Pályázatok

Árvízvédelmi fejlesztések

2012-03-10 08:22

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Felsődobsza, Hernádkércs, Nagykinizs és Szentistvánbaksa KEOP-os támogatásnak köszönhetően fejleszthetett a nagyobb árvízvédelmi biztonság érdekében.

A Környezet és Energia Operatív Program KEOP-2.1.2 Önkormányzati árvízvédelmi fejlesztések című konstrukcióban Felsődobsza, Hernádkércs, Nagykinizs és Szentistvánbaksa községek 2008-ban nyújtották be első fordulós pályázataikat az árvízvédelmi fejlesztések előkészítésének támogatására. A települések 57,2 millió Ft előkészítési támogatásban részesültek, 85 %-os támogatási mérték mellett.

2009. IV. negyedévben a települések sikerrel pályáztak a 2. fordulóban is az árvízvédelmi fejlesztések megvalósítására. Három településen a közbeszerzési eljárások második forduló utáni sikeressége következtében a KEOP-2.1.2/2F/09-2009-0001 és KEOP-2.1.2/2F/09-2009-0002 azonosító számú projektek az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával, 100 % támogatási mértékkel megvalósultak. A műszaki átadások 2011. november 30-án, az ünnepélyes záró rendezvények 2012. január 26-án megtörténtek.

Felsődobsza településen a közbeszerzési eljárás a harmadik forduló után lett sikeres, így ezután került sor a kivitelezővel történő szerződéskötésre, melynek időpontja 2012. november 10.
A projekt célja Felsődobsza község, mint nyílt ártéri település árvízvédelmi helyzetének megoldása, azaz a település belterületén jogszabályban meghatározott méretekkel és magassági biztonsággal kiépített árvízvédelmi létesítmény építése. A projekt szükségességét a község védelmének teljes hiánya, a térség árvízvédelmi helyzete határozza meg.

A településen jelenleg nincs védvonal, a gyorsan érkező árvizek ellen gyakorlatilag nem lehet sikeresen védekezni. A települést az utóbbi években többször is sújtotta árvíz: 2004-ben, 2006-ban, 2008-ban és 2010-ben egymást követően 3 alkalommal.
Már a 2004 évi árvízi eseményeket követően, állami forrásból elkészült a település belterületét védő árvízvédelmi mű engedélyezési terve, de a megvalósítás a további anyagi fedezet hiánya és a nagyszámú területi érintettség (magántulajdonok érintettsége) miatt elmaradt. Végül 2008 februárjában a KEOP-2.1.2- Önkormányzati árvízvédelmi fejlesztések című pályázati konstrukcióval megnyílt a lehetőség a fejlesztések megvalósítására. A projekt előkészítési szakaszára 2008 júliusában kötötték meg a támogatási szerződést.

A második fordulós támogatási szerződés 2010 júliusában lépett hatályba. A projekthez elnyert támogatás összege: 743.783.156 Ft. A területek feletti rendelkezési jogosultságok megszerzését és a lefolytatott beszerzési/közbeszerzési eljárásokat követően 2011.11.10-én a projekt a legfontosabb mérföldkőhöz érkezett: sor került a kivitelezői szerződés megkötésére és megtörtént a munkaterületek átadása.
A kivitelezést a COLAS-ALTERRA Zrt. és a Mészáros és Mészáros Kft. végzi. A Vállalkozási szerződésben vállalt befejezési határidő: 2012. augusztus 03. A projekt eredményeként Felsődobszán az adott folyószakaszra meghatározott mértékadó árvízszint figyelembevételével tervezett 2829 m árvízvédelmi mű (1 806 m töltés, 727 m támfal és 296 méter mobil gát) kerül megépítése.

Két szakasznál - ahol beépültség vagy a folyó elvándorlása miatt a töltésépítéshez nincs elegendő hely – a kisebb helyigényű vasbeton árvízvédelmi támfal, illetve mobilgát rendszer kiépítését tervezték.
A töltéssel védett területen összegyülekező csapadékvizek elvezetését a befogadó Hernád folyóba továbbra is biztosítani kell. Az összegyülekező csapadékvizek a töltéstestbe épített kettős elzárású zsilipes csőátereszeken át jutnak a folyóba.

A projekt eredményeként a fejlesztést követően a településen belterületi elöntéssel nem kell a jövőben számolni, az árvíz védekezési költségek a minimálisra csökkennek, a projekt társadalmi hasznossága egyértelműen kimutatható, környezeti elemekre nincs kedvezőtlen hatással.
A megvalósuló fejlesztéssel az árvízkároktól megvédett lakosság: közvetlenül a veszélyeztetett lakosság, közvetve a település teljes lakossága., amely 907 fő.

A fejlesztések eredményeként létrejövő árvízvédelmi létesítmények által védendő vagyonérték közel kettő milliárd forint.

minap.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!