Közélet

Elindult a KEZEK, együttműködés a régió fejlesztéséért

2013-08-12 12:04

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE egyetem_kls_1.jpg

Három felsőoktatási intézmény kötött két éves, többoldalú együttműködési megállapodást június végén, KEZEK név alatt. A Miskolci Egyetem (ME), az egri Eszterházy Károly Főiskola, és a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola tíz alprojektben működik együtt, melyek célja a régió felzárkóztatása.

Szintay István, a KEZEK szakmai vezetője elmondta, hogy a június végén megkötött együttműködési megállapodás mind a tíz alprojektje elindult.
– Jelenleg az előkészítés fázisában járnak az alprojektek, majd augusztus 20. után indul el a tényleges munka – utalt a szakmai vezető arra, hogy most az előzetes felmérések, az alapkoncepciók kidolgozása, az adminisztratív feladatok, tehát a társintézményekkel közös munka előkészítése folyik. Ezek azért szükségesek, hogy a mostani szabadságolási időszak után, amikor visszatérnek a dolgozók, már minden körülmény adott legyen ahhoz, hogy megkezdődhessenek a tényleges tudományos együttműködési munkálatok – tudtuk meg Szintay Istvántól.

egyetemi_egyuttmukodes_130807_ja.jpg

A hallgatók integrációjáért, és a régió felzárkóztatásáért

A KEZEK tíz alprojektjének egyike a „Társadalmi innovációk a felzárkóztatás szolgálatában” elnevezésű program, aminek Szabó-Tóth Kinga, a ME-BTK Szociológiai Intézetének igazgatója a vezetője.
A szociológus hallgatók bevonásával levezényelt kutatássorozatnak két célcsoportja van.
– Segíteni akarjuk az egyetemi hallgatóság integrációját, és a régió és lakosainak felzárkóztatását – tudtuk meg az alprojekt vezetőjétől.

Ez azt jelenti, hogy a kutatás eredményei alapján létrejön majd egy olyan koncepció, ami a krónikusan beteg, például mozgássérült, a roma, vagy a hátrányos helyzetű hallgatók beilleszkedését segíti az egyetemi „világba”. Ez a stratégiai terv azonban nem korlátozódna az említett hallgatói csoportokra, ugyanis része, hogy a felsőoktatásban tanulók hogyan végezhetnék el sikeresen a képzést – anélkül, hogy „kiszóródnának”.

Szabó-Tóth Kinga elmondta, hogy ennek részeként készülni fog egy online szabo_toth.jpgegészségügyi felmérés a KEZEK-ben résztvevő három intézmény hallgatói között. Az eredményekből egy olyan adatbázis fog készülni, ami a hallgatók szociális, egészségügyi, vagy bármilyen nemű hátrányait fogja tartalmazni, amire építve a ME Egészségügyi Karának szakemberei egy, a hallgatóság egészségügyi állapotát javító képzési programot fognak kidolgozni.
Ezen kívül, az alprojekt részeként az Eszterházy Károly Főiskolával közösen szervezett kommunikációs érzékenységi tréningeken növelhetik empátiakészségüket a hallgatók és az oktatók.

A projektvezető elmondta, hogy a „Társadalmi innovációk a felzárkóztatás szolgálatában” alprojekt másik célja elősegíteni a régió felzárkóztatását, amit három tudományos program segítségével terveznek megvalósítani.

Ugyancsak szociológus hallgatók bevonásával, társadalomtudományi felmérés fog készülni a ME-GTK és a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola lebonyolításában a dél-csereháti, a hevesi, és a bátonyterenyei, kistérségekben. A kapott eredményekből egy olyan fejlesztési stratégia fog létrejönni, ami a kistérési problémákra nyújt általános megoldást.
A tervek között szerepel egy társadalmi felzárkóztatási klaszter létrehozása a Miskolcon és a megyében működő, a felzárkóztatást egyébként is elősegítő szervezetekből. Ennek a hálózatnak célja a szoros együttműködés a régió érdekében, a Miskolci Egyetem tudományos égisze alatt. Az alprojektvezető példaként elmondta, hogy a közös pályázatok benyújtása lehet a klasztertagok együttműködésének egyik módja.
A harmadik program kistérségi mentorok képzésében fog megnyilvánulni. Szabó-Tóth Kinga elmondta, hogy a három már említett kistérség önkormányzataival egyeztetve választják ki az 5-5 mentort, akik a KEZEK-együttműködésben megírt tananyagból fognak tanulni. Ez az általános, minden kistérségre alkalmazható tudásanyag felkészíti a mentorokat arra, hogy saját területükre visszatérve hogyan segítsék a társadalmi felzárkózást.

A KEZEK–együttműködés


A háromintézményi együttműködés, amely 900 millió forintos, európai uniós támogatásból valósul meg, gazdasági, humán, és tudományos tőke fejlesztésével segít majd, hogy tíz közös, tudományos alprojekt valósuljon meg az intézmények között, két év alatt – mindezzel segítve régiónk felzárkóztatását.

Az alprojektek három alapelvre épülnek, mindegyik intézmény legerősebb szakterületével vesz részt benne. Elsőként a régió hátrányos helyzetét igyekeznek kezelni, javítani, továbbá fejlesztik a résztvevő intézmények irányítását – egységes, két-három évre érvényes modell létrehozásával –, ezzel növelve azok nemzetközi versenyképességét, s alkalmazkodnak a munkaerőpiac aktuális követelményeihez.

K. Cs.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-18 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!