Közgyűlés

Idei utolsó ülését tartotta a miskolci képviselő-testület

2013-12-11 08:45

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules.jpg

Ez évi utolsó rendes közgyűlését tartotta december 11-én, tehát kivételesen szerdán Miskolc város közgyűlése. Módosították az önkormányzati segélyek rendszerét, illetve hosszasan vitáztak a közterületen, életvitelszerűen való tartózkodást szankcionáló rendeletről. A képviselők tárgyaltak még többek között költségvetési témákról, a közterületek használatáról, és érintették a közszolgáltatásokat is.

18.08 | Véget ért a közgyűlés

Befejeződött a miskolci képviselő-testület ez évi utolsó rendes ülése. A polgármester végezetül áldott karácsonyt és sikeres új évet kívánt mindenkinek.

17.21 | Szavazás


A közgyűlés a napirendre vett előterjesztéseket és az előterjesztői módosító javaslatokat elfogadta.

16.24 | Közérdekű kérdések, javaslatok


Fodor Zoltán (MSZP) a lakosok nevében kérte, hogy az Avas városrész 3. ütemében is járjon a 31-es busz, vizsgálják meg ennek lehetőségét. Azt is mondta, ő több mint 100 köbméter tűzifának való fát vágatott ki, kérdése, mi ennek a sorsa?

Szórád Róbert, az MVK üzemgazdálkodási és szolgáltatási igazgatója elmondta, az utazási szokások felmérése lezajlott, most értékelik azt ki, és ennek fényében születik majd döntés.
Kriza Ákos polgármester megjegyezte, az volt az ígéret, hogy karácsony előtt konkrét választ kapnak erre a lakossági kérésre, erre kérte újra a céget.

Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, még az idén 2 millió forint értékben kívánnak tűzifát venni, és azt hamarosan a családsegítő és a szociális osztály segítségével fogják kiosztani. Köszöni a képviselői hozzájárulást, és kérte, tudassa a képviselő is, ha vannak a látókörében rászoruló családok.
Kriza Ákos hozzátette, a faanyag felvágása sokba kerül, abból az összegből több fát lehet venni, mint amit felvághattak volna, ezért inkább vásárol az önkormányzat. De ha fel tudja vágatni a képviselő a fát, az megoldás lehet.

Pakusza Zoltán (Jobbik) kérte a fideszes képviselőket, lépjenek a diósgyőri szurkolók büntetésének ügyében. Magyar nemzeti jelképeket tüntettek fel a molinókon, nem politikai üzeneteket.
A közmunkásokat az iskolába program iránt is érdeklődött, hány főt, milyen iskolákat érint, és milyen követelmények vannak – mert követelmény, teljesítmény nélkül nem szabad ezt végigvinni.
Elmondta, Perecesen a víz kimosott egy területet a temető mellett, kéri javítását, hogy parkolhassanak ott az autók. A Bartók utcán a gázelzárót javítani kellene, de még nem történt meg.

Kriza Ákos azt mondta válaszában, az MLSZ működése a legrosszabb internacionalista időket idézi, ők is tettek emiatt lépéseket, több egyesülettel is felvette a kapcsolatot, hogy együtt lépjenek fel ez ellen.

Kiss Gábor alpolgármester a közmunkához kapcsolódva elmondta, egyetért a képviselő felvetésével. A város itt mint foglalkoztató szerepel. A képzés során a legképzetlenebb emberek felzárkóztatása történhet meg, a KLIK és a Türr István központ szervezi az oktatást, ők megrendelők. Egyetértenek, hogy valódi képzés szükséges, hogy a maguk életét jobban szervezni tudó emberek kerüljenek ki a padokból.

Bazin Géza (MSZP) azt kérdezte, a Fátyolka, Szirom utca, Akna utca az elsők között volt az önerős munkák sorában, miért nem történt semmilyen felújítás. Megígérték, hogy a tél elejére feltöltik a Bellérvölgy utcát, de nem történt meg. A bulgárföldi légópince környékének megtisztítását is kérte az illegális szeméttől.
A 6-os busz perecesi végállomáson még mindig van egy másfél méteres gödör. A Jónás utca járhatatlan, legalább egy munkagép simítsa el, hogy lehessen közlekedni.
Mindenkit meghívott a vasárnapi perecesi gyertyagyújtásra.

Katona Ferenc (Fidesz) megköszönte a városüzemeltetésnek, hogy helyreállítják a selyemréti fürdő építésénél keletkezett közterületi károkat. Meghívott mindenkit a december 17-én este 6 órakor, a miskolci szimfonikusokkal közösen rendezendő karácsonyi koncertre, a Szent István-templomba.

Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) a komlóstetői lakosság kérését tolmácsolta. A 67-es és 19-es buszt beállítják napközben a 16-os útvonalára. Kérik, másképp oldják meg a 16-os járatot, mert gyakran koszos, rossz állapotú buszon kell így utazniuk.
Télen minden évben gond, hogy nem kapják meg időben a hegyes vidékeken a szóróanyagot, ez megnehezíti a közlekedést. Kéri, figyeljenek oda, hogy most időben megkapják.

Varga Gergő (DK) a polgármestertől kérdezte, hogy az avasi, megvásárolandó fészekrakós lakások lsitáját miért nem kaphatják meg. Kérte a hozzáférést ehhez. A Szilvás utcán rendkívüli rágcsálóirtás volt a kérésére, de ha még van rágcsáló, jelezzék a lakosok. Jelezte, a lakóközösségek most összefoghatnak, és együtt kérhetik a poloskairtást is.
Kriza Ákos az OTP lakások listájáról elmondta, a felvetésre a szerződés áttekintése után a jegyző fog válaszolni.

Kovács László (KDNP) a közterületek adventi díszítéséről szólt. Képviselői alapjából ő is hozzájárul ehhez, és kezdeményezte, hogy az Ady is díszkivilágítást kapjon, ez ebben az évben valószínűleg sikerülni fog.
A Zöld Nyíl keretében ígéretük volt egy játszótér megépítésére. Még ebben az évben el kellett volna készülnie, de nem történt semmi. A bérletpénztár bekerült az Adyba, sok lakos panaszolja, hogy nincs erről tájékoztató tábla, és aki nem ott lakik, az nem tudja ezt.
Pfliegler Péter alpolgármester azt mondta, ez utóbbit biztosan meg tudják oldani.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) minden miskolcinak áldott karácsonyt kívánt. Az évet csupa jó hírrel zárják, és hasonló jó esztendőt kívánt. Itt a Takata, fejleszt a Bosch, zöld lámpát kapott a stadion, Tapolca, biztatott mindenkit, hogy vegyen részt a Digitális Közösség laptoppályázatán. Kérte az ellenzéket, ne terjesszenek csak a kampány miatt negatív híreket. Bízik benne, hogy a miskolciak nem ezeknek hisznek majd. Elmondta, sikert aratott a Dél-Kiliánban a szökőkút díszkivilágítása. Meghívott mindenkit vasárnap fél 5-re, a Pálosok parkjába, ahol betlehemet állítanak fel.

Kovács Józsefné Budai Mária (Fidesz) a Jókai református iskola melletti garázssor útjának javítását kérte.

Fedor Vilmos (MSZP) elmondta, levélben fordult a jegyzőhöz a felső-hámori temetőben történtek miatt, de a választ nem tudja elfogadni, mert a kis temetőben nem maradhat észrevétlen egy sírkőmegújítás.
Tavaly áprilisban a József temetőben 64 sírt dúltak fel. Semmi nem történt azóta, most viszont már 78 sír van leborítva. Sok szegény van, aki nem tudja megcsináltatni a tönkretett sírokat. Ez ügyben lépni kellene, ha az egyház nem tudja megoldani, akkor nyújtson segítséget a város.
Kriza Ákos egyetértett a felvetéssel. A temető bekerítése nagy költség lenne, inkább a rongálók ellen kell intézkedni, egyben megkérte a jegyzőt, tájékozódjon és intézkedjen az ügyben.

Mokrai Mihály (MSZP) arról szólt, hogy 2011 márciusában tett feljelentések miatt az ügyészség elmarasztalta jó hírnévhez való jog megsértése miatt a polgármestert. Mikor lesz erről bejelentés, kérdezte?
Kriza Ákos elmondta, nem tudja, honnan van ez az információja, mert ő még nem értesült ilyen hírről, pedig érintett.

Benczés Miklós (Fidesz) Lyukóvölgy temetőjéről szólva kérte a rossz állapotban lévő ravatalozó felújítását. Köszönte, hogy Lyukóvölgy komoly támogatást kapott, amit útépítésre költenek, már el is kezdődött a munka. Kérte, hogy a helyszínen is tájékozódjon a polgármester a közbiztonsági problémákról, lehetőleg magas beosztású rendőri vezetővel együtt.
Kriza Ákos elfogadta a meghívást.

Zsiga Marcell (Fidesz) az időseket meghívta a december 19-én a Művészetek Házában rendezendő Szépkorúak karácsonyára, amit az Idősügyi Tanács szervez. Meghívót a nyugdíjas klubokon keresztül lehet igényelni.
Kérte a közvilágítás ellenőrzését, mert sokan kifogásolják a fényerősséget. Elmondta, sokat fordítottak a zöldterületek karbantartására, legutóbb hársfákat telepítettek, közel 40-et az Andor utca mentén. Új játszóeszköz-fejlesztés is volt, több helyszínen. Köszönte a Rácz Ádám és a Gyula utca lakóinak a türelmét, és elmondta, már elkészült a járdák felújítás. Kérte, vizsgálják meg, a Réz utcában lehetne-e fekvőrendőr.

Tompa Sándor (DK) kérdezte, hogyan fog működni a szemétszállítás január 1-jétől? Meddig dolgozik az AVE, ki és mennyiért fog szállítani? Mi történt a tejiparral az elmúlt hónapokban, van-e előrelépés? Szóvá tette, hogy győri tervező és zalaegerszegi kivitelező dolgozik Tapolcán, miért nem miskolciak?

Kriza Ákos elmondta, Tapolcát azért ez a cég építi, mert ez adta az egyetlen érvényes ajánlatot.
Az AVE jó szakmai munkát végzett, de olyan ajánlatot tett, amire Miskolcnak nincs pénze. Ezért hozták létre a helyi, 100 százalékos önkormányzati tulajdonú céget, természetesen az fog januártól szolgáltatni.

Gonda Géza (Fidesz) a Csaba vezér utcán található régi gyógyszertárról szólt, mert olyan rossz az állapota, hogy már balesetveszélyes. A tulajdonost felszólították az állagmegóvásra, de az nem történt meg. Csak a szemét szaporodik. Segítséget kért a rendezés érdekében.

Takács Gábor (Fidesz) elmondta, a Marin-kertvárosi díszkivilágítás nem működik, kérte a javítását.

Molnár Péter (KDNP) megköszönte az elvégzett fásítást a Vörösmarty utcán és a Szabó Lőrinc sétányon a Városgazdának, és fakivágásokat is kért. Javasolta, hogy a Munkácsy köz végén régen meglévő zebrát fessék vissza, szükség lenne rá. Vizsgálják meg, hogy a Király utca 23¬25. előtti zúzalékos parkolót mikor lehetne szilárd burkolattal kulturáltabbá tenni.

kozgyules_131211_ja_63.jpg

14.48 | Önkormányzati működéssel kapcsolatos javaslatok


Összevontan tárgyalták a következőket: Javaslat a 2014. évi ellenőrzési terv megállapítására; Javaslat az Önkormányzat Közgyűlésének 2014. I. félévi munkatervének megállapítására; Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatának elfogadására és az ahhoz kapcsolódó döntések meghozatalára; Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és Polgármesteri Hivatala 2013. évi Közbeszerzési Terv módosításának jóváhagyására; Javaslat Miskolc Kistérség Többcélú Társulása Társulási Megállapodása módosításának jóváhagyására.

Az ellenőrzési osztály új vezetője, Dienesné Juhász Renáta elmondta, a tervben a korábbi évekhez képest arányeltolódás lesz, mert most inkább a gazdasági társaságokra kerül a hangsúly. A nemzetiségi önkormányzatok ellenőrzése szerepel a tervben.

Mokrai Mihály (MSZP) szerint csökkent az osztály létszáma, és súlytalan lett az előterjesztés. Vajon mit fognak ellenőrizni a gazdasági társaságoknál? - kérdezte, hiszen például a holdingnál van belső ellenőrzés. Pótcselekvésnek nevezte a nemzetiségi önkormányzatok ellenőrzését, mert szerinte nem tudták kitölteni a szükséges keretet.

Földesi Norbert
(MSZP) frakcióvezető a következő évi munkaterv kapcsán úgy fogalmazott, az fölösleges is lehetne, mert az előzőtől is eltértek. Szerinte nem sokat mond a munkaterv, nem fajsúlyosak a témák. Kérte módosítóik támogatását.

Mokrai Mihály előző szavait folytatva arról szólt, hogy az adóosztály ellenőrzését régóta tervezik, de még nem történt meg. Az SZMSZ módosítása kapcsán furcsának nevezte, hogy nem találják a helyüket a rendszerben, ezt sugallja neki ez a nyolcadik átalakítás.

Tompa Sándor (DK) szerint a munkatervhez még hozzá kell tenni témákat, hogy a miskolciak tájékozódhassanak minden fontos témáról. Ezért több módosítót is benyújtottak, így szeretnének például a Miskolc Holding működéséről is tájékoztatást kapni, a 2010-13-as időszak új projektjeiről, vagy az egyetem és az önkormányzat kapcsolatáról.

Földesi Norbert kérdésként tette fel, hogy miért történt, hogy a kistérségi társulásban a negyvenfős létszám lényegében megfeleződött?
Tompa Sándor – folytatva érdeklődését – a testvérvárosi „turisztikai” utak eredményei iránt érdeklődött.

Kriza Ákos polgármester leszögezte, szó sincs turisztikai irodás utazgatásról, de turisztikai eredményekről igen, például 40 százalékkal nőt a városba irányuló lengyel turizmus a katowicei kampány nyomán.
– Vajon ezt elmondhatja magáról az előző városvezetés is, hogy nem voltak fölösleges útjaik? – tette fel a kérdést.
A társulásról elmondta, megszűntek a kényszertársulási feladatok, ezért csökkent a létszám. Viszont az agglomerációval komoly tartalmú együttműködési szerződést írtak alá.
- Ez lehet a jövő, a spontán kezdeményezések, nem a rigorózus társulás - mondta. A polgármester hozzátette, az ellenőrzésnek jogszabályban előírt rendje van, ez nem lehet vitás kérdés. A gazdasági társaságok ellenőrzésében megvilágítaná: a holding ellenőrzi a saját cégeit, az önkormányzat pedig a közvetlen hatáskörébe tartozó társaságokat.

Ezután, 15.18-kor zárt ülést rendelt el a polgármester.

kozgyules_131211_ja_56.jpg

13.59 | Önkormányzat vagyonával kapcsolatos döntések

Négy előterjesztést tárgyaltak összevonva: Javaslat a Miskolci Agrokultúra Termelő és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság által felvenni kívánt hitel fedezeteként jelzálogjog bejegyzéséhez szükséges jóváhagyás megadásáról szóló III-52/4397/2013. sz. határozat módosítására; Javaslat ingatlanok közcélú adományként történő használatba adására a Miskolci Nemzeti Színház Nonprofit Kft. és a Miskolci Csodamalom Bábszínház Nonprofit Kft. részére, valamint a kapcsolódó döntések meghozatalára; Javaslat a Polgármester által az átruházott hatáskörben tárgyévben hozott döntéseiről szóló tájékoztató elfogadására az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásáról szóló 40/2012.(XIL15.) önkormányzati rendelet 9.(2) bekezdésében foglaltak alapján; Javaslat a Miskolc, Széchenyi u. 85. sz. alatti helyiségcsoportnak a Zánka-Új Nemzedék Nonprofit Kft. részére történő kedvezményes bérbeadására.

Mokrai Mihály az MSZP frakció nevében egy napirendi pontra hegyezte ki mondanivalóját, az Agrokultúra Kft. által felveendő hitelre. Azt mondta, már a cég létét sem érti, az üvegházak építése megállt, a húst sem saját gazdálkodásból szállítják a konyhákra. A korábbi hitelt elfogadta, mert kedvező volt, de ez kereskedelmi banki hitel, önkormányzati kezességvállalással, ezért ezt nem tudja támogatni.

Bartha György (MSZP) arról szólt, hogy a pénzügyi bizottság nem tudott előterjesztőt kérdezni, mert nem jelent meg az ülésen, nem először.
Zsiga Marcell alpolgármester azt mondta, törekszenek arra, hogy legyen előterjesztő, és igyekszenek korrigálni a hibákat, de lássák be, korábban is volt ilyesmire példa.

Pakusza Zoltán (Jobbik) megismételte, amikor arról van szó, hogy megszabadulnak az adósságtól, miért kell hitelt felvenni.
– Mondta a polgármester, hogy ez fejlesztési célú hitel, de nem látjuk mögötte az üzleti tervet, nem látjuk, hogy képzelik a visszafizetést – tette hozzá.

Tompa Sándor (DK) szintén arról szólt, nem érti, mi végre van egyáltalán ez a cég? Úgy látja, a termékek nem sajátok, csak közvetít a cég. Ma megtudta, a palántáknak pótfűtés kellett – vajon ez szerepel-e az üzleti tervben?

Takács Gábor (Fidesz) azt mondta, ez olyan beruházás, ami a jövőbe mutat, mert a XXI. század legnagyobb üzlete a mezőgazdaság lesz. Különösen, ha zöldenergiát, hulladékhőt tudnak használni, így olcsó alapanyagot szolgáltatva miskolci intézményeknek. A föld érték, nem szabad hagyni parlagon heverni.

Fedor Vilmos (MSZP) elmondta, megnézte az állományt, őt megdöbbentette a helyzet. Hibákról hallott, kényszervágás kellett, ugye nem mentünk vissza a „reprezentációs” vágások korába, kérdezte.

Nánási Kocsis Norbert (Fidesz) hangsúlyozta, ez a beruházás új forrást teremt majd, és jelentős számú munkahelyet is tud teremteni. Az is fontos, hogy olcsó alapanyag kerülhet az iskolai menzákra, szemben a korábbi, furcsa, drága gyakorlattal.

Mokrai Mihály egy Agrokultúrás termékek árusításáról szóló holdingos körlevelet olvasott fel, arra utalva, hogy zárt körben értékesítik a termékeket. Szerinte, ha hozzá nem értők foglalkoznak mezőgazdasággal, az drága mulatság.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető szerint Mokrai Mihály próbálta elbagatellizálni a történetet, miközben az ő idejükben kecske helyett kecskerágó volt csak a gondozatlan területen. Hiba volt akkor parlagon hagyni a területeket, miközben értéket lehet ott előállítani. De a termőföldnek az is a jelentősége, hogy intenzív állásteremtés induljon meg. Lebecsülik a létező 40 és a tervezett 10 álláshelyet, amikor a céget lebecsülik.
– Ha van egy saját cégünk, ami húsipari termékeket, konyhai növényeket állít elő, akkor minőségi és olcsó élelmiszert biztosíthat a város intézményeinek. Jó lett volna, ha a szocialisták is, mielőtt felrótták, hogy nem nulla van a cég beszállítói kifizetéseinél, emlékeztek volna arra, hogy bizony náluk sem volt ez nullás tétel. Ez az előterjesztés tartalmazza a kifizetések módját is – tette hozzá Kiss János.

Bazin Géza (MSZP) azt kérdezte, vajon melyik az a termék, növény, amit a cég állít elő? Hiszen rendelik a húst és zöldséget, amit feldolgoz, és ez árnövelő kell, hogy legyen. Érdeklődött afelől is, kié az állatok tulajdonjoga.

Pakusza Zoltán szerint nem az a vita tárgya, hogy kihasználják-e a miskolci földeket, hanem az, hogy hogyan használjuk. Az a kérdés, mi a cég üzleti terve.

Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető kérdése a színház ingatlanátadásához kapcsolódott: milyen jogcímen használták 2012 óra az érintett ingatlanokat, a színészházat és a jegypénztárat?

Fedor Vilmos (MSZP) szerint kérdéses, miből fogja a színház fenntartani a színészházat?

Lantos Ottó, az Agrokultúra Kft. ügyvezetője válaszában elmondta, a kft. ötletét az adta, hogy magas árakat találtak a szocialista városvezetés által aláírt beszállítói szerződésekben, például 55 forint volt egy tojás. Mezőgazdasági végzettségűként áttekintette a Miskolc környéki kihasználatlan területeket is. A cég máris 40 munkahelyet teremtett. Földalapú támogatást is kaptak, a napraforgóból 15 millió forint árbevételük volt – eddigi parlagföldet hasznosítva. A Miskolczi Kolbász pedig értékes termék, de mivel saját húsüzemük nincs, bérszerződés formájában állítják elő a prémiumkategóriás egyedi terméket. Ebből a Coop hálózatában 4 millió forintot forgalmaztak, és konyhákra is szállítanak. A hitel fejlesztéshez szükséges, a képviselők támogatását kérte.

Menyhárt Szabolcs, a Számviteli és Kontrolling Osztály vezetője a színház jegyirodájával kapcsolatban elmondta, a színház működtette, bérelte, kár nem érte az önkormányzatot az elmúlt évben. A színészház is az önkormányzat érdekkörében marad, csak az üzemeltetés kerül a Nonprofit Kft.-hez.

kozgyules_131211_ja_53.jpg

13.17 | Városrendezés, városfejlesztés


Szintén összevontan tárgyalták a következőket: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Építési Szabályzatáról (MÉSZ) szóló 21/2004. (VII. 6.) önkormányzati rendeletének módosítására; Javaslat a MÁV-telep Y-híd építésével érintett területen lakó bérlők elhelyezésére; Javaslat a Városi és elővárosi kötöttpályás közösségi közlekedési rendszerek fejlesztése Miskolcon és térségében tárgyú KÖZOP-5.5.0-09-2010-0026 azonosítási számú projekt keretében egyes döntések meghozatalára döntés-előkészítési résztanulmány alapján; és a két javaslatot közterületek elnevezésére.

Rostás László főépítész szóbeli kiegészítésében az építési szabályzat módosításáról elmondta, az elmúlt időszakban beérkezett kérelmeket nyilvántartásba vették, és az úgynevezett K4-es karbantartás során elbírálták. 84 olyan volt, ami nem igényelte a településrendezési terv módosítását. 47-et fogadtak el, a többi nem felelt meg az előírásoknak.

Molnár Péter (KDNP) előterjesztőként szólt a diósgyőri úgynevezett "Kis Szilvamag" elnevezéséről szóló javaslatról. Egy éve megfogalmazták javaslatukat, de türelemmel vártak, hogy a terület sorsa is rendeződhessen. Javaslatuk, mellyel egyházak és civil szervezetek is egyetértenek, az, hogy II. János Pál pápáról nevezzék el a kialakítandó közterületet, ehhez kérte a közgyűlés támogatását.

Tompa Sándor (DK) elmondta, a MÉSZ-módosítás vaskos és fajsúlyos anyag. Sok területet foglal össze, komoly változásokat hoz. A magánfejlesztéseket, befektetések sorsát is érintő szabályozási tervet hamarabb kellett volna látniuk, hogy alaposabban áttanulmányozhassák. Úgy látja, nagyon régóta benyújtott, 2008-as kérelem is van köztük, ami valószínűleg mára okafogyottá vált.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint a kötöttpályás közlekedésre vonatkozó előterjesztés fajsúlyos, hosszútávon meghatározó lehet, szerinte későn kapták meg az alapos munkához. Szorgalmazta, hogy a perecesi Advent tér névadása is legyen lehetséges, bár most nem vették napirendre az előterjesztést.

Fedor Vilmos (MSZP) elmondta, a frakció egyetért a II. János Pál pápa tér elnevezéssel, nincs vita, hogy erről az emberről teret kell elnevezni. A kérdés csak az, hogy miért most – hiszen ma még egy romhalmaz az a tér. Javasolta, épüljön meg a tér, azután beszéljenek a miskolciakkal a névről, és azután döntsenek.

Katona Ferenc (Fidesz) az Y híd kérdéséről elmondta, a szó szerint egyre inkább nehezedő híd alatt lakók elhelyezéséről van szó. 35, többségében nehéz sorsú, egykor MÁV dolgozó családról van szó. A MIK már egyeztetett velük, a jó szándékú előterjesztés támogatandó. Ehhez szorosan kapcsolódik a Kandó tér fejlesztése. A két beruházásra együttesen szükség van, és akkor értékelik majd igazán a lakók, ha érzik, hogy a Búza tér nem olyan terhelt. Ajánlja mindkettőt elfogadásra.

Molnár Péter frakcióvezetőként újra szólt arról, hogy régóta szeretnének közterületet elnevezni II. János Pál pápáról. Nem szeretnék, ha vita lenne ebből, nem szeretnének ezért egy meglévő teret átnevezni, ezért új területet kerestek, és Mikolai Vince esperes ajánlotta a "Kis Szilvamagot" figyelmükbe.
A XX. század egyik legnagyobb formátumú emberéről van szó, aki Közép-Európából került a pápai székbe, és aki egész életében a békéért szólt és tett minden területen, és az egész világon nagy a tisztelete.
Bíznak benne, hogy maga a terület is minél hamarabb rendeződik, valóban tér lesz belőle, és méltó főtere lehet Diósgyőrnek, és a névadóhoz is méltó lesz.

Tompa Sándor szintén fajsúlyosnak nevezte a közlekedésfejlesztéssel kapcsolatos előterjesztéseket, de szerinte fölösleges 1,2 milliárdot pályázati pénzből elkölteni olyan tanulmányokra, amelyeknek vannak előzményeik. A támogatásukat tudnák adni, ha el tudnának mélyülni a tervekben.

Kovács László (KDNP) a "Kis Szilvamag" névadását támogatta, és örömét fejezte ki, hogy szocialista képviselők is támogatják a javaslatot. "Ebből is látszik, hogy konszenzusos személyiség volt", tette hozzá a képviselő. Elmondta azt is, hogy a tér még nincs jó állapotban, de az egykori pápa tavaszi szentté avatása aktualitást ad az elnevezésnek, addigra már a nevét kellene viselni a térnek, és igyekeznek a teret is minél hamarabb megfelelő módon kialakítani.

Mokrai Mihály (MSZP) az Y híd miatt kisajátítandó lakások esetében aggályosnak tartja, hogy MÁV tulajdonú lakásokért miért a város ad cserelakást.
A kötöttpályás közlekedéssel kapcsolatos előterjesztés szerinte nem új, intenzíven használták a korábbi terveket. Valamint a tervek ár-érték aránya sem megfelelő szerinte.

Tompa Sándor szerint az előző városvezetés is Kandó téri villamos fejállomásban gondolkodott, bár azzal vádolják őket, hogy elfeledkeztek a térről. A Felső-Majláth végállomásra is voltak elképzelések. Fontos döntések ezek, de fontos lett volna, hogy a meglévő tervek megvalósítására szerezzenek pénzt.

kozgyules_131211_ja_26.jpg

12.55 | Ösztöndíj, értéktár


Összevontan tárgyalták a következőket: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat művészeti és tudományos ösztöndíjainak alapításáról és adományozásuk szabályairól szóló 62/1997. (XI.1.) sz. rendelet módosítására; Javaslat a Miskolci Települési Értéktár és a Települési Értéktár Bizottság létrehozására; Javaslat a Diósgyőr-Lillafüred komplex kulturális és ökoturisztikai fejlesztése és a Fűtőmű-Science Múzeum és Művészeti Központ című projektekhez kapcsolódó többlet önerő biztosításához szükséges döntések meghozatalára.

Papp Ferenc kulturális osztályvezető szóbeli kiegészítésében hangsúlyozta, a városban értéket teremtő alkotók támogatása fontos feladata a városnak. Az Értéktár pedig felmenő rendszerű értékgyűjteménybe csatlakozik, amihez bárki tehet javaslatot, így elősegítheti a közösségi, lokálpatrióta érzés erősödését is.

A vitában Fedor Vilmos (MSZP) arról szólt, szerinte későn születik meg az értéktárról szóló előterjesztés, mert lejárt az országos „hungarikumpályázat” beadása, elbírálása. Az értéktárra persze szükség van. Elmondása szerint a kulturális főváros pályázat írásakor létrejött egy bizottság, ami nem 3-4 emberből állt.
– Most is kellene, hogy gondolkodást gerjesszen Miskolcon az értékek felkutatása, meghatározása – mondta Fedor Vilmos, hozzátéve, Dobrossy Istvánnal sokat dolgoztak együtt helytörténeti kiadványok megszületésénél. „Ki kellene nyitni a közreműködési lehetőséget, nem székekhez kötni a bizottsági tagságot”, fogalmazott.
Kriza Ákos megköszönte az ajánlatot, és áttekintésre ajánlotta az osztályvezetőnek.

Pakusza Zoltán (Jobbik) elmondta, ők is támogatják természetesen az értéktár létrehozását, de a mindennapokban is meg kellene élni magyarságunkat.

Nehéz Károly (Fidesz) az értéktárral kapcsolatban hangsúlyozta, érdemes a sok és sokféle miskolci értéknek egy modern adatbázisát létrehozni. Értéket felvetetni a bizottságon keresztül is mindenkinek lesz lehetősége.

Papp Ferenc osztályvezető válaszában megköszönte Fedor Vilmos hozzászólását. Elmondta, a késedelemben sajnos több mint ezer önkormányzattal osztoznak, természetesen a felelősséget nem szeretné hárítani. Ugyanakkor fontos, hogy a bizottság befogadó lesz. Nem monstre bizottság áll fel, de bárki javasolhat, üléseik, napirendjük nyilvános lesz, örömmel veszik a segítséget mindenkitől.

kozgyules_131211_ja_18.jpg

12.46 | Közszolgáltatásokkal kapcsolatos előterjesztések


Következett a Javaslat a kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló 38/2013. X. 28. önkormányzati rendelet módosítására és a Borsodi Kéményseprő Kft. módosított üzleti tervének elfogadására; Javaslat a távhőszolgáltatás díjáról és a díjalkalmazás feltételeiről szóló 40/2006. (XII. 6.) és a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény egyes rendelkezéseinek Miskolc város területén történő végrehajtásáról szóló 41/2008. (XII. 22.) önkormányzati rendeletek módosítására. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlésének a MIHŐ Kft. megbízása önkormányzati fenntartású intézmények energiagazdálkodásával kapcsolatos feladatok elvégzése tárgyában 2011. szeptember 8-án kelt, VIII-239/23.207/2011. sz. határozatának módosítására. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és az MVK Zrt. között megkötött 10125. számú Közszolgálati Szerződés 2013. évi alapszolgáltatást meghatározó-, a személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeket ismertető valamint a közszolgáltatási ellentételezést tartalmazó mellékleteinek módosítására. Javaslat a vízközmű-szolgáltatásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására és a közműves ívóvíz-ellátásról és a közműves szennyvíz-elvezetésről szóló 40/2011.(X11.22.) számú, valamint a közműves ivóvízellátásért és a közműves szennyvízelvezetési szolgáltatásért fizetendő díjakról és díjalkalmazási feltételekről szóló 44/2008.(XII.22) számú önkormányzati rendeletek hatályon kívül helyezésére, Az Émásszal való együttműködésre tett javaslat tárgyalása.

Pfliegler Péter alpolgármester szóbeli kiegészítésében elmondta, a kéményseprő közszolgáltatás átadás-átvétele zökkenőmentes, sőt, észrevehetetlen volt, köszönet a benne közreműködőknek.
Ha a feladatot önállóan ellátó önkormányzatok nem módosítják az erre vonatkozó rendeletüket, akkor az átszáll Miskolcra, így szolgáltatási területet kell módosítani. Egy megyei terület sem maradhat ellátás nélkül, ezt erősíti az előterjesztés is.
A tervezetben szereplő díjmegállapítás megfelel a jogszabályi előírásoknak. 2014-ben sem emelik majd, így ezek a módosítások nem jelentenek többletterhet a lakosságnak.

Egyetlen hozzászólóként Tompa Sándor jelentkezett, ám nem a napirendi pont kapcsán szólt, a szó megvonása után a vitát Kriza Ákos polgármester a vitát lezárta.

kozgyules_131211_ja_31.jpg

12.02 | Szociális kérdések


A következett a Javaslat az önkormányzati segély kialakításával összefüggő önkormányzati rendeletek módosítására és a Javaslat egyes szakosított szociális és gyermekvédelmi szakellátási feladatok állami átvételével kapcsolatos döntések meghozatalára.

Simon Gábor (MSZP) vezérszónokként szóvá tette, hogy november 18-án, szerintük az SZMSZ szerint későn nyújtották be ezt a javaslatot is. A városnak alapfeladata, hogy a válsághelyzetbe került miskolciakat segítse. Az a rész, hogy önhibájukon kívül válsághelyzetbe kerülteket támogassák, az szerintük is nagyon fontos, a jogokat és kötelességeket egyensúlyba kell hozni. Az átmeneti segély, a kamatmentes szociális segély, a lakás-felújítási támogatás megszűnik, és összevonva megalkotják az önkormányzati segélyét. Egy család eszerint évente maximum 30 ezer forint támogatást kaphat, ami vajon mire elég? A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás volt önmagában ennyi. Ezért az egészet átgondolásra javasolja.

Mokrai Mihály (MSZP) azt mondta, problémája, hogy kivesznek a rendszerből. Ez a téma, a szegény emberek ügye önálló közgyűlést is megért volna.
A Meggyesalja u. 10. szám államosítása kapcsán érdeklődött, hogy lesz így ott út, pedig korábban azt terveztek oda.

Varga Gergő (DK) szünetet kért addig, míg a polgármester vissza nem tér, mert kérdéseket szeretne hozzá intézni.
Zsiga Marcell leszögezte, Kriza Ákos most egy 100 éves miskolci polgárt köszönt, hamarosan visszatér, akkor lehet majd kérdezni.

Gonda Géza (Fidesz) leszögezte: félreértelmezték a javaslatot, 30 ezer forint per fő per családról van szó. Most olyan esetek is bekerülnek a rendszerbe (például súlyos balesetek), amilyen helyzetben eddig nem volt segítség, most megteremtik.

Fedor Vilmos (MSZP) szerint csak pénzügyi átrendezés történik. Nem látja a szakmai koncepciót.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető szerint az MSZP továbbra is a segélyezési politikát erőlteti, segélyalapú társadalmat szorgalmaz. Ők segíteni akarnak, és közben munka alapú társadalmat építeni. Simon Gábor felsorolása nem valós, hangulatot kelt, csak el kell olvasni a javaslatot, milyen segélyezési formák vannak a rendszerben: aktív korúak ellátása, beilleszkedést segítő programok, közgyógyellátás, adósságkezelési szolgáltatás, lakbértámogatás, ifjúságvédelmi támogatás, stb. Aki szerint nem érzékeny szociálisan a város, az nem mond igazat. A költségvetési vitát nem kellene előre hozni, honnan tudhatnák, hogy kevesebb jut-e ellátásra, ennek sugalmazása a miskolciak becsapása.

Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető elmondta, az ellátások megszűnését az előterjesztésből veszik, abból kiindulva vélik a ráfordítások csökkenését is.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) szerint az MSZP pánikot kelt, rémhírt terjeszt. Nem arról van szó, hogy megszűnne a segélyezés, hanem átláthatóbb lesz a rendszer. Nem lesz több, de nem lesz kevesebb sem a támogatás, csak jobban lehet majd érteni a rendszert.

Fedor Vilmos azt említette fel, a tiszaújvárosi elbocsátások miskolciakat is érintenek nagy számban, ezért nagyon fontos a segélyezési rendszer.
Zsiga Marcell megkérdezte, vajon milyen forrásból származik ez az információ?

Takács Gábor (Fidesz) csodálkozásának adott hangot, felvetve, vajon kinek az idején nőtt meg a munkanélküliség? Erre is gondolni kellene a kritika megfogalmazásánál.

Bazin Géza (MSZP) azt kérdezte, ki dönti el, hogy ki érdemli meg a segélyt? És mi lesz a kérelmezés menete?

Kovács László (KDNP) szerint fontos kérdés, vajon mit szólnak a miskolciak azokhoz, akik visszaéltek a rendszerrel? Ezért hasznos, hogy átláthatóbbá teszik a rendszert, be kell zárni a kiskapukat. Akinek szüksége van támogatásra, segélyezni kell, de nem szabad többszöri, jogosulatlan támogatást kifizetni, erről szól a javaslat. A közgyógyellátással is sokan visszaéltek, ésszerűsíteni kell a rendszert.

Mokrai Mihály azt hangsúlyozta, ők emberekről beszélnek, rászorultakról, akiknek jártak támogatások, amiket most megvonnának. És akkor kell adni, amikor szükség van rá, nem később.

Fodor Zoltán (MSZP) kiemelte, a visszaélések sajnos ismertek, azokat meg kell szüntetni. De szerinte ő 1,9 milliárdot tudna biztosítani a városnak úgy, hogy ha marad is az adósság, de a kormány visszaadná az elvont adóbevételeket, ennyi maradna.

Zsiga Marcell a vitát lezárta.

kozgyules_131211_ja_55.jpg

10.19 | Közterületek rendje


Összevontan tárgyalták a közterülettel kapcsolatos előterjesztéseket: Javaslat a közterületek használatáról szóló 29/2011. (X. 21.) önkormányzati rendelet módosítására; Javaslat a közterületek rendjéről szóló 13/1998. (III.30.) önkormányzati rendelet módosítására; Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén működő közterületi térfelügyeleti kamerás rendszer megfigyelési pontjainak bővítésére.

Miklós Béláné Batta Angéla aljegyző szóbeli kiegészítésben elmondta, az egyenlő versenyfeltételeket javítja első előterjesztésük, ha a taxisok közterület-használati engedélyének minimális és maximális ideje is egy év lesz. Szabályozhatja a közgyűlés a következő előterjesztés szerint, hol szabálysértő az életvitelszerű utcai tartózkodás – de hangsúlyozta, elsődleges a szociális ellátás.

Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető a vitában arról szólt, szerintük kriminalizálják a hajléktalanságot, ám az ellátási feltételeket nem teremtik meg. Szerinte nőtt a hajléktalanok száma. Meg kellene próbálni humánusan kezelni a kérdést. Módosító javaslatuk szerint lakhatási lehetőséget kellene biztosítani az üres ingatlanállomány feltérképezés után, és ki kellene dolgozni az ezzel kapcsolatos lakhatási szabályrendszert is.

Kovács László (KDNP) hangsúlyozta, Miskolc városa ellátja a hajléktalanok ellátásával kapcsolatos feladatait. Biztosított a nappali melegedő és az éjjeli szálláshely is. A probléma az, hogy azokkal is kell kezdeni valamit, akik nem akarják ezt igénybe venni. Kíváncsi, hogy néznek képviselőtársaik azon lakók szemébe, akiknek az életét megkeserítik az utcán élő hajléktalanok? Ez az előterjesztés ezt a problémát igyekszik rendezni, a lakók és a hajléktalanok érdekét is figyelembe vevő jó szándékú javaslat az aszociális viselkedés ellen.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető az előző felszólaláshoz csatlakozott szavaival. Közös felelősségünk, hogy mindent megtegyünk a hajlék nélkül élőkért, és meg is tesz a város. De az is közös felelősség, hogy a lakosság többi részének érdekeire is tekintettel legyünk, erre vonatkozik ez az előterjesztés.

Területi képviselőként a Hadirokkantak útjai kutyafuttató kijelölésének támogatását kérte, amit képviselői alapjából finanszírozna. Különös tekintettel azért érdemelne támogatást a javaslat, mert kulturáltak az ottani kutyasétáltatók szokásai. Épp ellenkezőleg, a sokasodó problémák miatt lenne fontos a volt Mese cukrászda mögötti területre a térfigyelő kamera kihelyezése. Lakosok kérték, a belváros szívében van a terület, fontos lenne a helyzet normalizálása.

Bazin Géza (MSZP) arra hívta fel a figyelme, hogy bár a térfigyelő kamerák csökkentik a bűnügyek számát, mégis tavaly nőtt véleménye szerint a bűnözés, ezt jelzi, hogy nőtt a felderített bűncselekmények számának a növekedése. Kérdés, hogyan lehet, hogy a Selyemrétre közgyűlési felhatalmazás nélkül ki lehetett helyezni kamerákat? Kérdése volt, mennyi kamerát tud még figyelni a rendészeti központ?

Zsiga Marcell, az ülést vezető alpolgármester elmondta, ha van konkrét adat a bűnözés növekedésére, mondják, de az, hogy valószínűleg nőtt, hangulatkeltés. Ők gyakran kapnak köszönetet a járőrpárok munkájáért.

Mokrai Mihály (MSZP) szerint nem megoldás, ha eldugják vagy kriminalizálják a hajléktalanságot. Ma Miskolcon három szervezet foglalkozik hajléktalan-ellátással, ezt kell támogatni. A térfigyelő kamera jó, csak legyen, aki figyeli a képét, és reagálni tud, másképp nem ér semmit.

Katona Ferenc (Fidesz) leszögezte, a selyemréti kamerákat is közgyűlési felhatalmazással helyezték ki. A hajléktalanok életvitelszerű közterületi tartózkodásának szabályozása szükséges, mert ők sem törvényen kívüliek. Ellátásuk támogatása fontos, és ezt meg is teszi a város, de ha buszmegállókban fekszenek, odapiszkolnak, az nagyon zavaró a lakosságnak. Ha nem tudják maguktól, mi az elvárás, szabályozni kell. Ez az eljárás humánus, mert kínál lehetőséget a hajléktalanoknak, és csak akkor büntet, ha továbbra sem alkalmazkodnak a közösséghez.

Gonda Géza (Fidesz) mint orvos is szólt. Elmondta, a traumatológián olyan rendszer alakult ki, hogy ha hajléktalan bekerült hozzájuk, tudnak ellátást, elhelyezést biztosítani a három szervezet segítségével. 2012-re kétharmadával csökkent a kihűléses betegek száma, lényeges javulás történt e téren is az elmúlt két évben.

Fedor Vilmos (MSZP) szerint nem beszélhetünk eredményekről ott, ahol nő a mélyszegénységben élők száma. Furcsa, hogy advent idején tárgyalják ezt a javaslatot, és nem a szeretet, megértés felől közelítik meg a hajléktalanság kérdését. Hogy lehet, hogy együtt tárgyalják a kutyafuttató és a hajléktalanság kérdését, szerinte nem lett volna szabad összevonni a napirendeket. A szívekben kell a gyertyát gyújtani, nem a tereken.

Zsiga Marcell hozzátette, a tereken is kell gyertyát gyújtani, mert szeretetet tudunk nyújtani egymásnak, a közösség felé kell nyitni.

Nánási Kocsis Norbert (Fidesz) javasolta a vita lezárását, amit a közgyűlés megszavazott.

Miklós Béláné aljegyző a felvetett kérdésekre válaszként elmondta, a hajléktanokkal foglalkozó előterjesztés kifejezetten az életvitelszerűen ott tartózkodást tiltja. És újra hangsúlyozta: az elsődleges továbbra is a segítségnyújtás, a szankcionálással pedig óvatosan fognak bánni.
Térfigyelő kamerák kihelyezését az önkormányzatnál kell kezdeményezni, több vizsgálat után kerül a közgyűlés elé. A megfigyelésükre nincs fizikai határ, a humán erőforrást kell hozzá biztosítani, jelenleg megfelelő számú kolléga figyeli a monitorokat.


kozgyules_131211_ja_64.jpg

10.38 | Költségvetési témák


A közgyűlés összevontan tárgyalta a következő előterjesztéseket: Javaslat az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről szóló 7/2013. (111.12.) önkormányzati rendelet módosítására (VI. negyedéves korrekció); a Javaslat a 2014. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására; Javaslat az önkormányzati adóbevallások benyújtására vonatkozó adóeljárási szabályokról szóló önkormányzati rendelet megalkotására.

Farkasné Hadházi Ildikó, a Gazdálkodási Főosztály vezetője elmondta, történtek novemberben elsősorban bevételekkel összefüggő módosulások – például rendelő-felújításokra nyertek pénzt. Az önkormányzat pályázott a működése támogatására, és 318 millió forintot kapott első ütemben, a második ütemben pedig 1 milliárd 182 millió forintot. Ezeket főleg közüzemi és élelmiszerszállítói kifizetésre lehet fordítani. 2 milliárd forint külön támogatást kapott még a város a kormányzattól, amiből többletfeladatot is el tud látni. Ezeket a változásokat írták le az előterjesztői módosító indítványban.

A főosztályvezető azt is ismertette, hogy az átmeneti gazdálkodásról szóló előterjesztésre a jövő évi költségvetés elfogadásáig van szükség.

A vitában Zsiga Marcell (Fidesz) alpolgármester fel kívánta hívni a figyelmet, hogy a törvényi és gyakorlati lehetőség is adott az önkormányzati adók elektronikus bevallására. Most csak papír alapon lehet azokat benyújtani, ám az elektronikus ügyintézés egyre népszerűbb. Az alpolgármester hangsúlyozta, az elektronikus bevallás miskolci bevezetése jó, előremutató kezdeményezés, ami egyszerűsíti a vállalkozók életétét és csökkenti adminisztrációs terheiket.
Kiemelte, a kormány nem engedi el a város kezét, ez látszik a támogatásokból, a működést és a beruházásokat is segítik, köszönet ezért.

Mokrai Mihály (MSZP) felpanaszolta, hiába készül a hozzászólásra, ha a módosítóval megváltoztatják a számokat, igaz, most pozitív irányba. Magas a fejlesztési hitelek aránya vélemény szerint, de legalább fejlődik a város. A működési hitelek fedezetét nem látja, és a módosítókkal már az sem érthető, hogy jön ki néhány adat, tette hozzá. A hiány finanszírozásával kapcsolatban számára kérdés, ki fog kölcsönt adni az önkormányzatnak? Három napirendi pontról szerinte nagyon nehéz érdemben beszélni a rendelkezésre álló rövid idő alatt, és fontosnak tartaná, hogy hosszabb felkészülési idő legyen.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető szerint egy dolog mellett nem lehet szó nélkül elmenni a költségvetés tárgyalásakor: ez a 2010-ben megörökölt hiány. Felelőtlenül, rossz gazdaként működött a szocialista városvezetés, hatalmas adósságállományt hagytak hátra. Óriási munka kellett, hogy most már csak a hűlt helyét láthatják ennek a miskolciak.
– Az Állami Számvevőszék világosan rámutatott jelentésében, hogy a szocialisták ideje alatt megtízszereződött az adósságállomány, ezzel kockára téve unokáink, és az egész város jövőjét – mondta el a frakcióvezető. – Ha nincs a kormányzati adósságkonszolidáció, akkor esztendőnként 5 milliárd forint lett volna a kamat- és tőketörlesztés, ami végletesen korlátozta volna a város mozgásterét. Köszönet a városvezetésben és a kormányzatban mindenkinek, akinek munkája volt ebben.

Nehéz Károly (Fidesz) arról szólt, kritikaként hallják folyamatosan az ellenzéktől, hogy nem lobbiznak eléggé a miskolci képviselők, nem támogatja a várost a kormányzat – most viszont olyan előterjesztés van napirenden, amiből világosan kiderül, hogy ez nem így van.

Mokrai Mihály azt mondta, az elektronikus adóbevallásra vonatkozó előterjesztés pozitív, előremutató, bár szerinte hamarabb kellett volna meglépni. Ez valóban a vállalkozókért készült, a digitális városért is nagy lépést tesznek ezzel. De kérdés: hogyan lesz hiteles a bevallás? Számítástechnikai fejlesztésre szükség lesz, de a költségvetésben nem látja nyomát.

Pakusza Zoltán (Jobbik) azt mondta, szeretné hinni, hogy valóban elindul a városban valami, de szerinte január és október között 1500 miskolci hagyta el a várost, a munkanélküliség csökkenésébe ez is belejátszik. Az adósságkonszolidációt pedig az adófizető polgárok fizetik meg, hiszen az ő adóforintjaikból fizet majd a kormány – nekik is meg kell ezt köszönni. Kérdésként vetette fel, hol az elszámoltatás az előző időszakban felhalmozott adósság miatt? És most is hitelfelvételre készül az önkormányzat, akkor miért mondják, hogy eltűnt az adósság?

Kriza Ákos polgármester emlékeztetette, ő is a miskolciak munkáját köszönte meg, és világos, hogy elsősorban a magyar nép erejére támaszkodva lehet előre jutni.
– Nem lehet másként, sajnos mindannyiunknak meg kell fizetni az adósság árát – ha az ügyészség nem dönt másként. 15 milliárdos hitellel lehetett volna fedezni a működést a szocialisták tervei szerint 2010-13. között. Ám három év alatt a jelenlegi városvezetés az egyharmincötöd részét vette csak fel ennek. A most tervezett hitelek a gazdaság élénkítését szolgálják, több pénzt fognak hozni, mint amennyit felvesznek. Nem csak működésre és fényesítésre szolgálnak – mondta Miskolc polgármestere.

Tompa Sándor (DK) szerint ez az előterjesztés-csomag is törvénytelen, mert későn nyújtották be, és a részletek elfedésére szolgál a késői előterjesztés. Kéri, hogy mutassák be a megfelelő dátumú munkaanyagot. Mivel nem a napirendről szólt, a szót megvonta tőle a levezető polgármester.

Szegedi Márton (független) ügyrendi javaslata szerint parttalan a vita, zárják le.
A javaslatot a közgyűlés elfogadta.

kozgyules_131211_ja_30.jpg

10.18 | Folytatódik az ülés


A polgármester sajnálatát fejezte ki, hogy a szocialista frakció vezetője nem vett részt a megbeszélésen. Azt mondta, megállapították, nem a munka az MSZP frakció célja, hanem az ülés szétverése. A rend fenntartása a frakcióvezető feladata, amiért ő maga lépéseket is tesz majd, hogy így legyen.

Folytatódik az előterjesztések napirendre vétele, néhány összetartozó témát összevontan tárgyal ma a közgyűlés.

Mokrai Mihály (MSZP) ügyrendi javaslatban az egyes számú előterjesztés napirendről levételét javasolta volna, ám a polgármester megvonta a szót, mert a javaslat elkésett, és folytatódott a napirendi szavazás.

9.24 | Napirendre vétel


Csiszár Miklós jegyző törvényességi kifogásokat fogalmazott meg az MSZP sürgősségi javaslataival szemben. A közterület elnevezéssel kapcsolatban: az érintett ingatlan nem közterületként szerepel a nyilvántartásban. A szociális ellátásokról szóló előterjesztés határozati javaslata a belügyminiszteri rendelet módosítását is kezdeményezi, ez azonban nem hatásköre a közgyűlésnek. Ezen kívül 4-5000 főt lehetne támogatni, aminek százmilliós hatása lenne az önkormányzati költségvetésre – amit nem terveztek. Három olyan előterjesztést is benyújtottak, ami elkésett az SZMSZ szerint. Ezért ezeket nem javasolja napirendre venni, amit a közgyűlés szavazatával támogatott, tehát nem vették ezeket napirendre.

Tompa Sándor (DK) az SZMSZ-re hivatkozva azt tette szóvá, hogy négy héttel hamarabb be kellene nyújtani az előterjesztéseket, ám csak 7 előterjesztés felelt meg a kritériumnak. Ezért az javasolta, hogy csak ez a hét kerüljön napirendre.

Csiszár Miklós jegyző elmondta, az összes előterjesztést határidőre benyújtották, ám utána a jegyző és a jogi osztály módosításokat tett. De a benyújtás határidőre megtörtént. A közgyűlés nem támogatta Tompa Sándor képviselő indítványát.

A szocialista frakcióban többen ügyrendi hozzászólást jeleztek, amit az SZMSZ alapján az ülést levezető Kriza Ákos polgármester elutasított. Felkérte a jegyzőt, hogy tegye világossá, mi is az ügyrendi javaslat lényege. Csiszár Miklós jogszabályi hivatkozással elmondta, az SZMSZ szerint hivatkozni kell az adott szakaszra. A törvény szerint a polgármester vezeti az ülést, és az ő joga eldönteni, milyen rend szerint vezeti az ülést, természetesen figyelembe véve a vonatkozó szabályozásokat.

Simon Gábor (MSZP) jelezte, bármelyik képviselő javasolhat napirendet négy héttel az ülés előtt. Ő ideiglenes bizottság létrehozására tett javaslatot a Herman Ottó emlékév kapcsán, és kérte, vegyék napirendre, mert a polgármester írásos válasza alapján nem érti, miért nem támogatják a javaslatot.

Csiszár Mikós ismertette, a levélben az állt, hogy az SZMSZ alapján a javaslat előterjeszthető. Ez azt jelenti, hogy szabályosan beterjesztheti a képviselő, ám ez nem történt meg, így erről most nem lehet szavazni.

Az MSZP-frakcióból érkező bekiabálásoktól hangos jelenetek miatt ezután Kriza Ákos 10 perces tárgyalási szünetet rendelt el, az irodájába kérve a frakcióvezetőket.

kozgyules_131211_ja_15.jpg

9.10 | Napirend előtt


Kriza Ákos polgármester napirend előtt arról szólt: a szerencsés utókor valószínűleg azt tudja majd megállapítani, hogy 2013 a fordulat éve volt. Elmondta, régóta nem volt ennyi betegségre gyógyír, mint ebben az évben. „2010-ben úgy tűnt, a város pénzügyi tekintetben kilátástalan helyzetben van, mint a devizahitelesek. Unokáink is fizetni fognak, úgy, hogy közben semmi nem fejlődik”, mondta Miskolc polgármestere.

Hozzátette, „a szocialisták 2010-ben már tudták, hogy ezt a hatalmas adósságot nem fogják visszafizetni, bedobták a gyeplőt a lovak közé. Nem gondolták, hogy a miskolciak megfogják ezt a gyeplőt, és megállítják a lovakat a szakadék szélén.”
– Nemhogy megálltak a lovak, de sok kört futottak, előre haladtak. A miskolciak életereje a kormány támogatásával visszaállította a város stabilitását, megszűnt az adósságállomány, konszolidálódott a gazdasági helyzet, sok fejlesztést befejeztünk és elindítottunk. Büszkék lehetünk arra, hogy Miskolc átlendült a holtponton – emelte ki Kriza Ákos, hozzátéve, „az a pénzügyi-gazdasági alap, amire építhetünk, azt jelenti, hogy Miskolc felzárkózott a sikeres városok közé”.

Miskolc polgármestere szólt arról is, hogy lezárult a lillafüredi függőkert fejlesztése – „amit a szocialisták kezdtek, persze, de mi befejeztük”, tette hozzá. Elkezdődött a várrekonstrukció is. Diósgyőrben maradva: a stadion fejlesztésére 4,5 milliárdot ítélt oda a kormány. „Tudom, hogy a miskolci szocialisták a felcsúti stadion építését nem támogatják, de a felcsútiak meg a miskolciét, dűlőre kellene jutniuk ebben az ügyben…”, mondta Kriza Ákos. Hozzátette ugyanakkor, a szurkolóknak és futballistáknak szükségük van erre, mint ahogy arra is, hogy az MLSZ-szel tisztázódjon a büntetések kérdése! De nemcsak a futballnak, a birkózásnak is fontos a fejlesztés, modern bázisa lehet majd a stadion!

Folytatva a fejlesztésekkel, a polgármester elmondta, „nem tudni, a szocialistáknak miért nem sikerült sokadszor sem, de nekünk elsőre sikerült a villamosok beszerzése, megérkeztek az első Skodák!” Tovább menve a Selyemrétre, megépült a strand! MIntegy 80 ezren fürödtek ott a nyitás óta a tél beálltáig.
– Azt gondolom, a fideszes képviselők, a kormány, a városvezetés és elsősorban a miskolciak jól tették a dolgukat – hangsúlyozta Kriza Ákos.

Még maradva a fejlesztéseknél: elkezdődött a tapolcai beruházás, elindultak a munkagépek. Épül a medence – de nem csak az, ez csak az első ütem! „Hogy nézne ki egy luxustrand mellett a régi, romos épület?”, tette fel a kérdést Miskolc polgármestere, majd hozzá is tette, „először azokat kell felújítani. Erre másfél milliárd forint áll rendelkezésre, majdnem kétszer több, mint a selyemréti fürdőre – ne mondja senki, hogy ez minimálberuházás!”, fogalmazott Kriza Ákos.

– És ami talán a legfontosabb, két olyan pillér kezd kialakulni, ami hosszú időre meghatározza a munkaerőpiacot: a Bosch és a Takata. A Bosch majdnem ezer munkahelyet teremtett, a Takata is ezret vállalt – és a multiplikátori hatásról még nem beszéltünk – emelte ki.

– Kimondhatjuk, hogy 2013-ra a radikálisan átalakult munkaerőpiaccal, az erősödő kkv-kal, a megújuló egyetemmel Miskolc fordulóponthoz ért – ott állunk a siker kapujában, és várunk minden miskolcit, hogy 2014-ben együtt vegyünk részt egy sikeres városépítésben.

Napirendi javaslat

Az előző néhány üléshez képest most több előterjesztés, a sürgősségiekkel együtt mintegy 40 szerepel a napirendi javaslatban.

Tárgyalnak többek között az önkormányzat 2013. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet módosítására vonatkozó, a III. negyedéves korrekciót tartalmazó előterjesztésről.

Módosíthatják a közterületek használatáról szóló önkormányzati rendeletet, melyet a taxisok kezdeményeztek. Várhatóan rendeletet módosít a grémium a közterületek rendje kapcsán is, melynek a lényege, hogy Miskolcon is szabálysértési eljárást vonhat majd maga után a hajléktalanok köztereken való életvitelszerű tartózkodását.

Új rendeletet is alkothat a grémium az önkormányzati adóbevallások benyújtására vonatkozó adóeljárási szabályokról. Ennek lényege, hogy elektronikus úton is bevallhatják helyi adóikat a miskolciak, aki azonban jobban kedveli a hagyományos megoldást, az továbbra is választhatja a papíralapú adóbevallást. Erről bővebben beszámoltunk már

Lesz Miskolcnak is értéktára, ha elfogadja az erre vonatkozó előterjesztést a város december 12-ei közgyűlése. Ebbe speciális termékek éppúgy beletartozhatnak, mint mondjuk a diósgyőri vár.

Két területen három kamerával bővülhet a miskolci térfelügyeleti kamerás rendszer. Több ponton módosíthatják az Építési Szabályzatot is.

Cs. M.
Fotó: Juhász Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!