Egyetemváros

Egyetemi oktatók munkáját ismerték el

2013-09-10 10:03

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE biro_tothne_szakall_130909ml_1.jpg

Több évtizedes oktatói, kutatói, gyakorlati tapasztalat, kimagasló eredmények – mindezek nyomán magas rangú állami kitüntetést kapott a Miskolci Egyetem több oktatója a közelmúltban. Patkó Gyulával, Bíró Györggyel, Tóth Lajosné Tuzson Ágnessel és Szakáll Sándorral munkájukról és eredményekről beszélgethettek a sajtó munkatársai hétfőn a Miskolci Egyetem Sopron-termében.

A felsőoktatás területén végzett kiemelkedő munkájáért Trefort Ágoston-díjat kapott az emberi erőforrások miniszterének megbízásából, államalapító Szent István király ünnepe alkalmából Patkó Gyula egyetemi tanár. A Miskolci Egyetem korábbi rektora 1989. július 1-jétől – tehát több mint 24 évig – szolgálta különböző vezetői beosztásokban a borsodi felsőoktatási intézményt. 5 évig dékánhelyettesként, 12 évig rektorhelyettesként, majd mintegy 7 éven át az egyetem első embereként dolgozott az időközben igazi universitasszá alakult egykori Nehézipari Műszaki Egyetemen.

patko_gyula_130909ml_2.jpg– Úgy gondolom, a magas kitüntetés a Miskolci Egyetemen végzett munkám elismerése, és azoké, akik segítettek, támogattak engem az intézmény fejlődésében – mondta el a díj kapcsán a tisztségét idén július 30-án átadó Patkó Gyula, hozzátéve, „jó volt vezetőként a munkatársaimmal dolgozni, együttműködve velük fejleszteni az egyetemet, és jó volt látni, milyen sok elkötelezett szakember dolgozott, és dolgozik ma is nálunk mindezért a célért”.

Az egyetem korábbi rektora újra kiemelte, irányítása alatt jó kapcsolatot ápolt a felsőoktatási intézmény a város, a megye, valamint a régió politikai és gazdasági vezetőivel. Külön szólt arról is, hogy a nemrégiben átadott miskolci Konfuciusz Intézet alapításának adminisztrációs előkészítésében is szerepet vállalt.
– A legbüszkébb mégis talán arra vagyok, hogy korábbi tanítványaim visszajönnek az egyetemre, érdeklődnek az intézmény fejlődéséről, és külön jól esik, hogy felőlem is – tette hozzá kissé elérzékenyülve Patkó Gyula, aki elárulta azt is, hogy egy régi álma válik most valóra azzal, hogy a tanításnak szentelheti minden figyelmét.

Kitüntették az ásványtár alapítóját is

szakall_sandor_130909ml_2.jpgA kiemelkedő muzeológiai tevékenységéért Móra Ferenc-díjat kapott Szakáll Sándor, az Ásvány- és Kőzettani Intézeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense. A muzeológus előzetesen elnézést kért mindenkitől, de mivel 170 elsőéves hallgató várta órára, így a beszélgetés közben el kellett mennie. Mint mondta, elsősorban muzeológusi tevékenységéért kapta a díjat. 1980-ban ő alapította a Herman Ottó Múzeum ásványtárát, majd 2002-től a Miskolci Egyetem munkatársa – a felsőoktatási intézménynek egyébként szintén van ásványgyűjteménye. Előbbi az ország legteljesebb gyűjteménye, míg a selmeci korszakból származó gyűjtemény „kategóriájában” a második legnagyobbnak számít.

– Az ásványtár alapítására és felvirágoztatására vagyok talán a legbüszkébb, hiszen gyakorlatilag a semmiből hoztuk létre – mondta. Szakáll Sándor elárulta azt is, eddig öt ásvány leírásában vett részt, és jelenleg is folyamatban van egy új ásvány „bejegyeztetése”. Kiemelte, a Miskolci Egyetemen nagyon jó laborokban dolgozhatnak felkészült fiatal kollégáikkal.

A Miskolci Egyetemhez kötötte életét

toth_lajosne_130909ml_2.jpgTóth Lajosné Tuzson Ágnes egyetemi docens, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánhelyettese a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést kapta meg. Büszkén mondta el, hogy a Miskolci Egyetemen végzett a ’70-es évek közepén, és azóta az intézmény berkein belül dolgozik. „Gyorsan elteltek az évek”, tette hozzá mosolyogva, majd elsorolta, hogyan emelkedett a ranglétrán egészen a dékánhelyettesi pozícióig.

– Egy tanulmányi, oktatási dékán, ha jól dolgozik, észre sem veszik. Én igyekeztem ennek megfelelően végezni a munkámat, ami nem látványos, ezért is esett különösen jól, hogy észrevették, mennyi minden van mögötte – mondta, hozzátéve, teljesen váratlanul érte a kitüntetés, de nagyon örül neki, és büszke rá.

Elégedett a sorsával az intézeti igazgató

biro_gyorgy_130909ml_1.jpgBíró György tanszékvezető egyetemi tanár, az Állam- és Jogtudományi Kar Civilisztikai Tudományok Intézetének igazgatója Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára Áder Jánostól, Magyarország köztársasági elnökétől vehette át ugyancsak a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést. Mint az intézeti igazgató a beszélgetés során elmondta, bár Szegeden szerezte meg diplomáját, életét Miskolchoz kötötte. Itt él családjával, 1982-től a Miskolci Egyetemen dolgozik, 20 éve pedig tanszékvezető.

– Magunk kezdtük el „felépíteni” a tanszéket, többségében itt végzett kollégákkal. Ma már országosan is elismert tanszéken tanítunk, úgy gondolom tehát, sikeresen megoldottuk feladatunkat – mondta a magát „praktikus alkatnak” tartó Bíró György.

„Szeretem, amit csinálok”, tért rá a tanításra a tanszékvezető egyetemi tanár, hozzátéve, főleg a kiscsoportos foglalkozásokat kedveli. „Elégedett lehetek a sorsommal”, fogalmazott Bíró György, aki rengeteg dologra büszke, mások mellett arra, hogy mintegy 100-120 könyv felelős kiadója, 15-20 szerzője, és legalább ennyi kiadvány szerkesztője. A tanítás során pedig mindig meg tudta szerettetni a tárgyat a hallgatóival.

Kujan I.
Fotó: Mocsári L.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-18 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!