Kultúra

Kislány csontjai kerültek felszínre Miskolctapolcán

2013-10-08 21:10

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE nemet_diakok_tapolcai_asatas_130918_ja_4.jpg

Izgalmas lelet feltárásával zárult a miskolctapolcai ásatás, amely 2012 óta tartott a Barlangfürdő előtti területen. A régészeti feltárás szeptember 30-án ért véget, jelenleg geotextília óvja a területet. A feltárás során egy ismeretlen kislány csontjaira bukkantak, amely egy kivételes boltozatú sírban fekszik.

Mint arról már több alkalommal beszámoltunk, régészeti feltárási munkákat végeztek Miskolctapolcán, a Barlangfürdő előtti területen. Pusztai Tamással, a Herman Ottó Múzeum igazgatójával, az ásatást vezető régésszel folyamatosan kapcsolatban álltunk, így a kutatást folyamatában követtük.
 
A legfrissebb eredmény – s vélhetően az utolsó is, hiszen a feltárás véget ért – egy kislány csontvázának felbukkanása volt.

Pusztai Tamás elmondta, a lány kilétét nem lehet megállapítani, hiszen sírfelirat nem volt, s másmilyen árulkodó jel sem, de az mindenképpen figyelemre méltó, hogy a kislány sírja a temetőkápolnán kívül van – a nemzetség tagjai azonban ott találtak végső nyugalomra, s kivételesen „elegáns” nyughelyről van szó. A régész elárulta, azt tudják majd a csontokból megállapítani, hogy hány éves volt a kislány, s emellett az is kiderül majd, hogy volt-e valamilyen betegsége.

– Ami nagyon fontos mindezek mellett, hogy a sír felé boltozatot építettek. A kislányt az alapítókhoz hasonlóan temették el. Az alapítók sírjánál egy élére állított téglasor került a felszínre, itt pedig a boltozat. Mint kiderült, ugyanúgy temették el a lányt is, ahogyan az alapítókat – mondta Pusztai Tamás, hozzátéve: több sír került elő a feltárás során.

nemet_diakok_tapolcai_asatas_130918_ja_12.jpg

Mint mondta, Miskolc történelmében arról az időszakról nem tudtunk semmit, amit most a kutatás feltárt. – A kezdeti cél az volt még 2012-ben, hogy a Miskolc nemzetség által alapított bencés apátságot feltárjuk. A templomot megtaláltuk, sőt egy korábbi körtemplomra is bukkantunk a feltárás során. Utóbbi a 11. századból származik – idézte fel az ásatást vezető régész.

A 2013-as év a kutatócsapat számára arról szólt, hogy a rotunda szerkezetét teljes mértékben meghatározza. A rotunda közepén egy a 16. században elpusztított sírra is leltek. Azokból a leletekből rekonstruálható, hogyan is nézett ki az alapító nemzetség végső nyughelye. A teljességhez járul hozzá a kislány sírjának feltárása is, hiszen a felső boltozat a lány nyughelyénél nem pusztult el.

A múzeumigazgató, régész elmondta, a következő hónapokban a megszerzett tudás, a kutatási eredmények összegzése lesz a feladatuk, hogy 2014. elején az ásatási dokumentációt megismerhesse az építész, aki ezt követően kidolgozza a bemutatás lehetőségét.
– Érdemes volna véleményem szerint legalább egy romkert szintjén bemutatni a feltárt területet, de a mi dolgunk a dokumentáció elkészítése. Ami biztos, hogy Miskolc történelmének 11-12. századi fejezetére bukkantunk. Arra az időszakra, amikor a Miskolc nemzetség erre a területre került. Arra az időszakra, amelyről eddig szinte semmit sem tudtunk – tette hozzá Pusztai Tamás.

A feltárás tehát szeptember végén befejeződött. Pusztai Tamás segítségére német diákok is voltak, akik a nemzetség címerét is megrajzolták amellett, hogy segítettek fekete és fehér geotextíliával megrajzolni a rotundát. A leleteket, mint megtudtuk téliesítik, a dokumentáció pedig már készül.

Kiss J.
fotó: Juhász Á. (Felvételünk akkor készült, amikor a német fiatalok az ásatás helyszínét látogatták meg.)



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!