Közélet

Hittel és büszkén az ősök nyomdokain (Z. Burján Ferenc – Pro Minoritatae, posztumusz)

2013-05-11 14:14

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Azt szerette volna, hogy háromszáz év múltán is erősek maradjanak a görömbölyi ruszinok gyökerei. Ezért kutatta történetüket, és lelkes, közösségszervező munkája révén ma már emlékhely is őrzi őseik mindennapjait.

Z.  Burján Ferenc 1950-ben született Görömbölyön, vasutas család legkisebb gyermekeként. A gimnázium elvégzése után mozdonyvezetőnek tanult. A vasúti tiszti képesítését követően nyugdíjazásáig mozdonyirányítóként dolgozott.

Mindig hittel és büszkén vállalta ruszin származását, 1995-ben visszaköltözött Görömbölyre, ahol tevékenyen részt vett a közösségi életben. Sokszor és szívesen hallgatta az idősek elbeszéléseit, lázasan kutatta Görömböly történetét, a ruszinok 1712-es betelepítésének emlékeit. Az első betelepülő ruszin családok között voltak az ő ősei is.

ruszink.jpg
A ruszin önkormányzat 2010-ben, a jobb szélen áll Z. Burján Ferenc

2010 októberében Miskolc Megyei Jogú Város Ruszin Kisebbségi Önkormányzatának képviselőjévé, majd elnökévé választották. Megválasztása után szinte minden szabadidejét egyik nagy álma megvalósításának, egy emlékhely kialakításának szentelte, amely méltó emléket állít a ruszin népcsoport itteni történetének, kultúrájának, tevékenységének.

Z. Burján Ferenc olyan emlékhelyet álmodott meg a görömbölyi pincesoron, amely őseik élete mellett bemutatja a szőlőművelés és borkészítés helyi történelmi hagyományait is. Lelkesedése magával ragadta az embereket, féltve őrzött régi, de még használható eszközök, fényképek, a régi világot idéző tárgyi emlékek kerültek elő a padlásokról, pincékből, fiókok mélyéről, családi archívumokból. Az ő hitének, közösségszervező képességének, erejének köszönhető, hogy 2011. szeptember 17-én, az építészetileg védett görömbölyi pincesoron ünnepélyesen átadhatták a Ruszin Pince emlékhelyet. A pinceházban kiállítóterem, a pincében pedig a korabeli eszközök állandó kiállítása is helyet kapott.

z_burjan2.jpg

Az emlékhely átadóünnepségén Z. Burján Ferenc elmondta: 300 évvel ezelőtt húsz görög katolikus ruszin alapította meg Görömbölyt, ma hozzávetőlegesen kétezer ruszin él és dolgozik a környéken. Szeretnék, ha az unokáik és az ő leszármazottaik is láthatnák, honnan érkeztek, mit köszönhetnek elődeiknek, melyek azok az értékek, amelyeket érdemes tovább vinni. Az emlékhely segít, hogy minden érdeklődő számára kézzelfoghatóvá váljon, hogyan éltek, dolgoztak, harcoltak és ünnepeltek az itt élők.

Z. Burján Ferenc 2012 januárjában tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halálával nem csupán családját, hanem Miskolc-Görömböly ruszin hagyományőrző közösségét is nagy veszteség érte.

Néhai Z. Burján Ferenc kitartó közösségteremtő és a kisebbségekért végzett áldozatos tevékenységét posztumusz Pro Minoritatae kitüntetéssel ismeri el Miskolc város ünnepén az önkormányzat.

Sz. S.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!