Városinfó

Közgyűlés előtt a gyermekvédelem

2013-05-15 10:01

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE bolcsode_kilian_1107007_ja_12.jpg

A csütörtöki közgyűlésen Miskolc képviselőtestülete beszámolót is tárgyal a helyi önkormányzat gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatainak ellátásáról.

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény szerint a helyi önkormányzatnak a gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatai ellátásáról minden év május 31-ig – külön jogszabályban meghatározott tartalommal – átfogó értékelést kell készíteni. A beszámoló átfogó képet nyújt az előző évben tett intézkedések hatásairól és eredményeiről. Kirajzolódnak azok a területek, ahol további előrelépésekre van szükség. A gyermekvédelmi intézményrendszer képviselői és a jelzőrendszer tagjai számára előrevetíti a jövő feladatait.

2012. évben Miskolcon, havonta átlagosan 4269 gyermek részesült rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben. A kérelmezők nehéz anyagi, szociális körülmények között élő, gyermeket nevelő családok voltak – tájékoztat a beszámoló. A múlt évben 494 kérelmet utasítottak el.

A bölcsődék kapcsán kiderül: 2012-ben az Egyesített Bölcsőde és Egészségügyi Szolgálat Miskolc város területén a bölcsődei ellátást 10 telephelyen, 540 férőhellyel biztosította. Az év közben megüresedő bölcsődei férőhelyek minden alkalommal a várakozókkal kerültek feltöltésre.

A Gyermekjóléti szolgáltatásokat végző Miskolci Családsegítő Szolgálat, Regionális Módszertani Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Megyei Módszertani Központ, Gyermekjóléti Központ (2013. január 1. napjától az intézmény feladatait a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekvédelmi Intézmény- Módszertani Központ látja el) működési adatai érdekes számadatokat mutatnak. A gyermekjóléti szolgáltatás vonatkozásában az intézmény Miskolcon három területi szolgáltatási központon keresztül biztosította a feladatellátást. Ebből az egyik az Arany János úti Területi Szolgáltatási Központ. Itt Az egyéni esetkezelés, és az individuális szociális munka területén, a 2012. év folyamán 867 klienssel kerültek kapcsolatba a munkatársak. Az anyagi problémák szerepelnek az első helyen (357), majd második helyen gyermekintézménybe való beilleszkedési nehézség (242). A magatartás, teljesítményzavar (pl.: mindenféle iskolával kapcsolatos jelzések) szerepel a harmadik helyen (56), a gyermeknevelési (130), szülői elhanyagolás (19), szülő vagy család életvitele (21), majd a családi konfliktus (28) következik a „rangsorban”.

A második a Kassai úti Területi Szolgáltatási Központ. 2012. december 31-ig összesen 857 gyermeket vettek gondozásba (514 családból). Emellett 11 gyermek ügyében kaptak egyszeri, bírósági környezettanulmány elkészítésére vonatkozó megkereséseket. További 36 gyermek ügyében bizonyult elegendőnek az egyszeri szakmai segítségnyújtás/tanácsadás. 2012-ben vezető problémaként jelentkezett a magatartás- és teljesítményzavar. Összesen 1060 alkalommal érkezett ezzel kapcsolatos megkeresés 184 gyermek esetében. Második helyen az előzővel is összefüggő, gyermekneveléssel kapcsolatos problémák állnak, melyek száma továbbra is meghatározó volt. 2012-ben 892 megkeresés alapján összesen 145 esetet regisztráltak. Talán ezzel is összefügg, hogy nagymértékben jelentkezett a beilleszkedési nehézség, mint hozott probléma.

632 jelzés érkezett 58 gyerekkel kapcsolatban. Emellett jelentős volt még az anyagi-megélhetési probléma, mely rendszerint nagyon sok családot érint. Tavaly összesen 600 alkalommal kaptak ezzel kapcsolatban megkereséseket 199 gyermekre vonatkozóan.
A harmadik a Fazola úti Területi Szolgáltatási Központ. összesen 693 családdal foglalkoztak a családgondozók. Többségében a magántanulói státusz intézése kapcsán jelennek meg szolgálatnál a fiatalkorú várandós anyák. Csupán a lyukóvölgyi területen tapasztalják, hogy védőnői jelzések jönnek a várandós anyákról. Az ellátási területen 39 gyermekkorú és fiatalkorú által elkövetett szabálysértésről és 30 gyermek- és fiatalkorú ellen indult büntető eljárásról érkezett értesítés. A szabálysértések és bűncselekmények 11 esetben tulajdon elleni elkövetések voltak (bolti lopások, idősek táskájának ellopása, télen falopás).

Külön fejezetet szentel az anyag az Iránytű Szociális Szolgálat Gyermekjóléti Központnak. A Gyermekjóléti Központnak 2012 óta 1296 esetszámot regisztráltak. A szakmai tevékenységet tekintve 17.576 forgalomszám mellett, 1075 gyermekkel és 935 családdal került kapcsolatba.

A gyermekgondozás kapcsán kiderül, 2012-es évben 58 ellátásban részesülő gyermek volt. Ez 6058 gondozási napot jelent, átlaglétszámban pedig 17 főt. A jelzőrendszer tagjaival való állandó kapcsolatnak köszönhetően legtöbb esetben a Gyermekjóléti Szolgálatok jelzésére kerültek be gyerekek. De hosszan és részletesen adatokkal együtt ír a beszámoló a fiatalkori bűnözésről, a jelenlegi bűnügyi helyzetről is.

Az ilyen jellegű beszámolóban ez az utolsó, ami a közgyűlés elő kerül, a 2013-as már kicsit biztosan más lesz, hiszen Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlése 2012. szeptember 27. napján megtartott ülésén határozatával döntött a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekvédelmi Intézmény – Módszertani Központ létrehozásáról 2013. január 01. napjától kezdődően. Ezzel egyidejűleg a Miskolci Gyermekvédelmi Központ, illetve az Iránytű Szociális Szolgálat, valamint az Egyesített Bölcsőde és Egészségügyi Szolgálat intézményeket beolvadással, egyetemleges jogutódlással megszüntette.

minap.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!