Közgyűlés

Miskolc Kártya: új, saját koncepciót hozna létre az önkormányzat

2011-06-13 16:31

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE miskolckartya_02.jpg

Több városi cégnél is megszűnhet az év végén a Miskolc Kártya által jelenleg nyújtott kedvezmény, amennyiben az erről szóló javaslatot támogatja a város közgyűlése június 16-ai ülésén.

Az esetleges döntés azonban nem azt jelenti, hogy 2012-től semmilyen kedvezményt nem adna a helyieknek Miskolc, a javaslat szól egy új rendszer koncepciójának kidolgozásáról – még ebben az évben.

Az előterjesztésben foglaltak szerint a Miskolc Kártyát üzemeltető X-Centrum Nonprofit Kft.-vel június 30-áig mondanák fel a 2008-ban megkötött szerződéseket, a kedvezményeket pedig az év utolsó napjáig nyújtanák az érintett cégek.

A jövő héten tárgyalandó javaslat előzménye, hogy az MVK Zrt., a Miskolci Turisztikai Kft, a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft, továbbá a Régió Park Miskolc Kft. és a MIKOM Nonprofit Kft. kezdeményezte az X-Centrummal a Miskolc Kártya kedvezmények nyújtására megkötött együttműködési szerződések felmondását. Mindehhez pedig a városi közgyűlés hozzájárulása szükséges.

A Miskolc Kártya megvalósításának ötletével az előző városvezetés kezdett el foglalkozni, annak alapját Szinay Attila és Juga György (korábbi helyi fideszes frakcióvezető és képviselő) önálló képviselői indítványa képezi, melyet 2007. november 22-én tárgyalt a grémium. Ebben többek között az állt, hogy egy – más városokban már működő – városkártya, mely kedvezményeket ad a miskolci lakcímmel rendelkezőknek a helyi szolgáltatások árából, erősítheti a „Miskolc brandet”. A javaslat már akkor felhívta a grémium figyelmét arra, hogy a kedvezményeket – melyeket a kártya biztosítana – városi költségvetésből kellene kompenzálni, ezért pontos meghatározásuk komoly előkészítő munkát és előzetes számításokat igényel. A képviselők javasolták továbbá azt is, hogy éppen a fentiek miatt, a rendszer bevezetését az aktuális évi költségvetéssel együtt tárgyalják majd. Az ellenzéki javaslatot az akkori szocialista városvezetés is támogatta.

Alig egy évvel később, a 2008. szeptember 18-ai közgyűlésen aztán ismét Miskolc Kártyáról, pontosabban a kártyarendszer bevezetéséről tárgyaltak a képviselők, illetve döntöttek is arról. Az előterjesztésben a rendszer előzményeként említették – a fenti indítványon túl –, hogy 2007. elején a Miskolci Egyetem Marketing Intézet oktatóinak és az ott működő taniroda hallgatóinak közös gondolkodása révén egy városi hűségkártya program alapjai vázolódtak fel, melynek előkészítő munkái a Marketing Intézettel szoros szakmai kapcsolatban álló, a Miskolc Holding érdekeltségébe tartozó X-Centrumnál folytatódtak. Az elképzelés a „MiskolcCard koncepció” nevet kapta.

A határozat

miskolckartya_04.jpg

A határozati javaslat – a koncepcióval kapcsolatos, a miskolciak körében elvégzett felméréssel alátámasztva – egyebek mellett arról szólt, hogy a Miskolc Városi Kártya (MiskolcCard) koncepciót a város elfogadja, a rendszer bevezetését támogatja, és a koncepciót saját hatáskörben fejleszti és üzemeltetteti. A rendszer működtetésével – a koncepció előkészítő munkáit is végző, s (akkor még) a Miskolc Holding érdekeltségébe tartozó – X-Centrumot bízta meg, a bevezetésre és a működtetésre pedig a városi önkormányzat és a Holding terhére biztosítottak forrást – vissza nem térítendő támogatásként –, csak 2009-ben több mint 33 millió forintot. Ezt az összeget akkor a beruházásokra és az üzemeltetésre kapta a cég, azonban ez utóbbira már 2008-ban is kapott a támogatási szerződés tanúsága szerint 4,6 millió forintot, a tavalyi és idei évre pedig megközelítőleg 3,5 millió forintot rögzített a dokumentum ugyanerre. Az ezzel kapcsolatos szerződéskötésre a közgyűlés Káli Sándor akkori polgármestert utasította, az önkormányzati közlekedési, kulturális, turisztikai, parkolási és sport, szabadidős szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat, intézményeket pedig arra, hogy a MiskolcCard rendszerrel a csatlakozási szerződéseket kössék meg és 2009-es díjszabásukat, árrendszerüket ennek megfelelően alakítsák.

Városi rendszer magánkézben?

A kártyakoncepciót – mint annak kidolgozója és tulajdonosa – a 2008-ban még a Miskolc Holding érdekeltségi közébe tartozó X-Centrum Kft. kezdte el fejleszteni, majd 2009. július 1-jétől ez a cég is üzemeltette a megvalósult rendszert. Más kérdés, hogy a koncepció 2008. szeptemberi tárgyalása és a rendszer indulása közötti időben eladták a Holdingnak a cégben meglévő tulajdonrészét, így a Miskolc Kártyát egy olyan cég kezdte el üzemeltetni, amely akkor már nem is volt városi tulajdonban, 2009 őszétől pedig az ügyvezető kizárólagos érdekeltségi körébe került.
Mindezzel a probléma leginkább az, hogy a 2008-as, a Miskolc Kártya bevezetéséről szóló határozat kimondja: „koncepciót a város saját hatáskörében fejleszti és üzemelteti”. Mivel az X-Centrumot értékesítették, így nem valósult meg ez a cél. Ráadásul a 2008-as határozat szól arról is, hogy az önkormányzat jogosult arra, hogy a kártya fejlesztésének és üzemeltetésének menetét ellenőrizze, azonban a cég magánkézbe kerülése miatt az önkormányzati kontroll nem tudott megvalósulni.

Ki nyer vele?

A kártyától várt szakmai hatásokról is vegyesek a vélemények. A 2008-as előterjesztés a várható hatások között megfogalmazta, hogy erősödik a verseny a szolgáltatók között; az ebből származó előnyök a kártyabirtokosnál jelentkezhetnek. Valamint azt is, hogy az egyes szolgáltatóknál többletbevétel jelenik meg, mely a városi tulajdonú szolgáltatók által összességében profitot hoz a városnak, mivel a bevételnövekedés várható mértéke jóval meghaladja a MiskolcCard kibocsátási és menedzselési költségeit már a vizsgált első három év alatt.

A rendszer honlapja szerint (www.miskolckartya.hu) a Miskolc Kártya rendszer mára valódi közösséggé nőtte ki magát, amelybe az immár 300-nál is több elfogadóhely mellett közel 15 ezer kártyatulajdonos és a kedvezményeket velük együtt élvező családtagok, barátok majd 30 ezer fős tábora tartozik. Tény, hogy a miskolciak közül sokan szeretik és használják a Miskolc Kártyát, mint ahogy az is, hogy az – általunk megkérdezett – vállalkozóknak megéri kártya-elfogadóhelyként funkcionálni.
Más a helyzet a városi cégekkel. A jelenlegi közgyűlési előterjesztés jelentős veszteségekre hivatkozik, és mint Pásztor Imrétől, a Miskolc Holding szóvivőjétől megtudtuk, csak 2011-re az MVK Zrt.-nek a kártya miatt előirányzott vesztesége 50 millió forint; a Miskolci Turisztikai Kft.-nél több mint 15 millió forintos, a Régió Park Kft.-nél pedig összességében tavaly 3 milliós veszteséget generált a Miskolc Kártya. A várt forgalomnövekedés pedig elmaradt.

Új, városi rendszer

Akárhogy is, a Miskolc Kártya jelenleg csak részben tudja betölteni feladatát, hiszen bár jó a miskolciaknak, jó a kedvezményhez csatlakozó magáncégeknek, addig Miskolc városának nem jó, hiszen se ráhatása nincs a nevét viselő kedvezményrendszerre, se bevétele nincs – viszont vesztesége van belőle. Emiatt is kezdeményezte a város több cége a megbízási szerződés felmondását.
A határozati javaslat szerint a novemberi közgyűlésig új kártyarendszert fejlesztenének ki, mely száz százalékban illeszkedik az önkormányzat stratégiájához, és a városnak beleszólása lenne, milyen koncepció mentén fejlesszék. A feladatra utasítást is adnának a Miskolc Holdingnak. Amennyiben a grémium a jövő héten megszavazza az előterjesztést, arról novemberben tárgyalhatnak majd a képviselők.

Miskolci Napló - Tajthy Ákos

Fotó: Juhász Ákos



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-20 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!