Városinfó

Ülést tartott a miskolci közgyűlés

2013-05-16 08:33

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules_130516ml_16.jpg

Soron következő, rendes ülését tartotta csütörtökön Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlése. Tárgyaltak egyebek között háziorvosi körzet megszüntetéséről, a helyi önkormányzat gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatainak ellátásáról, valamint a Miskolci Rendőrkapitányság múlt évi munkájáról szóló beszámolókról - mindkét beszámoló nagy vitát eredményezett. A napirendek mellett 11 sürgősségi indítványt is napirendre tűztek. Portálunk ÉLŐBEN tudósított az eseményekről.

[html] 17.00
Végszavazás


A végszavazáson minden előterjesztés megkapta a szükséges szavazattöbbséget.

16.00
Közérdekű kérdések, bejelentések


Fodor Zoltán (MSZP) képviselő egyebek mellett útburkolati jelek felfestését, megújítását szorgalmazta, ahol ez indokolt.
Kovács László (KDNP) képviselő tájékoztatott, hogy Diósgyőrben újra működik jegy- és bérletpénztár. A képviselő diósgyőri és felső-majláthi közlekedési problémák megoldásához is segítséget kért, majd kérte, hogy a Lyukóvölgyben működő terepjárók közül egy álljon rendelkezésére a védőnőknek a hét egy napján, addig is, míg hosszú távú megoldást találnak. Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő a trafikügyet említette, mint mondta ebben Miskolc is jelentősen érintett, kivizsgálja-e ezt valaki, törvényesen zajlott-e mindez, megfelelt a céloknak, törvényi előírásoknak az eljárás? Kérdezte, mikor fejeződik be a főutca burkolása, s milyen a fűnyírás ütemterve, hogyan fog ez haladni? A képviselő két perecesi út zúzalékolását is kérte.
Kriza Ákos kérte, trafikügyben az illetékeseket kérdezze, a miskolci városvezetés nem volt illetékes a pályázatok elbírálásában.
Bazin Géza (MSZP) képviselő információkat kért, az önkormányzat mely cégeket mely munkákra hívott meg, felhívta a figyelmet a Jónás hegy Eper út útviszonyaira, s kérdezte, a Tárna tér 5 szám alatti épülettel mi a MIK elképzelése. Bazin Géza is a fűnyírást szorgalmazta.
Katona Ferenc (Fidesz) képviselő köszönetet mondott az AVE-nak hogy gyorsan elszállították a törmeléket a Selyemrét utcáról.
Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) képviselő tájékoztatta az érintett lakókat a dél-kiliánban a napokban elindult igényvezérelt közlekedés, a 21-es járatot is érinti, ez nem azt jelenti hogy járatok szűnnének meg, plusz járatokat jelent. Pálosok parkjának rendjével kapcsolatban elmondta, öt gyűjtőedényt helyeztek ki a kutyatulajdonosok számára. Május 27-i gyermeknapi programra is felhívta a figyelmet a képviselő körzetében.
Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) képviselő a Komlóstetőt Tapolcával összekötő út rossz állapotára hívta fel a figyelmet, kért intézkedést, s felhívta a figyelmet jövő szombati, komlóstetői programokra. 
Bartha György (MSZP) képviselő ismételten betekintést kért a Szivárvány óvoda közbeszerzési és egyéb iratokba, amelyre legutóbb ígéretet kapott. Csiszár Miklós jegyző elmondta, ha Bartha György befárad a hivatalba, bármikor megnézheti az iratokat.
Tompa Sándor (DK) képviselő a tapolcai fejlesztési tervekkel kapcsolatban érdeklődött, változott-e a januárban bemutatott projekt ütemezése, meglesz-e erre a pénz?
Fedor Vilmos (MSZP) képviselő arról szólt, hogy megint megszűnik valami emblematikus dolog Miskolcon: utoljára húzzák a gázt a motorosok a népkerti salakmotor-pályán, holott ez országos hírt, sok híres sportolót hozott Miskolcnak. A képviselő a Bogáncs úti kátyúk miatt is intézkedést kért.
Zsiga Marcell alpolgármester elmondta, a város minden olyan támogatást megad, amit igényel a Speedway csapata, az egyezetett összegeket a csapat meg fogja kapni. Próbálják megtenni azokat a lépéseket, amelyek biztosíthatják a miskolci salakmotor-sport jövőjét, mindent elkövetnek ezért.
Szabó Sándor (KDNP) megköszönte a posztumusz díszpolgári kitüntetést Gálffy Imre egykori polgármester részére, aki egyházközségük alapító főgondnoka volt. A képviselő egy napilap helytelen sajtóhírének kiigazítását is kérte majd arról szólt, 1991-ben állítottak a Szemere kertben a Doni hősök emlékére egy kopjafát, amely elkorhadt, helyére május 26-án új kopjafát állítanak
Zsiga Marcell alpolgármester több választókörzetét érintő, Győri kapui beruházásról, útfelújításról, padok, virágok kihelyezéséről szólt, játszótéri eszközök kihelyezését kérte, majd megívta a miskolciakat május 18-án délelőtt Szent Imre térre, ahol közösen imádkoznak a városért, az országért.
Földesi Norbert (MSZP) képviselő a Patak utcai mélygarázzsal kapcsolatban kérdezte, hol tart a beruházás. Kriza Ákos elmondta, május végére ígérték a munka indítását a területen.
Mokrai Mihály (MSZP) képviselő jelezte, továbbra is az a példányszám szerepel a városi hetilap fejlécén, ami véleménye szerint valótlan, a lapterjesztők szövetségéhez fordul. A képviselő egy Széchenyi úti ingatlan állapotairól is szólt, majd kérdezte, mi lesz szemétszállítási rendszerrel Miskolcon, lesz-e olcsóbb megoldás.
Simon Gábor (MSZP) képviselő arra tett javaslatot, hogy egy napirend keretében foglalkozzanak vele, mi valósult meg a gazdasági ciklusporogramból, és mi várható.
Jakab Péter (Jobbik) képviselő közérdekű adatkéréshez kérte a hivatal segítségét, Lyukó ügyében.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető arról szólt, a Bocskai-Bihari utcák találkozásánál van egy rendezetlen terület, ígéretet kapott, hogy a hivatal lépni fog a terület rendezésére, kérte, ez ne felejtődjön el, lakossági igény van erre. A frakcióvezető egy Mese cukrászdánál található tér közrendjének fenntartásához is segítséget kért.

15.40
Szerződésmódosítás a Városgazda Kft.-vel


Ezt követően a Miskolci Városgazda Kft.-vel létrejött Közszolgáltatási Szerződés módosításáról tárgyaltak a képviselők. A Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. közhasznú tevékenységén belül látja el az Önkormányzat által rábízott közszolgáltatási feladatait. A Kft. a szerződéses előírásoknak megfelelően a Polgármesteri Hivatal Beruházási és Városüzemeltetési Osztályával egyeztetett díjtételeit 2012. november 15-ig eljuttatta az önkormányzathoz. A díjtételek közszolgáltatóhoz, illetve szerződéses alvállalkozóhoz köthető részei 2011. évtől nem változtak, jelen javaslat alapján 2013-ban öt százalékkal emelkednek. Kivételt képez a kátyúzási tevékenység,  amelybe a Miskolci Városgazda Nonprofit  Kft. alvállalkozót von be és a felhasznált anyagok inflációtól magasabb emelkedése miatt nagyobb díjtétel emelésre van szükség.
Fodor Zoltán
(MSZP) képviselő kifogásolta az áremelések mértékét, s hasonlóan nyilatkozott
Bartha György
(MSZP) képviselő is, aki szerint az áremelések véleménye szerint több helyen meghaladják az öt százalékot. Fodor Zoltán elmondta, félő, hogy így vissza fognak esni a Városgazda megrendelései.
Kiss János
(Fidesz) frakcióvezető tiszteletet érdemel az a tevékenység, amelyet az utóbbi időben a Városgazda Kft. nyújt. Hogy ezt a színvonalat fenn lehessen tartani, szükséges, hogy a város és a társaság korrekt szerződéses kapcsolatban legyen egymással. Nem lehet elvárni, hogy még az inflációs hatásokat se érvényesítse a cég, amely tavaly sem emelt árat. Az öt százalékos áremelés átlagosan értendő, lehetnek kivételek.

14.50
MVK-beszámoló és szándéknyilatkozat


Ezt követően került napirendre szándéknyilatkozat jóváhagyása az MVK Zrt. 2012-es beszámolójának elfogadásához.
Tompa Sándor (DK) képviselő szerint tulajdonképpen most arról kell nyilatkozni, fenn kívánja-e tartani a tömegközlekedést a városban az önkormányzat? A képviselő szerint érdemes megvizsgálni, hogyan jutott odáig a helyzet a közlekedési vállalat állapota, hogy ez felmerülhet. Ez a vita igazából arról szól, milyen állapotban van a miskolci tömegközlekedés.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető felszólalását félbeszakították a DK-MSZP-képviselők, akik különféle feliratokat tartva mentek fel a polgármesteri pulpitusra. Kriza Ákos szünetet rendelt el.
Ezt követően Kiss János folytatta felszólalását. Mint mondta, az MSZP-s városvezetés olyan műszaki állapotú gépparkot hagytak maguk után, ami teljesen hiteltelenné teszi az ezzel kapcsolatos megszólalásaikat, kritikákat. Annak, amit maguk után hagytak, az MVK volt az egyik állatorvosi lova, de ezt is rendbe fogják tenni, nem sokat kell már erre várni. Kérte, ne riogassák értelmetlenségekkel a miskolciakat. Tompa Sándornak a jelek szerint fogalma sincs róla, miért van szükség a számviteli törvény alapján erre a szándéknyilatkozatra.
Bazin Géza (MSZP) képviselő elmondta, 2006-ban 33 új autóbusz érkezett Miskolcra, ebben a ciklusban vajon mennyi?
Zsiga Marcell alpolgármester elmondta, nyolc év alatt 33 busz beszerzése nem nagy teljesítmény, az első Orbán-kormány idején 90-nél is több új busz érkezett Miskolcra.
Soós Attila (Fidesz) képviselő szerint ismét kiderült, mennyire nem veszik komolyan a képviselői munkát a szocialista képviselők: az előterjesztés nem arról szól, hogy az általuk annyit emlegetett „komfort-levelet” kellene kiadnia az önkormányzatnak. Itt egyszerűen arról kell nyilatkoznia a közgyűlésnek, hozzájárul-e hogy Miskolcon tartósan, folyamatosan működjön a tömegközlekedés. Minden más riogatás, félrevezetés, régi MSZP-s beidegződés.
Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő arról szólt, szomorú, hogy eljutottak odáig, hogy a helyi tömegközlekedés állapota ilyen összefüggésben merül fel. Miskolc tömegközlekedése valamikor a legjobbak között volt. A képviselő szerint az elmúlt húsz év gazdaságpolitikája okozta nehézségek, s az ebből adód pénzhiány a problémák oka ezen a területen is.
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető javasolta, menjenek el közösen az MVK-hoz, nézzék meg mi ott a helyzet, s aztán onnan lehet folytatni a vitát.
Jakab Péter (Jobbik) képviselő elmondta, nem érti, miért kell evidenciákról dönteni: nyilván, hogy egy ilyen város fenn akarja tartani a tömegközlekedést.


14.10
Ingatlanértékesítés


Ezt követően tárgyaltak a Brigád úti óvoda fenntartói jogának átadásáról, majd a javaslatról egyes ingatlanok értékesítésére. Mint ismeretes, nyolc, leromlott állapotú, a stratégiai vagyonhoz nem tartozó ingatlant értékesítene a MIK Zrt. idén. A hasznosítás azért szükséges, hogy az abból befolyó összegből finanszírozni tudja a város a 2005, 2006-ban kibocsátott MIK-es kötvények törlesztő részleteit.
Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő szerint nehezen fenntartható ingatlanokról van szó, s helyeselnék az értékesítést, ha a befolyó összeget forrásteremtő beruházásokra fordítanák. Jelen esetben azonban hiteltörlesztésről van szó, feneketlen kútba dobják a pénzt. Nem a várost fogja gazdagítani, hanem azokat, akik a kölcsönt adták.
Tompa Sándor (DK) képviselő szerint jelen esetben sem helyeslik, hogy egy ilyen horderejű előterjesztés sürgősséggel kerül a napirend előtt. Azt sem helyesli, hogy a jelenlegi, nyomott árakon tervezik a nyolc ingatlan értékesítését. Javasolja, tárgyalják később a dolgot, amikor talán már értékesebbek lesznek az ingatlanok.
Jakab Péter (Jobbik) képviselő feltette a kérdést, kiket terhel a felelősség azért, hogy ezek a korábban nagy értékű ingatlanok olyan állapotba kerültek, hogy most már szabadulna tőlük a város.
Földesi Norbert szerint nagy dolog lenne, ha a jelen helyzetben sikerülne az ingatlanok értékesítése – szurkol ezért – de felmerül a kérdés, mi lesz a jelenlegi lakóikkal? Miből finanszírozzák elhelyezésük költségeit?
Soós Attila (Fidesz) képviselő hangsúlyozta, az előző városvezetés idején keletkeztek azok a kötelezettségek, a kötvények kibocsátásával, amelynek a törlesztésére most forrást kell találni. Nem az utóbbi három évben került ilyen helyzetbe az ingatlanpiac, s az értékesítésre szánt ingatlanok sem most amortizálódtak le. Azon kellene elgondolkodnia a szocialistáknak, hogyan sikerült ilyen helyzetbe hozni a miskolci ingatlanpiacot.
Mokrai Mihály (MSZP) képviselő szerint az ingatlanok közül néhányat már az ő idejükben is megpróbáltak értékesíteni, de jóval magasabb árakon, felmerül a kérdés, nem valami kiárusításról, „mutyi”-ról van-e szó?
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető elmondta, nehéz szavakat találni az ilyen hozzászólásokra, visszautasítja és példátlannak tartja, amit Mokrai Mihály megenged magának. Senki nem kötelezte a szocialistákat, hogy annak idején olyan kötvényeket bocsássanak ki, amelynek nem tervezték meg a visszafizetését. Az akkori városvezetés ötlete volt, hogy ingatlanértékesítésből, és a Főutca Pláza Projektből törlesszenek. Milyen gazdasági koncepció az, amely nem számol az ingatlanpiac változásaival? A MIK vezetése lehetővé tette, hogy a frakcióvezetők személyesen járják be, tekintsék meg az érintett ingatlanokat, miféle mutyiról beszélnek?
Soós Attila szerint teljes egészében a szocialistáknak köszönhető, hogy itt tart az ingatlanpiac, az ingatlanoknak az értéke. Jogukban áll megbízni egy független értékbecslőt az ingatlanok felértékelésével.

13.50
SZMSZ-módosítás


Javaslatot tárgyalt a grémium a Polgármesteri Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatának módosításáról is, amelynek egyik leglényegesebb eleme, hogy az eddigi egy helyett két aljegyző alkalmazását irányozza elő.
Mokrai Mihály (MSZP) képviselő kérte, hogy az ilyen terjedelmű anyagokat időben küldjék ki, mert így esély sincs rá, hogy megfelelően áttekintsék. A képviselő szerint ez már a kilencedik SZMSZ-módosítás, ami megnehezíti a működést, hiszen mikorra az érintettek megszoknak egy struktúrát, az már változik. Mint mondta, örül neki, hogy „három év alatt eljutnak odáig, ahogy ők annak idején itt hagyták neki a városházát”. Még egyszer kérte, időben küldjék ki az ilyen anyagokat, ne sürgősséggel.
Nehéz Károly (Fidesz) képviselő elmondta, a kapacitások jobb kihasználása érdekében támogatandónak tartja az előterjesztést.
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető ugyancsak arról szólt, hosszasabb előkészítést igényelt volna az előterjesztés, a legjobb szándékkal sem tudnak ilyen hirtelen felelős döntést hozni. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető elmondta, valóban szerencsésebb lett volna, ha korábban elkészül az anyag, azonban ennek a struktúrája lehetővé teszi a gyors értelmezést. A frakcióvezető elmondta, a két aljegyző tervezett alkalmazása a közgyűlési anyagok előkészítését is meggyorsítja.


13.45
Útszakadás-helyreállítás


A sürgősségi indítványok között került napirendre a javaslat a Szentpéteri kapu 11-13. sz. fölötti útleszakadás helyreállítására vonatkozó vis maior pályázathoz szükséges önrész biztosításáról, a szociális célú városrehabilitáció módosítása, valamint a Vasgyári piac üzemeltetői szerződésének módosítása is. Miskolc önkormányzata és a Kiskereskedők Országos Szövetségének B.-A.-Z. Megyei Szervezete – KISOSZ - között 2004. november 3-án együttműködési, 2004. december 31-én pedig üzemeltetési megállapodás jött létre a Vasgyári piac fejlesztésére és üzemeltetésére. A KISOSZ 2012. január 1-jétől a törvényi szabályozás értelmében gazdasági tevékenység folytatására csak az általa létrehozott KISOSZ Nonprofit Kft. keretei között jogosult.
A KISOSZ jelezte, hogy megalapították a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei KISOSZ Nonprofit Kft.-t, és kezdeményezik az üzemeltetési szerződés módosítását arra vonatkozóan, hogy a továbbiakban a KISOSZ helyett a Nonprofit Kft. lássa el a szerződésbe foglalt kötelezettségeket a piac működtetésére.

kozgyules_130516ml_24.jpg

13.30
Belvárosi revitalizáció


Javaslat került a közgyűlés elé a belváros revitalizációja érdekében határozatok meghozataláról, és a közterületek használatáról szóló önkormányzati rendelet módosításáról is.
Pfliegler Péter alpolgármester kiegészítésében elmondta: az önkormányzat céljai között szerepel a belváros hagyományos kereskedelmi centrumának számító terület – elsősorban a Széchenyi utca – vonzóbbá tétele. Ehhez a célhoz illeszkedve a kereskedelmi funkció erősítését, több, egymástól független, önkormányzati szabályozás hatálya alá tartozó területen lehet elősegíteni.
A fenti célok megvalósulásának elősegítése érdekében, az előterjesztés az alábbiakra tesz javaslatot:
A Széchenyi utcai üzletek elérhetőségét, lefedettségét a Régiposta utcai parkolóházban és az Európa téri mélygarázsban történő parkolás nagyobb részben biztosítani tudja, ezért az önkormányzat biztosítson díjmentes parkolási lehetőséget péntek 18.00 órától hétfő reggel 8.00 óráig terjedő időtartamra május 24-től augusztus 31-ig.
A leírtak szerint, a bevásárlási szokásokat az adott területen rendelkezésre álló parkolási lehetőségek erősen befolyásolják. A Széchenyi utcai bevásárlás vonzóbbá tételének egyik feltételét megteremtheti a bevásárláshoz szükséges kulturált, adott időszakra érvényes díjmentes parkolási lehetőség biztosítása.
Ugyancsak javasolja az előterjesztés, hogy azon gépjárművezetők, akik a fent meghatározott időben a Régiposta utcai parkolóházban vagy az Európa téri mélygarázsban parkolnak, jegyeik felmutatásával ingyenesen vehessék igénybe a villamosközlekedést a Városház tér – Szemere utca – Ady híd közötti területen.
Ez hatással lehet a közlekedési szokások változására, a közösségi közlekedési eszközök igénybevételére, tovább növelheti a város által biztosított kedvezmények igénybevételére való állampolgári hajlandóságot.
Az előterjesztés harmadik javaslata, hogy az idevonatkozó helyi rendeletben meghatározott kereskedelmi egységek üzemeltetői üzleteik előtt, az üzletben forgalmazott termékek bemutatására, árusítására 90 százalékos díjkedvezményt vehessenek igénybe a belváros Széchenyi utca – Városház tér – Ady Endre utca közötti szakaszán a május 24. - augusztus 31. közötti időtartamban.

Mokrai Mihály (MSZP) képviselő kérdezte, mennyibe fog mindez kerülni a városnak – hiányolta az erről, a bevételek csökkenéséről szóló kimutatást. A képviselő helyeselte a kezdeményezést, amely véleménye szerint elősegítheti, hogy áttegyék a belvárosba a kereskedelem súlypontját, és megtöltsék élettel a főutcát. Mint mondta, összességében egy jó anyagról van szó.
Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) képviselő hangsúlyozta, ez a városvezetés célul tűzte ki, hogy élettel töltse meg a belvárost, a sétálóutcát – ami a korábbiaknak nem sikerült – szeretnék, ha az üzletek forgalma is fellendülne, ennek érdekében dolgozták ki ezeket az intézkedéseket, amelyektől sokat remélnek. Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő elmondta, ők is támogatják az előterjesztést, ugyanakkor javasolják, ne csak egyes személyek, hanem családok is kaphassák meg a kedvezményt.

13.10
Építési szabályzat


A sürgősségi indítványok között elsőként a Miskolc Építési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet (MÉSZ) és Településszerkezeti Tervének (TszT) módosításáról tárgyaltak, mivel ez szükségessé vált az M30-26 sz. főút Miskolc északi elkerülő II. ütem, 306.sz. főút nyomvonalán és a Miskolc – Felsőzsolca közötti árvízi öblözet területét illetően.

Egy 2012-es kormányrendelet a 306. számú, Miskolcot északról (az M30 és a 26. számú főút között) elkerülő főút II. ütemét nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősítette. A 2010-es, Felsőzsolca területét érintő árvizet követően, a korábban tervezett és a MÉSZ-ben leszabályozott út áttervezésre került. A TszT, MÉSZ tervezete elkészült az új útterveknek és árvízi öblözetnek megfelelően. 
Tompa Sándor (DK) képviselő szerint nagy jelentőségű ügyről van szó, s kifogásolta az előkészítő munkát. Azt, hogy nem időben és nem színesben kapják meg az anyagot, ebből nehéz kihámozni, mit akarnak tenni. Kérte, cseréljék le a beszkennelt mellékleteket színes, értelmezhető változatra.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető felhívta a figyelmet, nem a színes mellékletek képezik az előterjesztés lényegét, hanem az, hogy a város 11 milliárdot kap közlekedésfejlesztésre, számos új funkcióval, a belváros tehermentesítésével.
Földesi Norbert szerint állami beruházásról van szó és méltatlan arról vitát kezdeni, ha egy képviselő színes mellékleteket kér.
Jakab Péter (Jobbik) képviselő szerint az a lényeg, hogy ebből a beruházási pénzből miskolci vállalkozások részesüljenek.

11.10
Rendőrségi beszámoló


Beszámolót tárgyal a grémium a Miskolci Rendőrkapitányság 2012. évi munkájáról is.
E szerint a megye összes ismertté vált bűncselekményének 46 százalékát tavaly a Miskolci Rendőrkapitányság illetékességi területén követték el, s ezen cselekmények 83 százaléka  Miskolcot érintette.
A rendőrkapitányság illetékességi területén az elmúlt évben 13 871 bűncselekmény vált ismertté – szemben a 2011. évi 10 027-tel – ami 38,3 százalékos emelkedést mutat. A bűnözés struktúrájában nem történt jelentős változás, a bűncselekmények döntő hányadát – 56 százalékát – 2012-ben is a vagyon elleni cselekmények tették ki.

A korábbi évhez képest többletként megjelenő, 3844 bűncselekmény közül a beszámoló szerint 2785 olyan kategóriákhoz köthető, amelyek kevésbé irritálják a lakosságot. Ezek közé tartozik a magánokirat-hamisítás, a visszaélés okirattal, a csalás, illetve a szerzői, vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése.
A büntetőeljárások során a tavalyi évben 3529 elkövető vált ismertté, ami csaknem tíz százalékos emelkedést mutat a korábbi év adataihoz képest. A gyermekkorú elkövetők száma 110-ről 200-ra, a fiatalkorúaké pedig 365-ről 415-re nőtt. A női elkövetők aránya gyakorlatilag nem változott – 19,4 százalékos – a külföldieké pedig mindössze 4 ezrelék. A gyermekkorú, illetve fiatalkorú elkövetők számarányának növekedése a szakemberek szerint egyértelműen azt jelzi, hogy fokozni kell a feléjük irányuló bűnmegelőzési tevékenységet.
A bűnelkövetők magatartását kiváltó ok – főleg az erőszakos, garázda jellegű bűncselekmények esetében – leggyakrabban a túlzott alkoholfogyasztás. A vagyon elleni bűncselekmények elkövetése mögött azonban már legtöbb esetben a bűnözői életszemlélet áll. Problémát okoznak a folyamatosan megjelenő fiatal, a hatóság előtt még nem ismert kriminális személyek, valamint a nem helyi illetőségű, esetleg a vonzáskörzeten túlról érkező elkövetők, akik felderítése a hagyományos nyomozói módszerekkel nehézségekbe ütközik.

A Miskolci Rendőrkapitányság 2011-ben 11 207 bűncselekmény esetében fejezett be büntetőeljárást, ez a szám 2012-ben 12 635-re nőtt. Összesen 7354 sértett vált ismertté, szemben az előző évi 6171-el, ami 19,2 százalékos emelkedés.
Tovább nőtt az időskorú, 60 év feletti sértettek száma (1692-ről 2100-ra), illetve a fiatalkorúaké is - 262-ről 314-re. Az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények közös jellemzője, hogy főként vagyon ellen irányulnak. Az élet elleni bűncselekmények száma ebben a körben sem haladja meg a más korosztályok sérelmére elkövetett cselekmények arányát. Az időskorúak áldozattá válásának elsődleges oka sok esetben erősen leromlott egészségi állapotuk, amely miatt védtelenebbek a támadásokkal szemben. Közrejátszik még hiszékenységük, magányosságuk, pénzkezelési, pénztárolási szokásuk is.
Jellemző elkövetők ebben a körben az úgynevezett házaló bűnözők, akik különféle színlelt vásárlási vagy eladási szándékkal jelennek meg az idősek lakásán, ahol a háziak figyelmét elterelve, eltulajdonítják készpénzüket, értékeiket.

A gyermekkorúakat érintő bűncselekmények közös jellemzői a tapasztalatok szerint az életkorból adódó könnyelműség, az értékek iránti felelőtlenség, a túlzott hiszékenység, valamint a testi fejletlenség. A gyerekek általában nem éreznek felelősséget tárgyaik, értékeik iránt. Azokat többszöri figyelmeztetés ellenére is őrizetlenül hagyják, s túlzott hiszékenységet tanúsítanak ismeretlen személyek iránt. Az ilyen típusú lopások, rablások már nem csak a közép és felsőfokú iskolákban, hanem az általános iskolások körében is rendkívül elterjedtek – hangsúlyozza a beszámoló.

A leírtak szerint a bűnözés szerkezetében továbbra sem várható különösebben nagy átrendeződés. Ugyanakkor – az utóbbi évek tendenciájára és a társadalomban végbemenő negatív folyamatokra tekintettel – félő, hogy a kedvezőtlen folyamatok tovább folytatódnak, ami különösen igaz lehet az internethez kötődő bűncselekmények egyre nagyobb arányú térnyerésére.

kozgyules2_130516ml_24.jpgBogyay Ferenc városi rendőrkapitány szóbeli kiegészítésében elmondta, a miskolci rendőrség eddig is lépést tartott a bűnözéssel, s visszautasítja, hogy hamisítanák a statisztikai adatokat. Mint mondta, sajnálatosnak tartja, hogy nem mindenki várta meg a közgyűlést a beszámoló véleményezésével, a sajtóban tette meg ezt. A kapitány szerint az anyag azon megállapítása, hogy nem várható a helyzet javulása, az internetes bűnözésre vonatkozott – aki az egészet elolvasta, láthatta – a jogosulatlan közbiztonsági tevékenységre vonatkozó, 2011-es szabálysértési eljárások száma egyszerű elírás miatt került az anyagba. Mint Bogyay Ferenc fogalmazott, ha a beszámolóról szavaznak, vegyék tekintetbe, hogy ott van mögötte több mint hatszáz, nehéz körülmények között dolgozó rendőr kollégájának a munkája is.

Kriza Ákos megköszönte a miskolci rendőrök munkáját, mint mondta, rendszeresen egyeztetnek, a város és érintett hatóságai mindent megtesznek, hogy segítsék a rendőrök közbiztonsági tevékenységét. Eltökélt szándékuk, hogy tovább folytassák az együttműködést a biztonságos város megteremtése érdekében.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető is köszönetet mondott a rendőri állománynak tevékenységéért. Mint mondta, a megelőző sajtópolémia igyekezett sötét képet festeni a város közbiztonsági helyzetéről. A politikus szerint a különféle statisztikák nagyon sokféle értelmezést tesznek lehetővé, lehetnek bennük torzítások, sok mindent ki lehet olvasni belőlük. Aki azt olvassa ki belőlük, hogy Miskolcon nagy számban növekedtek a bűncselekmények, rosszul értelmezi a számokat – ez nincs így. Sok lényeges intézkedés történt a közbiztonság javítása érdekében, több rendőr, vegyes járőrpár van a közterületeken, az intézkedések folyamatosan hoznak eredményeket.
Jakab Péter (Jobbik) képviselő szerint ez a beszámoló a rendőrség kapitulációjának a beszámolója, egyebek mellett 40 százalékkal nőtt a regisztrált bűncselekmények száma, s nem is prognosztizálják a helyzet javulását. A rendőrség nem a bűncselekmények visszaszorítására törekszik, hanem hogy ezekből minél kevesebb jelenjen meg a statisztikákban.
Kovács Józsefné (Fidesz) képviselő egy esetről szólt, amikor a közelmúltban egy templomban imádkozó idős nőnek a kezéből lopták ki a táskát. A képviselő riasztónak nevezte az esetet, kiemelt odafigyelést kérve a hasonló események megelőzésére. Kovács Józsefné kiemelte a Start program lehetőségeit, amely szemléletváltást jelent: nem segélyt osztogatnak, hanem értelmes, jövedelemszerző elfoglaltságot biztosítanak a rászorulóknak, ennek jelentős a bűnmegelőző hatása is.
Nehéz Károly (Fidesz) képviselő szerint a statisztikák adatok – hogy ezekből ki milyen véleményt alkot, az már szubjektív. A miskolciak számára nem a statisztikai az érdekes, hanem az, hogy milyen a közrend, hogyan érzik magukat az itt élők? Biztonságosan tudnak-e hazamenni? Biztonságban vannak-e az értékei? A képviselő kiemelte azokat a városi intézkedéseket, amelyek az utóbbi időben történtek a közrend javítása érdekében – a járőrpárok létrehozását, a rendszeres hatósági ellenőrzéseket, az önkormányzati rendészet létrehozását, a „fészekrakó-ügy” megoldására irányuló intézkedéseket.
Fodor Zoltán (MSZP) képviselő szerint a bűnözés kezelésénél a kiváltó okok megszüntetése is fontos, mint mondta, véleménye szerint a beszámoló korrekt, megköszönte a rendőrök munkáját.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető kiemelte: a beszámoló adatai nem azt jelentik, hogy 2012-ben 38 százalékkal több bűncselekményt követtek el – hanem azt, hogy ennyivel több büntetőügyet zártak le, ezek viszont nem feltétlenül abban az évben keletkeztek. Mint a politikus fogalmazott, ez is mutatja, mennyire fontos a statisztika megfelelő értelmezése.
Nem csak rendőrségi kérdés hogy Miskolcon rend legyen, ez városvezetői felelősség is. Az önkormányzat egyebek mellett 65 millió forinttal támogatta a járőrpárok kialakítását, s a megyei jogú városok közül elsőként hozta létre az önkormányzati rendészetet. A kiváltó okok megszüntetése terén nagy lépés lesz a „fészekrakó ügy” megoldása.
Tompa Sándor (DK) képviselő szerint csökkent a városlakók biztonságérzete, a kialakult helyzet azonban nem a rendőrség felelőssége – leírták azokat a társadalmi kiváltó okokat, amelyek ezt előidézték. A magyar lakosság elszegényedése tetten érhető, kormányzati intézkedésekre lenne szükség, amely megállítja az elszegényedést, hogy ne kelljen mindenki mellé rendőrt állítani.
Szabó Sándor (KDNP) képviselő elmondta, szemmel látható a belvárosban a rendőrjárőrök megszaporodása, ami őt is és az ott lakókat is biztonságérzettel tölti el. A Deszkatemető területén nincs olyan hét, hogy ne lenne lopás, rablás, a Jókai lakótelepről is érkeznek olyan megkeresések, hogy szereltesse le a padokat, asztalokat, mert egyesek ezeket nem rendeltetésszerűen használják. Ezekre a területekre is nagyobb rendőri jelenlétet kért.

Jakab Péter (Jobbik) képviselő szerint, ha egy valótlan adat van a beszámolóban, akkor több is lehet – lesz-e következménye ennek? Mint mondta, becsüli, hogy a beszámolóban őszintén beismeri a rendőrkapitány: ilyen feltételrendszerrel nem tudnak jobb statisztikát produkálni.

Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető szerint akárhonnan nézzük, emelkedett a kimutatott bűncselekmények száma Miskolcon, erre régóta nem volt példa. Az adatok tükrözik, hogy a rendőrség próbál megfelelni a feladatoknak, kérdezte, hogyan vált be az új ügyeleti szolgálat, nem nehezíti-e a rendőrség munkáját? Igazodnak-e a traffipax-elhelyezések azokhoz az útvonalakhoz, ahol nagy számban történnek balesetek? Az ellenzéki politikus szerint a nagy tervek ellenére gyakorlatilag semmi nem történt az elmúlt három évben a közbiztonság javítása érdekében.
Kriza Ákos polgármester szerint ez színtiszta demagógia, s szemészt javasolt Földesi Norbertnek, ha nem látja a közbiztonság javítására tett intézkedéseket.
Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő egyetértett azzal, hogy a közbiztonság nem csak rendőrségi ügy. Visszautalt a gyermekkorú bűnözők számának növekedésére, a munkanélküliségre, felemlítve ebben a korábbi szocialista kormányok felelősségét. Egyre kevesebb pénz jut a rendőrségre, egészségügyre, gyermeknevelésre – ennek isszuk a levét.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) képviselő arról szólt, jó hír, hogy Sebestyén László országgyűlési képviselő támogatásával rendőrállomás létesül Lyukóban, amelynek érzékelhető hatása lesz a közbiztonságra. A képviselő arról is szólt, hogy a közbiztonsági problémák kialakulásához, elmélyüléséhez több városrészben jelentősen hozzájárult a „fészekrakó” családok beköltöztetése, amit a miskolciak nem bocsátanak meg a szocialistáknak. 
Bazin Géza (MSZP) képviselő szerint biztonságos, élhető várost ígértek, melyik ebből a „biztonságos”, a rendőrség statisztikái nem ezt tükrözik? A képviselő konkrét választ kért a rendőrkapitánytól: nő, csökken vagy stagnál a bűnözés Miskolcon? Meg kell nézni a korábbi adatokat, akkor kiderül, most vagy akkor volt-e jobb a közbiztonság?
Simon Gábor (MSZP) képviselő elmondta, a rendőrség minden évben egy tükröt tart a képviselők elé, ha a tükörben látott kép nem kedvező, akkor nem a tükröt kell okolni.

Mokrai Mihály (MSZP) képviselő szerint szervesen összekapcsolódik a munkahelyteremtés és a közbiztonság helyzete. Nem nagyon tudja felsorolni, mit tett a kormány ezeken a területeken az általános helyzet javítása érdekében.
Kriza Ákos polgármester kérte, maradjanak a tárgynál, a Miskolci Rendőrkapitányság 2012-es beszámolójáról van szó.
Kovács László (KDNP) képviselő elmondta, ha ő is olyan demagóg akarna lenni, mint az MSZP, ekkor úgy fogalmazna, sikerült eltakarítani azt a romhalmazt, amit a szocialisták a közbiztonság terén is hátrahagytak. Ő mindig tartózkodott az ilyen megnyilvánulásoktól, biztos benne, a város vezetése most és korábban is azon dolgozott, hogy javítsa a közbiztonság helyzetét, amely túlmutat választási ciklusokon, s nagyon mély okai, összefüggései vannak. Hatékonyabb kommunikációt javasolt a rendőrség és a helyi képviselők, lakosok között. A képviselő szerint ez a városvezetés három év alatt többet tett a közbiztonság javításáért, mint az előző nyolc év alatt. Kovács László tételesen felsorolta ezeket az intézkedéseket – egyebek mellett a lovas mezőőrök szolgálatba állítását, a vegyes járőrpárok támogatását, a hatósági ellenőrzéseket, a „fészekrakós” követelések megvásárlását, a járandóságok közterületi kifizetésének tilalmát. A közterületi kamerarendszer bővítését, a segélyhívó oszlopok felállítását, azt,hogy csak azok részesülhetnek segélyben, akik rendben tartják a lakókörnyezetüket. Hogy állíthatják azt, hogy három év alatt semmi nem történt? – tette fel a kérdést a képviselő, azt is megemlítve, hogy – a szocialisták értelmetlen segélyezési gyakorlatával szemben – a jelenlegi vezetés az hasznos, értékteremtő munkát támogatja. A Start programban több százan jutottak munkához, jövedelemhez oly módon, hogy közben a város közterületei is szépülnek, rendeződnek.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető elmondta, a negatív folyamatok már jóval korábban elkezdődtek, a rendszerváltáskor pedig felerősödtek. Méltatlannak tartja, hogy az ellenzék országos összefüggéseket próbál keverni ebbe a vitába, mindenki számára látható, hogy a város és a kormány mindent megtesz a közbiztonság javítása érdekében, számtalan intézkedést hoztak ennek érdekében. Ezt a munkát folytatni kell, le kell vonni a konzekvenciákat, s fokozott hangsúlyt helyezni a megelőzésre. Molnár Péter pozitívan értékelte, hogy az állampárti viszonyokkal szemben – amikor a lakosság félt a rendőröktől – most bizalommal fordul hozzá. A frakcióvezető is megköszönte a rendőrség munkáját, további eredményes tevékenységet kívánva nekik.
Kiss János elmondta, nem állítják azt, hogy mindenki biztonságban érzi magát, a helyzet azonban sokat javult az MSZP-s vezetés ideje óta. Tovább folytatják a rendőrség közterületi jelenlétének támogatását, s a „fészekrakó-ügyben” nagyon közel állnak a megoldáshoz.
Zsiga Marcell alpolgármester szerint valódi szemléletváltás ment végbe a rendőrségnél az elmúlt időszakban. Jelentős számú rendőr, és több mint húsz rendőrautó érkezett Miskolcra, javultak a technikai ellátás feltételei, erősödött a közterületi jelenlét.


10.10

Gyermekvédelmi feladatellátás
Ezt követően tárgyalták a képviselők a helyi önkormányzat gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatainak ellátásáról szóló előterjesztést.

A vitában Mokrai Mihály (MSZP) képviselő indulatos hozzászólása közben Kriza Ákos polgármester felfüggesztette az ülést, és öt perc szünetet rendelt el.

Jakab Péter
(Jobbik) képviselő kifogásolta, hogy a beszámoló szerint a családsegítő központ kiemelkedő munkát végzett – ezt cáfolják a városi rendőrkapitányság soron következő beszámolójának adatai, amelyek szerint jelentősen emelkedett a gyermek- és ifjúkori bűnözés. Több helyen – különösen Lyukóban – gyermekveszélyeztetés valósul meg, a hatóságok passzívak, emiatt növekedhet fel egy egyre népesebb és brutálisabb bűnözői generáció egyes városrészekben. Ők nem rossz szándékkal jelzik a problémákat a családsegítőnek, hanem jó szándékkal.

Kriza Ákos
kérte, a problémákat személy szerint neki jelezzék.

Mokrai Mihály
(MSZP) képviselő elmondta, ez fontos anyag, a gyermekeinkről szól, az önkormányzat lehetőségeit jelentősen korlátozták a gyermekvédelem területén. A képviselő kiemelte például az iskolai erőszakot, mint mondta, a nevelőknek nincs olyan eszközrendszer a kezükben, amellyel vissza tudnák ezt szorítani, vagy legalább kezelni. Nincs megoldva a probléma rendszerszintű kezelése. A nevelőszülői hálózat abban a formában, ahogy annak idején létrehozták, gyakorlatilag már nem létezik, átvette az egyház, bízik benne, hogy a gyermekek érdekei nem sérülnek. Mokrai Mihály szólt a Bokréta utcai bölcsődében bekövetkezett vakolatomlásról, kiemelve, megfelelő körülményeket kell teremteni a gyerekek számára.

Kriza Ákos elmondta, mindannyian aggódunk gyermekeinkért, öt perccel az események után már a helyszínen volt, átfogó vizsgálatot indított el az intézmények műszaki állapotára vonatkozóan. Nem lehetett látni, milyen műszaki állapotban van a bölcsőde homlokzata, az a legfontosabb, hogy még egyszer ne fordulhasson elő ilyen eset.
Kovács László
(KDNP) képviselő visszautasította, hogy a közgyűlésben bárki is politikai hangulatkeltésre használjon drámai, sajnálatos eseményeket. Mint mondta, legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhatnak szerencsétlen események – lásd a pár évvel ezelőtti stukkóomlást – rosszízű, s nem vezet sehová, ezeket hangulatkeltésre használni. A képviselő javasolta a jövő évi költségvetésből egy terepjáró beszerzését a nehéz terepen dolgozó védőnők munkájának segítésére, s a Fidesz-KDNP frakciók nevében köszönetet mondott a védőnőknek áldozatos munkájáért.

Seresné Horváth Zsuzsanna
(Fidesz) képviselő a beszámoló demográfiai adatait említve elmondta, ezek azt mutatják, sajnos Miskolcon is elöregedőben van a társadalom, mindent el kell követni, hogy szülessenek gyermekek, – főleg olyan családokban, ahol el is tudják őket tartani. A képviselő elmondta, tavaly volt az első olyan év, amikor több gyermek született, mint a megelőző esztendőben. Seresné Horváth Zsuzsanna szólt azokról az intézményi átszervezésekről, támogatási rendszerekről is, amelyekkel a hatékony gyermekjóléti intézkedéseket segítik Miskolcon.
Pakusza Zoltán
(Jobbik) képviselő a szülők felelősségét hiányolta, amely elmondása szerint sehol nem szerepel az anyagban. Szomorúnak nevezte, hogy nincs szankcionálisi lehetőség – nem fogadták el a Jobbik erre irányuló javaslatát – a nevelési kötelezettségeiket elmulasztó szülők ellen

Kiss János
(Fidesz) frakcióvezető a bölcsődei vakolatomlással kapcsolatban elmondta: volt az intézményben egy rendkívüli szülői értekezlet, és a résztvevők sokkal nagyobb önmérsékletet tanúsítottak, mint Mokrai Mihály képviselő. Az volt a lényeg, hogy higgadtan, közösen találjanak megoldásokat a hasonló esetek elkerülésére – ott is megköszönte ezt a hozzáállást és itt is megköszöni. Kiss János elmondta, a családsegítő intézmények munkatársai „kereszttűzben” végzik a munkájukat, majd egy hatékony svéd felzárkóztatási modellt említett a hatvanas évekből, amelyet teljes szociális letámadásnak nevezett.
Pakusza Zoltán
(Jobbik) elmondta, az elmúlt évben 80.9 százalékkal nőtt a gyermekkorú bűnelkövetők száma. Nem lehet eredményes megelőzési munkáról beszélni ilyen körülmények között, csak a bizonyítványt magyarázni.
Molnár Péter
(KDNP) frakcióvezető kért mindenkit, aki felelősen kíván politizálni, megfelelő higgadsággal, felelősséggel nyúljon ehhez a témához. Már a ’80-as években elindult az a társadalmi folyamat, amely a jelen problémákban kulminálódik, ezt a folyamatot csak a gyökereknél lehet orvosolni, nagyon fontos a nevelés, oktatás. A legnagyobb elismerést, támogatást érdemlik mindazok a védőnők, családsegítők, akik ezen a területen dolgoznak.

Váradi Gábor
, a Miskolci Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke elmondta: álláspontjuk szerint a gyermeknek családban a helye. Még akkor is, ha ez esetleg nem mindig tudja biztosítani számára a megfelelő körülményeket. Váradi Gábor szerint Lyukóban félelmet keltenek a jobbikos képviselők akciói. Toleránsan, megértően kell kezelni a problémákat, nagyon fontos, hogy megfelelően lekössék a fiatalok szabadidejét, ehhez a kisebbségi önkormányzat partneri segítséget ajánl, csakúgy, mint a védőnők munkájának támogatásához.
Kiss Gábor
alpolgármester a vita lezárásaként elmondta, az elhangzottak egy része már messze nem gyermekvédelmi feladat – a bűnüldözés kategóriáját érinti – ez nem azt jelenti, hogy ezzel nem kell foglalkozni, de ez a napirend most nem erről szól. Kiss Gábor szerint nem használnak a rendszernek, ha a problémákat politikai szintre emelik. Miskolc hatalmas intézményrendszert működtet, ez az elmúlt évtizedekben nagyon rossz állapotba került, a felújításban évtizedes elmaradások vannak. A megoldásokat, rekonstrukciót összefogással, józan koncepciókkal kell keresni, nem politikai hangulatkeltéssel. Itt is szeretne kiállni a szociális dolgozók mellett, akik a meglévő, nehéz körülmények között, erőn felül teljesítenek. Kérte, ne őket zaklassák munkájuk közben, ha a felmerült problémákat a rendszer valamelyik politikus szerint nem képes kezelni, forduljon ezzel őhozzá vagy a polgármesterhez. Nyitottak a megbeszélésekre, a problémák megvitatására, az ő céljuk is a rend, a problémák megoldásán dolgoznak.

Sz. S.

Korábban írtuk!