Egyetemváros

Újraindítanák a szénipart

2013-07-31 16:42

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Japán szakemberek érkeztek szerdán Miskolcra, hogy megbeszélést folytassanak a szénbányászat újraindításának megvalósíthatóságáról. A távol-keleti küldöttség a Miskolci Egyetemre is ellátogatott – ez az egyetlen olyan intézmény Magyarországon, ahol bányamérnököket képeznek.

Számos mélyművelésű bánya működött korábban a borsodi iparvidéken, ám húsz éve bezárt az utolsó is. A szén azonban jelenleg is ott van a föld alatt, így a hazai szakemberek érdemesnek tartották megvizsgálni az energiaforrás felszínre hozásának lehetőségeit. A szén- és lignitbányászat újraindításával csökkenne hazánk importfüggősége, emellett régi-új munkahelyek is létrejönnének.

Július 29-én japán szakemberek érkeztek Magyarországra – harmadik alkalommal „szén-ügyben” –, hogy a projekt megvalósíthatóságáról tárgyaljanak, majd részletes hatástanulmányt készítsenek a felek.

baz_megye_japan_sajtaj_130731_ja_2.jpg

A keddi, budapesti látogatás után szerdán Miskolcra ért a szigetországi delegáció, hogy a Miskolci Egyetem, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat munkatársaival folytassák az egyeztetéseket. A részletekről a Megyeháza Rákóczi termében számoltak be a felek. Riz Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke elöljáróban kiemelte, mindkét ország számára stratégiai jelentőséggel bír a projekt, a megye életében pedig fontos pillanathoz érkeztek a tárgyalásokkal. Hozzátette: a Miskolci Egyetem és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tartós kutatás-fejlesztési együttműködést tervez.

Nozomi Sagara, az Új Energetikai és Ipari Technológiai Fejlesztési Szervezet Környezetvédelmi Főosztályának főigazgatója elmondta, egy éve dolgoznak a projekten, mellyel most magasabb szintre lépnek, ezért jöttek ismét hazánkba.
– Több magyarországi helyszínen tárgyalunk, véleményt cserélünk. A tisztább jövő és élhetőbb környezet érdekében kulcsfontosságú lehet a kutatás – hangsúlyozta.

Az NFM Stratégiai és Energiapolitikai Kapcsolatok Főosztályának főosztályvezető-helyettese azzal kezdte, a nemzeti energiastratégia fontos eleme az importfüggőség csökkentése.
– A földgáz ára olyan magas, hogy rentábilis lehet a szénhasznosítás, természetesen környezetbarát módon, úgy, hogy a légszennyezés az elvárható szinten maradjon. Kimondott cél, hogy újraéledjen az iparág, munkát kapjanak a korábban itt dolgozók, a szén fontos alapanyaga a vegyiparnak például – sorolta Toldi Ottó. Mint mondta, japán partnerük bizonyítottan működőképes technológiákkal rendelkezik, ez az együttműködésük alapja. Újságírói kérdésre elárulta, először a hatástanulmányokat kell elkészíteniük, aztán lesznek ismertek a konkrét időpontok.

baz_megye_japan_sajtaj_130731_ja_6.jpg

Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem prorektora szerint a magyarországi szénhidrogénvagyon 2-300 évre elegendő energiaforrás lenne. Figyelmeztetett, úgy kell a szén- és lignitkészletet felhasználni, hogy ne szennyezzék a környezetet.
– Intézményünk az egyetlen olyan egyetem hazánkban, ahol bányamérnököket képeznek – emlékeztetett.

Az MTI kérdésére válaszul elhangzott, a középfokú szakképesítéssel rendelkező dolgozók (bányász, vájár) hiányával tisztában vannak, így erre is lesz stratégiájuk.

Soós P.
Fotó: Juhász Á.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!