MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft.

Csőtörések: soknak tűnik az átlagos szám is

2012-02-28 12:17

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE miho-vezetek-111011ml_10.jpg

Több víz-, illetve távfűtési vezeték meghibásodásáról is beszámoltunk az elmúlt hetekben. A tapasztalatok szerint a csőtörések többsége a téli, hideg időszakban történik (de legalábbis ilyenkor gyakoribbak), a szakemberek szerint azonban a levegő hőmérsékleten túl számos más tényező is befolyásolja a vezetékek meghibásodását.

A Miskolc Holding két érintett tagvállalata, a MIVÍZ és a MIHŐ tapasztalatai szerint egyébként az átlagosnál nem volt több csőtörés sem a víz-, sem a távfűtési-hálózat esetén 2011-ben.
– A MIHŐ-nél összesen 42 meghibásodást regisztráltak a fűtés és melegvizes vezetékek esetén, ami a sok éves átlaggal megegyezik, a MIVÍZ-nél pedig 237-szer kellett csőtörés miatt kivonulni, ez bár soknak tűnik, mégis az éves összevetésben az átlagos hibaszámtól alacsonyabb – mondta el a minap.hu-nak Pásztor Imre, a Miskolc Holding Zrt. kommunikációs vezetője. Hozzátette, a vezetékek túlnyomó többsége a földbe van fektetve, ezeket kevésbé lehet ellenőrizni folyamatosan, a MIHŐ esetén azonban a föld felett fut a hálózat egy része, itt épp a könnyű ellenőrizhetőség miatt nagyon ritka a meghibásodás.

Nem csak a hideg

Az azonban, hogy a meghibásodások száma a fagyok hatására jelentősen megnőne – mint megtudtuk –, nem jelenthető ki egyértelműen, a kiváltó okok ugyanis nagyon sokrétűek lehetnek.
– A meghibásodásokat okozhatja a csövek, szerelvények életkora és minősége, a korrózió, a cső feletti közút terhelése, a gyökérbenövések, a talaj agresszivitása és a nem megfelelő áramlási-nyomási viszonyok – mondta a kommunikációs vezető.

Az azonban valóban igaz – folytatta –, hogy télen, rendkívüli hidegben a talajszelvény bizonyos mélységig történő lefagyása és a járműforgalom terhelő hatásának következménye kiválthat gyakoribb csőtöréseket.
– De ugyanilyen kiváltó ok lehet a talaj egyenetlen összetétele, ami miatt feszültségek, különböző külső terhelések léphetnek fel a csöveken. Gyakorlati tapasztalat alapján elmondható, inkább az erős fagyok elmúltával, bizonyos késleltetési idővel jelenik meg egy hibahullám, melynek valószínűsíthető oka a fent leírtakon túl a hőmérséklet hatására az altalaj térfogatváltozásából eredő talajmozgás – tette hozzá Pásztor Imre.

Elsőbbség a kritikus pontoknak

A miskolci víz- illetve távfűtési vezetékek átlagéletkora és műszaki állapota – a Miskolc Holding adatai szerint – megegyezik más, hasonló adottságokkal rendelkező nagyvárosainak hálózatával. A MIHŐ esetén ennek oka, hogy Magyarországon nagyjából egyidejűleg indult a távhőszolgáltatás – az 1960-as évek második felében –, és azóta is folyamatosak a fejlesztések és korszerűsítések. Kritikus pontjai viszont vannak mindkét rendszernek, melyeket mindkét illetékes szolgáltató kiemelten figyel.

A MIHŐ a földben lévő vezetékek állapotára a vezeték korából és fektetési módjából tud következtetni, ez alapján tudja a várható hibák nagyságrendjét is prognosztizálni. Az új vezetékek cseréjénél már olyan technológiákat alkalmaznak, amelyek a meghibásodásokat is csökkentik. A műszeres vizsgálatok már a hibahely pontos meghatározását segítik elő, ami nagymértékben csökkenti a hibaelhárítás időigényét és költségét.
– Az elmúlt időszak fejlesztéseinek eredményeként kiépített úgynevezett „körösítő vezeték” lehetővé teszi a hibás szakasz kiiktatását úgy, hogy a felhasználókat ne zárjuk ki a szolgáltatásból. Így a meghibásodások egy része egyidejűleg kevés felhasználót érint. Azokat pedig, akiket mégis érint, azonnal értesítik, a hibát pedig gyorsan elhárítják – hangsúlyozta Pásztor Imre.

A MIHŐ kezelésében lévő távfűtési vezetékek hossza nagyjából 100 kilométer, mely behálózza az egész várost. A fejlesztések eredményeképp a korszerű, előreszigetelt műanyagköpeny-csöves, kis hőveszteségű vezetékek a teljes távfűtési-hálózatnak már 10-15 százalékát teszik ki.

Miskolc város ivóvíz-gerinchálózata napjainkra mintegy 650 kilométer. Mint Pásztor Imre elmondta, fagy szempontjából kiemelt terület Bükkszentlászló és Ómassa, illetve azok a zártkerti területek, ahol nem megfelelő mélységben lettek a vezetékek lefektetve.
– A MIVÍZ-nél egyébként statisztikai adatok, hibahelyek, vezetékek életkora, és egyéb tényezők alapján prioritási sorrendet állítanak fel a hálózati rekonstrukcióra vonatkozóan, amely táblázat Miskolc teljes vízhálózatát lefedi – mondta a kommunikációs vezető.

Tajthy Ákos
fotó: archív



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!