Életmód

Vigyázzunk a napozással!

2012-06-10 16:39

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE napozok__.jpg

Sokan a figyelmeztetések ellenére sem képesek lemondani nyáron a túlzott napozásról, mások csupán óvatlanságból teszik ki magukat az égető sugarak veszélyeinek. Rónai Éva bőrgyógyászt arról kérdeztük, mire vigyázzunk, mit kell szem előtt tartanunk, ha meg szeretnénk óvni a bőrünket.

napfeny.jpgA fény vagy közvetlenül a nap irányából érkezik a bőrre, vagy pedig vízről, homokról vagy más felületről visszaverődő, szórt fény formájában. Utóbbi miatt árnyékban is leéghetünk, s a felhők is nagymértékben átengedik az ultraviola sugarakat, ezért nyáron, borult időben sem árt az óvatosság.

A túlzott napozás hatására bőrünk ráncossá, rugalmatlanná válik, károsodnak az úgynevezett kollagén rostok. A bőrrák, bőrdaganatok is a napozásnak kitett bőrrészeken alakulhatnak ki, az UV-sugarak miatt. – Az ismétlődő leégések már több évvel a betegség látható jelének feltűnése előtt elindíthatják a rákos folyamatot. A korán felismert bőrrák teljesen gyógyítható. Sajnos, ez nem mondható el a későn felfedezettre, mely egyike a legrosszindulatúbb rákfajtáknak – hívta fel a figyelmet Rónai Éva.

Elmondása szerint a napozás veszélyeinek leginkább a vöröses-szőkés, világos bőrű gyerekek és felnőttek vannak kitéve. Közülük is a legveszélyeztetettebb az, aki mindig leég, de sohasem barnul. Egyes bőrbetegségeket, például a herpes simplexet vagy a pemphigust kifejezetten súlyosbítja a napoztatás. Az anyajegyeket is jó megóvni az UV-A sugárzástól mikropigmentes fényvédő készítménnyel.

barlangfurdo_110606_ja_1.jpg

Ugyanakkor számos más bőrbetegséget, például a pikkelysömört, ekcémát gyógyítja a napozás. A pattanásos kórképekre csak átmeneti gyógyírt jelent, ősszel, télen hatványozottabban térhetnek vissza a nyári barna bőrön kevésbé feltűnő elváltozások.
– Fontos, hogy ne csak a vízparton gondoljunk napvédelemre! – hívta fel a figyelmet a szakember. A tavaszi-nyári időszakban mindig használjunk fényvédő krémet, jó időben akár egy séta alatt is könnyen leéghetünk. A napvédő krémeket még otthon, indulás előtt vigyük fel, de minimum 20 perccel napozás előtt, így elegendő időt biztosítunk ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék.

barlangfurdo_120429_ja_16.jpg

Rónai Éva hangsúlyozta: a krémeket, ha kint tartózkodunk a napon, kétóránként újra fel kell kenni, mert elveszítik a hatásukat. Gyermekek számára mindig a legmagasabb faktorszámú, lehetőleg illat- és színezőanyag-mentes, fényvédő terméket válasszunk. Elsősorban kettős fényvédelmet – fizikai és kémiai – nyújtó, fényszűrő készítményeket használjunk. A fizikai fényvédelmet a cink-oxid, vagy titán-dioxid összetevői nyújtják apró lemezkorongok formájában, melyek szorosan egymás mellett elhelyezkedve visszaverik a fényt. A kémiai fényvédelmet pedig a benzilszalicilátok, illetve benzilcinnamátok biztosítják, melyek a bőr mélyebb rétegeibe jutó UVA sugarak semlegesítésével nyújtanak maximális védelmet.

Mindig figyeljük a meteorológiai szolgálat előrejelzését az UV-sugárzásra vonatkozóan.  A napozást még a legjobb minőségű krémek használatakor is tanácsos felfüggesztenünk 11 és 16 óra között. Fontos tudni, hogy a legjobb védelmet a megfelelő ruházat, könnyű, szellős sapka, ing, póló és napszemüveg segítségével érhetjük el.

Szepesi S.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!