Közélet

Miskolci magnetic car – út a jövőbe

2013-07-13 13:06

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Gréczi László Ádám, az Andrássy Gyula Szakközépiskola diákja egyedüli miskolciként képviselte a várost az Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállításon. A megyéből szintén csak ő vett részt a Magyar Tudományos Akadémia nyári iskolájában, és megkapta a féléves Pályakezdő ösztöndíjat is, a városi közgyűléstől.

greczi_laszlo_130711_ki_3.jpgÁdám egy, az energia hatékony használatát és a környezetünk kímélését elősegítő szerkezetet tervezett.

– Már az is óriási rangot jelent, hogy László egyedüli miskolciként eljutott egy országos versenyre, az Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállításon – méltatta Cservenák Jenő felkészítő tanár az Andrássy Gyula Szakközépiskola gépész szakán tanuló Gréczi László Ádám teljesítményét. – Ha azt nézzük, hogy a rangos mezőnyben nála idősebbekkel szemben sem vallott szégyent szerkezetével, és „megmutatta magát” a szakma előtt is, talán már nem is az a fontos, hogy a döntőn milyen helyezést ért el – tette hozzá a tervezésben és a kivitelezésben is segédkező mérnök tanár.

Miskolc volt az első vidéki város egyébként, ahol a versenyt eddig megrendezték. A tét nem volt kicsi, hiszen a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt szerkezetek feltalálói Abu-Dhabiban képviselhették hazánkat.

– Ez volt az első ilyen jellegű munkám, így a szerkezet megalkotása leginkább egy ötletbörzére hasonlított – árulta el Gréczi László. – A munkafolyamat során mindig célként lebegett a szemünk előtt, hogy a szerkezet azt csinálja, amire terveztük, de ugyanakkor legyen környezetbarát, könnyen kivitelezhető, gyártható, gazdaságos, és nem utolsó sorban: látványos. Folyamatosan együttműködtünk más tanárokkal is a munka során, de nagy segítséget nyújtott az iskola és a BOSCH közötti együttműködés is. Így született meg a MagCar nevű, elektromágneses autó – mondta, hozzátéve, a cég miskolci gyáregységeitől kaptak önindítókhoz használt mágneseket, és természetesen szakmai támogatást is.

greczi_laszlo_130711_ki_1.jpg

Mint a fiatal feltaláló a kezdetekről elmesélte, egy nap azon gondolkozott, hogyan lehetne legyőzni a gravitációt egyszerű mágnesek segítségével. Először az jutott eszébe, hogy egy dobozban vasgolyókat lehetne lebegtetni, és meg kell oldani azt is, hogy tetszés szerint mozgathatóak legyenek. Több napos gondolkozás után aztán elvetette az ötletet, de az élet újabb témával ajándékozta meg. A rádióban hallotta, hogy emelkedik a benzin ára.

– Felmerült bennem, hogy mi lesz akkor, ha elfogy a kőolaj? Hogy fogok iskolába járni? – vetődött fel benne a kérdés, és rögtön összekapcsolta a korábbi ötleteléssel. – Úgy képzeltem el a szerkezetet, hogy legyen egy út, benne elektromágnesekkel, és azok hajtsanak egy autót. Így lett a dobozból út, a vasgolyóból pedig kisautó – idézte fel az azóta megvalósult elgondolást a fiatal diák.

A szerkezet minden része alumíniumból van, az autóban van egyedül egy vasdarab, a mozgatás érdekében. Képzeljünk el egy hengert, csak itt a mágnesek köralakban helyezkednek el, a hengerben lévő tengelyt pedig a mágnesek elektromos gerjesztésével bírják forgásra.
– Természetesen itt is, mint az útban, sorba kapcsoljuk egyiket a másik után, csak tengely helyett magát az autót kell meghajtani. A pályában a mágnesek pólusai is változatosan vannak elhelyezve, északi és déli pólusok követik egymást sorban. Az autóban szintén így van, ott az elejében északi, a hátsó részében pedig déli van – ismertette a technikai részleteket az Andrássy diákja.

egyetem_energetika_tanosveny_130511_fkcs_8.jpg

Az országos döntőnek természetesen volt egy előválogatója is, egy három oldalas pályázati munkában kellett bemutatni a szerkezetet, a tervezési folyamatot. Mint Cservenák Jenő kiemelte, a bíráló bizottság megjegyzés és változtatási javaslat nélkül, azonnal elfogadta László pályázatát. A Miskolci Egyetemen megrendezett döntőn Kriza Ákos polgármester és Zárug Péter Farkas egyetemi adjunktus is megtekintette a MagCart.

A versenyt követően, június végén Gréczi László Ádám részt vehetett – a megyéből egyedüliként – a Magyar Tudományos Akadémia, Természettudományi Kutatócentrum, Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet által meghirdetett nyári iskolában. A bíráló bizottság gondos mérlegelés után választotta ki azt a 26 szerencsés fiatalt, akik egy hétre bekapcsolódhattak az intézet tudományos kutatómunkába. Csillebércen a magyar diákokon kívül mások mellett skótok, románok és szerbek is részt vettek. Itt Gasparovics Antal professzor vezetése mellett a roncsolásmentes mágneses anyagvizsgálattal ismerkedhetett meg behatóbban a miskolci fiatal.

– A nyári iskola elsődleges célja az volt, hogy még inkább megszerettesse velünk a természettudományokat. Rendkívül hasznos volt, hogy magunk végezhettünk kutatásokat, és megismerhettük az intézetben folyó munkát. Szintén fontos számomra, hogy megismerték a nevem, a búcsúzásnál elmondták, bármikor mehetünk hozzájuk kutatni, szívesen segítenek, és az eszközeik is rendelkezésünkre állnak. Jövőre újra szeretnék pályázni – árulta el Gréczi László.

Az MTA nyári iskolájából hazatérve újabb jóhír fogadta a miskolci fiatalt, az Oktatási, Kulturális, Turisztikai, Ifjúsági és Sport Bizottság javaslatára a városi közgyűlés a művészeti és tudományos ösztöndíjak között 6 hónapra számára is megszavazta a Pályakezdő ösztöndíjat.
– Óriási dolognak tartom, és igyekszem meghálálni a bizalmat – mondott köszönetet az ifjú feltaláló.

Kujan I.
Fotó: F. Kaderják Cs., Kujan I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-18 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!