglalkoznak a miskolci lakosokkal, és a két hatóság határozata ellenére sem szerepel ezt a tétel az idei költségvetésben sem, pedig emiatt büntetést kaphat a város.

Pfliegler Péter alpolgármester a Mária és a Csavar utca kapcsán elmondta, 2014-ben ez a fejlesztés megvalósul, tisztában vannak azzal, hogy kötelezettségük van. Átcsoportosítással teremtik elő a forrást. Azért dolgoznak, hogy minden egyes miskolcinak jobb legyen, függetlenül attól, hogy melyik részében él a városnak. A közmunka is munka, amit meg kell becsülni, a közfoglalkoztatottak többségének ez arra is lehetőség, hogy rászoktassa saját magát és a gyerekét, hogy dolgozni kell, illetve arra, hogy egy jobb munkahelyre továbbléphessen. Szólt arról, hogy nő az előirányzat a kátyúzásra, belvizek elvezetésére, hídkarbantartásra, a kerékpárutak fenntartására. Szólt az aknafedelek cseréjéről, a gépi útseprésről, rágcsálóirtásról, növényvédelemről, utcabútorok fenntartásáról, melyekre fejlesztési összegeket fordítanak, és amelyek az egész városnak fontosak.

Fodor Zoltán hangsúlyozta, nem sajnálja a többi körzet lakóitól a fejlesztéseket, megérdemlik, de az avasiak is megérdemelnék.

Zsiga Marcell alpolgármester szerint Pakusza Zoltánnak bocsánatot kellene kérnie a közmunkásoktól, mert az ő munkájuk nagyon fontos. Hangsúlyozta az állami adósságátvállalás fontosságát, a magyar kormány segítségét, amely kellett ahhoz, hogy ilyen költségvetés születhessen. Szólt a megyei napilapról, amely a sportra fordítható összeg kapcsán téves adatokat tett közzé, emiatt helyreigazítást fog kérni. Több sportág kapcsán is hangsúlyozta, hogy több forráshoz juthatnak. Ez a költségvetés a gondoskodó várost mutatja, jelentette ki.

Bazin Géza szerint az emlegetett perecesei beruházások pályázati pénzből valósulnak meg, de költségvetési soron sehol nem szerepel fejlesztési összeg. Szólt arról is a kátyúzás kapcsán, hogy korábban nem toldozás-foldozás folyt, hanem aszfaltszőnyegcsere.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) elmondta, nincs okuk szégyenkezésre, az előző városvezetés költségvetéseihez képest különösen nem. Sokkolta őket az a helyzet, amelyet át kellett venniük és álmodni sem merték volna, hogy a ciklus végére sikerül egyenesbe jönni. Az előző városvezetés miért nem kért ilyen segítséget a saját kormányától? – kérdezte. Kiemelte a szociális és gyermekjóléti ellátásokra fordított összeget, amely úgy növekedett, hogy nem kell lemondani a stadionépítésről, ahogy a szocialisták tervezték. Soha rosszabb költségvetése ne legyen Miskolcnak! – tette hozzá.

Kovács László (KDNP) több utcát sorolt fel Diósgyőrben, amelyekben útépítési, csapadékvíz-elvezetési munkák valósulnak meg, és amelyek több körzetet foglalnak magukban, véleménye szeriont ebből is látszik, hogy az egész város fejlesztése fontos.

Mokrai Mihály (MSZP) nem értette, miért kell 1,1 milliárdnyi adósságszolgálatot fizetni, ha nincs a városnak tartozása, több területet felsorolt, aminek a támogatása csökkent az előző évhez képest. Kilencmilliárd forinttal akarják eladósítani a várost, amely 2039-ig terheli majd a várost, mondta.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető szerint Miskolc az élre állt, és ez nemcsak a városvezetés, hanem egy szakmai csapat érdeme. Komoly trendfordulók következtek be, megfordult a finanszírozási, a bevételi, a munkahely-teremtési trend. Az ellenzék nem tud fogást találni a költségvetésen. Nincs olyan, hogy fideszes és MSZP-s körzet, csak Miskolc van a költségvetésben, az ellenzéki kritika darabokra esett azzal, hogy kiderült, több, mint egymilliárd érkezett az ellenzéki körzetekbe. A költségvetésben 2,9 milliárd fejlesztési hitelfelvétel szerepel, nem akarnak se kilenc, se tízmilliárd forintnyi hitelt felvenni, ez az összeg is azért szerepel, mert a pályázati pénzek még nincsenek benne. Amint megnyílnak a pályázati lehetőségek, akkor a hitelt nem veszik igénybe. De a legnagyobb különbség a szocialistákkal szemben, hogy a jelenlegi vezetés csak úgy veszi fel, ha szükség lesz rá, és tudják azt is, miből fogják visszafizetni.

Kovács Józsefné (Fidesz) szerint fordulóponthoz érkezett a város a költségvetéssel, többletforrásokat biztosít, a fejlesztések felé halad és az intézményi ellátások számára sokkal többet nyújt. A körzetében is több fejlesztés valósulhat meg, játszótér újul meg, utakat fejlesztenek, ehhez azonban kellett, hogy az állam átvállalja az önkormányzat adósságát.

Gonda Géza (Fidesz) szerint nemcsak a kormánynak, hanem a városvezetésnek is köszönhető, hogy ilyen kedvező lett a helyzet. Olyan járdaépítés, játszótér-felújítás valósulhat meg a körzetében, Hejőcsabán, amikre évtizedek óta vártak a lakosok.

Bartha György (MSZP) elmondta, szeretné tudni, hogy milyen átcsoportosítással és mikor történhet meg a fejlesztés a Mária és a Csavar utcán.

Bazin Géza (MSZP) kérdésként fogalmazta meg, hol van perecesi fejlesztés költségvetési soron megjelölve, mert ő nem találja.

Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) hangsúlyozta, a jelenlegi városvezetés 60 milliárd forintnyi kötelezettséget, ebből 36 milliárdnyi hitelt volt kénytelen 2010-ben átvenni. Végre fejlődik a város az adósságátvállalás után, látni kell mennyivel több pénz lesz kultúrára, sportra, szociális ellátásra, városüzemeltetésre. Körzetében az Ördögárok rendbetétele szerepel a költségvetésben, ami évtizedes adóssága a városnak, megépül a Szántó Kovács János utcában az új támfal. Az ellenzéki képviselőknek nem kellene sajnálni ezeket a beruházásokat az ott élőktől.

Földesi Norbert (MSZP) arról szólt, hogy az államadósság történelmi csúcson van, érdeklődött, hogy a Diósgyőri Birkózó Club kap-e támogatást, mert nem látja a költségvetésben. A Megyei Jogú Városok Szövetsége pedig nem független szervezet, mert Kósa Lajos a vezetője, aki Debrecent még inkább eladósította.

Zsiga Marcell elmondta, bekérték a beszámolót a kluboktól és néhány egyesület jelezte, hogy a költségvetés elkészültéig nem tudja ezt leadni, így a DBC is, ezért egy külön, általános sorból kapnak ezek az egyesületek támogatást.

Varga Gergő (DK) arról beszélt, hogy nem tűnt el az adósság, az továbbra is terheli az embereket. Egyre több vállalat megy tönkre, akit pedig meg kellene segíteni, azt nem sikerül.

Takács Gábor (Fidesz) elmondta, valóban megmaradt az adósság, de nem mindegy, hogy ki tartozik. A magyar állam a legjobb adósok közé tartozik, kedvező hiteleket tud igénybe venni.

Simon Gábor elmondta, ha felveszik a hitelt, akkor 2039-ig majdnem 27 milliárdot fognak visszafizetni, és valóban tudják, hogy miből, hiszen az anyag tartalmazza: önkormányzati vagyon értékesítéséből. Hitelből akarnak néhány fejlesztést a választások miatt elvégezni, ennyiről szól a költségvetés.
Kriza Ákos hangsúlyozta, nem fogják eladni a vagyont, ahogy azt a szocialisták tették, ők nem így vezetik a várost, ez eddig is látszott, csak fejlesztik a város vagyonát.

Földesi Norbert szerint, ha elolvasta volna a polgármester az anyagot, akkor látná a hitelt benne. A kötelező feladatokat és a katasztrófavédelem által előírt beruházásokat emlegetik, amely nem helyénvaló. Érdeklődött, ha a finn darugyár nem jön, akkor mikor veszi vissza az önkormányzat a telket.

Gonda Géza (Fidesz) szerint szemléletbeli különbség van a két oldal között, a Fidesz-KDNP nemcsak a lakossággal, hanem a multikkal és a bankokkal mis meg akarja fizettetni az adósságot.

Kiss János szerint komoly politikai csapdába került az MSZP, azzal riogatják az embereket, hogy annak, amit ők elkövettek, a jelenlegi városvezetés a negyedét követi el. Újra elmondta, hogy a költségvetés 2,9 milliárdnyi hitellel számol, de csak abban az esetben, ha nem nyílnának meg a pályázati csatornák, amikre várnak. A visszafizetéshez a biztonságot az a gazdasági növekedés, dinamika adja meg, amely látható abból is, hogy Miskolc önkormányzati bevételei révén az élre állt. Erre pedig legyenek a lakosok is büszkék, mert ez az ő sikerük.

Soós Attila elmondta, nem megérdemelt sikernek tekintették a 2010-es választási győzelmet, hanem megbízatásnak és feladatnak, és e szerint is cselekedtek. Ez a költségvetés feketén-fehéren tartalmazza a fejlesztési, működtetési elképzeléseket. Megemlítette, hogy épül a tapolcai fürdő és a stadionfejlesztés is elindul, amit a szocialisták inkább akadályozni próbálnak.

Simon Gábor megjegyezte, a kérdés nem az, hogy milyen szándéka, törekvése van a városvezetésnek, hanem, hogy mi szerepel az anyagban. Abban pedig benne van a hitelfelvétel és a visszafizetési ütem, illetve, hogy milyen forrásból történne ez meg.

Zsiga Marcell (Fidesz) a saját körzete kapcsán elmondta, szisztematikus munkával igyekeztek megfelelő járdát, útburkolatokat építeni. Idén szeretnék a Báthori utcát leaszfaltozni, a Zoltán utcai garázssor előtt és több helyen aszfaltozni, vízelvezetést megoldani.

Molnár Péter szerint a miskolci Gyurcsány-féle összefogásnak fáj az az eredmény, amit elértek. Addig nyújtózkodnak, ameddig a takaró ér, de az ellenzék folyamatosan a hitelfelvételt emlegeti. Választókörzetéből a Bihari utca rendbetételét emelte ki, de tovább fejlesztik a volt Mese cukrászda mögötti teret is.

Soós Attila méltatlannak nevezte azt a hozzáállást, amivel az ellenzék kezeli a fejlesztéseket, amiket a városlakókért igyekeznek megtenni.

Varga Gergő szerint a Miskolc Holding még mindig fekete dobozként működik. Nem fizette vissza a város az adósságot, csak átvállalta az állam, nem történt több,  mint kicsit könnyebb lett a város gazdálkodása.

Fedor Vilmos (MSZP) szerint elfogyott a levegő a városvezetői képviselők körül. Az ellenzéknek pedig az a dolga, hogy elmondja azt, ami nem tetszik.

Farkasné Hadházi Ildikó a vita végén elmondta, olyan beruházások is érintettek, amelyeket az előző városvezetés indított el, de a forrást nem biztosították, így ezt a jelenlegi vezetésnek kell megoldani. A kötelezettségvállalásokhoz meg kell teremteni a forrást, ehhez kapcsolódtak hitelfelvételek, amelyeket emlegettek az ellenzéki képviselők. Ha az adósságkonszolidáció nem történt volna meg, akkor csak a fejlesztési hitelekre 54,7 milliárdos visszafizetési kötelezettsége lett volna az önkormányzatnak, 2019-ben már évi ötmilliárd, ami kezelhetetlen lett volna. Ez végre egy olyan költségvetés, amelyben a működéshez tudják igazítani a forrásokat, tette hozzá.

kozgyules_140306.jpg

7.15 | Gazdálkodási kérdések, iparűzésiadó-bevétel

Az önkormányzat gazdálkodásával és költségvetésével összefüggő napirendek összevont tárgyalásával kezdődött az ülés. Ezek: javaslat az önkormányzat 2013. évi költségvetéséről szóló 7/2013. (III. 12.) önkormányzati rendelet módosítására (IV. negyedéves előirányzat módosítás) és kapcsolódó döntés meghozatalára, javaslat az önkormányzat 2014. évi költségvetésének megállapítására, a költségvetési rendelet megalkotására és egyéb kapcsolódó döntések meghozatalára, javaslat az önkormányzat egyes saját bevételei és adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségei várható összegének megállapítására a 2015-2017. évekre.
 
A Megyei Jogú Városok Szövetsége a napokban közzétett egy felmérést, amely azt bizonyítja, hogy Miskolc a legdinamikusabban fejlődő város, mondta el Kriza Ákos. Az adatsorok igazolják azt, hogy 2014 immár Miskolcnak a kibontakozást jelenti. Igaz, hogy nem a város minden polgára érzi még ezt, de jelzi, hogy Miskolc áttörést ért el, tette hozzá.

Az adatok kapcsán elmondta, úgy, hogy Miskolcon nem volt adóemelés, az adóbevételekből kiemelkedően szerzett bevételt az önkormányzat. Míg más megyei jogú városok esetében stagnált az eredmény, addig Miskolcnál 6,7 százalékos bevételnövekedés látható. A helyi iparűzési adónál 2011-től két év alatt egymilliárd forintos növekmény történt, ami 15 százalékos emelkedés. Ez az eredmény a város dinamizmusát bizonyítja. Ebből a gazdasági növekedésből természetesen a foglalkoztatás emelkedése is következik, több mint háromezerrel csökkent a munkanélküliek száma, tehát egyértelműen bizonyítható, hogy 2014 Miskolcon a kibontakozás éve lesz. Nem véletlen, hogy kiemelt gazdasági övezet lett Miskolc, hogy a kormány támogatja. A város egymilliárd forintot költ segélyezésre, ennek csökkenni kell – jelentette ki a polgármester.

a részletekről itt olvashat »

kozgyules3_140306_ml.jpg

7.00
| Napirendre vétel

Kriza Ákos az ülés kezdetén elmondta, Varga miniszter látogatása miatt tették korábbi időpontra a közgyűlés kezdési időpontját. A polgármester külön köszöntötte a közelgő nőnap alkalmából a város hölgyeit, a teremben jelenlévő hölgyeket pedig virággal is felköszöntötte a frakcióvezetők segítségével.

Egy perces néma felállással emlékezett a közgyűlés Karsai Árpád, a Miskolci Szlovák Önkormányzat közelmúltban elhunyt elnökére, illetve Plesz Antal Ybl-díjas építészre, Miskolc Pro Urbe díjasára.

Ezt követően fogadta el a grémium a napirendet.

A napirendekről

A napirenden a sürgősségiekkel együtt tizenegy előterjesztés szerepel, köztük olyan fajsúlyos anyag is a grémium elé kerül, mint a város 2014-es költségvetése. Tárgyalnak javaslatot a történelmi Avas területére vonatkozó Helyi Építési Szabályzatról (HÉSZ) szóló 66/2003. (XII. 9.) rendelet módosítására, az önkormányzat egyes saját bevételei és adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségei várható összegének megállapítására a 2015-2017. évre.

Megválasztják a szavazatszámláló bizottságok tagjait és póttagjait, tárgyalnak előterjesztést az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2011. (III. 26.) önkormányzati rendelet módosítására, vagy például vagyonkezelési szerződés megkötése és közszolgáltatási szerződés módosítása a Miskolc Térségi Konzorcium képviseletében eljáró Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata mint gesztor önkormányzat valamint a MiReHuKöz Nonprofit Kft, mint közszolgáltató között.

H. I.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!