Közgyűlés

Fejlesztések támogatásáról döntött a közgyűlés

2012-07-30 13:44

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozgyules_120730ml_02.jpg

Rendkívüli ülést tartott hétfő délután Miskolc közgyűlése. A napirendi pontok között szerepeltek a város Település-szerkezeti Tervének, Építési Szabályzatának (MÉSZ) módosítására vonatkozó javaslatok, de tárgyaltak a város közlekedésfejlesztési és közlekedéspolitikai koncepciójának módosításáról, a Déli Ipari Park elnevezésű, önkormányzati tulajdonú ingatlan infrastruktúra fejlesztéséhez szükséges, további döntések meghozataláról is.

16.55 A végszavazásnál minden előterjesztés zöld utat kapott.

Kriza Ákos összefoglalva a rendkívüli közgyűlést, elmondta, a káosz irányába hat az ellenzék tevékenysége. Arra kérte a közgyűlést, hogy próbáljanak meg Miskolc érdekében működni, mert csak a destrukció irányába vezetnek a jelenlegi folyamatok. Olvassák el az előterjesztéseket, vitázzanak, minden észrevételt szívesen befogadnak. De kéri a korrekt hozzászólásokat és az alkotó, kreatív energiákat, mert a negatív energia csak szétveri a várost.
Rendes közgyűlést a tervek szerint legközelebb szeptember 20-án tartanak majd.

16.40 Patak és pályázat

Az ötödik napirendi pont – a Cine-Mis Kft. részére pályázati önrész biztosítására és kamatmentes  kölcsön nyújtására vonatkozó előterjesztés – nem hozott hozzászólásokat.

A hatodik napirendi pont - a természeti katasztrófák megelőzésére, kezelésére irányuló projekt, mellyel kapcsolatban önerő kiegészítéséről, önerő alapra történő pályázat benyújtásáról döntenek - kapcsán Bazin Géza (MSZP) elmondta, a tegnapi eső is bizonyította, hogy szükség van az ilyen együttműködésekre, Pereces is szeretne majd a forrásból részesülni.

Kriza Ákos jelezte: a forrás már el van osztva, tartalmazza az előterjesztés. Benczés Miklós (Fidesz) szintén támogatást kért az előterjesztéshez. Jelezte, hogy a Torontáli utca és környéke víz alatt volt, az Andrássy utcának ez a szakasza ugyanis, mint egy kis patakmeder, úgy van kialakítva, és csak a keresztutcákra folyik ki a víz.

A Szerdahelyi utcánál fekvőrendőrt helyeztek el, ez szintén nem engedi a víz kifolyását az utcából. Az Andor utcának kérte az egyirányúsítás visszafordítását, mert több lakónak nehézkes megközelíteni a közeli bevásárlóközpontot.
Kriza Ákos kérte, hogy egy héten belül oldják meg a kialakult helyzetet az Andor utcánál, mert három utcából nem tudnak rendesen kijárni.

Pakusza Zoltán (Jobbik) elmondta, hogy támogatják az előterjesztést. Perecesen a patakmeder-rendezés kapcsán érdeklődött, hogy előre lehet-e hozni, mert csak októberben kerülhet sor a munkára, és az esőzés után gondok vannak több helyen.

Kovács László (KDNP) jelezte, Alsó- és Felsőhámorban gondot okozott a vihar az ivóvízhálózaton, a Csóka utcai játszótérnél pedig a korábban kialakított vízelvezetés "adta meg" magát, és a 2010-es helyzet állt elő.

Gonda Géza (Fidesz) Hejőcsaba kapcsán megjegyezte, a felszíni vízelvezetés rendszerét újra kell gondolni. Öt alkalommal öntött ki a városrészben a Hejő. Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) Komlóstető és Vasgyár kapcsán is jelezte, hogy a területeket érintette a tegnapi vihar, összefüggő víz alakult ki.

16.20 Ipari park

A negyedik tárgyalt napirendi pont a Déli Ipari Park területét érinti, melynek kapcsán Szélyes Domokos, a MIK Zrt. ügyvezető igazgatója szólalt fel. Mint elmondta, korábbi döntésükben a Csemetekert területét választották fejlesztési területté, akkor Miskolc és Sajószentpéter között elvi megállapodás volt a helyi adók megosztásáról, azonban az írásos megállapodás már nem sikerült. Ezért döntöttek a déli terület mellett. Új iparterületre szükség van, mert a Mechatronikai Ipari Park már majdnem betelt. Nyitva áll most egy pályázati lehetőség, hogy a földterületet ipari területté fejlesszék, ez indokolja az előterjesztést.

kozgyules_120730ml_05.jpg

Kriza Ákos szerint elgondolkodtató, hogy a sajószentpéteri polgármester miért mondott nemet a csemetekerti fejlesztésre, valószínűleg szocialista nyomásra. Földesi Norbert, az MSZP frakcióvezetője szerint az volt az ok, hogy Miskolc ajánlata 70-30 százalékos volt, majd ezt módosították 78-22-re. A Csemetekertben egy olyan agrárberuházás történt volna, amely sokáig lekötötte volna a területet. A Mechatronikai Ipari Park kapcsán elmondta, hogy az az előző városvezetés lobbierejét bizonyítja. Kíváncsian várják azt is, hogy milyen befektetők érkeznek majd, akik miatt szükség van az iparterületre.
Jakab Péter (Jobbik) leszögezte, szükségesnek találják a Déli Ipari Park fejlesztését, főleg a magas munkanélküliség miatt. Döbbenettel olvasták, hogy a kormány leállítja az ipari parki pályázatokat, és sajnálatosnak tartják, hogy a területet a holding tulajdonába kell adni, amely néha úgy viselkedik, mint egy „elszabadult ágyúgolyó”, reméli, hogy nem fogják eladni.
Tompa Sándor (DK) szerint ezért az egy előterjesztésért hívták össze a közgyűlést, mert elrontották a Csemetekert-fejlesztést. Afelől érdeklődött, milyen összegű fejlesztéssel számolnak az ipari parkban.
Kriza Ákos megjegyezte, olcsóbb lett volna a csemetekertes beruházás, de azt a szocialisták megakadályozták. Ez a beruházás többe fog kerülni, amit "megköszönnek" a szocialista képviselőknek.
Mokrai Mihály (MSZP) szerint olyan beruházást akartak a Csemetekertben megvalósítani, amely lehetetlen volt, megdöbbentő, hogy ezt a szocialistákra akarják kenni. Két év alatt nem jutottak sehová, most jöttek rá, hogy délen kell fejleszteni, amit az előző városvezetés már régen tud. A szocialista képviselő szerint két év alatt nem hozott a polgármester egyetlen beruházást sem.

Kovács László (KDNP) ismét kritikán alulinak nevezte az MSZP-frakció viselkedését, akik folyamatosan bekiabálnak.
Pakusza Zoltán (Jobbik) idézett az előterjesztésből, melyben szintén azt írják, hogy nem lesz ipari park pályázat pár évig. Kérdésként fogalmazta meg, hogy ha a terület a holding tulajdonába kerül, van-e joguk eladni, hogyan lesz erre ráhatása a közgyűlésnek.
Nánási-Kocsis Norbert (Fidesz) szerint fogalmi zavarokkal küzdenek a szocialisták. Az előterjesztés arról szól, hogy fejleszteni szeretnének, hogy állami forrást lehet elnyerni infrastruktúrafejlesztésre. Kérte, hogy támogassák az előterjesztést.
Zsiga Marcell alpolgármester szintén azt kérte, hogy támogassák az előterjesztést. Figyelembe véve a finn gyár által vásárolt területet, három hasonló méretű beruházás érkezhet a Déli Ipari Parkba, melynek kapcsán remélhetőleg sikerre vezetnek a tárgyalások.
Földesi Norbert (MSZP) szerint a tervezett 400 milliós fejlesztés nem elég az iparterület infrastruktúra-fejlesztéséhez.

Kiss János Fidesz-frakcióvezető kérte a szocialistákat, hogy nyugodjanak meg, majd 2014-ben "álljanak ki a színpadra" és győzzék meg a miskolciakat. Kovács László (KDNP) kérte, hogy vizsgálják meg, miként lehet a rendet fenntartani a közgyűlésben.
Mokrai Mihály (MSZP) szerint élniük kell az ellenállás eszközeivel a túlzott hatalom eszközeivel szemben.
Bazin Géza (MSZP) afelől érdeklődött, igaz-e, hogy a Csemetekertben nem lehetett volna fejleszteni, mert uniós beruházás miatt le van kötve? Elég lesz-e a négyszáz millió forint? Mikorra várható a fejlesztés befejezése?
A felvetődött kérdésekre Vécsi György, a Miskolc Holding Zrt elnöke válaszolt. Mint molndta, a Csemetekertben nincs olyan EU-s pályázat, ami akadályozza a fejlesztést. A felajánlott arány fair volt, tekintve, hogy Miskolc hozta volna a beruházókat. A fejlesztésre 800 millió forintot terveznek, 400 millió pályázati forrást, és 400 millió hitelt. Ez elég lesz olyan infrastruktúra kiépítésére, amely befektetőt hozhat, vannak is tárgyalások. A jelenlegi döntés arról szól, hogy fejlesszen a területen a Holding, ha érkezik befektető, akkor az eladásról a közgyűlés dönt majd.

14.40 Közlekedés, építési szabályzat

Az együttesen tárgyalt, első három napirendi pont témái között szerepelnek a Miskolc Település-szerkezeti Tervének, valamint Építési Szabályzatának (MÉSZ) módosítására vonatkozó javaslatok, a város közlekedésfejlesztési és közlekedéspolitikai koncepciójának módosításai is.

kozgyules_120730ml_16.jpg

A napirendi pontokhoz Szőke László, a polgármesteri hivatal osztályvezetője adott szóbeli kiegészítést. A Szondi telepi terület kapcsán elmondta, a befektetőnek fejlesztési elképzelései vannak, melyhez kéri az önkormányzattól a módosítást, egy utca megszüntetését.
A Főtér és környéke területén régóta terv annak a térnek a megépítése, melyet Nagy-Miskolc létrejötte indokol. A hatályos szerkezeti terv egy hatalmas építési területként kezeli a területet, melyre a korábbi tervek szerint egy plaza épült volna. A mostani tervek szerint szükséges a módosítás, amit az is indokol, hogy a környékbeli lakosok sem tudnak engedélyt kapni így építkezéseikhez.

A harmadik módosítás a DIGÉP területe, amely egy helyrajzi számon van és osztatlan közös tulajdon. Így minden fejlesztési elképzelést egyeztetni kell a tulajdonosokkal, ami miatt ez nagyon nehézkes. Ugyanakkor nincs senkinek saját helyrajzi száma, a telekhatárok sincsenek meg. Ezt a helyzetet fel kell oldani. Kioszthatók kell, hogy legyenek a különböző telektestek, ez a módosítás lényege – tette hozzá az osztályvezető.

kozgyules_120730ml_07.jpg

A településszerkezeti terv módosításainál az egyik érintett terület a Jezsuita Gimnázium mellé tervezett szervizút áthelyezése, a gimnázium fenntartója által tervezett sportcélú fejlesztések miatt. Az út jelen tervek szerinti megvalósítását egyébként is elég illuzórikusnak nevezte Szőke László.

A Patak utca térségének módosítása a mélygarázs építése kapcsán vált szükségessé. A Pátria tömb belsejének forgalmi kivezetését és a Szent Erzsébet sétány egy nyomvonal-módosítását tartalmazza az előterjesztés.
A Kandó tér kezelésére több probléma megoldása is sarkalja az önkormányzatot. Az egyik a villamosfejlesztés, amelyhez 32 méter hosszú, egyenes megállót kell építeni itt a végállomáson is. A 3-as utca átvezetése kapcsán is érintett lett a terület, mert erre vezetnék át a Búza tér helyett a József Attila utcáig. Emellett kiépülhet itt az intermodális csomópont, a villamos, elővárosi kötöttpályás közlekedés, busz és vonat összekapcsolásával.

Tartalmaz a módosítási csomag egy hibajavítást is Szentléleken. Itt egy korábbi katonai területről van szó, amelyek a kilencvenes években privatizációra kerültek, de nem vezették át.
A tervezett fejlesztésekben némi zöld területet beépíthető területté változtattak, amelynek azonban van bizonyos határa, ezért „cserében” a Szentpéteri kapuban egy iparterületet zöld területté nyilvánítanak.
Miskolctapolca egy részén pedig a fejlesztési elképzelések miatt módosítanak a terven.

kozgyules_120730ml_19.jpg

Tompa Sándor, a Demokratikus Koalíció képviselője a tapolcai fejlesztések kapcsán érdeklődött, hol tart az ügy, van-e már eredmény a tervpályázatban. Kíváncsiak lettek volna a lakossági véleményekre, de afelől is érdeklődött a képviselő, milyen forrásból készülhetnek majd el ezek a fejlesztési elképzelések. A képviselő szeriont több tízezer embert érintenek az előterjesztések, amelyeket most egy napirendi pontban összevonva tárgyalnak meg, s amelyek „valakik érdeke miatt" kerülnek a képviselők elé. Tompa Sándor elmondta, nem támogatják a módosításokat.
Kriza Ákos kijelentette, becsülettel végzik a munkájukat, fölösleges rájuk tolni a klientúraépítés vádját, amely a szocialista pártra égett rá. Az előző városvezetés pénzpocsékolása miatt valóban nehéz helyzetben van a város, de meg fogják szerezni a forrásokat ennek ellenére is.
Szőke László elmondta, most még nem tudja, milyen forrásokból valósulhatnak meg ezek a beruházások, de folyamatosan azon dolgoznak, hogy mindenhez megtalálják a megfelelő forrást.

Rostás László főépítész elmondta, a MÉSZ-módosítást 30 napig közzétették az előírásoknak megfelelően, de nem érkezett észrevétel. A Főtér kapcsán közösségi tervezést tartottak. A DIGÉP kapcsán elmondta, annak idején úgy húzták meg Budapestről az utakat, hogy meggátolta az építési engedélyek kiadását. Most nincs építési telke a területnek, ezért kell a nyomvonalat pontosítani. A tapolcai tervpályázat eredményhirdetése megtörtént, ezt nyolc napon belül kell nyilvánosságra hozni. Ezt meg fogják tenni, két helyen kötelező és persze a város nyilvánossága elé is tárják.
 Kriza Ákos hozzátette, több fórum volt Tapolcán, a lakossági óhajok szerint készültek el a tervek, miskolci tervezők által és a helyieknek építik meg az ő érdekükben.

kozgyules_120730ml_21.jpg

Katona Ferenc (Fidesz) arról beszélt, az építési szabályzat módosításakor sok elképzelést figyelembe kell venni, végre van egy városvezetés, amelyik figyelemmel van a miskolciak véleményére és érdekére. Szólt arról, hogy az ellenzék azzal támadta, az ő érdekében hívták össze a közgyűlést. A lillafüredi területnél 1995-ben vásárolt ingatlant, melyen turisztikai, rekreációs központot hozott létre. 2004-ben sorolták át tévedésből erdővé, melyen két vállalkozás is elesett így a fejlesztési pályázati lehetőségektől. Azóta kérte a hiba kijavítását.

Fodor Zoltán (MSZP) a Jezsuita Gimnázium kapcsán elmondta, a sport területei fallal vannak körülvéve, oda nem mehetnek be mások sportolni. Kérdésként vetette fel, hogy a tervezett sportliget kapcsán egyeztettek-e, hogy oda majd bemehet-e más a gimnázium tanulóin kívül.

Szőke László elmondta, nem tudja pontosan, milyen tárgyalások folytak, de tekintve, hogy most a területet szemétlerakóként használják, attól biztosan csak jobb lehet. Kriza Ákos megjegyezte, egyeztetett a jezsuitákkal, akiknek ez humanitárius missziója, a miskolciaknak építik a sporttelepet.

Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz) a Jezsuita Gimnáziumnál tervezett módosítás kapcsán megjegyezte, egy olyan út tervét helyezik át, amelynek a megvalósítására nem sok esély van. A jezsuiták ki szeretnék nyitni a kapuikat mindenki előtt és együttműködni a város többi sportlétesítményével. A Kandó tér fejlesztése kapcsán hozzátette, olyan új közlekedési központ létesülhet, amely a Búza tér és a belváros környezeti terhelését is csökkenti, ami minden közlekedő számára ideális helyzetet teremtene. Kérdésként vette fel, hogy egy negyvenmilliárdos beruházásból, a villamosfejlesztésből hogyan maradhatott ki a Kandó tér fejlesztése?

Kovács László (KDNP) felhívta a figyelmet, hogy létezik konstruktív és fegyelmezett ellenzéki magatartás is, ami nem egyezik az MSZP viselkedésével. Ez a magatartás nem volt eddig jellemző Miskolcon.

Tompa Sándor kijelentette, ha az SZMSZ-ben nem korlátozták volna a hozzászólás lehetőségét, akkor nem kiabálnának be. Véleménye szerint sokan várnak arra, hogy a beadványukra választ kapjanak, nem érti, miért csak Katona Ferenc beadványa került a közgyűlés elé.

Kiss János, a Fidesz frakcióvezetője elmondta, ez egy városépítészeti előterjesztés, az ellenzék „összekeveri a szezont a fazonnal", amikor azt keresik „ki fog jönni, mikor fog jönni, minek kell jönni?” Eben a városban azonban 2010-ben megváltoztak a dolgok, fel kellene ébredni. Ha rendesen elolvasnák az SZMSZ-t, akkor tudnák, hogy ők sértik meg. Hozzá voltak szokva, hogy nyolc évig élet és halál urai, és minden úgy történik, ahogy azt kitalálják.

Szegedi Márton azzal az ügyrendi javaslattal élt, hogy rekesszék be a vitát, mivel nagyon lecsökkent a színvonala.

A képviselők többsége 18 igen és 6 nem szavazattal elfogadta a javaslatot, így a polgármester a vitát berekesztette.


14.15 Napirend előtt

Kriza Ákos
polgármester az ülés elején arról szólt, nagy öröm, hogy az olimpián máris vannak magyar érmek. Ezek a sportolók követendő példát állítottak mindenki elé. Reméli, Deák Bárdos Mihály is tovább fogja majd öregbíteni a város hírnevét. Sok olyan sportoló is van a keretben, aki Miskolcról származik, és akikre büszkének lehet lenni. A polgármester beszámolt arról is, hogy a Miskolci Mazsorett Tánccsoport kadet csapata győzött az Európa-bajnokságon.

Kriza Ákos szerint a miskolci ellenzék - elsősorban a szocialisták - végtelen csúsztatás- és hazugság-hadjáratot indítottak a miskolciak ellen, azokat az eredményeket akarják- csökkenteni, amelyeket a miskolciak együtt elértek. A polgármester kihangsúlyozta, hogy az itt hagyott 52 milliárdos adósság ellenére működtetni tudják a várost, a szállítókkal folyamatosan egyeztetni kell, hogy ez így maradjon. Jövőre kb. ötmilliárd forint lesz az adósságszolgálat, ezt hogyan fizessük ki? - tette fel a kérdést a polgármester. Mint mondta, ez csak úgy lesz lehetséges, ha ugyanazt a takarékos költségvetést folytatják, mint eddig a kormánnyal együttműködve. Kriza Ákos ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy kétmilliárd forint érkezett csak az adósságrendezésre a városba.

- A szocialista politika úgy működik, hogy csinálnak egy hatalmas problémát, aztán ráfogják másra az egészet. Ez jellemző és az, hogy bekiabálnak, aztán itt hagyják a közgyűlést és a szomszédos kávéházban beszélgetnek. Ez nagy szégyen - fogalmazott a polgármester, aki szerint nem akarják látni, hogy csökken a munkanélküliség. Hamarosan átadják a drótgyárat, elindult a 112-es hívószámhoz az építkezés, a START közmunkaprogram is jól halad. Egyre többen fedezik fel Miskolc értékeit és a szocialista próbálkozások ellenére halad előre a város. Kezdjenek el végre dolgozni, hagyják abba azt, hogy csak kárt okoznak – tette hozzá Kriza Ákos. A polgármester elmondta, a rendkívüli közgyűlést a napirendek fontossága miatt hívta össze. Csak ezekhez lehet hozzászólni, más témát nem lehet megtárgyalni. A képviselő-testület ezután elfogadta a hét előterjesztés napirendre vételét azzal, hogy az első hármat egyben tárgyalják.

H. I.
Fotó: Mocsári L.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2012-08-24 08:42

    lényeglátó

    Mennyi kudarc lenne elegendő, alkalmatlanságotok belátásához! A legáltalánosabb tévhit, én okos vagyok! Politikával foglalkozóknál vírusos fertőzés!
  • 2012-07-30 20:25

    Tompa Sándor

    Vajon ki irja az ilyen "benyalós" tudósitásokat?Nem ez és nem igy volt. De még tárgyi tévedések is. Katona- Lillafüred? De mit várjunk,

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!