Egyetemváros

A jövő Bill Gates-eit keresték

2013-09-01 13:55

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Miskolci Egyetem mérnök-informatikus hallgatója, Juhász Péter is tagja volt annak a magyar csapatnak, amely bejutott a világ egyik legrangosabb technológiai diákversenyének nemzetközi döntőjébe. Innovációs ötletük – a modern kornak megfelelően egy mobilra is letölthető alkalmazás – a nyelvtanulást segíti.

– Szuperötlet kell, szuper megvalósítással – „mindössze” ennyi szükséges Juhász Péter elmondása szerint ahhoz, hogy valaki a legjobb informatikusok éves megmérettetésén részt vehessen. Hogy milyen sokrétű munkát, előkészítést, tervezést, és mennyire összetett csapatmunkát igényel azonban egy ilyen „szuperötlet” megvalósítása, azt jól mutatja, hogy a magyar csapatban a dizájnertől a prezentációt tartó, több nyelven beszélő tagon át a fejlesztőig több szakterület „tudósa” kapott helyet.

microsoft_juhasz_peter2.jpg

– A LearnInvisible ötlet Farkas Dánieltől származott, aki tanulási technikákat vizsgál tanulmányai során. Abból indultunk ki, hogy a poliglottok – több mint két idegen nyelvet anyanyelvi, vagy közel anyanyelvi szinten beszélő emberek – nyelvtanulási technikáit vizsgáltuk meg. A csapat által megálmodott, és kifejlesztett szótanuló alkalmazásunkkal nyertünk belépőt a szentpétervári döntőre – mondta a Miskolci Egyetem harmadéves mérnök-informatikus hallgatója.

A csapatmunkából kivette még a részét egy dizájner (Szulyovszky Márk), az öt nyelven beszélő Bodor Adri a prezentációt tartotta, az iphone-ra való fejlesztést Koczó Balázs végezte – a miskolci egyetemi hallgató pedig szintén fejlesztőként csatlakozott a csapathoz, ő a Microsoft platformfejlesztésekért felelt.

microsoft_juhasz_peter4.jpg

– A poliglottok nyelvtanulási technikáit ültettük át tehát egy alkalmazásba. Szókategóriákat alkottunk – mint például egy utazás során, vagy az üzleti életben használt szavak csoportja –, és ezeken belül az alkalmazás elindítását követően szimbólumokat lát a felhasználó, majd maga találja ki, hogy mit ábrázol. Az újabb kattintásra megjelenik a kifejezés, de természetesen idegen nyelven – ismertette Juhász Péter.

Az alkalmazás még nincs kész száz százalékosan – ez nem is volt egyébként előfeltétele a döntőben való szereplésnek –, jelenleg körülbelül ötszáz szó szerepel a szótárában, de a magyar csapat máris továbbgondolta az ötletet. A szókategóriák és a szóanyag bővítése mellett az alkalmazás bővítésében is nagy lehetőségeket látnak.

– Jelenleg az az első számú feladat, hogy az ötletet végig vigyük, pontosan befejezzük. Időközben már felvettük nyelviskolákkal is a kapcsolatot, ők is letesztelték, kipróbálták az alkalmazást, és megállapították, hogy jobb eredmények születtek ezzel a módszerrel, mintha a megszokott módon tanultak volna idegen nyelvet a diákok – emelte ki a fejlesztő.

juhasz_peter_130817_ki.jpg

A Microsoft 11. alkalommal hirdette meg egyébként a világ egyik legrangosabb technológiai diákversenyét, a Microsoft Imagine Cup-ot. A megmérettetésen fiatal fejlesztők és jövendőbeli vállalkozók vettek részt projektjeikkel. Az országos fordulók és az online selejtezők után 71 ország 87 diákcsapata mérkőzött meg a nemzetközi döntőben. A résztvevő nyertes csapatoknak a cég 1 millió dollárt meghaladó értékben osztott ki pénz- és egyéb jutalmakat az egy éven át zajló megmérettetésben.
Juhász Péter elmondása szerint az informatikai céggel úgy került kapcsolatba, hogy diáktanácsadói szerepet vállalt náluk. Különböző tréningek során a diákok szakmai fejlődését hivatott támogatni, elősegíteni – így kötve össze az oktatási intézményt a nemzetközi vállalattal.

– A szentpétervári döntő első részében tartottuk meg a prezentációt, olyan zsűritagok előtt, mint például a Microsoft szórakoztató részlegének igazgatója. Már itt is kitűnt, hogy nem elég a tudomány terén jónak lenni, a technológiának eladhatónak is kell lennie – hívta fel a figyelmet az összetett elvárásokra a fiatal mérnök-informatikus. – A verseny második része az ún. bemutató show volt. A csapatok külön standjaikon mutathatták be egymásnak és az érdeklődőknek prezentációikat és az általuk kifejlesztett innovációs termékeket. A visszajelzések pozitívak voltak, mindenki nagyon innovatívnak találta az alkalmazásunkat, kiemelve, hogy a kommunikáció a tanulás szempontjából rendkívül fontos – tette hozzá Juhász Péter, aki a versenyben nyújtott támogatásért köszönetet mondott Grósz Juditnak, a Microsoft Magyarország új technológiák meghonosításáért felelős igazgatójának, valamint Tóth Bálintnak, a Microsoft Magyarország Startup Program Managerének.

Kujan I.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!