Városinfó

Rezsicsökkentés, tapolcai fejlesztés, közterületek rendje

2013-09-26 09:26

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgy_130926_ja_214.jpg

A nyári szünet utáni első rendes ülését tartotta csütörtökön Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlése. A 2013-as költségvetési rendelet módosítása mellett új füstködriadó-tervet fogadtak el a képviselők. A lakások bérletéről szóló rendeletet is módosították, méghozzá annak érdekében, hogy az önkormányzati bérlakásban élők is élvezhessék a rezsicsökkentés hatását.

16.05
Véget ért Miskolc város szeptemberi közgyűlése. A végszavazásnál minden előterjesztést zöld utat kapott. A következő ülését október 17-én tartja a grémium.

14.50 | Közérdekű bejelentések


A napirendi pontok megtárgyalása után a közérdekű bejelentések következtek.

Kovács László
(KDNP) arról szólt, hogy nagyon szép és emelkedett ünnepség volt augusztus 20-án. Olyan jelzést kapott, hogy az Árpád és Hegyalja utca egy részén nem voltak kint zászlók, kérte, nézzenek utána. Az Árpád u. 50–52. előtt három hete kiégett egy lámpa a gyalogátkelőnél, kérte cseréljék. Bejelentette, a Hegyalja 2-4. előtt játszótér fog megépülni.

Kovács Józsefné Budai Mária (Fidesz) elmondta, a Bruckner Győző utcában folyamatos a vízcső törése, másfél év alatt tizenkilencszer történt ilyen, ami nem csoda, hiszen több évtizedes. Kérte, nézzék meg, hogy mi okozza a problémát, és segítsenek a megoldásában.

Jakab Péter (Jobbik) az Árpád utca 6. kapcsán szólalt fel, ahová az eszközkezelő vissza akar költöztetni egy fészekrakó családot. Minden miskolci várja az első fészekrakó kilakoltatást, tette hozzá.
Kriza Ákos az Árpád utca 6. kapcsán elmondta, az önkormányzat rajta tartja a szemét a témán. Egyeztet az eszközkezelő vezetőjével, „de a Jobbik már kelti a hangulatot”, politikai hecckampánnyá teszik a kérdéskört. Kilakoltatás lesz, azt nem a város végzi, hanem a végrehajtó, de az időpontját nem fogja megmondani, mert nem hiányzik, hogy oda is politikai flash mobot szervezzenek, tette hozzá.

Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) a magashegyi lakók megkereséséről beszélt, mivel a vízelvezetés nagy problémát jelent a területen, az út járhatatlan, hiába zúzalékolják. Kéri, dolgozzanak ki tanulmánytervet arra, hogy milyen megoldásra van lehetőség.
Kriza Ákos hangsúlyozta, sajnos nem ígérhetnek szilárdburkolatot minden utcába, de a közművek kiépítésén már dolgoznak. A szilárdburkolatú út pedig együtt jár a csapadékvíz-elvezetéssel, anélkül ma már nem épülhet szilárd útburkolat Miskolcon.

Pakusza Zoltán (Jobbik) megköszönte a Faller, Laudai, Finkei utca kátyúzását. A Szervezet utcában az árok nagyon rossz állapotban van, bizonyos helyeken beszakadt, mondta. Többen megkeresték azzal, hogy a hőmennyiségmérőket debreceni cég olvassa le Miskolcon, amit nem egészen értenek.

Varga Gergő (DK) a Felsőruzsin 23. előtti vízelvezető problémájáról érdeklődött, hogy mikor lehet megoldás, mert ázik a lépcsőház. Az Avason elszaporodtak a patkányok, az óvoda mellett is megjelentek, így kérte az irtásukat. Az elszaporodó poloskák kapcsán is megoldást kért.

Nánási Kocsis Norbert (Fidesz) a Honvédpálya őrzését kérte, az ott lévő épület karbantartását pedig képviselői alapjából támogatja. A sakkszakág támogatását is kérte, jelenleg ugyanis mindent a szülők fizetnek. A Tetemváron partfalleszakadás mellett útmegcsúszás is van, ebben segítséget kért. A Hatvanötösök útján egy cég éjszaka rakodja a vascsöveket, ez ellen kért fellépést.
Kriza Ákos elmondta, a Honvédpálya őrzését már megoldották, a sakk támogatása kapcsán a Mecénás Alapot ajánlotta.

Fodor Zoltán (MSZP) arról tájékoztatott, hogy folytatódik az iskolai szárazelemgyűjtés. Megköszönte a Városgazda vezetésének az együttműködést és segítséget.

Szabó Sándor (KDNP) a Deák tér közvilágítása kapcsán emelt szót. Több helyen takarja a fák lombkoronája a lámpát, kérte, ezeket vágják meg.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) elmondta, krumpli-, hagyma-, almapiacokat rendeznek idén is, ahogy az elmúlt években Fidesz, KDNP-s képviselőtársaival együtt. Jelezte és felháborítónak tartotta, hogy a szocialisták által szervezett hasonló piacon volt olyan, hogy nem volt közterület-használati engedélyük.

Bartha György (MSZP) szintén belvíz elvezetése kapcsán kért segítséget a Békés utcában. A Mária és Csavar utca környékén elrendelte a környezetvédelmi hatóság az önkormányzat számára a vízelvezető és szilárd burkolatot építését, mégsem csináltatják meg, jegyezte meg.

Zsiga Marcell (Fidesz) a 14-es körzet kapcsán elmondta, rendszeresen tart lakossági fórumot, megköszönte, hogy a polgármester a lakossági bejelentések közül többet támogatni tudott és a Városgazda odafigyel a körzetben a teendőkre. A József utcai óvodában nagy értékű játszóeszközt telepítenek majd, tette hozzá.

Fedor Vilmos (MSZP) meginvitált mindenkit a hétvégi Városjáró vetélkedőre, amely most a Miskolci Szimfonikus Zenekar születésnapjához kapcsolódik.

Bazin Géza (MSZP) jelezte, még mindig nem történt helyreállítás Perecesen, zúzalékkal vannak tele a csapadékvíz-elvezető csatornák. Érdeklődött a patakmeder pályázatról is. A Vájár utcában nem történt kátyúzás, már lehetetlen közlekedni. Az előírt négy fűkaszálásból csak kettő történt meg, érdeklődött, hogy mi lett a megspórolt pénzzel.

Kriza Ákos polgármester arról szólt, perecesi lakosok írtak neki, hogy a Lauday utcában képviselői alapból olyan beruházás folyik, amit sokan támogatnak, csak az ott élők nem. Kivonultak, megnézték, semmilyen tervezési folyamat nem volt és a helyieket sem kérdezték meg. Megdöbbentőnek nevezte, hogy ilyen előfordulhat.
Bazin Géza elmondta, lakossági kérésre, többszöri egyeztetés után kezdték el a munkát, amit a városüzemeltetés osztálynak kell intéznie, így a terveztetést is.
Kriza Ákos szerint ez nem fedi a valóságot, a kivitelezőt a képviselő választja ki, de kontrollnak is lennie kellene a képviselő részéről.

Tompa Sándor
(DK) szerint a Miskolc Holding fekete doboz, nem látni a cégek helyzetét. Kérdéseket tett fel, hogyan szűnt meg a Miskolci Turisztikai Kft. vezetőjének állása, volt-e átadás-átvétel, milyen hagyatéka van a távozott vezetőnek. Az MVK Zrt. gázüzemű buszok beszerzését tervezi, nem érti, miért nem tartoznak ennek a részletei a lakosságra. Érdeklődött, hol tart ez a projekt?
Kriza Ákos elmondta, nincs rosszabb, sőt jobb helyzetben van a turisztikai cég, mint, amikor átvette a városvezetés, és ez áll a többi cégre is. A CNG buszok beszerzésére az állam részéről 1,6 milliárd forint áll rendelkezésre, ez dominánsan a miskolci buszokhoz beszerzésére fogják fordítani, mondta a polgármester.

Kiss János (Fidesz) a hulladéktároló edények zárható rácsáról szólt. Egyre gyakrabban nyitják ki ugyanis ezeket akár megrongálva, akár kulcsot szerezve hozzá. Kérte, hogy vizsgálják meg, milyen más műszaki megoldás lehet, ami segítene az áldatlan állapotok kezelésén.
Kriza Ákos fontosnak nevezte, hogy a guberálás szoruljon háttérbe Miskolcon.

Gonda Géza köszönetet mondott a Városgazda munkatársainak, a TeSzedd akció keretében rengeteg szemetet szedtek össze két hete. Már korábban jelezte, hogy a Gránátalma utca utcafronti megközelítése nem túl jó, nagy a sár. Azóta sem érkezett murva, hogy zúzalékolni tudjanak.
Kriza Ákos elmondta, hogy a közbeszerzés elhúzódása miatt csak most jött meg a zúzalék.

Kovács László (KDNP) köszönetet mondott a Városgazdának a fűnyírásért. Meghívott mindenkit október 11-re az Árpád és Kuruc utcára, ahol egy játszóteret is átadnak majd kis ünnepség keretében.

Molnár Péter (KDNP) a Vörösmarty aluljáró kapcsán megköszönte a Városgazda szinte szélmalomharcnak tartó munkáját, amellyel folyamatosan kitakarítják. Bejárást tartottak vizsgálva a lehetőséget, hogy hosszú távon milyen megoldások lehetnek, a városvezetés támogatását kérte. Kérte a támogatást a közrend fenntartásában is, ugyanis a padokat az Arany János utcán lévő térről rendszeresen feltépik, ezért köztéri kamera elhelyezését is fontolóra vette.

14.30 | Pályázat Norvég Alapra

Nem hozott vitát a közgyűlésen a ,,Miskolc városi villamosvasút fejlesztése” nagyprojekt előrehaladásáról szóló 2013 február–2013 szeptember időszakra vonatkozó beszámoló elfogadására című előterjesztés.

Fenntartható helyi gazdaságok fejlesztéséhez kíván a város pályázni a Norvég Alaphoz. A javaslat kapcsán Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, mindössze 5 százalékos önerő szükséges hozzá. Átfogó célja Miskolc versenyképességének és vonzerejének növelése, a helyi gazdaságfejlesztés erősítése, az egyablakos ügyintézés erősítése. A pályázat kiírása szerint egy norvég partnert be kell vonni. Az elképzelés szerint jelenleg egy norvég város önkormányzata szerepel partnerként a miskolci önkormányzat és a Miskolc Holding mellett. A beadásra három nap van, az elbírálás november 30-áig meglesz, megvalósulása két év. 750 ezer euróra pályáznak, amelyből 450 ezer marad Miskolcon.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint első ránézésre szép pályázatról van szó, kérdés, hogy valóban lesz-e érdemi eredménye, mert konkrétum nem sok minden van az anyagban. A megfelelő gazdaságfejlesztés az lenne, ha miskolci cégek kapnának munkát a városban.
Pfliegler Péter szerint az is fontos lehet, hogy a város kiajánló kiadványait pályázati pénzből, egy norvég minta alapján készíthetik el.

kozgy_130926_ja_149.jpg

14.20 | Kaszinókoncesszió

Következett a javaslat Miskolc város közigazgatási területén II. kategóriájú játékkaszinó működésére vonatkozó koncessziós pályázati kiírás előkészítésével kapcsolatos döntés meghozatalára.

Varga Gergő
(DK) szerint fontos lenne, hogy meghatározzák, területileg hol helyezkedhetne el egy ilyen intézmény.
Pakusza Zoltán (Jobbik) számára kérdés, van-e kaszinóra igény Miskolcon, szerinte ott, ahol egyre csökken a lakosságszám, szegényednek el az emberek, nem igazán van. Szerinte biankó csekket töltenek ki, nem tudni, hogy kinek.

Zsiga Marcell hangsúlyozta, csak állásfoglalásról van szó, ezután a döntés után még nem építenek semmit.
Katona Ferenc (Fidesz) szerint meg kell adni a lehetőséget, támogatandó a javaslat.
Varga Gergő is támogatólag jegyezte meg, inkább helyben költsék a pénzt a miskolciak, mint külföldön.

Kovács László (KDNP) szintén támogatandónak nevezte az előterjesztést, amely bevételt is generál. És hagyománya is van, gondoljunk arra, amikor a XIX. században külföldi fürdőhelyekre vitte pénzét a magyar nemesség, Széchenyi István javasolta, hogy létesítsenek Magyarországon nemzeti kaszinókat.

Pakusza Zoltán szerint Miskolcnak csak börtönt, Világsátort és kaszinót szán a kormány. Termelőcégnek jobban örülne.

Kovács László szerint sok mindent ad a kormány Miskolcnak, mint az elkerülő út építése, a diósgyőri vár rekonstrukciója, vagy éppen a most bejelentette miskolctapolcai strand. A lényeg egy ilyen kaszinó esetén, hogy aki idejön, az itt költi el a pénzét.

14.15 | Nevelési intézmény, szociális témák

Következett a javaslat a Miskolc Holding Zrt. könyvvizsgálójának megválasztására. Majd ezt a nevelési, szociális intézményeket érintő előterjesztések követték: javaslat a nevelési intézményekben a 2013/2014-es nevelési évet érintő alkalmazotti létszámokról szóló VI-133/4956/2013. sz. határozat módosítására; és javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Őszi Napsugár Otthon intézményvezető beosztás ellátására történő pályázat kiírására.

Ezeket követte a javaslat a 46. számú házi gyermekorvosi körzet megszüntetésére és a javaslat a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal megkötött Ellátási Szerződések megszüntetésére és új ellátási szerződés megkötésére.

Az előterjesztések kapcsán hozzászólás a képviselők részéről nem érkezett.

14.05 | Látványtár, avasi közösségi tér


Újabb, az önkormányzati vagyonba tartozó témák tárgyalása következett. Ezek: javaslat a Herman Ottó Múzeum számára új raktárhelyiség biztosítására és Alapító Okiratának módosítására; javaslat a miskolci 12976, 13067-6 helyrajzi számú ingatlan értékesítésére; javaslat a Szent Anna temetőben található, 1542-3 hrsz. ingatlan értékesítésére.

Kiss Gábor alpolgármester a Herman Ottó Múzeum kapcsán a látványtár viseletgyűjteményének érkezését emelte ki, melyet adományként kap a városi múzeum.

Kovács László (KDNP) az ingatlaneladásról elmondta, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium nagy projektbe kezdett az Avason. Eddig is missziót teljesített ott szociális, kulturális területen. Az új projektben egy nagy közösségi tér, illetve programok indítása szerepel. Többféle sportágról van szó, illetve kulturális nyitás ez a lakosság, az Avas felé. A csellengő gyerekeket is szeretnék felkarolni a sportegyesülettel. Olyan program ez, amelyet mindenképpen támogatni kell.

Varga Gergő
(DK) fantasztikus dolognak nevezte a sportolási lehetőség megteremtését az Avason, és azt, hogy lesz egy közösségi tér. Tavasszal már bemutatták a látványterveket, abszolút támogatandó ügyről van szó. Örömtelinek nevezte azt is, hogy a Lézerpont Látványtár viseletgyűjteménye Miskolcon marad.

Zsiga Marcell alpolgármester szintén pozitívnak nevezte az avasi jezsuita beruházást, főként annak fényében, hogy a korábbi városvezetés által az egészségügyi szakközépiskolában indított sportcsarnok-beruházás befulladt.

13.44 | Tapolcafejlesztés
Kriza Ákos, Miskolc polgármestere a közgyűlésen jelentette be, hogy zöld utat kapott Miskolctapolca fejlesztése. Mint a polgármester elmondta, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap tájékoztatta arról, megtárgyalták a város fejlesztési elképzelését, és úgy döntöttek, hogy Miskolctapolca fejlesztését támogatják. Sebestyén László országgyűlési képviselőt miniszteri biztosnak nevezték ki a beruházáshoz.

kozgy_130926_ja_182.jpg

Önkormányzati és közművagyon
Az önkormányzat és a szolgáltatók vagyonával kapcsolatos előterjesztések következtek: javaslat Miskolci Hőszolgáltató Kft.-vel vagyonkezelési szerződés megkötésére; javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat és a MIVÍZ Kft. tulajdonában lévő víziközmű vagyontárgyak tulajdonjogi helyzetének rendezésére és a víziközmű vagyontárgyak üzemeltetésére; javaslat hulladékgazdálkodási rendszer átalakításához kapcsolódó döntések meghozatalára és javaslat a közgyűlés utólagos tájékoztatásáról szóló határozat elfogadására az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/2011. (III.16.) önkormányzati rendelet 56/A §-ban foglaltak alapján.

Fodor Zoltán
(MSZP) afelől érdeklődött, hogy a vagyontárgy átadása után fizet-e bérleti díjat a vízmű, ad-e támogatást az önkormányzat?

12.08 | Közrend, közterületek

Következtek a közrenddel, közterülettel foglalkozó előterjesztések, vagyis a 7-es, 8-as, 9-es, 10-es és 11-es napirend. Cím szerint: javaslat a közterületek használatáról szóló 29/2011. (X.21.) önkormányzati rendelet módosítására; javaslat a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek megszegésének jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendelet megalkotására; javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat tulajdonában álló egyes vagyonelemek használati kérdéseinek rendezésére; javaslat a Miskolci Önkormányzati Rendészet Alapító Okiratának, valamint Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítására; valamint javaslat a Miskolc belvárosában lévő védett övezetbe való behajtást ellenőrző rendszámfelismerő kamerarendszer ellenőrzési pontjainak kijelölésére.

Fodor Zoltán (MSZP) szerint megengedhetetlen, hogy a Városgazda munkatársai konténerszám hordják el a szemetet a Hideg sorról, miközben mások fizetik a szemétszállítást.
Kriza Ákos szerint a képviselőnek igaza van, meg fogják vizsgálni, hogy mit lehet tenni, ha nincs szerződésük, vagy van, de igazolhatóan ők hordják oda a szemetet, akkor meg kell büntetni őket.

Varga Gergő a szocialista frakció nevében elmondta, sikerült egy olyan rendeletet alkotni, amelyet egyszer már megalkottak a kirívóan közösségellenes magatartásokra vonatkozóan, de az Alkotmánybíróság visszavonatta. Érdeklődött, hogy az elmúlt egy évben mi alapján ellenőrzött a közterület-felügyelet, illetve az önkormányzati rendészet, és milyen büntetéseket róttak ki, miközben nem volt ezt szabályozó rendelet? Miért nem lehetett hamarabb meghozni ezt a rendeletet, mire kellett várni eddig?
Kriza Ákos hangsúlyozta, azokat a jogszabályokat nem tudják helyben megalkotni, amelyeket csak a parlament tud elfogadni. Most adott a jogi háttér ahhoz, hogy elfogadhassanak ilyen rendeletet, amelyet egyik napról a másikra nem lehet kidolgozni.

Jakab Péter (Jobbik) azzal kezdte, már az év eleje óta lehetne ilyen rendeletet hozni. Lakossági fogadóóráin sok panaszt hall, nem érti, hogy ezek miért vannak, ha a jog szabályozza a kérdéseket. Hogyan lehet közterületen italozni, elnézni a tetvesedés terjedését, azt, hogy életvitelszerűen lakjanak csak művelésre alkalmas területeken, gazdasági épületekben? Miskolcon nem figyeltek eddig oda a jogszabály betartására, mondta, így félő, hogy ha betartják a rendeletet, akkor éppen az önkormányzat lesz a legnagyobb befizető.
Kriza Ákos megjegyezte a köztéri italozást szeptember 1-jétől tiltja a törvény, nem kell történelmi távlatokba helyezni.

Katona Ferenc (Fidesz) szerint egyre kevesebb embertársunk tartja be az együttélés szabályait, így lassan mindent szabályozni kell. A szabályokat be kell tartatni, de a fejekben is rendet kellene tenni.

Tompa Sándor (DK) a rendszámfelismerő kamera kapcsán megjegyezte, két kézzel szórják a pénzt. Meg kellene kérdezni a közterület-felügyelőket annak a 15-20 autónak a rendszámáról, amelyek rendszeresen behajtanak a védett övezetbe. Véleménye szerint ezeket kellene alaposan megbüntetni.
Kriza Ákos megdöbbenésének adott hangot, mint mondta korábban pont arra kérték, hogy tegyen valamit a védett övezetbe behajtás ellen. A közterület-felügyelők nem állhatnak poszton, hogy folyamatosan a behajtókat ellenőrizzék. Ez a beruházás a büntetéseken keresztül be fogja hozni az árát.

Zsiga Marcell alpolgármester szerint a városvezetés következetesen halad előre azon az úton, hogy élhető és biztonságos legyen Miskolc. A lakosság ezt folyamatosan érzékeli, és pozitívak a visszajelzések. Emlékeztetett a közelmúltbeli esetre, amikor éjjel sportautóval hajtottak be a sétálóutcára, de nem lehetett az illetőt a helyszínen megbüntetni. A kamerarendszer ezt a problémát megoldja. Az Önkormányzati Rendészet új központja pedig a Győri kapuban élők biztonságérzetét is nagyban fogja javítani.

Fedor Vilmos (MSZP) szerint meg kell tanítani a városban élőket, hogyan kell a város értékeivel bánni. Fontos kérdésnek nevezte azt, hogy eldöntsék, kinek adnak engedélyt arra, hogy behajtson a sétálóutcára. A filmforgatás akkor is jó a városnak, ha nem kérnek érte közterület használati díjat.
Utóbbi kapcsán Kriza Ákos megjegyezte, magasabb rendű jogszabály kötelezi erre a várost. Egyetértett, hogy át kellene nézni, kinek van behajtási engedélye, ebbe szívesen bevonják Fedor Vilmost is.

Molnár Péter frakcióvezető a KDNP frakció nevében elmondta, ezek a napirendek nagyon fontosak. Mindenki közös érdeke a rend, a nyugalom fenntartása, az önkormányzatnak mindent meg kell tennie ezen a téren. A helyzet nem rózsás, de ebben nagy felelőssége van a szocialista városvezetésnek, ugyanis hibás lépéseket tettek, amelyek miatt megromlott a közbiztonság és a szubjektív biztonságérzet. A jelenlegi városvezetés úgy gondolja, komplexen kell kezelni a problémát. Elindították a konzekvens ellenőrzéseket, ismét működik a mezőőri szolgálat, Miskolc elsőként állította fel az önkormányzati rendészeti szervet, melyre a törvény lehetőséget biztosított. Minden miskolci érdeke, hogy a belvárosban rend legyen.

Tompa Sándor szintén támogatta, hogy nézzék meg, kinek van behajtási engedélye a védett övezetbe.

Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, erősen ellenőrzik a közterületi italozást és ez így is marad. A kamerarendszer révén megnyugtató módon rendeződhet a belvárosi behajtás kérdése.

Jakab Péter szerint tavaly 40 százalékkal nőtt a bűncselekmények száma. Egyre több az illegális beköltöző és az önkormányzat asszisztál ahhoz, hogy ne lakóépületekbe költözzenek, mondta. A kamerarendszert támogatják, nemcsak a behajtás, de a közbiztonság miatt is.
Kriza Ákos megjegyezte, egyszer sem fordult elő, hogy őt megkereste volna Jakab Péter, mutassa be a bizonyítékokat neki arra, hogyan „asszisztál az önkormányzat” a beköltözésekhez.

kozgy_130926_ja_217.jpg

Simon Gábor (MSZP) szerint a szándékok szintjén egy véleményen vannak a közgyűlésben, azonban nagy probléma, hogy nem a szándékon múlik a munka és a megoldás. Tavaly 10 ezer helyett 14 ezer bűncselekmény történt Miskolcon, ami minősíti az elvégzett munkát. Korábban szabálysértési hatósági jogköre volt a jegyzőnek és a hatósági osztálynak, ezt azonban a jelenlegi kormány megszüntette. Tavaly november óta nem lehetett szankcionálni a kirívóan közösségellenes magatartásokat, de jó, hogy végre van egy ilyen előterjesztés. Rendkívül aggályosnak tartja, hogy éppen a miskolciak nem használhatják a Miskolc nevet engedély nélkül, míg máshol ezt megtehetik.

Kriza Ákos jelezte, hogy a szabálysértés büntethetősége nem szűnt meg, csak átkerült az önkormányzattól a kormányhivatalhoz. Megjegyezte, bár az ellenzék folyamatosan a bevonásukat hiányolja, egyetlen javaslatot sem tettek ebben a témában.

Katona Ferenc (Fidesz) szerint a kamerarendszerre szükség van, amely bizonyítani is fogja hasznosságát.
Pakusza Zoltán (Jobbik) arról beszélt, hogy folyamatosan az ügyészséghez fordulnak, mert a városvezetés részéről nem számíthatnak segítségre, hiába kérnek adatot, azt nem adják ki számukra.

Kiss János, a Fidesz-frakció vezetője szerint érdemes áttekinteni, hogy mi volt az „eredendő bűn”, ami miatt eljutott a város a jelenlegi közbiztonsági helyzetig, ez pedig a fészekrakók beköltözése. Emiatt a szocialistáknak már bocsánatot kellett volna kérni a miskolciaktól. Miskolc volt az első megyei jogú város, amelyik létrehozta az önkormányzati rendészetet, rendőrjárőröket küldött az utcákra, és ezek konkrét lépések.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint tény, hogy a fészekrakó-probléma korábban kulminálódott, de a jelenlegi kormány újabb fészekrakókat költöztet be. Miskolcon is vannak olyanok, akik nem fizették a rezsit és most a Nemzeti Eszközkezelőnek köszönhetően költözhetnek be újra a lakásba, amit egyszer már elhagytak.
Kriza Ákos elmondta, levelet intézett az eszközkezelő vezetőjéhez, személyesen is fog vele találkozni. Megpróbálják egyesek a joghézagot kihasználni, de meg fogják vizsgálni az eseteket.
– Még semmi nem történt, nincs semmi aláírva, de gerjeszti a Jobbik a feszültséget ebben a kérésben, ez álhírkeltés, ami felháborító – fogalmazott a polgármester.

Simon Gábor szerint már elítélték azt a Fidesz-kitűzős úriembert, aki érintett volt a fészekrakó-ügyben, Kiss János pedig egyik előterjesztéshez sem szólt hozzá, csak „fészekrakózott egy jót”. Az eszközkezelő kapcsán elmondta, nagy problémája a jogszabálynak, hogy nem rendezi senki a közüzemi tartozásokat, ebben is egyeztetni kellene, mert a legtöbb igény Miskolcról érkezik.
Kriza Ákos jelezte, ha az eszközkezelő nem lenne a képben, akkor a bank lett volna az elsődleges jogosult ilyen esetekben, akkor közüzemi cégeknek végképp nem maradt volna semmi a lakás eladása után.

Kovács László (KDNP) elmondta, sok dologban egyetért Pakusza Zoltánnal, abban is, hogy meg kell oldani a problémát. A város pénzt áldoz arra, hogy olyan emberek kerülhessenek a megüresedő fészekrakós lakásokba, akik betartják az együttélés szabályait. Ebben szükség van az együttműködésre.

11.56 | Környezetvédelmi előterjesztések
, MÉSZ-módosítás

Következett a 3-as és 4-es napirend, vagyis a javaslat Miskolc Megyei Jogú Város füstködriadó-tervéről szóló rendeletének megalkotására, és javaslat a helyi környezet- és természetvédelmi alap létrehozásáról, valamint az azzal való rendelkezés és gazdálkodás szabályozásáról szóló 63/1997. (XI.01.) önkormányzati rendelet módosítására.

Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, a város korábbi szmogrendeletét érintően több jogszabály változott, a Kúria pedig megsemmisítette, pontosan amiatt, mert már nem látta el megfelelően a feladatát. Emiatt most természetesen újat kell elfogadni.
 
Mivel a környezetvédelmi előterjesztések vitát nem hoztak, következett a 6-os napirend megtárgyalása: javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti tervének (TszT) és Építési Szabályzatáról (MÉSZ) szóló 21/2004. (VII. 6.) önkormányzati rendelet módosításához szükséges döntések meghozatalára.

Pakusza Zoltán (Jobbik) kérdést fogalmazott meg arról, hogy miért csak egyedi esetben emelik meg a magasságszint korlátját a körzetben, miért nem általánosan.

Rostás László, Miskolc főépítésze a feltett kérdésre válaszolva elmondta, azért egyedi, mert a területen a Bosch épületei vannak, és csak ennél az egy épületnél merült fel a kérés, amely a munkahelyteremtést szolgálja.

11.00 | Vagyongazdálkodási témák


Következett az 1-es, 2-es és 16-os napirend összevont tárgyalása. Vagyis: javaslat az önkormányzat 2013. évi költségvetéséről szóló 7/2013. (III.12.) rendelet módosítására és egyéb kapcsolódó döntések meghozatalára; tájékoztató az önkormányzat 2013. I. féléves gazdálkodásáról; javaslat az önkormányzat 2013. évi költségvetéséről szóló 7/2013. (III.12.) rendelet módosítására és tájékoztató az önkormányzat adósságállományának állam által történő részbeni átvállalásáról.

kozgy_diagram_130926_ja.jpg

Fodor Zoltán (MSZP) az adósságkonszolidáció kapcsán arról beszélt, hogy milyen adóbevételeket vont el a kormány az önkormányzattól, így véleménye szerint „a kormány járt jobban, nem Miskolc”, mert többmilliárdnyi bevételt vettek el a várostól.

Jakab Péter (Jobbik) a költségvetés kapcsán arról beszélt, hogy ismét elcsúszott a bevétel és a kiadás, a bevételi mínuszt hitellel szeretné az önkormányzat megoldani, amivel a képviselő szerint továbbra is adósságspirálban marad a város. Nem a beruházásokra, hanem a működőképesség biztosítására kérnek támogatást az államtól, miközben húszmilliárd forintnyi feladat elvégzése csúszik át a következő évre, mondta. Az adósságkonszolidáció csak pillanatnyilag mentette meg Miskolcot a csődtől, de hosszú távon nem változik semmi, jelentette ki, majd Tállai Andrást idézte, aki hangsúlyozta, nem vizsgálják, hogyan jött össze a városok tartozása. A jobbikos képviselő szerint így elmarad a számonkérés.

Tompa Sándor a szocialista frakció nevében szólalt fel azzal kezdve, hogy a napirendek összevonásával csökkentik a hozzászólási időt ilyen fontos előterjesztések esetén is. Hiányolta a gazdaságfejlesztést, az új munkahelyeket. A bevételek nem jönnek a központi költségvetésből, de a miskolciaktól mindent behajtottak, mondta. Véleménye szerint az viszont nem valósul meg, amit a miskolciak elvárnak a befizetéseikért cserébe, mert a városüzemeltetési feladatok csak 15 százalékban teljesülnek.
Pakusza Zoltán (Jobbik) a holdingos cégek beszámolóját hiányolta.

Soós Attila (Fidesz) elmondta, tény, hogy a város bevétele a tervezetthez képest 8 milliárddal nőt. Tény, hogy 16 milliárdot fordítanak a városüzemeltetés fejlesztésére, például az ivóvízellátás fejlesztésére. A működési költségek csak olyan mértékben nőttek, amilyenben az intézményhálózat ellátja a feladatát, a hivatal költségvetése csökkent. 600 milliót fordítanak a fészekrakó-probléma megoldására, 2 milliárdot az oktatás fejlesztésére, 3-at a hulladékgazdálkodásra. Nem 25 milliárddal csökkent az adósságállomány, hanem ennek a kamataival is, ami itt marad a városban, az itt élők boldogulását szolgálja, jelentette ki. A bevétel-emelkedés nem adóemelésekből, hanem a munkanélküliek csökkenő számából, a jó gazdálkodásból ered.

Bazin Géza (MSZP) szerint 2002 és 2010 között sosem volt csődhelyzetben a város. Korábban több mint 60 milliárdból gazdálkodott Miskolc, most csak 42-ből. Ennyi elvonás érte. 120 milliárdért valósultak meg fejlesztések a szocialista városvezetés alatt, mondta. Most emelték az áfa mértékét, a nyári esőzések után még az árkokat sem tudták kitakarítani, ennyire jól áll a város.

Zsiga Marcell alpolgármester szerint folyamatosan emelkedik az az összeg, amelyet megvalósult beruházásként emlegetnek a szocialisták.
Fedor Vilmos (MSZP) szerint lehet azt hinni, hogy dübörög a város, de a miskolciak húsz százaléka mélynyomorban él. 300 milliót vontak ki a kultúrából, több kulturális gazdasági társaság költségvetése mínuszos. Kérdésként fogalmazta meg, hogy miként akarják ezt a folyamatot megállítani.

Kiss János (Fidesz) arra kérte az MSZP-t, írják össze, mennyi fejlesztést hajtottak végre, mielőtt számokkal kezdenek dobálózni. Ebben segítség lehet az Állami Számvevőszék anyaga, amely a befejezett beruházásokat 26 milliárdra értékelte. Azokat a beruházásokat nem lehet ide sorolni, amelyeknek az önrészét a Fidesz-KDNP-s városvezetés fizette meg, mint például a diósgyőri vár fejlesztése. Az érdem azé, aki kifizeti és végigviszi a projekteket.

kozgy_130926_ja_164.jpg

Tompa Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy nincsenek új pályázatok az előterjesztés mellékletében. Nem vitatható el, hogy az előző kormányok felelősen döntöttek bizonyos támogatásokról, amelyeket most a magáénak tud a jelenlegi városvezetés.

Takács Gábor (Fidesz) szerint a szocialisták amnéziában szenvednek, mintha nem ők hozták volt össze az adóssághalmazt a nyolc év alatt. 2002 és 2010 között kedvező világgazdasági helyzet volt, megvolt a kormányzati támogatás, ennek ellenére egyetlen nagyobb beruházást sem tudtak idehozni. Nem történt munkahelyteremtés. Az elmúlt három évben sikerült a város gazdálkodását megfelelő mederbe terelni és ezt látják a beruházók is.

A vita lezárását kérte ügyrendi javaslatban előbb Varga Gergő arra hivatkozva, hogy Zsiga Marcell nem megfelelő stílusban vezeti az ülést, majd Kovács László az elfajult vita és a szocialisták folyamatos bekiabálása miatt. A grémium a javaslatot megszavazta, így a vitát lezárták. Ezt követően az 1-es napirendről azonnal szavaztak, mert azt ki kell hirdetni. A képviselők 15 igen, 7 nem mellett elfogadták a javaslatot és megalkották a rendeletet. A három határozati javaslatot ugyanezzel az aránnyal szavazták meg.

10.18 | Ingatlangazdálkodási előterjesztések

A zárt ülés után elsőként az 5-ös és a 14-es napirendet tárgyalták összevontan. Ezek: javaslat a lakások bérletéről szóló 25/2006. (VII.12.) önkormányzati rendelet módosítására, illetve javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a MIK Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. között létrejött 2008. július 7. napján egységes szerkezetbe foglalt megbízási szerződés 4. számú módosítására. Előbbiről előzetesen már írtunk, ennek lényege, hogy a bérlakásban élők számára is biztosítani szeretnék, hogy élvezhessék a rezsicsökkentés előnyét.

Szélyes Domokos, a MIK Zrt. igazgatója elmondta, 317 bérlakásról van szó, amelyeknél nem a bérlők, hanem a MIK van szerződésben a hőszolgáltatóval, így eddig nem lehetett a lakossági rezsicsökkentést érvényesíteni. A polgármester kérése volt azonban, hogy találják meg a módját, hogy ezen miskolciak számára is megvalósuljon a rezsicsökkentés. A másik előterjesztés elsősorban technikai módosításokat tartalmaz, de a gyorsabb elszámolást is biztosítják majd a változtatások.

Kriza Ákos hangsúlyozta, valóban nagyon fontos, hogy az önkormányzati tulajdonú ingatlanok esetén is érezhessék a miskolciak a rezsicsökkentést, megköszönte a javaslat kidolgozását.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető képviselőcsoportja nevében üdvözölte az előterjesztést.
– Itt is rezsicsökkentésről van szó, amely a miskolciakat érinti. Nem a cég nyeresége növekszik, pedig arra is lehetőség lett volna, hanem a lakosság jár jobban. Úttörő politika, amit a Fidesz-KDNP folytat a rezsicsökkentés tekintetében – mondta, hozzátéve, nem véletlen, hogy Európa több országában is érdeklődnek eziránt.
– Miskolc és a Miskolc Holding Zrt. él azzal a lehetőséggel, hogy az országos rezsicsökkentés mellett helyi rezsicsökkentéseket is végrehajtson.

kozgy_130926_ja_234.jpg

Jakab Péter (Jobbik) elmondta, támogatják a rezsicsökkentést, de jó lenne, ha nem alanyi jogon járna. Akik nem jogkövető módon viselkednek, azokat ki kell zárni a lehetőségből. Még mindig pályázhat bérlakásra olyan, aki korábban önkényes lakásfoglaló volt, vagy nem fizette a rezsit korábbi lakhelyén. Azoknak, aki nem fizetik a rezsit, nem kellene megkapni a rezsicsökkentést sem.

Fodor Zoltán (MSZP) azt jegyezte meg, hogy a MIK nem kap elég megrendelést és sok a kintlévősége, most pedig újabb bevételkiesése lesz. Kérdésként fogalmazta meg, hogy vissza fogják-e ezt pótolni?
Kriza Ákos hangsúlyozta nem fogja kár érni az ingatlankezelőt, mert a gázbeszerzésen elért nyereségéről mond le.

Varga Gergő (DK) azt kérdezte, miért csak ennyi lakást érint, és miért nem 20 százalék a rezsicsökkentés?
Kriza Ákos szerint ismét bebizonyosodott, hogy nem olvassa el Varga Gergő az előterjesztést, abban minden benne van.

Kovács László (KDNP) szerint hálát lehet adni az Istennek, hogy ilyen kormánya és városvezetése van a miskolciaknak. Nem csak munkahelyek teremtődnek, de rezsicsökkentés is van folyamatosan, ellentétben azzal, amikor a szocialisták alatt folyamatosan emelkedett a gáz ára. Ez az előterjesztés bizonyítja a MIK szociális érzékenységét.
Katona Ferenc (Fidesz) körzetéből 130 lakást érint az intézkedés, így a nevükben is megköszönte és kérte az ellenzéki képviselőket, hogy örüljenek együtt.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) szerint a rezsicsökkentés egy olyan intézkedése az Orbán-kormánynak, amely minden embert pozitívan érint. Egy friss kimutatás szerint a szolgáltatók kintlévősége is csökkent, az alacsonyabb díjhoz nagyobb fizetési hajlandóság párosul.

Tompa Sándor (DK) önfényezésnek nevezte a felszólalásokat, és azt mondta, a mostani csökkentés a lakások öt százalékát érinti.
Bencés Miklós (Fidesz) a körzetében érintett 180 lakásban élők nevében is megköszönte az intézkedést.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető Nagy Imre ’56-os mondatát idézte: „csapataink harcban állnak, a kormány a helyén van”. A rezsicsökkentéssel kapcsolatban is harcban állnak. Végig fogja a kormány vívni ezt a harcot, még akkor is, ha a multinacionális szférának ez nem tetszik. Nem hihető az őszinteség abban az ellenzéki kérdésben, hogy miért nem húsz százalék a csökkentés, hiszen a szocialista kormányzás idején csak növelték a rezsiket, eszükbe sem jutott csökkenteni. De fél évvel ezelőtt is csak arról beszéltek, hogy a cégek tönkre fognak menni, az infláció el fog szabadulni, ám ennek az ellenkezője történt, mondta. Hétmilliárd forint marad az emberek zsebében Miskolcon, ami élénkíti a város gazdaságát, ennek a hétmilliárd forintnak a hatását már lehet látni. Az MSZP folyamatosan bizonyítja, hogy kiknek az oldalán állnak, ezt pedig az emberek is tudják. Miskolc az első város, amely olyan komolyan veszi a rezsicsökkentésért folytatott harcot, hogy saját hatáskörében is lép.

Tompa Sándor szerint nem jó az a rezsicsökkentés, amely mögött kormányzati szándék áll, mert azt bármikor vissza lehet vonni. Az igazi, tartós rezsicsökkentés például a fűtéskorszerűsítés, panelszigetelés, amit az előző kormány csinált. Jó lenne, ha folytatná ezt a jelenlegi vezetés, tette hozzá, mert van érdeklődés és haszna is.
Kriza Ákos megjegyezte, a héten döntött a kormány a panelpályázatok hárommilliárdos támogatásáról.

kozgy_130926_ja_10.jpg

Zsiga Marcell alpolgármester hangsúlyozta, lett volna lehetősége a rezsicsökkentésre az előző kormánynak, de nem tette, közben folyamatosan emelték a díjakat, 300 százalékkal a gáz, 200-al a villanyáram árát. A multinacionális cégek pártjára álltak, nem az emberekére.

Nánási Kocsis Norbert (Fidesz) szerint a hőszigetelés nem rezsicsökkentés, hanem energetikai beruházás. Ha egy hőszigetelt társasház nem kap rezsicsökkentést, akkor nem fog tovább csökkenni a fűtdíja. A rezsicsökkentés valós megtakarítást jelent, az emberek több pénzt tudnak elkölteni a megélhetésre, a rezsicsökkentés az igazi megoldás Magyarország számára, nem véletlen, hogy több ország átveszi, átvette. A DK-nak semmi nem jó, ami a lakosságnak jó, mondta.

Jakab Péter szerint 23 éve érvényesül a húzd meg, ereszd meg elve: három évnyi megszorítás után egy évnyi kedvezés jön. A rezsicsökkentés harcát már 2010-ben el kellett volna kezdeni.
Kriza Ákos hangsúlyozta, a szocialisták pazarló gazdálkodásának megszüntetése már a kormányváltás után elkezdődött, ahogy a rezsicsökkentés előkészítése is. Most a nagy szolgáltatók közszolgáltatóvá válását készítik elő, ami után az extraprofitnak nem lesz léte.

Szélyes Domokos hangsúlyozta, minden olyan lakásban el akarták érni a rezsicsökkentés, ahol a kormányzati törekvés ezt nem tudta megtenni. Ha több lakást érintene ez a probléma, akkor több lakás esetében lépnének. Ez a tervszerű gazdálkodást nem érinti, így nincs veszélyben a MIK egyetlen dolgozójának állása sem.

9.00 | Sürgősségiek, napirend előtt
, zárt ülés

A közgyűlés a korábbi 25 mellé még 7 sürgősségi előterjesztést vett napirendjére. Ezek:
» javaslat a miskolci 12976, 13067-6 helyrajzi számú ingatlan értékesítésére
» javaslat a Szent Anna temetőben 1542-3 hrsz. ingatlan értékesítésére
» javaslat a közgyűlés utólagos tájékoztatásáról szóló határozat elfogadására az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/2011. (III.16.) önkormányzati rendelet 56/A §-ban foglaltak alapján
» javaslat a Lézerpont Látványtár viseletgyűjteményének átvételére, valamint annak a Hermann Ottó Múzeumban állandó kiállítás keretében történő bemutatására
» javaslat hulladékgazdálkodási rendszer átalakításához kapcsolódó döntések meghozatalára
» javaslat a Norvég Alaphoz pályázat benyújtására fenntartható helyi gazdaságok témában
» javaslat vállalkozás fejlesztési támogatás odaítélésére – zárt ülésen.

Ezt követően az azonos témakörű napirendi pontok összevont tárgyalásáról döntött a grémium és arról, hogy az ülést a zárt ülésre vett napirendi pontok megtárgyalásával kezdik.

kozgy_130926_ja_310.jpg

Kriza Ákos, Miskolc polgármestere a napirendek megszavazása előtt arról beszélt, hogy a város számára fontos a vállalkozóbarát környezet, a befektetések ösztönzése, munkahelyek teremtése. Az előző közgyűlésen nagy vita alakult ki arról, hogy a szocialisták idején 50 százalékkal nőtt a munkanélküliség, míg a jelenlegi vezetés alatt 25 százalékkal csökkent.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára jelenlétében az elmúlt héten, a Boschban tett látogatáson arról tájékoztatták, hogy újabb nyolcvan munkahelyet és tanulószigetet hoztak létre. Idén a cég már 280-al bővítette a munkahelyek számát.
– Miskolcon lassan eljutunk oda, hogy aki dolgozni akar, az talál is munkát. A tanulósziget fontos mérföldkő, élvezet volt látni, hogy akik ott tanulnak, mennyivel jobban sajátítják el a szakmát. Ez egy fontos stáció, és folytatni kell ezért a munkát – hangsúlyozta a polgármester.

kozgy_130926_ja_292.jpg

Kriza Ákos arról is szólt: Balogh Zoltán miniszter Lukács Móric-díjjal ismerte el Szabó Sándor református lelkész, képviselő munkáját.
– Ez jelzi azt a nagyszerű munkát, amit civilként és lelkipásztorként végez – mondta.

Ezután zárt ülést rendeltek el.

Napirendekről

A közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek megszegésének jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendelet megalkotása után ismét lehetősége nyílik az önkormányzatnak, hogy ellenőrizze és büntesse az együttélési szabályok be nem tartását.

Nem mentesülhet a büntetés alól a jövőben az sem, aki behajt engedély nélkül a belváros védett övezeteibe, ha elfogadják a képviselők azt az előterjesztés, amely rendszámfelismerő kamera rendszer kiépítésére és üzemeltetésére tesz javaslatot.
Javaslatot tárgyal majd a közgyűlés többek közt még a Herman Ottó Múzeum számára új raktárépület kijelölésére, és egy gyermekorvosi körzet megszüntetésére is. Beszámolók kerülnek a képviselőtestület elé egyebek között az önkormányzat adósságállományának állam által történő részbeni átvállalásáról és a villamosvasút fejlesztése nagyprojekt előrehaladásáról is.

H. I.
Fotó: Juhász Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!