Közélet

Volt tanítványai jelölték a Tehetséggondozásért Díjra

2013-03-25 09:44

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE tehetseg_gonozas_dijatado.jpg

Egy tanár nem kaphat nagyobb elismerést, mint amikor volt diákjai jelölik egy díjra – mondja Endrész Gyöngyi, a MOL Tehetséggondozásért Díj idei nyolc díjazottjának egyike. A Földes Ferenc Gimnázium kémiatanára 28 éve tanít a miskolci intézményben.

Mint a minap.hu is beszámolt róla, Endrész Gyöngyi, a Földes Ferenc Gimnáziumban oktató kémiatanár áldozatos munkáját is díjazta a MOL Új Európa Alapítványa. Az elismerést évről évre olyan áldozatkész tanárok, edzők és szakemberek kapják, akik számtalan fiatal tehetséget, későbbi sikeres sportolót vagy művészt indítottak el a pályájukon.
– Nem számítottam rá, hogy én kapom a díjat – emlékszik vissza a pillanatra, mikor meghallotta a hírt. – Arról azért tudtam, hogy felterjesztettek az elismerésre, de amikor utánanéztem, láttam, hogy tavaly 1700 jelölt volt, és idén is jóval ezer fölött van a számuk, hamar ki is ment a fejemből a jelölés. Őszintén meglepett a hír.

Endrész Gyöngyi 28 éve tanít a miskolci intézményben, idén érettségizteti osztályfőnökként a hatodik osztályát. Számos diákja jutott be az OKTV és a rangos Irinyi kémiaverseny döntőjébe, utóbbiban öt alkalommal első helyezést értek el. Eddig négy tanítványa vett részt a Nemzetközi Kémia Diákolimpián. Szigorú és következetes tanár, ugyanakkor jól ért a kamaszok nyelvén, tudja őket motiválni. Részt vett a kétszintű érettségi kidolgozásában, társszerzője és lektora érettségire felkészítő tankönyvnek és feladatgyűjteménynek – áll a méltatásban.
– Emlékszem, általános iskolás korom óta tanítani szerettem volna, az első helyen a tantárgyak közül azonban mindig a matematika állt. A fordított napokon például rendszeresen én álltam ki a katedrára. Volt, aki csak ilyenkor kapott ötöst – teszi hozzá mosolyogva. Későbbi, tanári pályán mutatott szigora ekkor tehát még nem mutatkozott meg. Igaz, sohasem buktatott, és azóta is az ötös osztályzat a kedvence. Sohasem felejti el, nagyra becsült Pirkó Béla tanára-kollégája mire tanította: „Egyest adni könnyű, de jelesre megtanítani a diákot, az a munka.”

– Rengeteg, tényleg fantasztikus tanár oktatott, akikre felnéztem, és akiknek mindig hálás leszek. Ez az egyik része a dolognak. A másik, hogy már a gimnáziumi, majd később az egyetemi évek alatt is kollégista voltam, és osztálytársaimnak sokszor én magyaráztam el, ha valamit nem értettek. Hamar kiderült, hogy jól magyarázok – mondja.

Érdeklődése a kémia felé – ahogy ő fogalmazott – szinte csak az utolsó pillanatban jött, az egyetem előtt. Mint mondja, „ebből a tárgyból is jó alapokat kapott” Barzó Pálné tanárnőtől, akinek később a kollégája lett. Tíz éven át együtt készítették fel a versenyekre a diákokat.
A Földesből indult, és az egyetem elvégzése után ide is tért vissza. Mint visszaemlékezett, úgy hagyta ott az iskolát, hogy visszavárják. Pályáját továbbra is nyomon követték a miskolci intézményben, az egyetemi évei alatt is, és amikor lediplomázott, azonnal visszakerült a Földesbe. – Gyönyörű pálya a tanári, nem bántam meg, hogy ezt választottam. Mindig megkaptam azt a tiszteletet, amit én is megadtam a tanáraimnak – mesél a tapasztalatairól.

A Tehetséggondozásért Díjra két korábbi tanítványa, Bacsó András és Zwillinger Márton jelölte, utóbbi tavaly ezüstérmet szerzett a Nemzetközi Kémia Diákolimpián. Endrész Gyöngyi büszkén meséli, hogy sok tanítványa a kémiával tanult, tanul tovább, van, aki gyógyszerésznek, orvosnak, vagy éppen vegyésznek, vegyészmérnöknek. – Én csak dolgozom. Elvem a lehető legtisztességesebben megtanítani az alapokat, hogy ezáltal ki tudjanak teljesedni a diákok. Fontos, hogy a tanórák mellett a délutánok során is időt kell szánni a versenyekre való felkészülésre. Fogalmazhatunk úgy is, hogy mentorálom a tanítványaimat – teszi hozzá.

Hangsúlyozza ő is, a Földes Ferenc Gimnáziumot a természettudományos oktatás kiemelt helyének szokás nevezni. Ezen a tudományterületen pedig fontos az élményszerűség biztosítása, amit a készülő természettudományos laborok csak erősíthetnek. A tantervi átalakítások azonban véleménye szerint nem annyira segítik ezt a folyamatot. – A jövő záloga lehet a természettudomány, amihez jó segédlet lesz a labor – emeli azonban ki.

Kérdésünkre elárulja, rengetegen megkeresték, hogy gratuláljanak neki a díj elnyeréséhez. „Hatalmas szeretethullám ért”, mondja, amit ezúton is szeretne megköszönni. – Az eddigi elismeréseim közül minden szempontból kiemelkedik ez a díj, de természetesen örültem az eddigi szakmai elismeréseimnek is (Richter-díj, Miskolc Város Pedagógiai díja).

Kujan I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!