Közélet

A keresztény kultúra terjesztéséért dolgozik (Gróf Lajos – Szabó Lőrinc Irodalmi Díj)

2013-05-11 12:41

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Gróf Lajos szakmája szerint nyomdász, újságíró – közéleti és egyházi tevékenysége mellett írói munkássága is jelentős.

Gróf Lajos 1939-ben született Debrecenben, 1970-ben költözött Miskolcra. Először a Borsodi Nyomdában dolgozott, miközben tanított a 101. sz. Szakmunkásképző Intézetben. 1977-ben lett az Észak-Magyarország munkatársa, tördelőszerkesztője, majd rovatvezetője. 1989 szeptemberétől a megyei tanács, illetve önkormányzat sajtóreferense. 1991–1993 között a Déli Hírlap munkatársa, olvasószerkesztője, majd megalakulása után, 1993 és 1997 között a Keresztény Élet főszerkesztője. 1997-től ismét a Déli Hírlap munkatársa 1999. évi nyugdíjazásáig. Munkáját a tárgyilagosság, a szakértelem és az elkötelezettség jellemezte, politikai helyzettől függetlenül. A kereszténység, a hit mindig jelen volt az életében.

grof_lajos_130415_ja.jpg

– Nem voltunk kiemelkedően vallásos család, de természetes része volt az életünknek. Így én is voltam elsőáldozó, aztán bérmálkoztam, eljártam templomba, szóba sem kerülhetett, hogy ez másképp is lehetne – mondja az indíttatásról. A család, a munka mellett a keresztény közéletben is szerepet vállalt, ez a tevékenysége mégis az újságíráson keresztül mélyült el.

– Még a Hazafias Népfronton belüli Papi Békemozgalom tanácskozásairól, üléseiről tudósítottam rendszeresen, ahol nagyon sok papot megismertem minden felekezetből. Elkezdtem tudatosan olyan cikkeket írni, amelyek érintették a kereszténységet, a keresztény ünnepeket. Elindult az Észak-Magyarországban, majd a Déli Hírlapban az Egyházi hírek rovatom, ami napjainkban Harang-hírek néven él tovább a Miskolci Naplóban. Aztán Czoborczy Bence elindította a Keresztény Élet című országos hetilapot, és mivel korábban dolgoztunk együtt, felkért munkatársának.

Emellett Gróf Lajos tagja lett a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Miskolci Csoportjának, több mint egy évtizeden keresztül titkári funkciót is betöltött, egészen 2012-ig. Munkássága hozzájárult, hogy a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Miskolc város meghatározó civil szervezetévé vált. Az országban egyedülálló a Miskolci KÉSZ szervezet keretei között 2005-ben megalapított ökumenikus kulturális folyóirat, a Miskolci Keresztény Szemle. Megalapítása a nevéhez fűződik és öt éven keresztül volt a folyóirat főszerkesztője. A Szemlében a Miskolcon elhangzott, országos és helyi jelentőségű személyiségek előadásainak anyagait dokumentálják. A periodika Miskolc keresztény kulturális életének bemutatása szempontjából is fontos dokumentum.

Szakmai munkája, közéleti és egyházi tevékenysége mellett írói munkássága is jelentős. Mint mondja, a megjelent könyvek felét szerzőként, felét szerkesztőként jegyzi, és van köztük hiánypótló is, mint a Miskolci Keresztény Közéleti Almanach. 2001-ben megkapta Miskolc Város Nívódíját, 2006-ban Seregély István egri érsek az Egri Főegyházmegye Pro Magnanimitate Tua ezüstérmével tüntette ki, 2010-ben megkapta a KÉSZ Kartal–Veczán-díját. Miskolc keresztény irodalmi életében betöltött szerepét Miskolc város ünnepén Szabó Lőrinc Irodalmi Díjjal ismerik el.

H. I.
Fotó: J. Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-24 (Szerda)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!