Városinfó

Szelektív gyűjtésben is beértük Európát

2012-05-12 11:26

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kertesszelektiv120510_csl3.jpg

A fejlettebb országok gyakorlatához hasonlóan Miskolc kertvárosi övezeteiben is bevezették április közepén a zsákos szelektív hulladékgyűjtést. A megkérdezett lakosoknak tetszik az ötlet, azonban, mint kiderült a gyakorlatban még csak kevesen élnek a lehetőséggel.

– A teljes kertvárosi részen bevezették az új szolgáltatást, vagy csak negyedenként, egymás után? – kérdeztük Pásztor Imrét, a Miskolc Holding kommunikációs vezetőjét.

– Miskolc családi házas, belterületi övezeteiben, a nyugati mintákhoz hasonlóan, kísérleti jelleggel április 16-ától be lett vezetve a házhoz menő, zsákos szelektív hulladékgyűjtés. Ezt megelőzően Az AVE Miskolc Kft. kiosztotta a zsákokat a lakosságnak, amelybe a háztartásban keletkező, szelektíven összegyűjtött hulladékot ki lehet helyezni a megadott napokon. A gyűjtőjáratokon dolgozók minden alkalommal annyi új zsákot dobnak be a postaládába, amennyi szelektíven gyűjtött, hulladékos zsákot kihelyeztek. A gyűjtés indításakor szórólapon tájékoztatta az érintett lakosságot az AVE Miskolc Kft., de a honlapjukon is vannak erről hasznos információk, így például a gyűjtési napok időpontjai.

– Milyen az indulással kapcsolatos tapasztalatuk? Minden eddig gyűjtött anyagra vonatkozik a háztól szállítás vagy változott a gyűjtött hulladékok köre?

– Az elmúlt közel egy hónap tapasztalata alapján azt lehet mondani, kevesen teszik ki a szelektíven gyűjtött hulladékot, aki pedig kiteszi, az gyakran mást is beletesz, mint ami a háztartási, szelektíven gyűjtött hulladékok körébe tartozik. Amennyiben más jellegű, például veszélyes-, szennyezett hulladék, lom, zöld- vagy kommunális hulladék is bekerül a zsákba, azt az AVE Miskolc munkatársai nem szállítják el. Egyébként az alábbi hulladékfajták gyűjthetők vegyesen, egy zsákban, mint papírhulladék, italos doboz (sörös, üdítős fémdoboz), konzervdobozok, PET palackok, szatyrok, nylonzacskók, kozmetikai és tisztítószeres flakonok, vagy az italos kartonok. Fontos, hogy ezeket az újrahasznosítható hulladékokat tisztán helyezzük bele a zsákba. Az így begyűjtött hulladékoknak még a cég telephelyén megtörténik az anyagfajták szerinti szétválogatása. Bízunk benne, hogy egyre többen fognak élni a szelektív hulladékgyűjtés házhoz menő lehetőségével, ezzel pedig hozzájárulnak a környezet védelméhez. Amennyiben további kérés, kérdés merül fel a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatosan, írhatnak a szelektiv©avemiskolc.hu e-mail címre, de az AVE Miskolc Kft-nél személyesen, telefonon is kérhetnek tájékoztatást, és a cég honlapján is informálódhatnak.

– Amennyiben felszabadulnak hulladékgyűjtő szigetek , akkor a konténereket hol helyezik újra ki?

– A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kísérleti jellegű. A tapasztalatok összegzése után lehet megnevezni a szelektív hulladékgyűjtő szigetek új helyét, de a mostani tervek szerint mindenképp a társasházi övezetekben kívánjuk növelni a gyűjtőszigetek számát, mert ott kis távolságon belül még több felhasználónak biztosíthatjuk a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségét.

– A lakosság ösztönzése bevezethető például a begyűjtésarányos díjcsökkentés?

– Ez a fajta szolgáltatás díjnövelő tényezőként nem jelenhet meg. Ha a szelektíven gyűjtött hulladék mennyisége növekszik, az oly módon is befolyásolhatja a díjképzést, hogy például a vállalat az infláció mértékét nem meghaladó, vagy az alatti díjemelésre „kényszerülhet”. Ez az új szolgáltatás tehát lehetőséget biztosít a lakosságnak arra, hogy aktív közreműködésük mellett befolyásolhassák saját környezetünk védelme mellett a következő évi díjképzést is.

kertesszelektiv120510_csl2.jpg– Úgy láttam, hogy elég sok helyen ki van téve a szelektív zsák az utcában. Becslésem szerint a lakosok olyan 30-40 százaléka élhet a lehetőséggel. Jó ötlet tartom, hogy bevezették. Nem most, már öt-tíz éve be kellett volna indítani ezt a programot a városnak, vagy az AVE-nak. Idő kell az embereknek, hogy hozzászokjanak, rájöjjenek, hogy ezzel is a természetet védik. Édesanyám él itt, a Gábor Áron utcában, ő is külön gyűjti a hulladékot, én is otthon – vélekedett az új szolgáltatásról Lupkovics Ferenc, aki szinte minden nap meglátogatja betegeskedő, idős édesanyját.

A szomszéd utcában, a Schweidel Józsefben egyetlen AVE-s zsákot láttunk kitéve. Becsengettünk. Mint kiderült nem ilyen rossz az arány, csupán a páros-páratlan hetet tévesztette össze Vári József, s azt hitte éppen most van náluk szállítás. – Még szokni kell a naptárt – mondta viccesen. – Nagyon örülök, hogy bevezették ezt a szolgáltatást. Korábban is összegyűjtöttük a fóliát, a palackot és az üveget, majd elvittük a gyűjtőszigetre. Ezzel egyrészt a pénztárcát kíméljük, másrészt a környezetet óvjuk. Egy környezetipari cégnél dolgozok, ott is szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Megkövetelem a kollégáktól is. Elég nehezen megy, ezt még szokni kell. Fel kell nőni a feladathoz – utalt a tanulási időszakra Vári József.

– Mi nem kaptunk zsákot! A Pocok ABC-nél volt szelektív sziget, csak felgyújtották… Egyébként jónak tartom az ötletet – mondta a Salétrom utcában élő Varga Judit.

kertesszelektiv120510_csl6.jpg– Ott van a zacskó a fáskamrában. Ha lesz valami, majd teszek bele. Nem vagyok ásványvíz fogyasztó, nálam nem gyűlik össze sok műanyag flakon. Jónak tartom az ötletet, mert így nem kell mindent a kukába dobni, hanem ami értékes azt a sárga zsákba rakjuk és majd valahol hasznosul – mondta Rosiek János az idős emberek megfontoltságával.

Cs.L.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!