Közélet

Lakossági fórumon a biomassza-fűtőmű

2011-03-31 14:53

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE mihoforum_110330_ja_17.jpg

Lakossági fórumot rendezett a Miskolci Hőszolgáltató Kft. és a Bioenergy Miskolc Kft. a Kiliánba tervezett biomassza-fűtőmű kapcsán szerda délután, ahol a beruházás részleteiről is beszámoltak és a felmerülő kérdésekre is válaszoltak.

Mint arról a múlt héten is beszámoltunk, a beruházást, melyet a Környezet és Energia Operatív Program is támogat, a MIHŐ Kft. Gagarin utcai telephelye közelébe tervezik. Egy 3 megawattos kazánról van szó, ami melegvíz előállítására alkalmas, és kapcsolódik a MIHŐ Kft. Gagarin úti telephelyén meglévő gázkazánhoz. A működéséhez évi négyezer tonna faaprítékra van szükség, amivel egymillió köbméter földgázt tudnak kiváltani.

mihoforum_110330_ja_14.jpg

A lakossági fórumot Vécsi György, a MIHŐ Kft ügyvezető igazgatója nyitotta meg, aki áttekintést adott Miskolc energetikai koncepciójáról, melyben az elsődleges cél, hogy a jelenlegi fölgáz alapú rendszert átalakítsák. Jelenleg ugyanis a cég évi árbevétele hétmilliárd forint fölött van, amiből több mint öt milliárdot fizetnek ki a felhasznált gázért. Az energetikai koncepció lényege az ügyvezető előadása szerint: a költséghatékonyság, a környezetbarát megoldások alkalmazása, az importfüggőség csökkentése, a nemzeti és EU célkitűzések elősegítése, korszerű technológiák alkalmazása, munkahelyteremtés, a meglévő szerződések újratárgyalása. Vécsi György kiemelte, nem az a céljuk, hogy minél magasabb árbevétele legyen a cégnek, hanem, hogy megfizethető szolgáltatást kapjon a lakosság. Éppen ezért a cég teljes mellszélességgel támogatja a remélhetőleg újrainduló panelprogramot is.

A koncepció része és a társaság céljai között szerepel az egyedi fűtésű közintézmények bekapcsolása a távhőrendszerbe, a nyári hőfogyasztás – vagyis a hűtés – növelése, amelyre szintén alkalmas a távhőrendszer. Nagy potenciál van a geotermális energiában, a mályi fúrás mellett vizsgálják a selyemréti forrás felhasználási lehetőségeit.

A biomassza-beruházás kapcsán Vécsi György elmondta, a tulajdonosi struktúra átalakítására lépéseket tettek, opciós szerződésnek köszönhetően öt év múlva megfordul a jelenlegi tulajdonviszony, és a MIHŐ Kft. lesz a többségi tulajdonosa a Bioenergy Miskolc Kft.-nek. Az ügyvezető arról a tervről is beszámolt, hogy egy fotovoltaikus naperőmű épülne a BÜKK-MAK Leader támogatásával, pályázati források bevonásával, melyben Miskolc konzorciumi vezető szerepet tölt be más környező települések mellett.

mihoforum_110330_ja_9.jpg

Méhn Imre
, a Bioenergy Miskolc Kft. ügyvezető igazgatója a biomassza-fűtőmű kapcsán a fórumon elmondta, az ország több részében van ilyen elven működő, nagyobb kapacitású beruházás, mely a város közepén működik évek óta. Kiemelte a pannonhalmai bencés apátságban működő rendszert – mely terület egyébként a világörökség része –, és a mátészalkai fűtőművet, melybe a múlt héten látogatást szerveztek. A miskolci beruházásról elmondta, zárt tároló épül meg beemelő készülékkel, és a bejárata sem a lakott terület felé nyílik. A kibocsátása minden kategóriában alatta van a rendeletben meghatározott értékeknek, a rendszer hangszigetelt. Az alapanyagot 8-18 óra között szállítják, napi két kamionról van szó, amelyek a külön megépülő, a Lorántffy utcáról nyíló feltáró úton járnak, elkerülik a lakott területet. Csak tisztán fát égetnek el, másra nincs is lehetőség, mert a tervezett kazán csak ezt képes égetni. Évi szinten 110 tonna hamu keletkezik, ami zárt rendszerből zárt konténerekbe kerül, ártalmatlanítását a Hejőpapiban található lerakóban végzik majd. Az ügyvezető hozzátette, jelenleg évi 2,5 milliárd forintot fizet ki a MIHŐ azért a földgázért, amit a beruházással kiváltanak, helyette mindössze 600 millió forintot költenek majd az aprítékra – ráadásul helyben.

A lakossági kérdések közt felvetődött többek hozzászólásában is, hogy miért éppen erre a területre tervezik a beruházást, miért nem máshová? Megoldásként javasolták a Dorottya utcát és a volt DIGÉP területét is. Ennek kapcsán elhangzott, hogy a területre elsősorban azért esett a választás, mert a MIHŐ a tulajdonosa, és iparterületi besorolást kapott a szomszédos Shinwa letelepülésekor. A Dorottya utcán megfelelő terület sem áll rendelkezésre, és értelme sincs oda tervezni, mert az ottani központot a MIHŐ központtal mindenképp össze kell kötni egy vezetékkel, viszont azon a területen kevesebb lakóházat fűtenek majd vele, mint a Kiliáni részen. A DIGÉP kapcsán bizonytalanok a tulajdonviszonyok, azt sem tudni, kivel kellene tárgyalni, és felszámolások is bonyolítják a helyzetet.

mihoforum_110330_ja_12.jpg

Felvetődtek aggodalmak a környezeti terhelés kapcsán is, melyre válaszolva elhangzott, hogy, aki járt Mátészalkán, az láthatta, hogy nincs füstkibocsátás, nem szűrőfiltereket alkalmaznak, amelyeket cserélni kell, hanem beépített rendszer akadályozza meg a károsanyag-kibocsátást. Ugyanakkor a MIHŐ központjában üzemelő földgázerőműnek is kevesebb füstkibocsátása lesz a beruházásnak köszönhetően. Az aggodalmasabb felszólalások mellett volt olyan fórumrésztvevő is, aki járt a mátészalkai bemutatón, és elismerte, hogy nem láttak ott aggodalomra okot adó jelenséget, egyikük még a fabrikettből is hozott bemutatót, amit ott égetnek a kazánban. A lakosság részéről felvetődött az is, hogy a fűtőmű elkészülte után az ahhoz vezető feltáró úton, és ne a családi házak között járjanak a MIHŐ autói. Vécsi György ígéretet tett arra, hogy megvizsgálják ennek a lehetőségét, a dolog buktatója, hogy egy hidat kellene építeni hozzá, mivel a fűtőmű és a MIHŐ-központ a Szinva két partján található.

A fórumon részt vettek a környék önkormányzati képviselői is. Seresné Horváth Zsuzsa (Fidesz) arra tett javaslatot, hogy a beruházás elkészülte után az érintett társasházak számára csökkenhetne a hőszolgáltatás ára. Bartha György (MSZP) felvetette, hogy az útfejlesztés mellett a Boldog utca csapadékvíz-elvezetését is meg lehetne oldani, a régi kisvasút nyomvonala pedig a Dorottya utcára menő vezeték lefektetésével legalább rendeződik. Jakab Péter (Jobbik) elmondta, volt Mátészalkán, és valóban nem látott füstöt, ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs károsanyag-kibocsátás. Problémának nevezte, hogy elvárják a lakóktól a bizalmat, miközben feléjük nem volt bizalom a beruházás kapcsán, nem kérték előre a véleményüket. Kijelentette: a korábban meghirdetettek szerint aláírásokat fog gyűjteni, hogy kiderüljön, ki támogatja, és ki ellenzi a beruházást, ennek eredményét az április közgyűlésen a képviselők elé tárja.

Vécsi György a fórum után pozitívnak értékelte a találkozót, és megfontolásra érdemesnek az útfejlesztés és a helyiek számára az árcsökkentés kérdését.

Horváth I.
Fotó: Juhász Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!