Városinfó

Több mint ötven téma a közgyűlés napirendjén

2012-12-13 08:34

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules_121213_ja_2.jpg

Véget ért a miskolci közgyűlés idei utolsó rendes ülése. Napirenden szerepelt, s most is vitát váltott ki az önkormányzat jövő évi költségvetésének koncepciójára vonatkozó javaslat, tárgyaltak intézményi változásokról, közszolgáltatási díjakról, ingatlan-ügyekről, vagyongazdálkodásról. Jelentősen ütköztek a vélemények Miskolc zajtérképéről valamint az 1,7 milliárdos, uniós támogatásból, a városban megvalósítani tervezett, Világsátor elnevezésű projektről is. A sürgősségi indítványokkal együtt ötvennél is több téma került napirendre, portálunk ÉLŐBEN tudósított az eseményekről.

19.00
Véget ért Miskolc közgyűlésének decemberi ülése. A végszavazásnál minden napirendre került javaslat zöld utat kapott. A képviselőtestület következő ülését jövőre tartja, február 14-én. Kriza Ákos polgármester az önkormányzat nevében kellemes ünnepeket és boldog új évet kívánt a képviselőknek és minden miskolcinak.

18.42.
Közérdekű bejelentések és kérdések
 
A napirendi pontok tárgyalás után következtek a közérdekű bejelentések és kérdések.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető azzal kezdte, örülne, ha azt mondhatná, van Miskolcnak egy sikeres és híres téli fesztiválja, de csak aggódva teheti fel a kérdést (hogy van-e?) azok után, hogy napvilágot látott a rossz hír a Kocsonyafesztivál kapcsán, melyek milliós tartozást említenek. Több beszállító is a pénzére vár, köztük önkormányzati cégek is. A sajtóhírek szerint felszámolást kezdeményeztek a rendezvényt szervező cég ellen. Így kérdésessé vált annak sorsa, pedig egy jó Kocsonyafesztiválra a városnak szüksége van. A polgármestertől érdeklődött, hogy a város milyen lépésekre készül, vagy készülhet.

Kriza Ákos polgármester elmondta, a Kocsonyafesztivál összeforrt Miskolc nevével, az ország tíz legsikeresebb fesztiválja között van. Azokat a nagyrendezvényeket, amelyek Miskolc jó hírét viszik támogatják, és újabbakat is igyekeznek indítani.
– Ezért a Kocsonyafesztivál a város számára nagyon fontos, annak ellenére, hogy magánfesztiválról van szó. Éppen ezért az elmúlt fesztivál óta eltelt időben is többször egyeztettünk a szervezőkkel, akik jelezték, hogy vannak fizetési problémáik a támogatások elmaradása miatt. A tegnapi sajtóhírek alapján az egyik központi támogatás elmaradása véglegesnek mondható. De Miskolc városa nem engedheti meg magának, hogy egy fesztiválon ne legyenek kifizetve a szállítók, ugyanakkor azt sem, hogy elmaradjon a rendezvény. Folynak az egyeztetések és meg fogjuk rendezni a Kocsonyafesztivált mindenki megelégedésére – mondta Kriza Ákos.

Kovács László (KDNP) kérte, hogy a közgyűlés tájékoztatást kaphasson a sajtóban megjelent aszfaltozási ügyekkel kapcsolatban.

Kriza Ákos elmondta, 2010-ben kijelentette, soha nem fog visszaélni vele, hogy polgármester, méltatlannak nevezte, hogy lejárató kampány indult ellenzéki politikusok vezetésével. Újra kijelentette, amióta polgármester egy méter út sem épült a háza előtt.

Pakusza Zoltán
(Jobbik) az Almás utca kapcsán az ivóvízvezeték kiépítését kérte a lakók kérését tolmácsolva. Perecesen az Erenyő utca melletti árok kitisztítására nagy szükség lenne, ugyanis a merőleges gyűjtő utakról lemosott hordalék miatt eltömődtek. A Bodza utca keresztezősében nem megfelelő a világítás. A Varga hegyen lévő járdaépítés kapcsán érdeklődött újra, amit már korábban is felvetett. A perecesi patak meder tisztítása kapcsán is kérdezett.

Pfliegler Péter
alpolgármester szerint a patakmeder tisztítások rendben folynak, halad a munka, az anyagiak nem mindig teszik lehetővé, hogy megcsinálják azokat a részeket, amelyeket kellene. Télen nem fognak dolgozni, de tavasszal az elsők között lesz ez a patak, a közbeszerzések folynak a pénz rendelkezésre fog állni a Svájci Alapnak köszönhetően.

Katona Ferenc (Fidesz) a Selyemréten és környékén lakókat igyekezett megnyugtatni, hogy térfigyelő kamerák felszerelését kezdeményezte a városrész több pontján és a gyalogos rendőrjárőröknek köszönhetően is javulhat a közbiztonság. Jelezte, hogy lesz jövőre is bérlet a strandon, nem kell senkinek aggódni.

Seresné Horváth Zsuzsanna
(Fidesz) a Zöld Nyíl kapcsán érdeklődött, hogy a Diósgyőri Gimnázium előtt mikor épülhet meg a zebra a másik oldalon is. A diósgyőriek érdeklődnek lehet-e a diósgyőri végállomáson majd jegyet váltani. Két helyen vállaltak parkoló építést a tűzoltók a felvonulási területek kapcsán, érdeklődött mikor kerülhet ezekre sor. Megköszönte a Városgazda Kft.-nek a karácsonyfa állítást a körzetében.

Szabó Sándor
(KDNP) a Kossuth és a Patak utcák közvilágítása kapcsán szólt, több lámpa nem ég az utcában ugyanis jó ideje.

Jakab Péter
(Jobbik) az önkormányzat és a Hit Gyülekezete együttműködéséről kért tájékoztatást és jelezte, hogy cégek vannak a gyülekezet számára kiadott épületbe beköltözve az adót kikerülendő. A Könyves Kálmán Óvoda melletti parkolók kapcsán is érdeklődött, ahol véleménye szerint balesetveszélyes helyzet alakult ki.

Takács Gábor (Fidesz) megköszönte, hogy a Pilinszky utca környékén a csapadékvíz elvezetés kapcsán terv készül, de jelezte, hogy több utca van még Martin-kertvárosban, ahol a csapadékvíz elvezetéssel gond van, így kérte újabb helyszíni bejárás megszervezését. A településrész orvosi rendelőjénél kicsi a parkoló, ennek bővítését kérte. Szirmán 300 aláírást tartalmazó petíciót kapott, hogy az ott élők játszóteret szeretnének.

Nánási Kocsis Norbert
(Fidesz) megköszönte a Katowice 35. szám alatti segítséget és a „Tiszta udvar rendes ház” díjat adományozta nekik. Megköszönte az általános iskola vezetőinek és iskolásainak a lombgyűjtési akcióban való részvételt, ami után nagy terület szépült meg. Tavasszal fejlesztési fórumot szeretne a Szentpéteri kapuban tartani, ahol a lakosságot bevonná a fejlesztési elképzelések kialakításába és a 20 emeletes problémáját is szeretné megoldani. Az Álmos utcai udvarban lakók kilakoltatásának elindítását is szorgalmazta.

Mokrai Mihály
(MSZP) a Széchenyi utca felújítása iránt érdeklődött, mikor cserélik ki a burkolatot, mikor indul el a munka. Mindenkinek kellemes karácsonyt és boldog újévet kívánt.

Kriza Ákos megjegyezte, az előző közgyűlésen már részletesen elmondták, hogy jövőre hogyan lesz a burkolatcsere.

Vécsi György,
a Miskolc Holding igazgatóságának elnöke elmondta, a vállalkozóval a megállapodást, már aláírják karácsonyra, halad a munka a maga útján.

Fodor Zoltán (MSZP) a Selyemréti Strandfürdő kapcsán érdeklődött, felidézve, hogyan alakult eddig a kivitelezés és hány határidő hangzott már el. Érdeklődött, hogy mikor tudják végre a beruházást befejezni.

Czinkné Sztán Anikó
, a Miskolci Turisztikai Kft. ügyvezetője elmondta, a kérdésre válaszolva, többször felszólították a kivitelezőt, hogy ne térjen el a tervektől, felkértek egy szakértőt, aki megállapította, hogy ennek ellenére több helyen is eltértek a tervektől a kivitelezés során. A szükséges szervek aláírták az engedélyeket, megvolt a meghívásos tender, elkezdenek tárgyalni a cégekkel, és várhatóan januárban aláírhatják a szerződést, a kivitelezés pedig augusztus végére fejeződhet be 2013-ban.

18.10
Oktatási és intézményi változásokról

Összevonva tárgyalták a Miskolci Közintézmény Működtető Központ megalapításáról, a Miskolc és a Klebersberg Központ közötti együttműködésről és a MITISZK Szakképzési-szervezési Társulás megszüntetéséről és pénzmaradványának felosztásáról szóló javaslatokat.

Fedor Vilmos
(MSZP) szerint a város vezetőinek olyan döntéseket kell megmagyarázni, amiket nem helyben hoztak meg.
– Hiába kerülnek állami kézbe az oktatási intézmények, a javításokat, eszközbeszerzéseket az önkormányzatoknak kell biztosítani, így a pénzügyi forrásokat továbbra is helyben kell előteremteni. Az előterjesztést ezért az MSZP nem tudjatámogatni – mondta Fedor Vilmos.

Kriza Ákos
hozzátette, ha már korábban megtették volna azokat a lépéseket, amelyeket most tesznek meg, akkor már egymilliárd forintot spórolhatott volna a rendszer, amit be lehetne ruházni máshová.

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető emlékeztetett, hogy maga Fedor Vilmos kérte korábban, hogy a város ne engedje el az intézményeit.
– Itt marad a kezelés, helyben tartja a város a múltját és a jövőjét, tehát csak az történik, amit az ellenzéki képviselő kért – mondta

Mokrai Mihály (MSZP) hozzátette hasonló átalakítás már nekik is eszükbe jutott korábban, de nem tartották jó ötletnek.

Kriza Ákos a korábbi „jó ötletek” közül azt említette meg, hogy Simon Gábor kezdeményezésére úgy indult el a menzareform, hogy 80 forintba került egy tojás beszerzése, és a jelenlegi városvezetés alig tudott kilépni a rossz szerződésből.

Molnár Péter
(KDNP) frakcióvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy az állami normatíva folyamatosan csökkent az elmúlt években.
– Az, hogy a magyar állam a Klebersberg Központon keresztül állja a pedagógusok bérét nagy segítség. Emellett most egy jól működő, helyi közintézmény működtető jön létre. Szükségszerű lépés, hogy az intézményeket egy ilyen rendszerben működtessük. A koncepció jó, benne van minden ahhoz, hogy jól működjön a rendszer – mondta Molnár Péter.

Simon Gábor
(MSZP) elmondta, korábban az élelmiszer beszerzésről egy bizottság döntött, nem a polgármester egy személyben, mint most. A menzareform pedig az egészséges és változatos közétkeztetés rendszere volt, amelynek semmi köze a beszerzéshez, így kár volt összemosni. Most országos program indult ugyanezzel a céllal, ami bizonyítja, hogy jó kezdeményezés volt.

Kriza Ákos
visszautasította, hogy ő döntene a közbeszerzésekről egy személyben. Kijelentette azt is, hogy nem mosott össze semmit, a menzareform kapcsán indult el ugyanis a drága közbeszerzés.

Fedor Vilmos
(MSZP) emlékeztetett rá, hogy már korábban is kellett nehéz döntéseket meghozni, hiszen folyamatosan csökken a gyereklétszám. Ezért kellett meglépni az integrációt. Hangsúlyozta, ő is ragaszkodott hozzá, hogy a karbantartás maradjon önkormányzati kézben.

Kriza Ákos
elmondta, egyet ért vele, hogy ügyelni kell a költséghatékony működésre, a racionalitás és a hasznosság vezérelte a központi lánykollégium bezárását is.

Soós Attila (Fidesz) felhívta a figyelmet, hogy maradnak helyben karbantartók az intézményeknél, akik meg tudnak oldani vis maior helyzetet.

17.32
Díjemelésekről is tárgyaltak

Díjemeléssel járó előterjesztések is kerültek a grémium elé, a kötelező kéményseprési díj, sírhelydíjak és temetői szolgáltatások, a díjköteles várakozás, a közműves ivóvíz és csatornadíj, illetve a települési szilárd hulladék szállítás témakörében. Ezek kapcsán Pfliegler Péter alpolgármester tartott tájékoztatót a napirendi vita előtt.
– A parkolási színvonal tartásához emelésekre lesz szükség, de az a bérlet, amelyet leginkább használnak, a lakóhelyi esetén nem lesz emelés és az adminisztrációs díjak sem emelkednek majd – kezdte. A kék, sárga és zöld zónában – folytatta az alpolgármester – átlag közel 5 százalékkal emelkednek majd január 1-jétől. Hangsúlyozta, az emelés az inflációs ráta alatt van, de a fejlesztések miatt szükség van rá.

Pfliegler Péter elmondta, a temetői díjak közel 5 százalékkal fognak emelkedni, erre azért van szükség, hogy az emelkedő rezsiköltségeket ki tudják fizetni, így továbbra is megfelelő színvonalon tudják kezelni a kezelésében lévő temetőket.

Elhangzott a települési szilárd hulladék esetén a közszolgálati szerződés tíz után lejár az AVE Miskolc Kft.-vel. Pfliegler Péter elmondta, a szemétszállítási díj havi bruttó285 forinttal, azonban azok a lakossági fogyasztók, akik vállalják a szelektív hulladékgyűjtésbe való bekapcsolódást és teljesítik is, a jövőben kisebb szemétgyűjtőt használhatnak. Kiemelte, ez a lehetőség fennáll a társasházak, lakószövetkezetek számára is.

– Az AVE megvizsgálja a számlázási rendszer átalakításának lehetőségét is és csatlakozik egy rászorulókat segítő programhoz. Elemi érdek a kevesebb lerakandó hulladék elve, vagyis a szelektív gyűjtés. Kevesebb szemétért kevesebbet kell fizetni, a szelektív hulladékot el tudja a szolgáltató adni, és mindenki jól jár azzal, hogy kevésbé terheli a környezetet – mondta Pfliegler Péter.

16.20
Világsátor

Az úgynevezett Világsátor-projekt megvalósításáról is tárgyal Miskolc közgyűlése csütörtöki ülésén. Az előterjesztés szerint a Világsátor a kulturális nemzetegyesítés és a társadalmi felzárkózás feladatait végrehajtó, országos hatáskörű, kulturális és oktatási szolgáltatásokat nyújtó intézményrendszer központja lenne.
- A Világsátor helyi, regionális, országos és határokon átnyúló, európai léptékű programokat valósít majd meg. Koncepciójában, a társadalmi felzárkózás ügye mellett – illetve azon keresztül – a nemzeti, nemzetegyesítő szerep is kiemelt jelentőségű lesz - mondta el kiegészítésében Kiss Gábor alpolgármester.
Mint elhangzott, a Világsátor központ a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program kiemelt projektként, a Miskolci Egyetem közelében épülne meg. Az egyetemen rendelkezésre áll az a szociológiai, neveléstudományi és kulturális antropológiai szakmai bázis, ami garanciát jelent a magas színvonalú szakmai működtetésre. Ebben részt venne a Magyar Nemzeti Digitális Archívum is, mint országos hatáskörű szakmai intézmény.

A közgyűlési előterjesztés szerint, a Világsátor projekt szakmai tartalma alapvetően három fő területre bontható. Ezek egyike e kutatás módszertani fejlesztés, digitalizálás, archiválás és elektronikus publikálás. Ennek keretében működne a központban európai társadalmi kutatóközpont, cigány digitális archívum, levéltár, könyvtár, kreatív média központ és szerkesztőség
Lenne egy oktatási funkció is, melynek keretében a Világsátor országos oktatási kutatási és módszertani hálózat központjaként működne együtt a partnerséget vállaló településekkel, intézményekkel, a hátrányos helyzetűek, ezen belül kiemelten a roma fiatalok tehetséggondozásával és felzárkózásával kapcsolatos módszertani fejlesztésekben, oktatásokban.

A Világsátor harmadik kiemelt eleme a kultúraközvetítő funkció. A projektben létrehozott infrastruktúra alkalmas lesz képzőművészeti kiállítások megrendezésére, koncertek, színházi események, filmművészeti alkotások bemutatására. A helyi programok mellett, az itt működő program-, és menedzseriroda hazai és külföldi kiállítási és fellépési lehetőségeket is szervezne.
Kiss Gábor szerint a projekt alapvető kérdése: akarunk-e választ adni a régióban kiemelten meglévő társadalmi problémákra, hátrányos helyzetűek felzárkóztatására, ami már rég nem csak „romakérdés”.

Jakab Péter (Jobbik) képviselő a napirend vitájánál elmondta, az előterjesztők is tudják, hogy nem túlságosan népszerű projektről van, 1,7 milliárdból akarnak felépíteni egy európai roma kulturális központot. A dolgok élét szeretnék elvenni a magyarázatokkal, újabb „felzárkóztatási” pénzeket akarnak elkölteni, miközben egyre nagyobb a szegénység. Meg kellene kérdezni a miskolciakat, akarják-e hogy Miskolc úgy kerüljön fel Európa térképére, mint a roma kultúra központja, a jobbikos képviselő szerint inkább munkahelyteremtésre, rendvédelmi intézkedésekre lenne szükség.

Kriza Ákos polgármester elmondta, a Start munkaprogram a felzárkóztatást is nagyban segíti, és számtalan hatósági intézkedést kezdeményeztek, rendszeres hatósági ellenőrzéseket, közös járőrök támogatását - amelyek mind a közrendet segítik.
Benczés Miklós (Fidesz) képviselő arról szólt: nagyon kevéssé ismert a roma képzőművészet, ritkán kerül be a köztudatba, holott nagyon jelentős értékeket képvisel. Olyan is van, hogy az alkotó ismertté válik, de roma származása nem. A hazai cigányzenészek külföldön sokszor elismertebbek, mint itthon, holott turisztikai értéket is képvisel a munkásságuk.

Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő szerint "álszent" érvelésekről van szó - az uniós pénzeket nem ajándékba kapjuk. Nagy részét befizetjük, amit pedig visszaadnak azt megszabják, mire költhetjük. A felépített létesítményt a kormány közpénzből fogja működtetni. A cigányság felzárkóztatásához kis létszámú cigány-osztályokra van szükség, hatékony oktatással. Ő pedagógusként közvetlen tapasztalatokkal rendelkezik, nem vették figyelembe a javaslatait. Kérdezzék meg a miskolciakat, akarják-e ők ezt.
Mokrai Mihály (MSZP) szerint előremutató előterjesztést tárgyalnak, olyan projektet, amely nem gyűlöletet kelt, tompítja az előítéleteket. Hasznos az erre költött pénz, hozzájárulhat a társadalmi megbékéléshez. A roma kisebbségnek is meg kell adni az esélyt, hogy büszkén a magyar nemzethez tartozónak, ugyanakkor cigány identitásúnak vallhassa magát. A képviselő kiemelte, hogy Miskolcon alakult meg először cigány színház, a Romano Teatro.

Fedor Vilmos (MSZP) képviselő jelezte, támogatják az előterjesztést, de sok mindent nem tudnak még, amikről tájékoztatást kérnének. Például aaról sincs információ, milyen formában - épületben - jön létre a központ, ki és hogyan fogja ez működtetni, milyen lesz a viszonya az egyetemhez? Nánási-Kocsis Norbert képviselő úgy fogalmazott: véleménye szerint valamennyi előtte szólónak voltak rész-igazságai, mindazonáltal úgy érzi, ezt az előterjesztést támogatni kell, hozzájárulhat a romák gondjainak megoldásához. Váradi Gábor, a miskolci cigány nemzetiségi önkormányzat elnöke kifogásolta, hogy nem vonták be őket a projekt előkészítésébe. Mint mondta, ő úgy véli, egy szellemi központ felállításáról van szó, s nem arról, hogy a romák elözönlik majd az egyetem környékét Lyukóból és a Számozott utcákból - ettől senkinek sem kell tartania.

Kiss Gábor alpolgármester zárszavában elmondta: nem szabad összemosni dolgokat, belekeverni a projektbe közbiztonsági, közrendet érintő dolgokat. Ennek a kezelésére is megvannak a városnak az eszközei. Mint fogalmazott, az országnak nincs pénze több százezer ember évtizedekig tartó segélyezésére. Olyan körülményeket kell teremteni, hogy a hátrányos helyzetű rétegek képesek legyenek magukat eltartani. Egy előkészítő anyag van a közgyűlés előtt, ennek alapján történhet majd a pályázati projekt kidolgozása. 
 
16.00
Zajtérkép

Ezt követően Miskolc Megyei Jogú Város Stratégiai zajtérképének elfogadásáról tárgyaltak.
Tompa Sándor (MSZP) szerint nagyon jelentős témáról van szó, s nehezményezte, hogy sok jelentős napirendet sürgősséggel kapnak, nincs idő érdemi áttanulmányozásra. Ez az anyag például adott esetben sok miskolci vállalkozás számára hivatkozási alap lesz, ehhez képest három nappal az ülés előtt kapták meg. Nem látszanak benne azok a valós értékek, amelyek Miskolcról szólnak.
Jakab Péter (Jobbik) a dél-kiliáni lakosok panaszát tolmácsolta, a Shinwa üzem zajhatása miatt, kérte, a jövő évi intézkedési tervben kezeljék ezt a problémát.
Soós Attila (Fidesz) szerint ebbe nem kellene politikát keverni, nem szabad ledegradálni a szakemberek munkáját, elég közérthetően meg van fogalmazva, hogy mindenki láthassa belőle, milyen zajhatású környezetben él és dolgozik. Ez egy tájékoztató, a tényekről tájékoztat, ezek után van lehetőség egy intézkedési terv kidolgozására, ezzel el lehet indulni.


15.45
Művészetoktatás


A helyi adó rendeletek módosítására vonatkozó sürgősségi indítvány megtárgyalása után, a miskolci önkormányzat a szociális és gyermekvédelmi intézményrendszerének átalakítása tárgyában hozott határozat egyik pontjának a módosítására majd, Miskolc középfokú művészetoktatás feladat ellátási koncepciójának elfogadására vonatkozó javaslat került napirendre.
Kiss Gábor alpolgármester kiegészítésében elmondta, a művészetoktatásban nagyon fontosnak tartják a hagyományok megőrzését, erősítését, a város központi működtető szerepének megőrzését. Miskolcon nagyon sok ilyen érték van, de a problémák mellett sem lehet elmenni. Ezek egyike, hogy a Zenepalota nem tud teret adni a középfokú zenei képzésnek, erre megoldást kell találni. Fő stratégiai elvük, hogy a művészeti ágak csak egymást erősítve lehetnek igazán eredményesek, számtalan példa igazolja az integráció jelentőségét. Minden érdemi fejlesztés csak a fenntartó és működtető hatékony együttműködésével valósulhat meg.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető kiemelte, nem látják okát, hogy bármiféle félelmet kellene ezzel a témával kapcsolatban kelteni az érintettekben. A miskolci művészeti oktatás érték, de akik benne vannak a rendszerben, tudják, hogy vannak problémák. Szét van szabdalva a rendszer, ez a szakmai anyag választ ad a problémákra, megvalósítható stratégiát vázol fel. Molnár Péter reményét fejezte ki, hogy jó harmonikus együttműködés, együttgondolkodás lesz január 1-től az önkormányzat és a tankerületi igazgató között.

Rendelő felújítások

Ezt követően tárgyalta a grémium pályázat benyújtását orvosi rendelők infrastrukturális fejlesztése céljából. 
Kovács László (KDNP) képviselő ugyancsak örömét fejezte ki, hogy ismét rendelők felújítására pályázik Miskolc, mint mondta, a város több pontján igen rossz állapotú rendelők működnek. Külön öröm számára hogy két rendelő – a Győri kapui, és az Andrássy utcai rendelők – lakossági megkeresésre kerültek a felújítandók közé.
Mokrai Mihály (MSZP) kiemelte, hogy az alapellátás fontos dolog, üdvözölte, hogy száz százalékos támogatású projektekről van szó, támogatják az előterjesztést, nagy jelentőségűnek tartják az egészségügyi alapellátás megfelelő biztosítását.
Benczés Miklós (Fidesz) örömét fejezte ki, hogy a Stadion út 94. alatti rendelő is felújításra kerül, megköszönte az érintetteknek, hogy végre kulturált körülmények fogadhatják majd a betegeket.


15.30
Miskolc Bora és utcanév


Ezt követően közterület elnevezése került a közgyűlés elé került: e szerint a Miskolc - Martinkertváros területén található, Miskolc 13225. helyrajzi számú terület, a közgyűlés jóváhagyása esetén, a Lajos Árpád utca elnevezést kapja. Összevontan tárgyaltak ingatlan használati ügyekről, a Miskolc Bolt, Tourinform Iroda, TDM iroda, és MISKOLCPONT iroda, valamint vendéglátó egység részére történő helyiség biztosításának módosításáról, valamint a „Szimbiózis” A Harmonikus Együtt-Létért Alapítvány, valamint a Tiszáninneni Református Egyházkerület ingatlanhasználati szerződéseinek módosításáról. A témák nem eredményeztek vitát.

kozgyules_121213_ja_21.jpg

Napirenden szerepelt a „Miskolc Város Bora” cím alapítására hozott határozat, ha a közgyűlés jóváhagyja, a jövőben nem csupán a bükkaljai és tokaj-hegyaljai, hanem az egri és mátraaljai borvidékekről is lehet majd pályázni a Miskolc Város Bora címre. További változás lehet, hogy ezután nem adnának kizárólagos jogot egy szervezetnek sem a borverseny szakmai felügyeletére. Nevesítés nélkül, az összes ilyen profilú egyesületnek, illetve kulturális intézménynek lehetősége lesz bekapcsolódni a verseny szervezésébe.

Tárgyaltak a képviselők a miskolci polgármester Miskolc Kistérség Többcélú Társulása Társulási Tanácsában végzett 2012. II. félévi tevékenységéről szóló tájékoztatóról is.

15.00
Munkaterv és a Holding


A szünet után elsőként a közgyűlés 2013. első félévi munkatervének megállapítása került napirendre.
Tompa Sándor (DK) hozzászólásában úgy fogalmazott, tapasztalataik szerint a munkaterv összeállításánál a városvezetés igyekszik kerülgetni a forró témákat, a kötelezően előírt, határidős napirendekre szorítkozik a tervezésben, nem látszik az a tervező munka, amely a város gondjait érintő témákkal foglalkozna. ezen próbálnak segíteni indítványaikkal, közérdeklődésre számot tartó témákban megszólaltatni a város vezetését. Ilyenek például a vezetőváltások, a közbeszerzések, az energia-korszerűsítések eredményei, a megyei területfejlesztési fórum létrehozásának eredményei, oktatási, szociális intézmények átadásának tapasztalatai - vagy Tapolca fejlesztési koncepciója, a Miskolc Holding működése. Mint mondta, javaslatait egy évvel ezelőtt is megfogalmazta, akkor nem kerültek napirendre. Jakab Péter (Jobbik) képviselő a Miskolc Holding 2011-12-es gazdálkodásának, valamint Lyukóvölgy problémáinak napirendre tűzését kezdeményezte.

Benczés Miklós (Fidesz) arról szólt, hogy Lyukóvölgyben sokat javult a helyzet, de amíg az ott élők nem elégedettek a közbiztonsággal, addig mindig lesz tennivaló. Fontos Lyukó problémáinak megoldása, támogatja Jakab Péter indítványát, noha a tervezett munkatervben is van olyan előterjesztés, amely a témához kapcsolódik.
Mokrai Mihály (MSZP) képviselő ugyancsak a Miskolc Holding gazdálkodásának napirendre tűzését szorgalmazta, mint mondta, erre semmi rálátásuk nincs.
Kriza Ákos elmondta, két évvel ezelőtt a szocialisták felügyelőbizottsági tagot delegálhattak a holdingba, mindenről kellő információkhoz juthatott. Az MSZP-s városvezetés idejében volt divat a titkolózás, ők semmilyen jogszabályt nem változtattak meg, ami „elrejtette” volna a holding gazdálkodását.
Vécsi György, a Miskolc Holding igazgatóságának elnöke elmondta, negyedévente beszámolnak a holding működéséről, rendszeresen ülésezik a felügyelő-bizottság, nem rejtegetnek semmit.


13.50
Ezt követően a polgármesteri hivatallal kapcsolatos – Szervezeti és Működési Szabályzatának valamint Alapító Okiratának módosítására vonatkozó – összevont előterjesztések kerültek napirendre, majd az ülést vezető Zsiga Marcell alpolgármester technikai szünetet rendelt el.

13.06-13.38
Rendeletmódosítások

Ismét összevont témák következtek a vitát nem hozó hatos napirend után.
Ezek a javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlésének az állattartás helyi szabályairól szóló 24/2010. (VI.30) önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezésére és a közterületek rendjéről szóló 13/1998. (III.30.) önkormányzati rendelet módosítására, javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlésének az egyes tiltott, kirívóan közösségellenes magatartásokról szóló 15/2012. (IV.26) önkormányzati rendelete hatályon kívül helyezésére, javaslat felterjesztési jog gyakorlására, javaslat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal lakcímbejelentés helyi szabályairól szóló 38/2009. (XII.2) számú önkormányzati rendelettel szemben benyújtott törvényességi észrevétel elbírálására, illetve a sürgősségi napirendek közül a javaslat önkormányzati rendészeti szerv létrehozásának előkészítésére (az állattartásról, illetve a rendészeti szerv létrehozásáról szintén írtunk már a napokban)

Miklós Béláné, a hatósági főosztály vezetője elmondta, a közelmúltban történt jogszabály változások kapcsán vált szükségessé elsősorban az érintett témák tárgyalása. Az állattartásról szóló rendeletmódosítás kapcsán megjegyezte, ezek után is van lehetősége a város megfelelően szabályozni azt.
Simon Gábor (MSZP) szerint törvényalkotói részről több kérdés is felmerül. A kirívóan közösségellenes magatartások szankcionálása kapcsán elmondta, ennek több lépése van, először a szabálysértések kerültek el az önkormányzatoktól, ami után azonban maradt ez a fajta szankcionálási lehetőség. Olyan dolgokat tartalmazott ez, amelyek az alapvető együttélési normákhoz szükségesek voltak, betöltötte a rendelet a jogalkotó elképzelését. Most hatályon kívül kell helyezni, ami kiveszi az önkormányzat kezéből ezeket a lehetőségeket. Támogatják a felterjesztéssel élést, de nem értik, hogyan jutott el idáig a rendszer. Véleménye szerint ettől hatékonyabb érdekérvényesítésre van szükség.
Bartha György (MSZP) afelől érdeklődött, hogy mi a helyzet a folyamatban lévő ügyekkel azután, miután hatályon kívül kerül a rendelet.
Jakab Péter (Jobbik) szerint felháborító, hogy nem tudnak majd szankcionálni, és visszafelé lépnek a rendteremtésben, nem pedig előre. Támogatják a felterjesztési joggal való élést és kérte az országgyűlési képviselőket, hogy lépjenek ők is. A lakcím bejelentési kötelezettség kapcsán megjegyezte, életben kell tartani, sőt tovább szigorítani.
Katona Ferenc (Fidesz) szerint írott szabályok szerint éljük az életünket és nem helyes, ha olyan fiatalokat nevelünk, akik azt gondolják, ha valami nincs tiltva, akkor azt lehet. Vannak íratlan szabályok is, ezt azonban sokan nem tartják be.
Bencés Miklós (Fidesz) az állattartás kapcsán kérte, hogy fokozottan figyeljenek oda a rend betartására.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető szerint, ha az alkotmánybíróság szerint jogszabályi problémák vannak egy törvénnyel, vagy rendelettel, akkor azt el kell fogadni. Az Országgyűlésnek a normákat be kell illesztenie a törvényekbe, nincs választása.
Jakab Péter (Jobbik) reményét fejezte ki, hogy a rendvédelmi szerv létrehozása után lesz szankcionálási lehetőség is a kezükben, egyben javasolta a csendőrség visszaállítását.
Miklós Béláné
válaszában elmondta, marad lehetősége az önkormányzatnak a szankcionálásra, akik pedig már eljárás alatt vannak, azoknak a büntetést be kell fizetni.
Csiszár Miklós
jegyző elmondta, a felterjesztésben javaslatokat is megfogalmaznak, ami segíthet abban, hogy a rendeletnek meglegyenek a keretei, amit az Alkotmánybíróság hiányolt. A rendészeti szerv nem lehet a csendőrség, ezt semmiképpen sem szeretnék. A lehetőségek azonban szélesebbek lesznek, a közterület-felügyeletre és a mezőőrségre épül majd.


kozgyules_121213_ja_3.jpg

12.51-13.05
Ingatlanügyek

Újabb összevont napirendek tárgyalása következett.
Ezek közé tartozott a Javaslat az Önkormányzat vagyonának meghatározásáról, a vagyon feletti rendelkezési és tulajdonosi jogok gyakorlásának szabályairól, a vagyongazdálkodás rendjéről, valamint a vagyon kimutatási rendszer kialakításáról szóló 1/2005.(II.10) önkormányzati rendelet és valamennyi azt módosító önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezésére és az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására. Illetve a Javaslat Miskolc 26.számú főút Északi elkerülő, állami tulajdonban lévő, vízi közművei tulajdonjogának átvételére, illetve a Javaslat MVSC Sportpálya önkormányzati tulajdonba vételéről szóló igény bejelentésére a Magyar Állam felé (mindkettőről beszámoltunk előzetesen, lásd oldalsó csatolt cikkeinket!). Illetve a sürgősségi napirendek közül még ide tartozott a Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonában lévő Miskolc 2590/2 hrsz.-ú forgalomképtelen ingatlan meghatározott részének törzsvagyonból történő kivonására és a javaslat sportcélú ingatlanok átadására.

Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, a 26-os út kapcsán a víziközművek átvétele több éve húzódó ügy, amire végre pont kerülhet. Megjegyezte, szerdán az utolsó engedély is megérkezett, az átvétellel nem csak a város vagyona gyarapodik, de az érintett terület további fejlesztését is elősegíti majd. Hangsúlyozta, hogy semmilyen kiadással nem jár az átvétel.
Kiss Gábor alpolgármester az MVSC átvétele kapcsán megjegyezte, az ingatlanok jelenleg a MÁV tulajdonában vannak, ezt át akarja adni az államnak, ebben a folyamatban az önkormányzatnak lehetősége van arra, hogy kezdeményezze ezeket átvételét. Mindenképpen sport célra szeretnék használni, ezek pontos részleteiről később döntenek majd.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető az MVSC ingatlanok kapcsán elmondta, jó szívvel támogatják az átvételt, és erre kér minden képviselőt. Nem csak jelentős értéket vesznek át, de a miskolciak számára is biztosítják, hogy sportolni tudjanak és egészségesen éljenek. A társasági adókedvezmény jó kezdeményezés volt a kormány részéről, az MVSC azonban jelenleg nem tud a TAO adta lehetőségekkel élni a tulajdonosi hozzájárulás hiány miatt, ezt azonban Miskolc meg tudná adni, így lehetőség lenne a fejlesztésre. Ezzel pedig akár a belvárosi lakosság számára is jó lehetőségek nyílnak meg. 
Zsiga Marcell alpolgármester hozzátette, a TAO rendszer valóban nagy siker lehet Miskolc számára, remélhetőleg az MVSC kapcsán is.


10.30-12.50
Költségvetési témák


Elkezdődött az összevont, az önkormányzat költségvetését, vagyoni helyzetét befolyásoló napirendek tárgyalása.

Az egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért napirendi pont ezúttal is a miskolci önkormányzat jövő évi költségvetési koncepciójának megtárgyalása volt. A törvény jelenlegi előírásai szerint költségvetés készítése két szakaszban történik. Az első szakaszban a költségvetési koncepció készül el - ez a költségvetés megalapozását szolgálja. A második ütemben, a koncepcióra alapozva, a költségvetési törvényben foglaltak figyelembevételével munkálják ki részletesen a költségvetési javaslatot, s fogadják majd el a költségvetési rendelet tervezetét.
A költségvetési koncepciót a tervezett bevételek, a kötelezettség vállalások és más fizetési kötelezettségek, valamint a központi költségvetésről szóló törvényjavaslat figyelembevételével állították össze. A számítások során figyelembe vették azokat a jelentős változásokat is, amelyek az önkormányzati feladatellátást érintik. Így többek között a köznevelési feladatok állami fenntartásba vételét, az egyes feladatok járási hivatalhoz kerülését, korábban megyei fenntartású intézmények - múzeum és könyvtár - átvételét. Az előterjesztés hangsúlyozza, hogy jelen időszakban a központi költségvetési törvényjavaslat adatai sem tekinthetők véglegesnek, így a költségvetés készítés további szakaszában ezt figyelembe kell venni.

kozgyules_121213_ja_10.jpg

A költségvetési tervezet szerint, az önkormányzat 2013. évre tervezett bevétele 29 milliárd 275,9 millió forint, kiadása pedig 33 milliárd 471,9 millió forint.
Ezen belül a működési kiadások 23 milliárd 155,9 millió forinttal, a felhalmozási célú kiadások, beruházások, felújítások összességében 6 milliárd 571,2 millió forinttal, a jövő évi adósságszolgálat pedig - 2 milliárd 67,3 millió forint tőketörlesztési és egymilliárd.

277,5 millió forintos kamatfizetési kötelezettség mellett - összesen 3 milliárd 344,8 millió forinttal szerepelnek a tervezetben. Az előterjesztés hangsúlyozza, hogy jelenleg előkészítés alatt áll - illetve folyamatban van - az önkormányzatok adósságkonszolidációja, de tekintettel arra, hogy a konkrét jogszabály még nem ismert, a koncepció összeállítása idején óvatosságból a jelenlegi hitelszerződésekből fakadó kötelezettségeket vették alapul. A jelenlegi ismeretek szerint, a pénzintézetek felé fennálló adósságállományból a tőkeösszeg 50 százalékát vállalná át az állam, a költségvetési javaslat összeállításakor várhatóan már pontos számot tudnak majd szerepeltetni a jövő évre várható adósságszolgálat összegéről.

Soós Attila (Fidesz) képviselő a napirend vitájában elmondta: választási ígéreteik között is szerepelt, hogy a jogszabályi keretek között folyamatos tájékoztatást adnak róla, hogyan gazdálkodik az önkormányzat – különösen jelentősnek érzik ezt az elmúlt nyolc év kaotikus, átláthatatlan viszonyai után. A képviselő kiemelte a stabil kiegyensúlyozott gazdálkodás jelentőségét, a pályázati lehetőségek kihasználását, az intézmények működtetését, a miskolciak komfortérzetének fenntartását, növelését, a vállalt feladatok felelős teljesítését. Mint mondta, az önkormányzat ésszerű racionális gazdálkodást valósít meg.
Mokrai Mihály (MSZP) képviselő szerint a jövő évi koncepció fő üzenete forráskivonás az önkormányzati rendszerből, az önkormányzatiság felszámolása. A költségvetés fikciókra épül. A magyar gazdaság lefelé tartó spirálba került, erre nem lehet költségvetési koncepciót építeni.

Jakab Péter (Jobbik) képviselő úgy fogalmazott, szerény és szűkülő alapanyagból nehéz jó koncepciót összeállítani, jövedelemtermelő gazdaságpolitika híján Miskolc sodródik, a jövő évi koncepció valójában a koncepciótlanságról szól.
Kriza Ákos polgármester reagálásában elmondta: az MSZP-s városvezetés óriási adóssághalmazt hagyott maga után, kíváncsi lenne rá, ki az, aki ezt két év alatt le tudja dolgozni. Erre törekednek, fenn tudták tartani a város fizető-képességét, a súlyos örökség ellenére is.
Takács Gábor (Fidesz) képviselő egyebek mellett ugyancsak arról szólt: komoly adósságcsapdából kell kilábalnia a városnak, a számok azt mutatják jó irányba halad a város, jó munkához idő kell.
Kiss János (Fidesz) frakcióvezető arról szólt, meg kell vizsgálni, kiktől származnak az ellenzéki kritikák. A Jobbiknak előbb el kellene jutni abba az állapotba, hogy költségvetést tudjanak alkotni – ettől jelenleg nagyon messze vannak. A Medgyessy kormány idején, az uniós csatlakozás után 14 nappal túlzott hiányt állapított meg az unió, belesodorták az országot egy túlzott deficit eljárásba, amiből azóta sem tudtak kilábalni, ezt most, a Fidesz-kormány teszi majd meg. Kiss János szerint szerencse, hogy a jogrend nem teszi lehetővé, hogy városok ellen is túlzott deficit eljárást alkossanak, másképp Miskolcot is ebbe a helyzetbe sodorták volna a szocialisták.

Kriza Ákos elmondta, végre eljutottunk oda, hogy nem költünk többet, mint amennyi bevételünk van – az MSZP idejében nyakló nélkül költekeztek, vették fel a hiteleket, ennek nagy részét most a kormány gentleman módon átvállalja, hogy segítse a településeket a talpra állásban, a jövő építésében.
Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő kifogásolta a gazdasági napirendek összevonását, szerinte ez a kritikus hangok elfojtását szolgálja. Mint mondta, a kormánypárti képviselők rózsaszín képet festenek a valóságról – az a helyzet, hogy jövőre 140 milliárd forinttal kevesebbet kapnak az önkormányzatok. Továbbra sincsenek forrásteremtő beruházások Miskolcon, futnak az országos adatok után. Pakusza Zoltán kiemelte, a Jobbik még nem szerepelt az ország és a város vezetésében, nincs része a múlt hibáiban, az egyetlen erő, amelynek még hinni lehet, a választók majd eldöntik, kiben látják a kivezető utat.

Nánási-Kocsis Norbert (Fidesz) képviselő elmondta, ahogy a szocialisták nem tudtak gazdálkodni – lásd a szocializmus bukása után, a keleti blokk országainak hátrahagyott helyzetét – most sem tudnak érdemi kritikát megfogalmazni, táblázatokat olvasni. Kéri az MSZP-s képviselőket, ha szakmai hozzászólásokat kívánnak tenni, kifejezetten a számokra és a tényekre támaszkodni.

kozgyules_121213_ja_14.jpg

Simon Gábor (MSZP) képviselő, elmondta nem csak a kötelezettség-vállalásokat hanem az ebből adódó fejlesztéseket is örökölte a Fidesz Miskolcon, jó lenne, ha nekik is lennének sikeres uniós projektjeik.
Kiss János szerint az MSZP idejében az volt a szisztéma, hogy vegyük fel a kölcsönöket – amelyekre az embereknek semmi szükségük nem volt – szerezzünk belőle politikai népszerűséget. Aztán sarcoljuk meg az embereket, ebből fizessük vissza a politikai népszerűség árát. Földesi Norbert szerint most folyik sarcolás, szeretne választ kapni, hogy folytatódnak örökölt projektek? Már lassan a Kádár rendszerig megy a visszamutogatás, ha súlyosnak érzik a terhet, adják át a város irányítását.

Pakusza Zoltán
(Jobbik) szerint állandóan azt hallják, hogy el lett adósítva a város. Nevezzék meg végre ennek a felelőseit, legyenek hitelesek. A munkanélküliség azért csökken, mert a város lakossága is csökken. A közmunkáért kapott pénzből nem lehet megélni, tönkreteszi a város jövőjét, aki az elvándorlást ösztönzi.
Soós Attila (Fidesz) elmondta, sajnálja, hogy a költségvetési vita ellenzéki pártok kampány-beszédévé fajult. A képviselő szerint az MSZP folytatja a régi osztályharcos retorikát: az első mondattal bélyegezzünk meg, mindig legyen ok a harcra, a tényekről pedig ne beszéljünk, mert nem tudunk. Hol vannak az ellenzék szakmai módosító indítványai? Kéri, ne szerepelni akarjanak, hanem dolgozni. Aki ezt a költségvetést nem támogatja, nem támogatja egyebek mellett a sajátos nevelési igényű gyerekek ellátását, a történelmi avas rendbehozatalát, az idősek bentlakásos intézményét, a Csanyik fejlesztését, a lakó környezetek rendbetételét - Miskolc előre jutását. - Egy érdeke van az ellenzéknek, hogy Miskolc az ő szavaikkal maradjon koszos város - fogalmazott Soós Attila.
Jakab Péter (Jobbik) szerint egy rossz rendszerben nehéz jó tanácsokat adni. Toldozzák, foldozzák egy rossz rendszer következményeit ahelyett, hogy megpróbálnák megváltoztatni. Ha nem képesek erre, adják át a helyüket a "2006-osok" nemzedékének.


10.15
Zárt ülést rendeltek el.

10.00
A munkahelyteremtésről

Kriza Ákos
napirend előtt a Miskolcon történő munkahely-teremtéshez kapcsolódó eseményekről szólt. Nagyon sok munka történt ennek érdekében, olyan eredményeket értek el 2012-ben, amelyekre minden miskolci büszke lehet elég megnézni a mutatókat. 2002 decemberében 9 ezren voltak munka nélkül, ez 12 370-re emelkedett nyolc év alatt. 2010 óta több mint ezerrel csökkent a munkanélküliek száma – komoly eredmény ez a válságos időszakban. A polgármester kiemelte a Start közmunka-program miskolci eredményeit, s elmondta: Pintér Sándor belügyminiszter ígéretet tett rá, hogy több mint 500 fővel növelik jövőre a program résztvevőinek számát. Mindez egy felzárkózási folyamat része lehet, olyanokat érint, akiknek még s szüleik sem szocializálódtak munkában. Miskolc tisztább rendezettebb lett az elmúlt időszakban, ez is a Start közmunkásoknak köszönhető – csakúgy, mint a szemétlerakók felszámolása, patakmedrek tisztítása.

A Mechatronikai Ipari Park betelt a Holding és a MIK befektetés-szervezői munkájának köszönhetően. A Déli Ipari park fejlesztésére 400 milliós pályázatot nyertek el. Rövidesen cél érhetnek a befektetőkkel folyó tárgyalások, ez is mihamarabb be fog telni.


kozgyules_121213_ja_1.jpg

9.45-10.00

Varga Gergő (DK) képviselő indítványozta, hogy függesszék fel az ülést addig, míg az egyik Jobbik-os képviselő a Szebb Jövőért polgárőrség egyenruháját - azaz egy ilyen feliratú mellényt - visel. Kriza Ákos polgármester szünetet rendelt el, tanácskoznak a képviselők.

A szünet után a polgármester elmondta, a közgyűlésnek nem feladata rendészeti kérdésekkel foglalkozni, a jegyző felveszi a kapcsolatot a hatósággal, akik jogosultak eldönteni, sérti-e a közrendet az említett ruhadarab viselése.

Tompa Sándor (DK) képviselő indítványozta, tekintettel a harmincnál is több sürgősségi indítványra - amelyeket nem volt idejük, lehetőségük érdemben áttanulmányozni - halasszák el a közgyűlést. A grémium többsége nem fogadta el a javaslatot. Tompa Sándor ezt követően indítványozta, kapjanak egy végleges napirendet, amelyek áttekinthetően tartalmazzák a felcserélt, összevont, sürgősséggel napirendre vett témákat is. Kriza Ákos elmondta, a nap folyamán ezt meg fogják kapni.

09.15-09.45 óra
Kezdetét vette az ülés.

Először sürgősségi indítványok napirendre tűzéséről, majd azonos témájú napirendek – az önkormányzat költségvetését, vagyoni helyzetét, a polgármesteri hivatallal, rendészeti ügyekkel kapcsolatos, a gyermekvédelmi intézményekkel kapcsolatos változásokat érintő, ingatlan használattal, szolgáltatási díjak változásával kapcsolatos előterjesztések – összevont tárgyalásáról döntöttek a képviselők.
Az előzetesen kiküldött meghívón 24 téma szerepelt, ami 32 sürgősségi indítvánnyal egészült ki.

Sz. S.- H. I. 


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2012-12-15 04:20

    miserables

    A lényegről egy büdös szó nem esik. A szociális segélyeket kezdetben " felezni " majd fél év után MEGSZÜNTETNI. Mint van ez normális országokban .Akinek nincs munkája, az nem tud fizetni lakbért és valószínű bűnözésből akar megélni .Azonnal ki lehet [ tovább ... ]
  • 2012-12-14 10:05

    hatodikavan

    A majomházban nagyságrendekkel értelmesebb lényeket láttam.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!