Egyház

A példaképpé vált, elhurcolt szerzetesekre emlékeztek

2012-06-15 19:37

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE minoritakoszoruzas120614_ml2.jpg

A szétszóratás emléknapja alkalmából rendezett koszorúzási ünnepséget péntek délután a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének miskolci csoportja. Az eseményen minden évben a minorita szervezetesek 62 évvel ezelőtt történt elhurcoltatására emlékeznek.

Gróf Lajos, a KÉSZ miskolci tagja elmondta, ebben az évben már nyolcadik alkalommal koszorúzták meg a minorita rendház épületén található emléktáblát, nyolcadszor emlékeznek a helyszínen az 1950. június 17-én éjszaka történtekre.
– Miskolc történetében az elmúlt évszázadokban mindig fontos szerepe volt a szerzeteseknek, elég csak az elmúlt években és jelenleg is zajló kolostorromok feltárására gondolni – mondta Gróf Lajos. Mint mondta, az összes helyi rend közül a legjelentősebb azonban a minorita rend, őket vitték el 62 éve az ÁVÓ-sok a Hortobágyra.

minoritakoszoruzas120614_ml.jpg

– A szerzetesek elhurcolásával az volt a cél, hogy ellehetetlenítsék az egyházak működését – hangsúlyozta Gróf Lajos, hozzátéve, hogy rengeteg miskolci lakost is elhurcoltak akkoriban a városról, jövő hét vasárnap rájuk emlékezünk majd a Széchenyi utcán, a Kazinczy könyvesbolt falán található emléktáblánál, ott Rétvári Bence államtitkár mond majd beszédet.

Osztie Zoltán, Budapest-belvárosi plébános a KÉSZ országos elnöke arról beszélt a szerzetesek elhurcolásának ténye, az egész elmúlt rendszer, az egész kommunizmus ideológiájának működését, szándékát feltárja.
– Abban bízunk, hogy ez az isten nélküli világképet megteremtő ideológia soha nem tér vissza. A kommunizmus nem csupán legyőzni, likvidálni kívánta az egyházat, nem véletlen a szerzetesekkel szemben alkalmazott intézkedés, a szerzetesrendek feloszlatása – hangsúlyozta Osztie Zoltán.

Mint mondta, az egyház három alappillérét – a szerzetesrendeket, egyházi szervezeteket, és az egyházi oktatást – módszeresen próbálta felszámolni a kommunizmus, hiszen ezek voltak az egyházi élet fő szervezői.
– S bár az újraszervezése mindnek megtörtént, a közösségek feloszlatását mai napig nem heverte ki az egyház, seb ez mindmáig az egyház testén. Nem csak azért, mert létszámban megcsappantak a közösségek, de azért is, mert a szerzetesség egy jel. A szerzetes jele a tisztaságnak, a szegénységnek, és az engedelmességnek, jele mindannak, amit Jézus, az egyház adott a világunknak – mondta Osztie Zoltán.



Mint mondta, az elhurcolt szerzetesek, akik áldozattá váltak, egyúttal példaképpé is váltak, olyan példaképpé, akik méltó utat tudnak mutatni a fiatal generációnak, azoknak, akik a ma élnek, amikor minden bizonytalan.
– S ugyanígy példakép mindenki, aki az egyház életét szervezi – zárta gondolatait Osztie Zoltán.

Az eseményen közreműködött a Hassler Énekegyüttes, Sándor Zoltán vezetésével.

A koszorúzást követően este hat órától a Minorita-templomban szentmisén emlékeztek az elhurcolt szerzetesekre.

Tajthy Ákos
fotó: Mocsári László




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2012-06-16 09:48

    lényeglátó

    Apám mellett is dolgozott egy öreg, pap, vagy szerzetes, tőle csak nyugdíját vonta meg, 78 évesen, "A legfejlettebb társadalom!" Adm. bérelszámoló, anyagkönyvelő munkakörben! 1-1,5 méteres átmérőjű bükk- rönköket hordtak le a szekerek 1db/szekér, mi [ tovább ... ]

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!