Fesztiválozó

Slam poetry a filmek jegyében

2013-09-22 13:50

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE slampoetry_elsok_130919_kcs.jpg

Miskolcon meghonosodott a slam poetry: a héten már az V. Miskolci Slam Poetry versenyt rendezték. A belvárosi romkocsmában ezúttal, a CineFest jegyében, a filmes témákra épült a „szövegelés”.

A slam poetry az 1980-as években az Amerikai Egyesült Államokból indult el, majd terjedt el az egész világon. Magyarországon az utóbbi években vált egyre népszerűbbé a stílus, amit leginkább a rap és a költészet szerelemgyerekeként írhatnánk le. Népszerűségét és irodalmi határműfaji mivoltát jól példázza, hogy 2011-ben egy középiskolában magyar érettségi tétel volt az „Irodalom határterületei” szekcióban a „Slam poetry – a poézis, a rap és a színház ötvözete” című feladat.

A műfaj Miskolcon is egyre inkább gyökeret ver, és kialakulóban van a helyi „slames” közösség, aminek tagjai időről időre összegyűlnek egy baráti megmérettetésre. Csütörtök este már az ötödik versenyüket tartották az otthonukká vált Helynekemben, ezúttal a CineFest jegyében filmes témákat feldolgozva.

Újszerű költészet – vagy az új költészet?

– Talán ez az új költészet? – tette fel a költői kérdést Barcsai László, az est szervezője, amikor azt próbáltuk megtudni tőle, hogy mi is a slam poetry. – Többen vevők rá, mint a kortárs költészetre. Lehet, hogy ez nyitja meg a kortárs költészet felé az utat – mutatott rá, hogy a műfaj annyira friss, hogy még öndefiníciós problémákkal küzd. Ugyanakkor hozzátette: lassacskán kinövi az underground pizsamáját, és mainstream műfaj lesz belőle.

– Azért érdekes az egész, mert bárki bejöhet az utcáról, és bármiről bármit mondhat. Kifejezheti szabadságát, és közben közösségben is lehet – utalt az olyan alkalmakra, amikor úgynevezett „open mic” van, azaz nincs témához kötve, hogy ki miről beszél.

slampoetry_zsuri_130919_kcs.jpg

A csütörtök esti verseny nem így indult, ugyanis az előzetesen nevezett tizenkét fő az első fordulóban tíz megadott film közül választhatott, hogy belevonja azokat előadása témájába.
– A CineFest miatt döntöttünk úgy, hogy tíz filmklasszikus lesz a választható alaptéma. Egy embernek 3 perc 15 másodperce van az önkifejezésre, ha ezt az időt túllépi, akkor pontlevonással sújtjuk – mondta a szabályokról. – Véletlenszerűen kiválasztunk a közönségből öt embert, ők lesznek a zsűri. A fellépés után pontozzák az előadót, és az első öt helyezett jut tovább a második fordulóba, ahol már szabadon szövegelhetnek. Az, hogy előre készülnek-e erre vagy improvizálnak, már az ő dolguk – ismertette a lebonyolítást Barcsai László.

Álom, szex, pénz, buli, fegyverek

A mintegy százfős hallgatóság soraiból kiemelt ötfős zsűri kissé nehézkesen állt össze, de végül jöhettek a versenyzők. Az előzetesen megadott tíz film a következő volt: A nagy Lebowski, Félelem és reszketés Las Vegasban, Szex és New York, Álom luxuskivitelben, James Bond – Casino Royale, Ponyvaregény, A nagy Gatsby, Van, aki forrón szereti, Jackie Brown és Harcosok klubja. Ezek közül egyre kellett felépíteni a mondanivalót. Az üzenetek pedig szerteágazóak voltak – többen emlegettek fel aktuálpolitikai kérdéseket, a fiatalok aktuális létkérdéseit, vagy éppen a bulikat.

A versenyzők felemásan teljesítettek a témák tekintetében. Volt, aki több filmet is felhasznált a megadott tízből, és olyan előadást is hallhatott a közönség, ami a hollywoodi álomgyár szürreális és hamis világát állította pellengérre – számos mozis utalás segítségével.

A holtversenynek köszönhetően hatan folytatták a küzdelmeket a döntőben, ami szintén rendkívül szoros zsűripontszámokat hozott. Az első három helyezett az elismerés mellett könyvjutalmat is kapott, a győztes pedig a miskolci középiskolás, Fazekas Viktor lett.

slampoetry_fazekasviktor_130919_kcs.jpg

„Sokkal több lehetőség van benne”


Viktor már slam poetrys veteránnak tekinthető fiatal kora ellenére, hiszen ez már a sokadik versenye volt.
– Miskolcon kétszer harmadik lettem, Budapesten egyszer második. A mai az első győzelmem – sorolta joggal büszkén a bajnok. – Most az első körben A nagy Gatsbyt használtam fel, hogy a bulizás témájáról beszéljek. Aztán a második részben a mai magyar helyzetet írtam le szatirikus stílusban. Nagyon fontosnak tartom, hogy vicces legyen a szöveg. Vagy nagyon vicces, vagy nagyon komoly, átmenet nincs – fejtette ki ars poeticáját.

Fazekas Viktor arról is beszélt, hogy miért szereti a slam poetryt.
– Általánosságban szeretem a költészetet, de a slam poetry sokkal szabadabb, sokkal több lehetőség van benne a szójátékokra – indokolt a győztes.

K. Cs.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!