Sport

Büszkék lehetnek eredményeikre

2014-01-06 09:13

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fogyatékos Sportolók Szövetsége csendben, hivalkodás nélkül, de annál ambiciózusabban dolgozik. Vezetői nem szerepelnek gyakran a hírekben, viszont annál körültekintőbben munkálkodnak.

Az első napjaiban, a testület berkeiben is a tervezés időszaka folyik. Megragadtuk az alkalmat, hogy beszélgetésre invitáljuk Göndöcz Istvánt, a szövetség elnökét.

– Mit tart a szövetség vezetése elsődleges feladatának?
– A Fogyatékosok Országos Diák és Szabadidősport Szövetség (FODISZ) tagjai vagyunk. Szervezzük a megyében élő fogyatékos diákok sportversenyeit, szabadidős rendezvényeit. Amennyiben forrásaink lehetővé teszik, akkor pályázatokat írunk ki a számukra. Ugyancsak nagyon fontos feladat a fogyatékos versenyzők megfelelő tájékoztatása is. A híreket, eredményeket az országos, illetve megyei honlapon tesszük közzé, és ugyancsak ott közöljük a versenykiírásokat is.

– Hány főre figyel a szövetség, mennyi lehet a hatáskörébe tartozók száma?
– Szövetségünk jelenleg 14 egyesületből áll, és hozzávetőlegesen 300 főre tehető az igazolt sportolók száma. Hetven százalékos a fiúk, harminc a leányok aránya. Országos, illetve megyei versenyeken csak ők vehetnek részt, a szabadidős rendezvényeken azonban a nem regisztrál versenyzők is rajthoz állhatnak.

– Milyen a versenyeztetés rendszere?
– A versenysportban a diákok számára egy nagyon komoly, több mint 10 sportágból álló rendszert működtetünk. Az alapsportágak a következők: atlétika, asztalitenisz, labdarúgás, ügyességi versenyek. A felsoroltakon kívül azonban van még a strandröplabda, a boccia, az úszás, a zsinórlabda, a röplabda. Hallássérülteknek a sporthorgászat, a bowling, a középsúlyosan értelmileg sérültek számára pedig a floorball. Ezekhez jönnek még a szabadidős események: a túrázás, helyi labdarúgó tornák. Tanulóink olyan sportágakkal is megismerkedhetnek, mint például a cselgáncs. Miskolci tanulóink közül 15 gyerek heti két alkalommal vett részt edzésen a vasutas csarnokban.

– Mely sportágak számítanak a legnépszerűbbeknek?
– Sikereket elsősorban a labdarúgásban értük el. Az Alsózsolcai Herman Ottó Általános Iskola csapata például az utóbbi öt év alatt háromszor nyert országos bajnokságot! Atlétikában is sok érmet és helyezést gyűjtöttünk. Magasugrásban például Majoros Márta (Miskolc Éltes Mátyás Általános Iskola) és Guba Alex (Kurityán) egyaránt ezüstérmesek lettek. A felnőtt eredmények közül kiemelést érdemes Braun János teniszezésben elért országos bajnoki bronzérme, valamint a Mézes Jánossal együtt párosban kiharcolt harmadik helyét.

– A versenyeztetés tehát megoldott, de vajon mi a helyzet az edzési lehetőségekkel?
– Általában a sportudvarokat vesszük igénybe, ahol például a távolugrást, és a rövidtávú futásokat el lehet végezni. Hosszabb távokat a parkokban tesznek meg sportolóink. Rendeztünk már versenyt a Népkertben, illetve a miskolci Szent Imre téren is. Asztaliteniszezni szinte mindenhol tudunk, ez a sportág az erősségeink közé tartozik. Elég, ha a miskolci Szöllősi Katalin nevét említem, aki négyszeres országos bajnok.

– Milyen terveik vannak erre az esztendőre?
– Minél több fogyatékos gyermeket, illetve felnőttet szeretnénk bevonni a sport vérkeringésébe. Az integrálódás, a sportban elért siker ugyanis önbizalmat ad, és erre nagy szükségük van a sérült sportolóknak.

– Elindult egy országos kezdeményezés. Mi ennek a lényege?
– A FODISZ Mentor programjáról van szó, amelynek az alapgondolata az, hogy több példaképre van szükség. Ebben az egykori kiválóságok állnak a fogyatékos sport mellé, népszerűsítve sportágukat. Úszásban ilyen például Czene Attila, tornában Csisztu Zsuzsa, labdarúgásban pedig Dunai II Antal. Nem is olyan régen tartották meg a Magyar Sport Házában azt a sajtótájékoztatót, amelyen Szabó László, a FODISZ elnöke hangsúlyozta annak a példaképek fontosságát a fogyatékos diákok sport által megvalósított sikeres integrációjához, és örömét fejezte ki a szövetség céljaival azonosuló mentorok együttműködése kapcsán. A kormány képviseletében Szekeres Pál sportért felelős helyettes államtitkár elismeréssel szólt a szövetség kezdeményezése mellett és támogatásáról biztosította a FODISZ vezetőit, valamint kiemelt feladatként nevezte meg a hazai integrált oktatási intézményekben tanuló, csaknem 80 000 fogyatékos diák sporttevékenységének folyamatos szervezését.

Doros L.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!