Városinfó

Jellemző a nagyvárosi bűnözés

2013-05-12 08:48

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE rendeszeti_szerv_130404_ja_21.jpg

A megye összes, ismertté vált bűncselekményének 46 százalékát tavaly a Miskolci Rendőrkapitányság illetékességi területén követték el, s ezen cselekmények 83 százaléka  Miskolcot érintette. A bűncselekmények döntő hányada tehát továbbra is a nagyvárosi bűnözéshez kapcsolódik – derül ki egyebek mellett a városi kapitányság 2012. évi munkájáról készült beszámolóból, amely a jövő héten kerül a közgyűlés elé.

Eszerint a rendőrkapitányság illetékességi területén az elmúlt évben 13 871 bűncselekmény vált ismertté – szemben a 2011. évi 10 027-tel –, ami 38,3 százalékos emelkedést mutat. A bűnözés struktúrájában nem történt jelentős változás, a bűncselekmények döntő hányadát – 56 százalékát – 2012-ben is a vagyon elleni cselekmények tették ki. 

Több gyermekkorú elkövető

A korábbi évhez képest többletként megjelenő, 3844 bűncselekmény közül a beszámoló szerint 2785 olyan kategóriákhoz köthető, amelyek kevésbé irritálják a lakosságot. Ezek közé tartozik a magánokirat-hamisítás, a visszaélés okirattal, a csalás, illetve a szerzői, vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése
A büntetőeljárások során tavaly 3529 elkövető vált ismertté, ami csaknem tízszázalékos emelkedést mutat a korábbi év adataihoz képest. A gyermekkorú elkövetők száma 110-ről 200-ra, a fiatalkorúaké pedig 365-ről 415-re nőtt. A női elkövetők aránya gyakorlatilag nem változott – 19,4 százalékos – a külföldieké pedig mindössze 4 ezrelék. A gyermekkorú, illetve fiatalkorú elkövetők számarányának növekedése a szakemberek szerint egyértelműen azt jelzi, hogy fokozni kell a feléjük irányuló bűnmegelőzési tevékenységet.

rablas_ekszerbolt_130219_ja.jpg

A bűnelkövetők magatartását kiváltó ok – főleg az erőszakos, garázda jellegű bűncselekmények esetében – leggyakrabban a túlzott alkoholfogyasztás. A vagyon elleni bűncselekmények elkövetése mögött azonban már legtöbb esetben a bűnözői életszemlélet áll – sok elkövető életvitelszerűen a bűnelkövetésre rendezkedett be, nyíltan szembefordulva a társadalmi normákkal.
A helyi bűnözői kör a beszámoló szerint ismert, feltérképezett. Problémát okoznak viszont a folyamatosan megjelenő fiatal, a hatóság előtt még nem ismert kriminális személyek, valamint a nem helyi illetőségű, esetleg a vonzáskörzeten túlról érkező elkövetők, akik felderítése a hagyományos nyomozói módszerekkel nehézségekbe ütközik.

Házaló bűnözők, zsebtolvajok

A Miskolci Rendőrkapitányság 2011-ben 11 207 bűncselekmény esetében fejezett be büntetőeljárást, ez a szám 2012-ben 12 635-re nőtt. Összesen 7354 sértett vált ismertté, szemben az előző évi 6171-el, ami 19,2 százalékos emelkedés.
Tovább nőtt az időskorú, 60 év feletti sértettek száma (1692-ről 2100-ra), illetve a fiatalkorúaké is – 262-ről 314-re. Az elkövető és a sértett közötti kapcsolatokat vizsgálva megállapítható, hogy 2131 esetben idegenek voltak egymás számára, s csupán 296 esetben volt alkalmi ismerősi viszony az érintettek között. A gyakorlat alapján elmondható, hogy a vagyon elleni bűncselekmények jelentős részénél közrejátszik a sértettek magatartása – főként a hiszékenysége –, a környezet közömbössége, illetve a megfelelő vagyonvédelem hiánya is. 

rablas_ekszerbolt_ady_130219_ja_3.jpg

Az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények közös jellemzője, hogy főként vagyon ellen irányulnak. Az élet elleni bűncselekmények száma ebben a körben sem haladja meg a más korosztályok sérelmére elkövetett cselekmények arányát. Az időskorúak áldozattá válásának elsődleges oka sok esetben erősen leromlott egészségi állapotuk, amely miatt védtelenebbek a támadásokkal szemben. Közrejátszik még hiszékenységük, magányosságuk, pénzkezelési, pénztárolási szokásuk is. 
Jellemző elkövetők ebben a körben az úgynevezett házaló bűnözők, akik különféle színlelt vásárlási vagy eladási szándékkal jelennek meg az idősek lakásán, ahol a háziak figyelmét elterelve, eltulajdonítják készpénzüket, értékeiket.
A másik, időskorúak sérelmére elkövetett jellemző bűncselekménytípus a zsebtolvajlás, amikor főként pénztárcát, készpénzt tulajdonítanak el az elkövetők, de sok esetben táskát, szatyrot is.
A gyermekkorúakat érintő bűncselekmények közös jellemzője a tapasztalatok szerint az életkorból adódó könnyelműség, az értékek iránti felelőtlenség, a túlzott hiszékenység, valamint a testi fejletlenség. A gyerekek általában nem éreznek felelősséget tárgyaik, értékeik iránt. Azokat többszöri figyelmeztetés ellenére is őrizetlenül hagyják, s túlzott hiszékenységet tanúsítanak ismeretlen személyek iránt. Az ebben a körben eltulajdonított tárgyak közé tartozik jellemzően a mobiltelefon, és több más szórakoztató elektronikai cikk. Az ilyen típusú lopások, rablások már nemcsak a közép- és felsőfokú iskolákban, hanem az általános iskolások körében is rendkívül elterjedtek – hangsúlyozza a beszámoló. 

Nincs szerkezeti átrendeződés

A leírtak szerint a bűnözés szerkezetében továbbra sem várható különösebben nagy átrendeződés. Ugyanakkor – az utóbbi évek tendenciájára és a társadalomban végbemenő negatív folyamatokra tekintettel – félő, hogy a kedvezőtlen folyamatok tovább folytatódnak, ami különösen igaz lehet az internethez kötődő bűncselekmények egyre nagyobb arányú térnyerésére.
A bűnözést gerjesztő folyamatok mögött kiváltó okként nyilvánvalóan az aktuális gazdasági, társadalmi folyamatok is meghúzódnak, s ezek tekintetében a jövőre nézve sem várható gyors változás, így ezen a téren a még agresszívebb bűnüldözői fellépés hozhat eredményt.

Szepesi S.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!